relatii cu persoane cu nivel diferit de studii

relatii cu persoane cu nivel diferit de studii | Autor: stralucitor1

Link direct la acest mesaj

M-am gindit sa va cer parerea intr-o problema un pic mai ciudata. Cumnata mea, dupa ce a terminat o facultate si un master s-a casatorit cu un tinar -foarte respectabil de altfel, bine crescut, cu o slujba buna- care are doar liceul...Motiv de "parlamentari" in familie...Voi ce parere aveti? Ati mai intilnit asemenea situatii? Ce sanse sunt pentru viitor?Eu am incercat sa ii spun ca lucrul asta e mai "dezbatut" in Romania unde lumea are o alta mentalitate, pe cind in tarile occidentale s-a depasit demult aspectul...pina si Lady Di s-a indragostit de bodyguardul ei:)Pareri?

"Imi place munca, ma fascineaza. Pot sta ore in sir si sa ma uit la ea." Jerome K Jerome

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

casatorii intre nivele diferite de educatie in Ro nu-s o noutate. doar ca, de regula, ea este mai putin instruita! invers...nu e vorba doar de imaginea sociala, problema rezida, in opinia mea, in complexele de inferioritate dezvoltate, in timp, de "domnul"! se suporta greu si situatia in care el castiga mai putin decat ea! daramite sa fie si mai instruita decat el...
totul tine, pana la urma, de maturitatea psihica si echilibrul celor 2. am cunoscut cupluri in situatia asta, si, in timp ce la unii, se vede din exterior ca totul at fi ok, la altii nu!

nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Am vazut si eu cazuri si cazuri. Depinde persoana cu facultate cit de snoaba e si cit de mult face caz de cultura ei si de cit persoana care are numai liceul invidios sau sentimente de inferioritate are.

Cum eu insa am intilnit oameni cu facultate prosti si limitati, pt mine nu ar fi o facultate asa de importanta cit cei poate mintea persoanei respective si cit de interesat de viata si lumea din jur e.

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

am avut multi colegi de facultate care pur si simplu nu stiau sa scrie corect din pct de vedere gramatical. nu pomenisera de cratima in viata lor. asa k mai depinde si ce are omul ala in cap..k daca a facut facultatea degeaba si a trecut prin ea k gasca prin apa..
cel destept se coboara cu usurinta la nivelul unora inferiori lui, dar invers nu.
in schimb, intr-un cuplu nu tre sa existe asa ceva. ca nu te casatoresti sa-ti arati superioritatea..

MirelaV
pupicei pe burticei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Cand mi-am cunoscut sotul, el terminase armata iar eu eram in clasa a 9-a. Mama a sperat sa imi "gasesc" pe altcineva, mai ales cand am intrat la facultate. Am incercat sa il conving sa dea la facultate, mai ales ca lucreaza in cadrul MI si, parerea mea, i-ar fi prins bine sa fie ofiter nu subofiter. A dat o singura data, dar nu a luat si asta a fost. Dar nu as fi gasit in toata lumea asta un om mai bun, mai intelegator. Nu au importanta studiile (normal nu sa am eu terminat ASE-ul si el gunoier) daca dragostea este adevarata. Trebuie totusi sa fie cat de cat apropiat nivelul de instruire, sau macar de "remunerare" pentru a nu se simti unul inferior celuilalt.

Alexandra


Cristina, mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Eu cred ca in casatorie nu are ce cauta competitia. Casatoria este un parteneriat in doi, nu este o intrecere, poti sa te iei la intrecere cu lumea intreaga dar acasa ar trebui sa fie liniste. In casnicie nu conteaza cine are facultate sau cine castiga mai mult. Parerea mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

quote:
Originally posted by ariadna33

Eu cred ca in casatorie nu are ce cauta competitia. Casatoria este un parteneriat in doi, nu este o intrecere, poti sa te iei la intrecere cu lumea intreaga dar acasa ar trebui sa fie liniste. In casnicie nu conteaza cine are facultate sau cine castiga mai mult. Parerea mea...




