Endometru, ovulatie, temperaturi si altele (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Am uitat sa va spun: Robitussin gasiti la farmaciile 2NA, de fapt acolo gasiti absolut orice (ar trebui sa-mi dea procent din vanzari ca le fac reclama), cu reteta gratuita, compensata, fara reteta. Dar retineti: noua ne trebuie Robitussin-ul cu ambalaj rosu (fara antibiotic).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

ariadna dar de seminte de marar stii ceva? cica ar fi bune sa stimuleze estrogenul. oare semintele astea unde le gasesti?
n-as lua, dar intrebam si eu sa devin mai desteapta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Intreba cineva cat e ceasul la mine, io-s la distanta de 9 ore de voi (in urma), cand voi va treziti eu ma culc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Eu am incercat o luna cu seminte de marar si o luna cu tinctura de marar (din comoditate) dar semintele sunt mult mai eficiente (si le recomand celor care vor sa-si mareasca putin sanii in mod natural).

Deci, cumperi seminte de marar de la plafar, macini foarte fin prin masina de macinat cafea (eu am un mixer Zepter) o cantitate mica (necesara pt. 1 zi-doua), ideea e ca tb. fie proaspat macinate. De 3 ori pe zi (dim./pranz/seara) se tine sub limba o cantitate de pulbere cat incape intr-o lingurita timp de 15 min., apoi se inghite cu apa. Treaba asta am facut-o numai in perioada cm cand stiam ca este nevoie de estrogen (in luna precedenta din cauza clomifenului nu s-a dezvoltat endometrul suficient), adica din ziua 10 pana in ziua 25 (cred).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Si din cate stiu eu, nu stimuleaza, ci simuleaza estrogenul, adica au efect estrogenic (mai este si "lemnul dulce" dar eu nu stiu ce e si n-am incercat, cica e si mai eficient).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Sa vezi lemnul de la sifonier cum e!

Felicity, vezi ca se interesa cineva de trompele tale! Imi venea sa raspund eu ca ai unele, mama ,mama...

Va pup! Plec intr-o vizita.

P.S. Tot nu mi-a venit! Unde-i ciclul meu de altadata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

cica estrogenul asta are legatura cu mucusul cervical. eu nu vreau sa mi se mai mareasca sanii ca m-a dotat natura suficient.
vin in Ro in martie-aprilie si cred ca plec cu un geamantan plin cu chestii de la plafar, poate nu ma lasa sa intru inapoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Felicity, om fi noi pe-aproape, dar vrei sa pui pariu ca la mine vin rushii mai repede?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

ariadna ok punem pariu. tu mereu ovulezi in ziua 17, eu in a14a, si dupa HSG cica iti vine mai repede, de aia vreau sa fac repede pariu pana nu te razgandesti

ariadna sa stii ca sanii mari vin la un loc cu...fundul mare si cu kg in plus , dupa cum ai zis esti o slabanoaga, deci asa se explica. Cand am venit in USA aveam la sutien B, dar dupa ce am inceput sa mananc mancare "buna" hormonala, am capatat C, dar si vreo 7 kile in plus, si multe prietene m-au intrebat cum am facut de "m-am implinit pe alocuri" cand eu de fapt m-am implinit peste tot. deci in lipsa de alte mancaruri "bune" iti recomand... pulpele alea gretoase de USA si intr-un an doi, vei creste la sutien precum fat frumos cati altele in 7 ani
Tonnia in a cata zi esti? Poate e sarcina!!! Cand mergi la doctor? Tonnia tu ti-ai luat temperatura luna asta? poate ai avut un ciclul anovulatoriu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Acum chiar m-ai facut invidioasa, as vrea si eu sa port C la sutien, dar apoi ma gandesc ca sunt importante proportiile, adica ar fi putin cam ciudat sa am C cand eu sunt mica.

Felicity, vad ca ai devenit foarte activa (pe mai multe subiecte, te interesezi de una, de alta), esti pusa pe treaba rau de tot. Acum sunt si geloasa...

Mergi la inceput