Bebelusi de martie-aprilie 2004 (38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SimoV spune:

Veve, sa stii ca si eu m-am gandit daca nu cumva este o metoda sa putem face noi schimbarile alea in listuta, sa nu te mai necjim pe tine, ca har Domnului ai destule pe cap. Clau mi-a luat-o inainte cu ideea.

Clau, imi pare rau ca e asa chinuit Raul, scumpul de el. Sa speram ca o fi un dintisore care isi face repede aparitia si scapa, dragutul de el.

Codruta, si de Tudor mi se rupe sufletul. Il vad si eu pe Lucas cum e de suparat cand ii e doar putin nasul infundat, dar dupa cum zici tu lui Tudor ii e tare infundat, saracu' de el. Cu mersul la medic nu stiu nici eu ce sa zic, daca zici ca trebuie sa stai atata... Daca nu are febra, mare lucru nu cred ca iti va spune. Incearca sa pui in camera in care doarme un umidificator. Noua asa ne-a zis pediatra ca pe timp de iarna mai ales, cand e mai uscata atmosfera in casa ii ajuta f. mult pe copii un umidifactor cu aburi calduti. Am luat unul ieftin de tot, dar nu imi place deloc, face niste aburi in casa de innebunesc. Asa ca va trebui sa luam unul mai calumea. Stii tu - zgarcitul mai mult pagubeste... Nu poti totusi sa suni pediatrul/medicul de familie sa iti spuna ce ai putea sa mai faci? La noi, daca nu au febra, pot lua legatura cu pediatra si imi spune la telefon ce si cum. Daca au febra vrea sa-i vada si mi se pare normal. Oricum ii doresc lui Tudor sa se faca bine repede, repede si sa se bucure de tzitzi!!
Referitor la magazinele alea, nu-i nimic, nu numai la alea sunt ptoduse organice, incearca la orice supermarket, trebuie sa aiba, chiar daca nu de toate.

Eu inca nu le-am dat peste. Aveti grija sa nu le dati prea mult peste, eu stiam si cand eram insarcinata ca femeile insarcinate nu au voie sa manance peste mult, si mai ales anumite tipuri de peste (dar nu mai stiu care, oricum nu cred ca pastravul era printre acele tipuri, deci nu va speriati).
Si cineva zicea ceva de indulcit cu miere. Eu in toate prospectele ce le am de la pediatra referitor la diversificare scrie f. mare si ingrosat sa nu dam la copii miere pana la varsta de un an din cauza la nu stiu ce din miere. Si am citit acelasi lucru intr-o carte f. buna de aici, publicata de academia americana de pediatrie, deci nu prin reviste nashpa si nici pe site-uri neserioase. Acum sa nu va speriati ca imi dau seama ca nu le-ati dat cantitati mari, dar am vrut sa stiti pt. viitor. Oricum, bineinteles, faceti cum vreti si cum credeti voi ca e mai bine pt. puiutii vostri.

M-am lungit si nu am timp deloc... of, of...
Va pupam pe toti si pe toate.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/svaidean/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Clau,multam de oferta!Sincer n-am nevoie...v-am dezamagit eu vreodata?????Azi insa nu mi-a mers dc-ul,de-aia ramasei asa rau in urma.Si cand vedeti ca-s 10 pagini si nu apare nimeni sa-nchida,puteti deschide una din voi capitol nou!Numai sa nu zapaciti lista !Eventual lasati s-o adaug dupa!
Codritu,"sole" e calcan!...Eu nu i-am dat peste si chiar habar n-am ce-ar fi mai bun!Da' cred c-o sa-i cumpar azi un pic,sa vaz cum reactioneaza.
Si cam atat...Cam succinta azi,da' atat ma tine!Ati scris cam mult...(asta-i neuronu' meu)



Irina,veve & croko
pozici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Veve, mercic.Nu stiam ce soi e si de la pescarie asta mi l-a recomandat pentru bb. Nu are gustul asa de intens de peste si e foarte usor, asa cred.
Simona, am incercat sa sun pediatra cu alta ocazie si zice sa lasi mesaj cu ce problema ai ca te suna ea, am lasat ( atunci ) si m-a sunat asistenta dupa 2 zile sa-mi raspunda la intrebare. Am sa sun iar chiar daca imi raspunde dupa 2 zile sa vad ce zice ea. La cati mucisori are mi-e frica sa nu faca vreo complicatie la ureche. Am sa merg deseara la farmacie sa mai intreb farmacistul ce sa-i dau, acum nu pot sa merg ca nu am cu cine sa il las si nu as vrea sa il scot afara ca e destul de frig.
Hai sa nu ma mai lungesc cu problema mea ca v-am zapacit destul.
De miere si eu stiam ca nu este indicata la bb sub un an. Pot sa faca botulism infantil de la miere, asa se stie aici. De peste nu stiu nimic, cand am fost gravida mi s-a spus sa nu manac oua crude, anumite tipuri de branza si peste sau carne cruda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

