Calatorie in GRECIA..Ikoniko taxidi stin ELLADA!.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papy spune:

draga theo,cat de frumoasa e tara aia......povesteste-ne mai multe dar nu mai vrem sa stim de morti si transexuali
Sarah ii pupiceste pe Alexandros si Yannis...cei mai frumusei gemeni(sa-ti traiasca si poate ne cuscrim) :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eapopescu spune:

Din limba greaca, atat cat stiu eu:
1. OK vine de la grecescul Ola Kala, care inseamna toate bune;
2. In greaca spun "traiasca" la sapca, de la o intamplare petrecuta pe un stadion: un roman si-a aruncat sapca in sus strigand 'traiasca' si asa au dedus grecii ca se numeste chestia aia muncitoreasca de pe capul romanului;
3. Exista foarte multe cuvinte identice sau asemanatoare in romana si greaca (n-o sa mi le amintesc pe toate, dar mai modific mesajul cand imi mai vine vreunul in minte): kefi (se citeste chefi si e acelasi lucru cu cheful nostru romanesc, pe care nu-l avem), anapoda, papucia, pantofles (grecii zic papucia la pantofi si pantofles la papuci, adica anapoda, de fapt anapoda am preluat noi, cred) - nt se citeste d - pantalonia (se citeste padalonia, cred ca ghiciti ce inseamna), aide (e un fel de haide), paploma (noi ii zicem plapuma, nu stiu cine a inteles gresit). Ah, nu-mi mai aduc aminte! Si erau asa de multe cuvinte la capitolul asta. Mai revin!
4. Sunt foarte multe cuvinte carora le banuiesti intelesul: kardia inseamna inima (cardiologie), paidia (se citeste pedia) inseamna copii (pediatrie), gineka (se citeste ghineca) inseamna femeia (ginecologie). Si aici o sa mai revin ca nu-mi mai aduc aminte. Sunt multe, multe astfel de cuvinte.
Limba greaca e foarte frumoasa, nu mi se pare foarte grea (cel putin greaca moderna, ca am inteles ca cea veche e foarte grea, chiar si pentru greci), gramatica e destul de simpla. Deasemenea, muzica lor e una dintre cele mai frumoase pe care le-am ascultat. Daca intelegi versurile e si mai frumoasa! Marea majoritate a grecilor au ureche muzicala si multi fredoneaza cate-o melodie mergand pe strada. Nu mai vorbesc de soferii de taxiuri, aproape toti asculta muzica greceasca si fredoneaza sau fluiera. Ascultati Giorgos Dalaras, Dimitra Galani! Voci superbe! Dintre compozitori imi plac Mikis Theodorakis, Dimos Moutsis (nu stiu foarte multi compozitori dar astia doi imi plac in mod special)! Filmele si serialele lor sunt foarte dragute, pacat ca nu le preiau si televiziunile din Romania! Ne-a placut un serial de comedie la nebunie: Dio xeni (doi straini)! Si au si o emisiune umoristica super: AMAN (cred ca inseamna Doamne fereste!), emisiune de carcotasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

O.K vine de la "all clear" - americanii l-au inventat - si cum ei sint lenesi la scris cuvintele intregi ca si alte natii, au scris O.K., deci prescurtarea cuvintelor cum se aude si nu cum se scrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eapopescu spune:

Grecii sustin ca OK vine de la Ola Kala-ul lor!

"OK - Ola Kala (Greek: Everything's fine; an origin for the word Okay)"
from www.acronymfinder.com

Alte posibile origini ale OK-ului:

