Ecografie Medsana

Ecografie Medsana | Autor: roxette

Link direct la acest mesaj

Salut,
E cineva care a facut ecografie la Medsana? Vreau sa merg acolo pentru ca ecograful unde am mers pana acum nu e prea performant si dr. n-a putut sa-mi dea toate detaliile pe care le doream. Ma intereseaza lungimea colului in primul rand (am niste dureri ca inainte de menstruatie), pozitia placentei si a cordonului ombilical, cat masoara oscioarele bb-ului, cantitatea de lichid amniotic samd. Pot sa-mi dea toate detaliile astea la Medsana si cat costa o asemenea ecografie, stie cineva? Eu am 21 de saptamani.
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Eu am facut morfologie fetala la sfarsitul lui mai la Herghelegiu la Medsana si a fost 600 mii lei, desi ma asteptam sa fie mai mult. Oricum trebuie sa dai telefon sa te programezi, intreaba! Daca vrei la Herghelegiu tre' sa astepti ca e aglomerat. A fost superb. Ii masoara capul si diverse oase, vede daca inima e normala, creierul toate alea le masoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ncristina spune:

Finuta mea a facut morfologia sarcinii la dr Herghelegiu. A costat-o in jur de 750.000 acu' 2 saptamani. Noi suntem f. multumite de serviciile Medsana si de domnu' . Dar, Oana are dreptate: programarea cam cu 2 saptamani inainte. Domnu doctor are doar o zi pe saptamana (vineri) la Medsana.


cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Buna! Eu am mers la toate ecografiile la Medsana. Intr-adevar trebuie sa suni sa iti faci programare, pentru a evita sa astepti prea mult. Eu mi-am facut programare fara sa cer un doctor anume, si am nimerit mereu la o doamna doctor, Smaranda nu-mai-stiu-cum, tare draguta si rabdatoare, care iti explica tot ceea ce vezi pe ecran si pe care o poti capia c intrebarile fara sa se enerveze. A costat in jur de 500.000 lei.
Mult succes.
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

De ce nu mergi la Olimp Medical la doctorul Pop, se zice ca e cel mai, cel mai in ale ecografiei. Trebuie sa stii ca se face programare cu ceva timp inainte, poti sa iei o caseta la tine si sa te inarmezi cu rabdare vreo 20 minute cit timp sta si se uita pe monitor si nu scoate nici un cuvint. Nu te speria, asa e el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxette spune:

Astazi mi-am facut programare la Medsana pt. joia viitoare la Dr. Budau. Nu stiu nimic despre ea dar era aproape singura la care puteam sa-mi fac programare asa curand. Pt. Dl. Herghelegiu trebuie sa-ti faci cu 4 sapt. inainte! Eu nu mai pot astepta atat. O sa-mi faca morfologie fetala, mi-au spus ca asta se face de la 4 luni in sus. Si, intr-adevar, costa 750.000. As merge la Olimp daca as avea mai multi bani, acolo costa 1.300.000.
Multumesc pentru raspunsuri.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Parerea mea este ca sunt un centru cam slabut, dar nu am facut Echo la dr. Herghelegiu acolo, in rest la cei mentionati da.
Cum mi-am facut numeroase echografii, mi-au spus din luna a patra ca am fata si in luna a noua am fost la Centru Medical Romar - mi-au spus ca este baiat.
Desi nu am fost la Olimp - am aflat tarziu - am o prietena care-si facea echo acolo si sincer nu se compara cu nimic.
La Medsana despre lichid iti spun bine , cam putin, nu-ti spun nimic despre greutate - la Olimp iti spun cu aproximatie, sunt lucruri pe care altundeva nu ti le spun.
Eu am ramas uimita cand am vazut echografia prietenei mele, nu se compara cu nimic altceva.
La Medsana eu plateam 730.000 pentru morfologia de sarcina acum un an.
Daca iti poti permite diferenta iti sugerez sa te duci la Olimp.
Vezi in forum s-a postat un subiect despre echo la Olimp:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2881&SearchTerms=Ecografie,la,Olimp si itit poti forma singura o parere.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adina spune:

eu si multe alte mamici am facut echo la centrul medical unirea,la dr iosup danut si am fost foarte, foarte multumite...dl dr lucreaza si pe aparatul de la olimp si mie mi-a facut o impresie foarte buna si la unirea,unde programarile se faceau cam cu o saptamina inainte..costa 500 de mii si fiecare poza 10 mii(prima fiind gratuita:))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxette spune:

Adina, in ce a constat ecografia de la centrul medical unirea? l-a masurat pe bebe din cap pana in picioare si ti-a dat mai multe detalii despre sarcina? sau a fost o ecografie de rutina? anul asta ai facut ecografia?

Multumesc pentru raspunsuri.
Bye

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adina spune:

da,anul asta,adica 2002 :))ca am nascut pe 31 oct.:))eco e aproape la fel de completa ca la olimp,ca am citit pe forum cum a fost la dr pop anisia si era aproape identica cu cea facuta de mine la unirea(recunosc,la olimp ceva mai cuprinzatoare)...dr iosup e un tip care mi-a inspirat multa incredere,plus ca face conversatie cu tine ca sa fii mai relaxata(eu una aveam niste emotii ingrozitoare de fiecare data)...iti scrie despre fiecare organel,fiecare oscior,biometria fetala exact ca la carte...plus ca ii auzi inimioara...sexul l-a dat cu precizie de la a doua eco...plus poza cu un penis mititel...si poti intreba ce vrei:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia spune:

Buna, eu sunt din Constanta si citind mesajele voastre despre clinica Olimp as vrea sa imi fac o programare la Dr. Pop. Intrebarea mea este de la cite saptamini stiti ca se poate face aceasta echografie complexa (cred ca se numeste morfologie fetala) - astfel incit sa fie relevanta. Eu sunt o burtica de 9 sapt.

Va multumesc frumos :)

Mergi la inceput