FIV 26

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Fetelor am reusit sa mai intru si eu printre picaturi pe net.
Deci eu am 31 ani si a facut tratament cu menogon primele 4 zile cate 3 fiole (pana la prima eco) dupa care am continuat cu cate 4 fiole in total am facut 51 de fiole.
La inceput am avut putini foliculi, la a-3-a eco aveam 7 foliculi in dreapta si 10 in stanga iar la punctie am avut 11 in dreapta si 10 in stanga. Prin urmare mi s-a facut albumina si a trebuit sa mananc cate 2 oua fierte dimineata().
Din cei 21 de foliculi au fost 9 ovocite. Au rezultat 6 embrioni dar au ramas doar 4 embrioni frumos divizati (3 in 4 si al 4-lea era in curs de divizare in 4)pe care i-am pus pe toti.
Iar acum e posibil sa avem 2 la purtator.

Va pup iar sa va gaseasca fericite pe toate.


Luli
Viitoare mamica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

luli ce-i cu albumina? si cu olele? ka nu stiu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Stiti cumva in timpul tratamentului pentru FIV pot sa iau Fervex (ma cam incearca o raceala). Sau mai bine nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
Din pacate in timpul zilei nu prea pot intra pe net, ca tre sa predau tot pana saptamana viitoare, cand intru in conced, SI E DE GROAZA! In plus, pe astia i-a apucat trecerea la ISO in final de an .. alte companii fac petreceri, noi criticam proceduri! Disgusting!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina1971 spune:

Felicitari fetelor cu reusite si multa bafta celor care asteapta rezultatul sau care urmeaza sa faca fiv!!

Le doresc acelora care nu au reusit ceea ce imi doresc si mie: sa trecem cit putem de usor peste nereusita, sa putem sa ne reluam viata dinainte de fiv, sa fim in continuare increzatoare in Dumnezeu si in doctori.
Dar fetele care au trecut prin esecul asta stiu cit este de greu!
Eu plingeam si il intrebam pe sotul meu: cum pot sa trec peste ziua de astazi, peste zilele si lunile care urmeaza pina la urmatorul fiv? Si-mi luam adio si de la puiul mic care inca mai era in mine si-l rugam sa devina un inger frumos. Fiindca eu am fost insarcinata (dupa mai mult de 10 ani) si nu am reusit sa-mi pastrez copilul .
De ziua sotului meu, pe 4 decembrie, am luat un rezultat pozitiv de bhcg: 20.34. Nu mai asteptasem data de 8 – programarea la Medsana- fiindca cu doua zile inainte incepuse ceea ce eu credeam a fi c.m. si am facut testul pt. a vedea daca a fost sarcina. Singerarea a fost scurta si am banuit ca a fost nidatie. La 68 de ore de la prima analiza mi-am mai facut un bhcg cu rezultat 36.09 miu. Stiam ca nu e o rata de dublare prea fericita, dar mi-a lasat ceva sperante. In tot timpul asta insa eram foarte stresata stiind ca un bhcg bun se numara cu sutele de unitati.
In sfirsit, rezultatul de la Medsana din data de 8 a fost de19,4., semn ca sarcina era in curs de pierdere.
Prof. Ancar mi-a spus sa continui sa iau utrogestanul, dar eu stiu ca este prea tirziu.
Acum ramine intrebarea: de ce? Am doua variante la care ma gindesc:
- In perioada in care am asteptat rezultatul am fost ingrozitor de stresata (am aflat ca unei prietene la care tin foarte mult, care are un copilas mic, i-a recidivat cancerul).
- In prima zi de recoltare a estradiolului, inaintea stimularii, acesta a fost 0.01. A trebuit sa iau cicloproginova pina la a doua analiza, cind se pare ca estradiolul a iesit in limite ok. De altfel, endometrul a fost triplu stratificat. Ieri, cind am luat rezultatele de la Medsana , nu numai bhcg-ul era mic ci si estradiolul era iesit din limite.
Daca cumva stiti daca este posibil sa fie pierduta o sarcina pe seama scaderii estradiolului, pls. povestiti-mi si mie. De asemenea, daca citesc mesajul asta fete care au avut o experienta asemanatoare, va rog spuneti-mi si mie care sunt valorile hormonale pe care le-ati avut dupa E.T.
Aseara m-am apucat sa caut pe site-uri despre estradiol in pierderea de sarcina. Am gasit in doua locuri, dar nu f. bine explicat, ca ar fi o legatura intre cele doua si ca in unele clinici se da supliment de estradiol (in State, bien sur).
Inca o data, noilor mamici, va doresc sa aveti Sarbatori minunate!
Noua, celorlalte, Sarbatori linistite !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi verzi spune:

Felicitari LULI si CAMI sigur va fi cu ochisori. Desi eram deprimata din cauza oboselii si a emotiilor datorate plecarii in Iordania sa botezam FIV-ULETUL nostru drag, mi-ati luminat ziua si ma-ti facut sa-mi revin. Va multumesc si va doresc Sarbatori Fericite

ALINA SI IRIS MARIAM 30.06.2004 http://community.webshots.com/user/rafaela192

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Eu una ma gandesc deja la campania FIV din prmavara...la care voi participa, din nou.Puteti sa-mi spuneti dpdv statistic, toamna sunt mai multe sanse?Ca atunci astept pana in toamna...cum am stat atatia ani mai pot astepta cateva luni....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Adina imi pare rau prin ce treci.Dar trebuie sa iti aduni fortele si sa o iei de la capat. Si la noi vine aceasta sarcina dupa 11 ani de tratamente si asteptarisi te inteleg. Si eu am avut prima data cand ne-au facut estradiolul inainte de stimulare 0 daca despre analiza asta vorbesti.
In ziua 15 cand am facut bhcg-ul valorile au fost 210mlU/ml la bHcg, estradiol 975pg/ml si progesteron 151,5ng/ml.

Arditule albumina umana se face in cazuri de hiperstimulare si intra in pretul FIV la Medsana.Se face dupa puncie pana la ET. Iar ouale pe care le mananci dupa ET timp de 2 saptamani tocmai de asta le mananci ptr albumina pe care o contin si face bine ovarelor sa isi revina.


Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina1971 spune:

Multumesc pt. date, Monica!
Sa ai o sarcina frumoasa!

Mergi la inceput