Endometru, ovulatie, temperaturi si altele (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Am scapat si eu si el....glumesc....uffff....Antonia tocmai ma pregateam pentru ultima baie pe anul asta! Buna faza!

Sa nu depunem armele si vom reusi! Cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Cred ca de la dereglare mi se trage!Si inca ma abtin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Hai ca esti haioasa, Cata! Stii cum se spune:"am, n-am nevoie, de doua ori pe an fac baie!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Sorina ...faza este urmatoarea...eu imi iau temperatura dimineata si cind ma scol in ziua cu pricina vad ca a scazut si deci este ziua cu ovulatia...daca totusi ovulatia a avut loc in seara anterioara...iar eu dimineata ma spal si prestez mai tirziu nu risc sa pierd momentul? Problema se pune numai inainte de , pentru ca dupa nu ma deranjeaza sa dorm si sa ma spal a doua zi!

Sa nu depunem armele si vom reusi! Cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Depinde si de frecventa. Ca daca "inainte" e in ziua cu "dupa", am rezolvat-o si pe asta! fetelor, matematicieni vor iesi copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Eu zic ca "inainte" nu este ca "dupa", iar "dupa" nu mai este ca "inainte". Am sa nu dreptate?
nu aruncati cu roshii in mine, am vruta doar sa va fac sa zambiti...
pe rand fetele
LilianaM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chi spune:

Citesc o carte bestiala despre relatiile de cuplu, si v-o recomand din toata inima .Se numeste "El e cu minciuna, Ea vorbeste-truna" , de Allan si Barbara Pease.

Cica : << De ce nevoie de 4.000.000 de spermatozoizi ca sa gaseasca si sa fertilizeze un ovul ? Pentru ca nici macar unul nu vrea sa ceara indicatii in ceea ce priveste directia >>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadi spune:

ce haioase sunteti!
Pai de ce cu 20 de zile inainte? Sa iasa rusofili?
Oricum lasand gluma la o parte asa cum zicea si Ale vaginul (ca si penisul de altfel) se curata singur. Deci spalaturile interne nu-si au rostul pt. ca stricaflora bacterioana normala si pt. ca determina producerea in exces a mucusului sau disparitia lui pate sa duca la declansarea unor infectii cu germeni care traiesc in mod normal in vagin. Doar cand depasesc un anumit numar se manifesta infectia (gen Candida). Daca totusi trebuie ca altfelsi atunci se poate folosi o lingurita de bicarbonat diluat intr-un litru de apa, sau un plic de Tantum Rosa. si asta o data p[e saptamana si nu in perioada fertila.
Acum eu chiar nu vreau sa supar pe nimeni dar secretia vaginala nu trebuie sa miroasa neplacut intr-o stare patologica normala. Deci spalatul extern este suficient si ar trebui sa garanteze confortul dorit. Repet chiar aceste spalaturi interne pot sa fie cauza unui exces de secretie mai neplacuta.
Sper ca nu v-ati suparat pe mine ca eu nu am vrut sa fac pe lupul moralist dar intamplator am citit mai multe pt. ca si eu aveam o secretie mai abundenta la un moment dat. Si doctorita mi-a insirat o serie de posibile cauze printre care si folosirea tampoanelor intravaginale. Aceasta a si fost cauza la mine dar asta nu inseamna ca nu le mai folosesc mai ales vara.
Imi place planul de actiune la care ati subscris. Desi eu as alege varianta fara teste de ovulatie si deci prestat din doua in doua zile toata lunadesi nu ar tine 3 luni figura. Nu ai cum.
pe toate ,Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

WOW! dar stiu ca ati avut ceva spor la scris de dimineata! Am intrat eu si de la servici 'pe sest' si s-a largit un zambet pe fata mea, mi-am dat seama ca se uita un coleg ciudat la mine, o fi zis "asta surade la niste coloane cu cifre" .
Acum am tras o portie de ras, pe bune la faza cu spalatul la 20 zile am ras zdravan!!!! Antonia, esti bestiala, era sa te credem! Iar la cea cu copiii conceputi din dragoste sau din viol iar m-am hlizit...

Alé, foarte bine ca ai deschis un capitol nou, astfel iti speli si tu pacatele, ai fost fetita rea si neascultatoare. Mai, eu nu cred in horoscoapele astea din ziare sau reviste, eu am carti de astrologie, tot ce aparut pe la noi, adica eu fac harti astrale, cu pozitia planetelor la nastere, aspecte dintre ele, apoi interpretari. Spre exemplu, eu am o harta cu interpretarea careia ma 'lupt' de ani de zile, sunt acolo niste chestii care se pot interpreta in mai multe feluri. Adica nu ma intereseaza prezicerea viitorului, ci mai mult amprenta astrala, personalitatea pe care o ai din nastere. Iar pt. prezent se aseaza planetele aflate in tranzit peste harta astrala pt. a vedea unde sunt blocaje, care aspecte de viata sunt favorizate, etc. Spre exemplu, eu cand am ramas insarcinata in iunie, aveam in casa 5 (copii, dragoste) pe Venus in tranzit (micul benefic), iar cand am pierdut sarcina a intrat Lilith (Luna neagra) tot acolo si a facut conjunctie cu Venus. Despre astrologie pot sa vorbesc ore intregi, dar nu vreau sa va plictisesc.

Felicity, altadata daca ma intrebai in ce zi sunt raspundeam si daca ma trezeai din somn, acum am stat sa calculez: z.18. Planul ala mi se pare de bun simt, si sa stii ca sunt cateva lucruri pe care nu le stiam si greseam (acum imi dau seama)- referitor la frecventa prestarilor si implicit la chestia cu reinnoirea -lor.

In alta ordine de idei, Alé: cand e ziua ta?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Fetelor nu mai pot de bucurie ca o vad pe Ale aici, scriind, se pare ca a depasit hopul cel mare si a revenit la "ganduri mai bune". Bravo Ale!! Cand e ziua ta? Sa-ti cantam in cor!!

Si eu greseam daca e sa judecam dupa planul ala, noi "prestam" prea mult si cred ca se epuizau micutzii sau erau prea osteniti. schimbam tactica si dam cu sirop de tuse peste.
cam ineficienti barbatii, cu 40 de mil ale lor, care daca mai sunt si caposi ca ei, nu nimeresc calea cea buna fara mai multe incercari
Ariadna ziua 18, eu 20, suntem pe aproape.
Chi la tine cum mai e?
bafta la fete cred ca am devoltat o obsesie si mai mare decat aveam, trebuie sa ma calmez, dar cum?
de varsatori ce zicea? tot cei fara copii.

niciodata nu am inteles chestia cu spalaturile interne, nu vreau sa ofensez pe nimeni cu nimic, dar din intelegerea mea, asta era o masura contraceptiva. de ce sa simti nevoie sa te speli "acolo"? eu n-am facut-o niciodata in viata mea (si am o padure de ani ) si nu am avut nici o infectie, ciuperca sau altceva.
pe toate

Mergi la inceput