Bebelusi de martie-aprilie 2004 (31)

Bebelusi de martie-aprilie 2004 (31) | Autor: Veve

Link direct la acest mesaj



Primele parti:www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24093" target="_blank">1,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24954" target="_blank">2,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=25975" target="_blank">3,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26905" target="_blank">4,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=27511" target="_blank">5,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=27947" target="_blank">6,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=28511" target="_blank">7,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=29085" target="_blank">8,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=29934&whichpage=10" target="_blank">9,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=30532" target="_blank">10,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=30989&whichpage=1" target="_blank">11 ,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31360&whichpage=1" target="_blank">12
,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31684" target="_blank">13,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32142" target="_blank">14,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32429&whichpage=1" target="_blank">15,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32806" target="_blank">16,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33056" target="_blank">17,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33397" target="_blank">18,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33637" target="_blank">19,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34037" target="_blank">20,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34370" target="_blank">21,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34757&whichpage=1" target="_blank">22,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35196&whichpage=1" target="_blank">23,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35636&whichpage=1" target="_blank">24,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36028" target="_blank">25,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36324&whichpage=1" target="_blank">26,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36541&whichpage=1" target="_blank">27,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36964" target="_blank">28,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37249&whichpage=1" target="_blank">29,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37483&whichpage=1" target="_blank">30


Cei mai scumpi si mai frumosi!



16 februarie amelie(Crina-Amelia/Bucuresti), Andreea,
23 februarie Oani (Ioana/Brasov), fetita (2,6kg)

*****


2 martie crina catalina, Codrin ( 3300 g si 51 cm)
3 martie vasce(Canada), David Theodore (3,45kg si 51cm)
4 martie Adina Iulia, Olivia Karla (3,5 kg si 51 cm) web
4 martie mandita, Adriana Claudia (1.900g) www.freewebs.com/adrianaclaudia/" target="_blank">web
6 martie bibuga (Ildi/Mures), baietel (3.750kg ,54 cm)
7 martie Maluba (Beatrice), Darius-Gabriel (4,2kg si 53cm) web
7 martie asi (Stanca/Cluj),
9 martie codritu(Montreal/Canada), Tudor (2.6kg si 49cm)
11 martie spic de grau (Luminita/Paris), David (2.4kg si 47cm) web
14 martie oanadrag (Oana-Toronto/CA), Chris(3,3kg si 51cm)
15 martie dely99 (Delia/Sibiu), (3,850 kg si 58 cm)
15 martie LauraFlo (Laura/Galati), 6 Daria (3.700g/52 cm/apgar 9),cezariana
16 martie gabivalceanu (Gabi/Pitesti), Ioana(2,8 kg)
16 martie iamona(USA), Andrea Cristina(3,7 kg)
16 Martie Irismetal, 8 Stefan Catalin (4 kg si 53 cm, scor Agpar +10 cu felicitari)
17 martie KIKISOR (Anamaria/Cluj), Andrei-Alexandru
19 martie Veve(Irina/Nh,USA), 2 Laur Andrei (3,08kg si 46cm,apgar10)web1,web2,web3
20 martie Soleil (Flaviana/Bucuresti), Tiana Maria (3150 g si 51 cm) web
20 martie Cosmy , Cristiana-Daria(3550g/52cm,apgar 9)
20 martie tinutza (Bucuresti), Robert
22 martie Dalina(Bucuresti), Andrei (3450g 51cm scor 9)
23 martie ematutui (Ema/Constanta), 4 George Radu
25 martie Oake(Bucuresti), Vlad (2800g) web
25 martie SimoV (Simona/New York), 3 Mia (2,5kg ),2 Lucas (3,3kg),www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=SimoV" target="_blank">web
27 martie ruprich (Daniela/Bucuresti), Robert (3.100 kg-49 cm)
29 martie alona(Anca/Canada), Theodora
30 martie inaioana (Ioana/Ploiesti), 6 Katja (3 kg SI 48 cm) web
31 martie Mickyyy (Adriana/Bucuresti), Malina Ioana (3800g si 53cm)web
31 martie mikaela(Mihaela/Ploiesti), Radu Paul (3800g si 52 cm)

*******

1 aprilie Diana76 (Diana/Bucuresti),2 Maria Cristina (3600g) web
1 aprilie Claudelu (Claudia/Arad), Raul Andrei (3500g/51cm/apgar 8) web1, www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Claudelu" target="_blank">web2
3 aprilie simona_minteuan(Cluj-Napoca), David Bogdan (3.800kg 57cm)
4 aprilie cipstyle(Cristina/Germania), 2 Anelisa Elena (3810 g si 55 cm) web
5 aprilie malina mircu (Malina/Pitesti), Daniel Ioan (3400 g)www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=malina_mircu" target="_blank">web
5 aprilie mobriq (Monica/Belgia), 2 Eduard
7 aprilie denis (Denisa/Bucuresti), George Cosmin (3500 g)
7 aprilie Nedda (Daniela/Boston,USA),3 Lara-Diane (3101g si 51cm)web
7 aprilie bindiu (Camelia/Bucuresti), Tudor(3,150 kg si 51 cm)
8 aprilie mirinda,prima sarcina, Ana (3250 g,50cm) web
8 aprilie blerina (Bucuresti/Romania), Jo-elle
12 aprilie Rayuela (Elena/Göteborg,Sweden),2 Amelie(3500g) web
13 aprilie katalina (Catalina), Robert Mihai(3.700g, 52 cm )
14 aprilie Nally , Sebastian (2,650kg si 48,5 cm)
15 aprilie KULTA(Finlanda), Daniela,www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=KULTA" target="_blank">web
16 aprilie LaviB (Lavinia/Germania),Hanna

