Calatorie in GRECIA..Ikoniko taxidi stin ELLADA!.

Calatorie in GRECIA..Ikoniko taxidi stin ELLADA!. | Autor: Theodora

Link direct la acest mesaj

GRECIA...
Soare,mare,insule,multe insule...Mikonos,Rodos,Paros,Korfu,Santorini,Milos,Naxos...vara,vara nesfirsita!!!
Plaja,top-less,string,barbaaaati frumosi!!!
Nopti fara sfirsit,clubing(nu stiu daca e si in romaneste cuvintul...plimbari de la un club la altul),bouzoukia(magazine cu muzica live),dans,distractie...
Mincare...tzatziki,mousaka,souvlaki...tot ce vreti si nu a-ti visat vreodata...Peste,mult peste...Taverne si mici cafenele...
Legendele Olimpului,Acropole,Templul lui Parthenonas,zei greci,Homer,Odissea,Illiada,Calul Troian...
Sint norocoasa sa traiesc intr-o tara ca Grecia!

Theodora, Alexandros, Yannis(9 luni jumate)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ender spune:

Sa intzeleg ca ti-e dor de casa???

---
Album:
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Theo poate ai timp si printre picaturi ne povestesti ceva, asa cum fac fetele din Japonia.

Sa fim fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireland spune:

delecteaza-ne shi pe noi cu minunile de acolo..macar povesti sa ascultam..

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Theodora,

Sa ne povestesti si de mancarea greceasca...personal sunt mare fan al ei...chiar in week-endul asta am fost la restaurant si am comandat souvlaki cu tzatiki si carne de pui...mi-a placut mult grecia in ansamblu (am reusit sa vedem doar atena, salonic si creta), si speram sa revenim cat de curand

Cristina & Yasmine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo spune:

aoleuuuuu mai fetelor.....mie mi-ati facut o pofta!!!!! Cum vine barbatul meu il trimit dupa tzatzichi!!!! Aoleu, pierd copilul!!!:)))))))) Stati linistite ca fac doar glume!!!:))) Mancarea grecesca este super, dar in Constanta nu se gaseste nici un restaurant grecesc!! Se mai gaseste tzatzichi pe la BILLA...:) Dati-mi si mie niste retete, sau faceti un topic cu "mancare grecesca".
Multumesc frumos!!!

make love not war!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by geo

aoleuuuuu mai fetelor.....mie mi-ati facut o pofta!!!!! Cum vine barbatul meu il trimit dupa tzatzichi!!!! Aoleu, pierd copilul!!!:)))))))) Stati linistite ca fac doar glume!!!:))) Mancarea grecesca este super, dar in Constanta nu se gaseste nici un restaurant grecesc!! Se mai gaseste tzatzichi pe la BILLA...:) Dati-mi si mie niste retete, sau faceti un topic cu "mancare grecesca".
Multumesc frumos!!!
make love not war!!!



Reteta de tzatziki este foarte simpla...
Daca nu exista deja ti-o dau eu... pe forumul "La bucatarie"...

@+...
Otilia & La Adelita (6 luni)

"La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Dragele mele,
E uimitor cit de bine puteti povesti despre locurile unde traiti...
Sinteti si multe si formati echipe minunate...Citesc cu placere mesajele voastre,desi nu intotdeauna din lipsa de timp!
Incerc si eu cu pasi marunti sa scriu ceva despre Grecia!!! Din pacate "grecoaicele" nu sint nici prea multe,nici prea active(a se citi "inactive"!) si nici nu am talent prea mare de povestitor...
Ma gindesc ca daca mi-ati pune intrebari,m-ar putea ajuta sa ma concentrez asupra anumitor lucruri...

Sa va spun,acum cind mi-am amintit,ce ma intrebam luni intregi la inceputul meu in Grecia!
Trecusera destule luni,4-5,nu-mi aduc aminte,si aveam o intrebare care ma obseda!!! E putin ciudata!!!!
Ma intrebam:"Aici nu moare nimeni?" Stiti cum e la noi!!! Plimbare prin tot satul,sicriu descoperit,brrrr si tot tacimul!!! Aici nimic din toate astea! Cind cineva "pleaca",aproape ca dispare! Vin de la serviciul special,i-l iau,i-l fac frumos si-l vezi la biserica si a doua zi totul e uitat...Sigur asa e cam peste tot,in afara Romaniei,dar e unul din lucrurile care mai tirziu m-au facut sa rid...Si inca ceva! Grecia e plina de BISERICI! La fiecare colt si o biserica si cum noi sintem buni crestini si ne facem mereu crucea cind trecem pe linga o biserica,imaginati-va de cite ori i-mi fac crucea pe zi...
Ma gindesc sa deschid la "retete" ceva in genul"Specialitati grecesti",am insa nevoie de timp,probabil o voi face in curind...Va rog,ajutati-ma sa dau viata si acestui subiect...
NOAPTE BUNA!