1. Orrin Kendall biscuits, which soldiers ate during the Civil War.
2. Short for Aux Cayes, a Haitian port that American sailors praised for its rum.
3. Old Keokuk, a Native American tribal chief who was said to have signed treaties with his initials.
4. OK stands for "all correct" or the illiterate phrase “Orl Korrect.”
5. U.S. President Martin Van Buren's nickname "Old Kinderhook" -- OK for short. He was a native of Kinderhook, N.Y.
6. Choctaw word "okeh," (or "hoke") meaning "indeed" (or "It is so.")
7. Scottish "auch aye", meaning "ah yes." (Or "och aye," meaning "okay.")
8. From the French maritime phrase "au quai" meaning "at dock", and therefore at last safe from the ravages of the open sea.
9. '0 killed' - the report of the night's death toll during the First World War.
10. All clear after the shoot-out at O.K. Corral.
11. Instruments calibrated at an Observatory at Kew had, affixed to them, a stamp, or impression, to authenticate that calibration. This stamp was O K - Observatory Kew.
12. The abbreviation is for Oberst Kommandant, German for "Colonel in Command," used by either -- take your pick -- a General Schliessen or Baron von Steuben when initialing letters and orders during the American Revolution.
13. It comes from the name of a freight agent, Obadiah Kelly, whose initials were widely disseminated on bills of lading.
14. The abbreviation is for Open Key, popularized by telegraphers in the 1860s.
15. It comes from the names of Lords Onslow and Kilbracken, who initialed bills after they were read and approved in England's House of Lords.
16. From a misreading of "Order Recorded" on official documents.
17. Or from Finnish "oikea," correct.
18. From the Greek "olla," all, plus "Kalla," good.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Eu ii las sa creada, ce cistig daca ma cert?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eapopescu spune:

Ca si comment, nu cred c-au inventat americanii ceva, toate-s importate la ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Oricum eu inclin sa cred ca vine de la americani, pentru ca ei nu se inghesuie sa preia cuvinte din alte limbi, in filmele lor am auzit prima data acest cuvint .Cu ani in urma, cind mai vedeam filme grecesti in RO, niciodata nu am auzit cuvintul acesta in greaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

quote:
Originally posted by eapopescu

Din limba greaca, atat cat stiu eu:
1. OK vine de la grecescul Ola Kala, care inseamna toate bune;
2. In greaca spun "traiasca" la sapca, de la o intamplare petrecuta pe un stadion: un roman si-a aruncat sapca in sus strigand 'traiasca' si asa au dedus grecii ca se numeste chestia aia muncitoreasca de pe capul romanului;
3. Exista foarte multe cuvinte identice sau asemanatoare in romana si greaca (n-o sa mi le amintesc pe toate, dar mai modific mesajul cand imi mai vine vreunul in minte): kefi (se citeste chefi si e acelasi lucru cu cheful nostru romanesc, pe care nu-l avem), anapoda, papucia, pantofles (grecii zic papucia la pantofi si pantofles la papuci, adica anapoda, de fapt anapoda am preluat noi, cred) - nt se citeste d - pantalonia (se citeste padalonia, cred ca ghiciti ce inseamna), aide (e un fel de haide), paploma (noi ii zicem plapuma, nu stiu cine a inteles gresit). Ah, nu-mi mai aduc aminte! Si erau asa de multe cuvinte la capitolul asta. Mai revin!
4. Sunt foarte multe cuvinte carora le banuiesti intelesul: kardia inseamna inima (cardiologie), paidia (se citeste pedia) inseamna copii (pediatrie), gineka (se citeste ghineca) inseamna femeia (ginecologie). Si aici o sa mai revin ca nu-mi mai aduc aminte. Sunt multe, multe astfel de cuvinte.
Limba greaca e foarte frumoasa, nu mi se pare foarte grea (cel putin greaca moderna, ca am inteles ca cea veche e foarte grea, chiar si pentru greci), gramatica e destul de simpla. Deasemenea, muzica lor e una dintre cele mai frumoase pe care le-am ascultat. Daca intelegi versurile e si mai frumoasa! Marea majoritate a grecilor au ureche muzicala si multi fredoneaza cate-o melodie mergand pe strada. Nu mai vorbesc de soferii de taxiuri, aproape toti asculta muzica greceasca si fredoneaza sau fluiera. Ascultati Giorgos Dalaras, Dimitra Galani! Voci superbe! Dintre compozitori imi plac Mikis Theodorakis, Dimos Moutsis (nu stiu foarte multi compozitori dar astia doi imi plac in mod special)! Filmele si serialele lor sunt foarte dragute, pacat ca nu le preiau si televiziunile din Romania! Ne-a placut un serial de comedie la nebunie: Dio xeni (doi straini)! Si au si o emisiune umoristica super: AMAN (cred ca inseamna Doamne fereste!), emisiune de carcotasi.