Perfect adevarat!

'Babies come into the world holding joy in their hands and when they open those small fingers, the whole world's supply is replenished.'

www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html" target="_blank"> Botez

Primele luni
Album2
Scumpetel

Iubi si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ce spuneti unele dintre voi fetelor, este minunat in teorie, sa nu existe concurenta in cuplu etc., practica insa pune mai multe probleme. Motivul nu este acela ca cel cu studii superioare se faleste. Cand femeia nu are studii superioare si barbatul da este absolut OK. Cand insa este invers... Barbatilor la un moment dat nu le mai convine, orgoliul lor este atins si apar probleme. Nu in toate cazurile. Depinde cat de destept este barbatul respectiv si cum intelege el relatia lui, fara sa isi puna orgoliul in fatza. Unii reusesc, dar este cam greu.
Am cunoscut un cuplu, ea era judecatoare si el macaragiu. Nu s-au inteles, el umbla cu altele (fara studii superioare lol) etc. si au divortat dupa multi ani de zile, cu doi copii mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Aici depinde cred nu atit de studii ci de potrivirea in hoby-uri,lucruri de discutat,de iubire si respect nu in ultimul rind,sint multi factori.Eu am o prietena care are sot fara studii super.desi are dar e super OK.La mine au mai fost discutii dar desi avem aceeasi pregatire cu aproximatie(eu mai am o scoala postliceala dar nu se pune)au fost perioade in care el nu a lucrat si i-am reprosat ce-i drept asta...Poate ca n-a fost bine(eram influentata din exterior)dar credeam ca daca il cicalesc il mobilizez mai mult...A fost o perioada in care mi-am pus multe intrbari,cazuse in depresie si nu mai facea nimic...Avea grija de copil ce-i drept dar era greu pt el sa fie in situatia de "casnica" si era cam nervos...

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Stiu un caz: el studii medii (inca), ea studii superioare. Partea proasta e ca el a obligat-o (aproape) sa stea acasa "la cratitza" pe cand el se descurca destul de greu cu adusul banilor acasa.

Nu stiu de ce au ajuns asa pentru ca meseria ei se zice ca e banoasa (contabila). Cand s-au cunoscut ea castiga mai bine decat el.

Cred ca se zice "management prost" la chestia asta... sau o fi altceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Haideti mai fetelor, ca nu-i chiar asa..vorba aia, eu stiu foarte bine ce inseamna o astfel de casnicie..eu mi-am cunoscut sotul la facultate, eram colegi de grupa...dar n-am fost decat 2 ani, ca el a renuntat pur si simplu...din multe motive, nici nu conteaza care...deci...acum eu sunt licentiata...pfiuuu(de parca scrie undeva pe frunte ca-s mai desteapta decat deci care n-au,pfiiii)...el nu-i...eu castig mai mult..el mai putin...dar nu s-a pus niciodata problema asa la noi..si hai sa fim seriosi..mi se par probleme de clasa a II-a primara..din pacate este foarte adevarat ca unii chiar cred ca daca ai o facultate esti mai destept, mai cult, mai citit, etc..conteaza sufletul...nimic altceva, daca e sa ne referim la o casnicie, si modul cum relationeaza partenerii..si eu niciodata, ori de cate ori m-am certat cu sotul..sau cand era sa divortam..nu mi-a trecut prin cap sa-i reprosez ca nu are facultate, de parca facultatea il ajuta sa simta mai mult..astea-s..prostii, zau asa..sa incurce mintile oamenilor care se gandesc la asa ceva..mentionez ca parintii mei n-au fost de acord sa ma marit cu el si acum e cel mai bun ginere din lume..deci...no comment..pup

Roxana Lilea,mama Mariei 3 ani si ceva

Mergi la inceput