Calatorie in GRECIA..Ikoniko taxidi stin ELLADA!.

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Florys spune:

Prietena mea cea mai buna e din Volos si mi-a povestit multe lucruri frumoase de acolo...

Decizia iti apartine tie in intregime.

Florentina

"Sanatate ca-i mai buna decit toate!
Albumul:
"http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=48&cid=473

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biankita spune:

Grecia e o tzara splendida. Iar limba greaca e bogata ca shi limba noastra.
Eu am invatzat greaca destul de repede shi am avut senzatzia ca am plonjat intr-un univers fantastic, la fel am simtzit cand mi-am insushit shi limba franceza
cred ca a shtii limbi latine shi limba greaca( pentru ca nu are shi alte limbi derivate) este o baza solida in a intzelege lumea.
Theodora salutari din Cipru!
Daca treci pe aici da un semn!


biankita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela19 spune:

Theodora abia astept sä ne povestesti despre insula Santorini, o prietenä de-a mea a fost acolo si a fost inebunitä de aceastä minunatä Santorini.
Asa cä te org sä ne povestesti , abia astept.
Numai bine tuturor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eapopescu spune:

Hai sa zic eu cate ceva despre Santorini, chit c-am fost acolo acum 4 ani si nu-mi mai aduc bine aminte numele anumitor orase.
Este o insula vulcanica, a fost "rupta in bucati" de o eruptie puternica acum cateva mii de ani, care a ingropat in cenusa unul dintre cele mai vechi si prospere asezaminte preistorice. Activitatea vulcanica este prezenta si astazi dar este foarte slaba (chiar s-asa slaba e continuu monitorizata). De pe insula principala, din Fira (unul dintre cele mai frumoase orase pe care le-am vazut in viata mea, chiar am castigat locul III la un concurs foto Agfa cu un apus de soare din Fira) se ajunge pe o insula mai mica, nelocuita, formata in special din lava si roci vulcanice (am amintire de-acolo o mica pietricica neagra ... nts, nts, nts!). Insulita e "brodata" cu mici golfuri de-o frumusete greu de descris in cuvinte, ma uit la pozele pe care le-am facut si parca ma transpun acolo. Din Fira puteti cobori in portulet pe magari. Noi am coborit pe jos, printre magari si ... baligute, n-a fost prea inspirata miscarea, sunt cateva mii de trepte, strampte, trebuie sa-i mai dai cate-o bomboana cat-unui magar sa-ti dea voie sa treci. Mai bine luati telecabina! Exista! In Fira se afla s-un muzeu istoric, merita vizitat.
Un alt loc "a must to see" e complexul arheologic de la Akrotiri. E impresionant. Insula e micuta si au bus-uri spre punctele turistice dar e mult mai usor de vizitat daca inchiriati o masina.
Plaja nu e la fel de frumoasa ca-n Creta dar apa e cristal. Exista plaja cu nisip roz, plaja cu nisip negru, plaja cu nisip nu-stiu-mai-cum. Deci aveti unde face si plaja!
In sezon preturile sunt foarte mari, in mai si septembrie sunt rezonabile.
www.santorini.net/" target="_blank">http://www.santorini.net/

Mergi la inceput