Multumesc mult pentru sprijin!
Sapca de care e povestesti,eu nu stiu povestea cu romanul pe stadion,dar cuvintul corect e TRAISCA,si nu e orice sapca(sotul meu o spune!!!),e aceea specifica chinezeasca,putin inalta si rotunda...
Cit despre limba greaca eu o ador si am invatat-o in sase luni aproape perfect.Am mers la niste cursuri speciale de limba greaca timp de patru luni si a fost foarte folositor...Invatind limba greaca,am inteles limba romana!!! Ce vreau sa spun??? Citeva ex:
FILANTROPIE stim toti ce inseamna...Stim insa??? FILANTROPIE este un cuvint format din doua cuvinte_FILOS=PRIETEN_ANTROPOS=OM >>>>PRIETENUL OMULUI_Toate denumirile medicale,au radacini grecesti...Mi-aduc aminte cind am scris un mesaj despre cei doi noi dintisori ai gemenilor,Luizax mi-a zis"barbateii astia le ies dinti SINCRON" SINCRON vine de la cuvintele SIN+CHRONOS=IN ACELAS TIMP...Ma rog,gramatica a luat sfirsit...
Miine va voi vorbi despre SANTORINI,insula mea preferata! Se mai numeste si insula indragostitilor...
SAS AGAPAO OLUS!!! VA IUBESC PE TOTI!!!
KALI NIHTA KAI POLLA FILAKIA!!! NOAPTE BUNA SI MULTE PUPICURI!!!
TA LEME AVRIO!!! VORBIM MIINE!!!

Theodora, Alexandros, Yannis(10 luni...in curind!)mpapad@acci.gr
Pagina personala www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Theodora Album www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numex=Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eapopescu spune:

Cred ca TRAISCA (eu stiam de TRAIASCA) e acea basca muncitoreasca. Povestea o stie sotul meu de la un grec, deci cred ca are ceva sambure de adevar.
Astept sa ne spui impresiile tale despre Santorini. Am fost in Santorini in '99 si mi-a placut foarte mult. Am castigat si un premiu III la un concurs foto AGFA cu o poza de apus de soare facuta in Fira (Thyra). Nu pot sa spun ca am vreo insula favorita, mi-au placut foarte mult si Creta si Corfu, si chiar si Zakyntos. Dar mi-ar place sa locuiesc in Creta, for the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cmbb spune:

Strabunicul meu a fost grec..
Am fost fascinata,de pe vremea cind eram copil,de povestile lui despre "la noi".Il mai vad si acum,in amintiri,cu camasa lui cea alba si palaria la fel,iesind pe poarta ,duminica,dupa siesta...
Ii vad si acum obrazul putin zbircit si ars de soare,miinile adunate cuminti pe maciulia bastonului,ii simt mirosul de levanda si inca ii aud risul.Si ochii,bucuria si viata pe care o avea in ei,privirea mindra si blinda si golul,cind vorbea despre"spiti"...
Imi spunea ca va trebui sa ma marit cu un grec si sa plec Acasa.Macar tu,porumbito,zboara inapoi!

Am zburat, dar nu la Marea Ionica ci la cea a Nordului...

Anul trecut,pentru prima data ,am fost in Grecia si atunci am inteles totul.
Anul acesta plec din nou si inca multi ani, de acum incolo.

Grecia,acea femeie frumoasa si capricioasa care te ademeneste si-n acelasi timp,te tine la distanta,spunea Fowles.

Ma voi duce ,nu s-o cuceresc ci s-o iubesc...

Pentru ca sint inca in dilema ,va intreb pe voi,fericitii ce traiti acolo,ce sa aleg:Parga sau Volos?

Cu mii de multumiri,
cmbb

Mergi la inceput