quote:
Originally posted by Veve

Clau,multam de oferta!Sincer n-am nevoie...v-am dezamagit eu vreodata?????Azi insa nu mi-a mers dc-ul,de-aia ramasei asa rau in urma.Si cand vedeti ca-s 10 pagini si nu apare nimeni sa-nchida,puteti deschide una din voi capitol nou!Numai sa nu zapaciti lista !Eventual lasati s-o adaug dupa!



Irina,veve & croko
pozici






Nu ne-ai dezamagit, Doamne fereste, dar ma gandeam la tine, ti-ar fi mai usor, dar daca zici ca te descurci e ok

codritu, sanatate mult lu' Tudor!!


Claudia si Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimoV spune:

Veve, nu te supara, te rog. Nu am vrut sa insinuam ca ne-ai fi dezamagit vreodata. Nici vorba! Ti-am mai zis eu, tu esti o meseriasa si le faci pe toate fara nici o problema!

Codruta, te inteleg ca iti faci griji. Poate n-ar strica sa il duci, si pe mine ma inspaimanta intotdeauna posibilitatea de a fi ceva la urechi, ca am auzit ca e tare dureros. Pai ce folos ca te suna dupa 2 zile? Of, of... Pe mine ma suna padiatra in decurs de cateva ore si cand sun pt. fleacuri. Daca e ceva mai urgent, adica daca las mesaj ca are febra unul din copii ma suna inapoi in mai putin de o ora si daca e febra mare si vreau sa il duc sa-l vada, imi face loc in programul ei si ma primeste in aceeasi zi, in decurs de cateva ore. Daca ea nu e la cabinet in ziua respectiva un coleg de cabinet ma primeste/ ma suna inapoi. Dar sa nu ma intrebi cat platim asigurare pe luna si ce taxe au la cabinet... Deci profit din plin si sun pt. orice fleac, orice dilema am. Mai ales in primele luni sunam tot a doua zi. Sper sa isi revina scumpul de Tudor si sa nu fie nimic serios. A, sunt cumva galbeni/verzui mucii?? Si ai mei sunt mucosi de cateva zile, dar nu sunt asa necajiti cum zici tu de Tudor.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/svaidean/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Seara buna fetelor.
Io mi's tare suparata...am ramas fara bona cel putin o saptamana, daca nu cumva si mai mult . Nu stiu cum a reusit sa alunece si sa cada (in bucatarie la mine s-a accidentat) dar s-a lovit rau de tot...am venit de la serviciu acasa, am mers cu ea la urgente...are ruptura de menisc si piciorul in ghips. Asa ca vrand nevrand cateva zile voi sta acasa....iar daca nu reusesc sa gasesc o bona pentru o saptamana-doua va fi tare naspa pentru ca am o gramada de treburi lasate nerezolvate la birou, si nu prea stiu cine va putea sa le descurce .
Asa ca de suparare ma duc sa bag o tigare (dupa ce vreo 2 luni nu m-am atins de ele, de cand am inceput lucru in forta si colaborari pe langa job-ul normal am inceput incet incet sa le pufai), astazi am fumat cam mult...cred ca ma apropi vertiginos de 5 tigari pe zi .

Hai ca iar am intrat sa-mi vars amarul.....in ultima vreme parca am devenit mai plangareata ca de obicei, oare tot sa fie de vina?!


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alona spune:

Codritu, incearca si cu Dimetapp infant, e un sirop pentru raceala, nas infundat sau curgator.Dar cel mai bine dute la o clinica cu el sa-l vada, chiar daca nu e doctorul lui.Mie mi-a facut Thea otita de la o raceala banala, doar ii curgea nasul, sau i se infunda( noaptea)si nu m-am dus la medic cu ea ca am zis ca pentru atita lucru nu are sens sa stau la cozi unde e plin de virusati.Asa ca am tratat-o eu si cam dupa o saptamina a explodat, adica am ajuns repede la o clinica ( ca era duminica si medicul nostru nu era la cabinet)ca facuse febra ,respira destul de greu si nu dormise toata noaptea mai mult de 2 ore (printre plinsete).Deci, sfatul meu e sa te duci cit mai repede la doctor.Sanatate multa lui Tudor!