Theodora, Alexandros, Yannis(10 luni...in curind!)mpapad@acci.gr
Pagina personala www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Theodora Album www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numex=Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eapopescu spune:

O sa incerc si eu sa povestesc cate ceva despre Grecia pentru ca am petrecut acolo vreo 5 ani, in Patras (cel mai mare oras din Peninsula Peloponez) si imi place foarte mult aceasta tara, cu mici exceptii, legate in general de aspectul administrativ.
Exista un banc despre greci: in avion se anunta ora locala; pentru nemti "este ora 12, 15 minute si 45 de secunde", pentru francezi "este ora pranzului", iar pentru greci "este marti". Cam asa sunt grecii, nu-i prea intereseaza timpul, sunt foarte comozi, au timp liber berechet, nu se grabesc deloc si e valabila adaptarea expresiei "calmul tau grecesc ma scoate din calmul meu romanesc". Poti sa astepti autobuzul cu orele, bursa de student cu zilele (vreo cateva zile dupa data la care trebuia sa soseasca, studentii straini ii exasperau pe functionarii bancii cu telefoanele), banii din proiecte cu lunile. Ca o curiozitate, bancile sunt pline de functionari barbati, care stau la barfa si invartesc niste matanii (am uitat cum se numesc, parca koloboi, poate ma corecteaza Theodora). Folosesc eficient orice prilej de relaxare. Pe santier vezi muncitorii cu tigara si paharul de cafea in mana. La facultate, majoritatea vin pentru compania colegilor si stau cu orele in cafeteria la o tabla si-o cafea. Dis-de-dimineata vezi moshnegei pe la tavernutze cu cate-un ouzo si o hamsie c-o maslina.
In special vara, viata de seara incepe de pe la ora 11 pm si tine pana spre dimineata. Sunt preferate barurile si restaurantele de pe malul marii. In baruri se asculta multa muzica greceasca dar in general muzica tehno cu volumul la maxim (cam asa asculta si acasa, am avut multe altercatii cu vecinii pe tema asta). Tinerii nu danseaza, nu exista multe discoteci, sunt prea comozi pentru asta, prefera sa stea degeaba la o masa c-o bautura in fata si sa barfeasca (un fel de stat la taclale). Alta pandalie (cuvant grecesc dupa urechea mea) a tineretului, cel putin cel universitar, este KKE (se citeste ku-ku-e), partidul comunist. Au o idee foarte buna despre comunism, nu pricepeau de ce ne plangeam noi de comunism, vor sa le dea statul tot, job comod, salariu bun, asigurari medicale. Ca fapt divers, majoritatea studentilor au subventii de la stat, nu platesc cazare si masa. Si camerele sunt single, nu stau unii peste altii, cel putin asa era in Patras. Au mari probleme cu drogurile, foarte multi fumeaza canabis (folosesc semintele de canabis ca sa faca pasarelele de apartament sa cante frumos, asa ca se scuza ca au cazut cateva si-n gradinita si de-aia au aparut cele cateva fire ... pe care le ... fumeaza). O sa mai revin, si cu bune si cu rele. Am cateva sfaturi pentru cei care intentioneaza sa-si faca vacantele prin Grecia. Le-am promis unora de la un hotel din Corfu ca le fac site anti-reclama, ca site-ul lor era departe de adevar! Nu uitati, grecii isi spun "evreii Europei", si nu degeaba.
Un site despre mancarea greceasca (yummy-yummy!!! ah, my tummy!):
http://www.travelling.gr/helloathens/Taverna.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Prima mea "iesire" la unul din cluburile de pe malul marii a fost socanta...Muzica la MAXIM,tineri care dansau in ritmuri ciudate(pentru mine!),se mingiiau unii pe altii,fara sa se tina seama de sex....tirziu am inteles ce se intimpla!!! Dintr-odata,pe masa mea s-a urcat o tipa(grecii au obiceiul de a dansa pe mese!) si a inceput sa danseze...Avea o rochie FOARTE scurta,cu un decolteu pina la buric,picioare interminabile,parul pina la mijloc,roscat si cirliontat Frmusetea ei m-a uimitSi dansa atit de frumos,tsiftedeli,e ceva ca dansul arabesc Cind s-a terminat dansul,mi-a intins o mina sa o ajut sa coboare.Cind mi-a multumit,ceva nu mi-a sunat bine!!!
Aveam in fata mea cea mai frumoasa FEMEIE pe care o vazusem vreodata,dar i-mi vorbea UN BARBAT Prima mea reactie a fost sa ma uit peste umarul EI si atunci,cu cea mai calma voce barbateasca,mi-a spus ca e TRANSEXUAL!!! Arata doar ca o femeie,nu facuse si operatie de schimb de sex...si totul pentru EA(EL!!!) parea normal,si probabil este,cine sint eu sa judec???
Prietenii mei ma dusesera special acolo,ca sa-mi vada reactia! Nu era GAY BAR,era ceva de toate pentru toti...
Am continuat seara pe un bulevard (SIGROU) care e renumit ca bulevardul prostitutiei...Gasesti acolo tot ce vrei!!! Si grecii se duc acolo multi DOAR pentru DISTRACTIE,pentru a vedea toata aceasta lume a noptii...
Acum m-i se pare totul normal,dar tot ma apuca ceva cind trec pe acel bulevard!!!

Theodora, Alexandros, Yannis(10 luni...in curind!)mpapad@acci.gr
Pagina personala www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Theodora Album www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numex=Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

Theo, continua sa postezi ca o sa te pomenesti cu mine si familia la usa ta. Grecia, fii atenta ca o sa vin!



Garo

Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

Mergi la inceput