Mamici de Constanta (22)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Rox, nu-i absolut nici o problema in sensul explicatiilor! Voi sa va descurcati si sa plece voiniku la 20 de ani cu diplomatu' de bani, scosi din contu' de alocatie!
Cu primul cupon de alocatie mergi la BancPost( cu aceasta banca lucreaza cei de la Alocatii, nu am auzit de altele) si deschizi un cont de alocatie. Actele doveditoare ca ai cont impreuna cu o cerere de virare a alocatiei in cont, la care anexezi copii xerox ( certificat nastere bb, BI titular cont si cupon alocatie) - toate astea se depun la parterul institutiei( la intrare pe partea dreapta in primul hol).
S-ar putea sa dai si o declaratie cum ca te angajezi ca la sfarsitul anului vei prezenta extras de cont( dovada ca a ai ridicat tot anul alocatiile).
O mica problema: Contului respectiv nu i se acorda dobanda! Daca ai de gand sa-i lasi tot in banca discuta cu lucratoarele bancare ce posibilitati sunt.

Sunt putin nauca, sper sa ma fi facut inteleasa!
Aseara am lasat fata la Buni, pentru ca eu sa fac curatenie generala! Si am facut-o si sunt rupta de oboseala!
Pe Alexia am recuperat-o in seara asta, chiar daca era programat sa stea 2 seri, dar dupa prima noapte fara copil in casa ne-am lecuit si am luat-o repede acasa. Parca-i pustie casa fara ea!
Aseara mai in gluma, mai in serios ne trimiteam unul pe celalalt sa mergem s-o aducem acasa, ca era patutul gol si nu puteam adormi fara ea, dar nu ne-am dus( am rezistat cu greu)

Pupicei! si Somn usor tuturor!

Racushoarele Cristina& Alexia
PoZe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza dragelor!
Crix, saru mina mult de tooot!!! ma gindesc acusi sa vad cum vom face. asa deci, o noapte de burlaci....te cred ca de abia ati rezistat sa o aduceti!
Sanzi pai ce faci mama tu dai alarma ca nu suntem pe aici si dispari?? baietzii tai tot asa cuminti sunt?
grasu meu stie un cuvint nou, "avuuu"...e tare incintat de el, il repeta la nesfirsit si ride de moare. se gidila cind il ridici in brate si noi ne topim.
va pupam pe toate si va dorim o zi super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

Buna dimineata dragelor si dragilor!
Ce mai faceti? Ma bucur sa va regasesc!
Tibi are azi inspectie la scoala. Am oaresce emotii, desi el m-a asigurat ca totul va fi ok pentru ca "sunt baiat inteligent si cei care vin in inspectie sunt tot oameni ca si noi, ca doar nu vine Spiderman". Totul e bine la scoala mai putin la germana, unde 30% dintre copii se mediteaza cu profesoara. Pe Tibi nu-l meditez de loc si, dupa parerea noastra, cu atat mai putin as apela la profesoara de la clasa. Intrebarea mea este ce fac in continuare? E evident ca "frau" e de partea celor pe care ii are la meditatii. Asa ca ori ii dau "spaga" (respectiv bani pe meditatii) ca sa il tina in Fb (evident in detrimentul copilului), ori nu-l meditez la ea si, desi stie germana (ma rog, la nivel de incepator), rezultatele din catalog vor fi la bunul plac al profesoarei.
Problema e ca prof. nici nu pare a avea metoda de predare pt. clasa I (desi ei au invatat 7 litere mari/mici si late) ea ii pune sa scrie in germana cifre de la 1 la 20, scrisoare catre Mos Craciun etc.Nu sunt singura nemultumita, dar prof. evita sa vina la sedinte.
Este ca v-am plictisit? Dar ma enerveaza "metodele" astea!

Va pup,
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Si noi am trecut alocatia fetelor pe card la Banc Post, deoarece postaita ne gasea sau nu acasa, stam in Inel II si trebuia sa mergem la Posta de la groapa, acolo ne pierdeam timpul stind la cozi mari.

Fetelor copii vostri maminca porumb? Am facut o salata de legume si fetele mele au ales sa mamince porumb la greu.

Ionela, Maria & Elena 26 mai 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna dimineata!

Eu iar sunt in urma cu cititul, de scris, nu mai zic.

Sunt in continuare racita. Am mancat lamaie, miere, portocale, degeaba. Si Maria tuseste si are un nasuc curgator... I-am dat Stodal si Oscilococcinum. Nu a facut febra si e in mare forma. Sper sa ii treaca repede. Vineri ar trebui sa mergem laserbarea de mos la mine la serviciu si mi-ar parea rau sa o rateze. E bolnavioara de vineri-sambata.

In rest, eu ma simt mai bine (vorba vine, ca am un cap cat o banita si nasul intins pe toata fata), dar lucrurile decurg bine cu sarcina. Ieri, in sfarsit, l-am simtit f. bine pe bb. Cred ca o ora s-a zbenguit, s-a si vazut, dar tati nu era pe faza.

Va pup si va mai citesc si eu din urma.

Cornelia (18 sapt.) si Mariuta (2 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Roxana, zici ca se gadila pitiku, si pe voi va distreaza! Daca-ti fi in locul lui ce v-ar face el voua, ca doar e mare baiatu!
Uite, Ione are pe card alocatie, deci asta inseamna ca la deschiderea contului discuti cu banca amanuntele astea! Bafta!

