relatii cu persoane cu nivel diferit de studii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Mare prostie si asta cu nivelul diferit de studii, de parca nu sint destui cu facultati care dau in gropi de prosti ce sint, iar altii sclipitori fara sa aiba nici o scoala. Bineinteles ca partenerii intr-un cuplu trebuie sa fie pe aceeasi lungime de unda, mai ales afectiv si poate si putin intelectual, dar de aici pina a-ti face probleme ca cineva are sau nu are facultate e cale lunga...Astea-s mentalitati romanesti, parerea mea...

Io una nu dau doi bani pe hirtii, dupa cum nici eu nu-mi flutur diplomele la altii si in general am mai multa admiratie pentru oamenii "street smart" decit cei umblati prin nenumarate scoli si care nu stiu nimic despre viata, sint unii mai ales de zici ca au crescut in sera, pe bune

Numai bine cumnatei tale si sa nu mai bage in seama ce zic unul si altul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Cred ca in chestia cu diplomele si casnicia, este pus la incercare mai ales caracterul omului si al neamurilor lui.
Aparent, in SUA nu conteaza asa de mult diferenta, insa in realitate sint si aici destul de multe familii cu "pretentii", ca si in Romania, numai ca este mai greu de sesizat de catre emigranti. Anglo-saxonii sint ceva mai discreti cu lucrurile astea, desi aparent sint tare vorbareti la servici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

cred ca nu studiile cat ce ai in comun conteaza. dar mare adevar e in faptul ca studiile iti ofera o mai mare deschidere in viata, de care partenerul nu s-a bucurat.
am intalnit trei perechi in situatia asta (prieteni din Romania), ele cu studii superioare, ei nu....si nu studiile au contat, cat orgolii ranite si frustrari din partea sotilor. rezultatul a fost pt toate cuplurile nu prea favorabil, dupa ani de lungit si tergiversat si iar revenit, a urmat divortul.
recunosc ca nu-s esentiale studiile, dar pe de alta parte, daca vrei sa faci ceva cu viata ta....atunci ai intelepciunea sa urmezi niste studii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Eu una cred si am patit-o pe pielea mea : daca unuia i se pare ca e superior altuia o sa-i scoata ochii toata viata. Si asta chiar daca celalat are acelasi nivel de studii !
Mie mi s-a reprosat ca aveam bunici la tara si oameni simpliin familie pe cind el, draga Doamne, avea bunici academicieni si facuse gradinita in limba germana !


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am o vecina cu fac. si el mecanic auto, a tras-o in jos rau de tot. Nu stiu cum se inteleg in casa dar exteriorul se vede.
In timp apar divergente de opinii, pareri... depinde si de ei, de rude...Nu este o regula.




paula2003 & alexandra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/

Sarbatori fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_daneza spune:

Nu cred ca intr-o relatie, casnicie ar trebui sa conteze acest lucru...Pot fi oameni cu facultate dar care nu sunt "OAMENI!.

Important este sa nu se faca caz de acest lucru, iar daca acest lucru se stie de la inceput , inseamna ca accepti asa ceva fara alte comentarii.Nu merge cu diplomele pe frunte.

Este perfect adevarat ca poate in anumite situatii se poate vedea aceast lucru, dar nu e un capat de tara.

Conteaza: iubirea, intelegerea si nu in ultimul rand:RESPECTUL FATA DE CEL DE LANGA TINE!

A FI DOMN E O INTAMPLARE, A FI OME LUCRU MARE!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

quote:
Originally posted by NinaB

casatorii intre nivele diferite de educatie in Ro nu-s o noutate. doar ca, de regula, ea este mai putin instruita! invers...nu e vorba doar de imaginea sociala, problema rezida, in opinia mea, in complexele de inferioritate dezvoltate, in timp, de "domnul"! se suporta greu si situatia in care el castiga mai putin decat ea! daramite sa fie si mai instruita decat el...
totul tine, pana la urma, de maturitatea psihica si echilibrul celor 2. am cunoscut cupluri in situatia asta, si, in timp ce la unii, se vede din exterior ca totul at fi ok, la altii nu!

nina



Si la noi e la fel: eu am terminat facultatea, castig mai bine decat el, dar ne intelegem totusi foarte bine. La inceput intr-adevar era complexat, dar, ca sa-l fac sa treaca peste asta, l-am convins sa dea la scoala de asistenti medicali, unde a intrat printre primii. Acum e fericit si mandru nevoie mare pentru ca se pare ca scoala asta se va transforma in facultate si el deja spune despre sine ca e student. In ceea ce priveste banii nu are complexe, in schimb isi face mari mustrari de constiinta ca nu aduce el mai multi bani. L-am calmat frumos si i-am spus ca dupa ce termina studiile precis o sa aiba un serviciu mai bun, ca acum e normal sa aiba un serviciu mai prost platit ca deh, e student inca, si nu le poti avea pe toate o data, etc. In plus l-am facut foarte fericit zicandu-i ca atunci cand o sa avem un bebe, daca eu o sa am salariu mai mare ca el, sa isi ia el concediu de paternitate 2 ani. Sa-l fi vazut cum era de fericit!:)))
Asa ca daca il incurajezi pe cel de langa tine, daca reusesti cu calm si fara infumurare sa-l faci sa se simta util, egal, cred ca totul merge OK. Cel putin din pucntul meu de vedere in relatia mea e totul OK.

I wish I were an angel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

de acord ca nu sta relatia in numarul de diplome al partenerilor,dar eu cred ca e musai sa fie macar un echilibru la cultura generala,compatibilitate la hobbiuri,o directie comuna in viata.
oricat de mare ar fi dragostea si atractia fizica,e normal sa vrei sa si discuti,la un nivel la care esti obisnuit si sa fie abordate si teme care te intereseaza in mod deosebit si trebuie sa ai cu cine,nu?

si,oricum,intr.o relatie de genul asta se ajunge la casatorie in cazurile in care snobismul,complexele de inferioritate/superioritate etc nu au ce cauta si partenerul cu studii superioare il stimuleaza pe cel fara..cel putin asa vad eu lucrurile.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noni930 spune:

quote:
Originally posted by mamica dulce

dar eu cred ca e musai sa fie macar un echilibru la cultura generala, compatibilitate la hobbiuri, o directie comuna in viata.
oricat de mare ar fi dragostea si atractia fizica, e normal sa vrei sa si discuti,la un nivel la care esti obisnuit si sa fie abordate si teme care te intereseaza in mod deosebit si trebuie sa ai cu cine,nu?



Subscriu!
Fie ca ne convine sau nu sa admitem, diferenta de educatie influenteaza major viata de cuplu. Mai ales daca el este "in urma".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Am citit toate raspunsurile , eu cred ca nu conteaza cate studii ai sau nu, nu conteaza cel putin in cazul meu. Eu nu am nici un fel de diploma iar sotul meu a facut o facultate, ne intelegem foarte bine, santem impreuna de 6 ani si nicodata nu s-a pus problema studiilor.
Pe de alta parte verisoara mea care a facut o facultate s-a casatorit cu al ei barbat care nu a terminat o facultate, la inceput a fost totul ok, dar dupa ce ea a terminat facultatea a inceput sa-l preseze sa dea si el la facultate. El dealtfel un om deosebim cu o bogata cultura generala si multumit cu ceea ce face nu a vrut sa continuie studiile , asa ca mai tarziu au divortat. Eu cred ca ea a inceput sa-i fie rusine cu el si de aici si neintelegerile care au urmat.
Sotul meu dealtfel crede ca nu conteaza cate facultati ai terminat daca nu esti om............

Mergi la inceput