Anca,Vlad si Thea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Codruta si Stefan a avut muculeti de vreo 2 saptamani si tot asa fara febra. El mai stranuta si tusea (mai rar). Muculetii erau lichizi (nu verzi). Si am mers la farmacie sa imi dea ceva, dar mi-a zis farmacista ca nu fac recomandari la copii mai mici de 3 ani. Apoi am sunat pediatrul (initial am zis sa nu-l deranjez pt atat) si mi-a zis sa-i cumpar ceva picaturi pt nasuc, iar daca face febra sa-l mai sun. Nu a fost cazul ca nu a facut. Si i-am luat picaturi si i-a facut tare bine. Scriau pe ele ca pot fi date si la nou nascuti. Se numesc Vibrocil. (am mentionat numele pt fetele din Ro, in caz de nevoie, ca sunt sigura ca la voi nu sunt). Asa ca ma gandesc ca ar fi bine sa ii dai ceva picaturi, ca saracutul se chinuie.
Va doresc insanatosire grabnica,

Si eu stiu ca nu e voie miere pana la 1 an, tot pe motiv ca e pericol de botulism. Dar tot asa mai stiu ca ar fi voie aia pasteurizata. Cu asta nu ar exista risc. Si tot asa, stiu ca nu e indicat nici zaharul (carii timpurii, diabet). Eu nu ii dau zahar, dar am vazut ca in reteta Laurei era si zahar, asa ca am zis sa ii dau si eu un pic. Voi le puneti in mancarici la bebei?

Mickyyy stai linistita ca nu esti singura care mai pufaie ! Eu am aflat de sarcina in ziua de Craciun. Am mai fumat pana la rev, iar la 12 noaptea am zis ca gata, ma las; si imi propusesem ca pt totdeauna. Am stat nefumata 10 zile, dupa care sotu' m-a enervat ffffffffff tare si mi-am aprins. De atunci tot pufai, dar nu am depasit 5/zi; facand o medie pun 2/zi. Am zis ca o mai duc asa pana pe 24 cand merg la primul eco. Dupa aia incerc sa ma conving sa nu mai fumez. Cu Stefan nu am fumat deloc decat in prima luna de sarcina (atunci depaseam norma de 5/zi si m-am enervat rau si le-am lasat de tot). Acum ma gandesc ca si bebe2 merita sa traiasca intr-un mediu mai sanatos, dar este greu. Sper sa-mi revin si sa nu mai fumez. Sa-mi spui daca te lasi de tot, ca poate ma impulsionezi.



mariana tache, Stefan (20.04.04) si bebe din burtica (7 sapt.).
http://community.webshots.com/user/tachemas - pozici.
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377 - O poveste de suflet.

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Fetelor, ce ziceti voi, sa-l las sa planga sau ce sa fac?? Mai inainte am fost in camera sa-l iau putin in brate ca plangea de se-neca si s-a linstit, apoi l-am pus in pat din nou, am iesit din camera si deocamdata e liniste, dar cine stie cat tine si linistea asta!! Daca mai plange sa ma duc la el sau sa-l las?? Oare sunt eu sadica si nebuna??? nu stiu ce m-a apucat acum cu educarea copilului

Mickyyy, asta da necaz! Las ca le descurci tu pe toate ca esti fata descurcareata!!! Eu nu ma apuc sa te cert ca fumez, pentru ca nici eu nu m-am putu lasa cand am fost gravida, e adevarat l-am mai scazut numarul, de la 1 pachet la 3-4 tigari pe zi!!!


Claudia si Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimoV spune:

Clau, fa cum crezi tu ca e mai bine. Eu una nu ii pot auzi plangand. Ma tot gandesc ca acum au atata nevoie de noi si ce-o fi in capsorul lor daca ii lasam sa planga singuri in patut? Ma mai gandesc si ca n-o sa tina pana la infinit greutatile astea cu adormitul si prefer sa stau langa ei, si sa pierd astfel ore intregi decat sa ii stiu necajiti ca nu-i baga nimeni in seama. Mai ales ca nu stim daca poate ii chiar doare ceva si sa ii las asa singurei, fara mangaiere, eu una nu pot. Noi in fiecare seara adormim eu pe unul dintre ei si sotul pe celalalt (facem cu schimbul). Dar am f. multe prietene care au abordat metoda asta de a-i lasa sa planga cate un pic si intr-adevar copiii lor sunt mai cuminti, adorm mai usor. Dar eu nu pot si gata. Uneori as vrea sa fiu mai tare, dar nu pot. Cand or mai creste or adormi singuri dupa ce le citim o poveste si om avea si noi mai multa libertate si mai mult timp. Pana atunci eu una voi fi efectiv sclava lor - ceea ce, repet - denota lipsa de tarie din partea mea, nu dragoste mai multa decat la mamele care sunt putin mai dure. (deci sa nu ma intelegeti gresit)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/svaidean/my_photos

Mergi la inceput