Diana, nu ne plictisesti cu problemele tale, adica ale lui Tibi!
La faza cu profa de germana, eu te sfatuiesc sa lasi copilul "natural", adica fara meditatii. Nu trebuie sa te intristezi ca se rupe firul fb-urilor, caci tu stii din ce motiv se intampla asta. Iti faci griji pentru media generala de la sfarsitul anului? Nu te gandi la asta, poate Tibi( ca-i baiat inteligent)sa se descurce in viata chiar daca nu va fi cap de lista totdeauna!
Hai ca acum te plictisesc eu!

Ionela, si Alexia mananca porumbul cand fac legume la cuptor. Nu-l prefera, dar ii place sa aleaga mazarea, morcovul, porumbul, cred ca din joaca mai mult. Avem si furculita acum si o foloseste hotarata!

Cornelia, hai ca scapati amandoua de raceala asta! Bine ca nu-i cu febra! Sa ne spui cum reactioneaza Maria la serbarea de la tine de la servici!

Racushoarele Cristina& Alexia
PoZe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

Tibi este mare fan porumb! Il mananca sub orice forma (daca ar exista si inghetata ...)
Nici eu nu sunt de acord cu meditatiile de la varste asa de "fragede", desi se pare ca este o moda acum.

Lui Tibi i-am facut vaccin antigripal acum vreo 1.5-2 luni si e ok, fara nas "curgator", fara tuse, el care era "premiant" la nr. de raceli pe sezon. Sa fie de la vaccin, sa fie de la faptul ca a mai crescut ?

Nu-mi fac griji ca nu va mai fi premiant, dar se simte frustrat! (Sotu' mi-a facut "educatie" : "te rog sa vorbesti civilizat cu profa si daca nici asa nu se rezolva mergem la director, si daca nici asa nu se rezolva mergem la ..., si daca nici asa nu se rezolva, mergem la..., si daca nici asa nu se rezolva platim 2 raketi si... )

Si daca tot sunteti dragute si ziceti ca nu v-am plictisit: invatatoarea ii tot muta in banci si pe Tibi l-a asezat cu un baietel mai... slabut, sa-l mai ajute la lectii . Cred ca vin sarbatorile si trebuie sa ne simtim, dar ne duce capu' si suntem civilizati (asa consider eu), si nu era cazul sa ne atraga atentia !

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:



Ciao, fetelor!
E tare frig afara...Voi ce mai faceti? Ce fac prichindeii? Dar burticile?
Cum merg pregatirile pentru sarbatorile care bat la usa?
Va uram o zi buna si numai bine!

Geani&pui de om

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Diana, zic sui eu sa nu il meditezi. Doar daca vrei sa invete bine germana, dar in nici un caz la profesoara care le preda la clasa, mai ales ca nu esti multumita d emetoda ei. Referitor la cat e de afectat, daca gandeste asa matur (a se vedea reactia la inspectie ), cred ca o sa inteleaga. Mi-ai adus aminte de o replica "celebra" a surorii mele in clasa a 5-a: "Eu sunt cea mai buna la romana. Colegii mei stiu asta. Si profesoara stie, dar nu vrea sa recunoasca "

Cornelia (18 sapt.) si Mariuta (2 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Hehe..Roxa nu trag chiulu' muncesc din greu!!!! Pregatesc copiii pentru serbare...si imi suflu plamanii pe acolo cantand toata ziua!!!
DAr nu ma plang!!!!!!!!! Imi place la nebunie!!!
Si in plus tre sa ne pregatim si noi de plecare, plecam la munte pe 22 dec si apoi la Botosani la finii nostrii si mai venim acasa pe 5 ian sau cam asa ceva!!! Un concediu cam lung!
Vineri mergem la gradinita ca acolo vine mosu' si pentru David si trebuie sa il pregatesc si pe el cu o poezie ceva...toti copiii de la gradi au roluri...el va mima "Bate vantul frunzele..." (eu cant el gesticuleaza!!!)
Dupa cum se comporta Voinikelu cred ca il voi lua si pe el cu mine la serbare, ca are repertoriu deja stabilit..hihii!!! Si daca Mosu aduce si de haleala cu atat mai bine pentru el, nu?
Pana una alta sper sa reusim sa ne vedem pana plecam noi la munte si toata lumea peste tot!!!
Diana, eu am un mare dubiu la calitatea unor asemenea profesori care au "preferinte"...si nu mi se pare normal sa meditezi un copil asa micutz...il chinui...ce copilarie mai are si el?
Vine la 12 de la scoala, manaca doarme, se trezeste face lectii, il mai trimiti si la meditati...cand mai are timp sa fie copil???
Eu una nu l-as medita...las' ca cred ca ii va face mai bine sa invete de la scoala si acasa singurel, decat mura-n gura cu meditatori din clasa 1-a!!!! Eu zic ca mai isteti sunt copiii care se descurca singuri si care au timp si de joaca, si de afara si o poveste dintr-o carte!!!
Cornelia, cred ca e anotimpul mucilor si tusei...noi de abia am scapat de antibiotic...5 zile de celcor, cefalosporina mi-au frant inima..dar daca intradevar avea ceva la plamani a meritat...ai dus-o pe Maria la consult? Ca asa a inceput si la David, cu muci, fara febra si tuse si dr cica a auzit ceva la plamani si ne-a dat diagnosticul de rino-bronsita!!!
Sanatate multa!!!
Ione, DAvid acum a inceput sa manance de toate, si porumb in salate si ii place si mamaliga, azi chiar a mancat mamaliga cu stiuca la cuptor si s-a lins pe buze!!!
Azi cred ca ajung prin metro poate il intalnim pe mosu' asa ca mai vorbim mai pe seara...
dupa-amiaza placuta!!!

Sinzi si David
Noi toti - poze

Mergi la inceput