17 aprilie georgescu oana(Oana),2 Maria Alexandra (3350g/49cm)
18 aprilie Pucku (Corina/Canada),3 Stephanie (4900g/52cm/apgar 9) web,
19 aprilie mama_lui_andrei(Roxana/Bucuresti-24 mai 1980), 2 Andrei-Alexandru (3600g/54cm/apgar 10) web
20 aprilie Laura22 , Justin George (2.900 kg)
20 aprilie mariana tache(Cluj), Stefan Adrian (4200 g si 57 cm)
21 aprilie Ela76 (Mihaela/Bucuresti), 2 Cristina (3.550kg si 52cm apgar 9) web
21 aprilie piciulica , Eric
22 aprilie ama luca (Bucuresti), Luca (3.600, 49 cm)
26 aprilie Simone, Iulia Alexandra (3100 gr si 48.5 cm) web
26 aprilie irinac, 6 Ilinca (3.100kg si 50 cm)
26 aprilie bebe2004 (Andreea/Constanta), 2 Alexandru (9:15am,3700g,52cm),web
28 aprilie grasuta , Ana Maria (3000g si 49cm)
29 aprilie Alina33, Dragos www.inarad.ro/dragos" target="_blank">web


SCOR: 34 - 27

Aniversari
IANUARIE
02 ian '81-Gabriel (sot Maluba)
19 ian '77-Nick (sot irina c)
FEBRUARIE
09 febr '72-mirinda
MARTIE
04 mar '98-Catalin (baiatel katalina)
08 mar '75-Rayuela
12 mar '75-Claudiu (sot Claudelu)
17 mar '76-irina c
23 mar '70-Eduard (sot LaviB)
APRILIE
02 apr '69-ruprich
05 apr '77-bebe2004
17 apr '76-Ela76
24 apr '68-Puiu (sot katalina)
MAI
15 mai '76-katalina
24 mai '80-mama_lui_andrei
IUNIE
07 iun '76-Cristian (sot spic de grau)
18 iun '76-Luigi (sot mama_lui_andre)
19 iun '79-Pucku
24 iun '76-spic de grau
IULIE
16 iul '79-Claudelu
24 iul '70-Theodor (sot mirinda)
AUGUST
23 aug '75-Virgil (sot Ela76)
27 aug '80-Maluba
28 aug '68-Oszkar (sot Pucku)
SEPTEMBRIE
04 sep '75-Veve
14 sep '77-Marius (sot LauraFlo)
15 sep '75-LauraFlo
28 sep-Mickyyy
28 sep-sot Mickyyy
OCTOMBRIE
17 oct '97-Vlad (baietel alona)
25 oct '76-Cristian (sot bebe2004)
27 oct '78-malina_mircu
31 oct '74-LaviB
NOIEMBRIE
01 nov '71-Claudiu (sot alona)
03 nov '77-Catalin (sot malina_mircu)
13 nov '72-alona
DECEMBRIE
20 dec '65-Catalin (sot Rayuela)




Irina,veve & croko
pozici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

Rayu, uite citeva idei:
- CD-uri cu muzica preferata
- un portofel nou!
- o curea,sau manusi!
- pijamale
- o colectie de reviste Playboy sau altceva...
- sau...iti pui TU o funda mare ,mare de tot si ...apari!


Catalina, ROBERT CATALIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

quote:
Originally posted by katalina

Rayu, uite citeva idei:
- CD-uri cu muzica preferata
- un portofel nou!
- o curea,sau manusi!
- pijamale
- o colectie de reviste Playboy sau altceva...
- sau...iti pui TU o funda mare ,mare de tot si ...apari!


Catalina, ROBERT CATALIN




cred ca aleg cea mai ieftina varianta,aia cu funda!
Ideea cu CDurile nu-i rea,dar nu cred ca gasesc Romica Puceanu si Gabi Lunca pe aici
Noi ascultam cu dor muzica lautareasca ,la un pahar
Playboy ,i-arat io lui(sigur i-ar place)


Elena si Craciunitza Amelie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Elena, o idee de cadou furata de la mamicile de ian-feb. ar fi un puzzle cu Amelie, te duci frumos cu o poza de-a ei (pe care eventual mai scri si tu un mesaj de la multi ani) la un centru de genul (in bucuresti exista la carrefour din cate am inteles asa ca m-as mira ca acolo sa nu existe) si ii pui sa ti-o transforme in puzzle.

Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina_mircu spune:

salve. nu am mai apucat sa stau atata pe net, asa ca am pierdut o gramada de subiecte
imi iau revansa urand "la multi" ani tuturor sarbatoritilor pe care i-am ratat. multumim pentru urarile de "la multi ani". toate cele bune la toata lumea.
ela ziceai ca stai 40 minute, stai lin ca noi avem max o ora pt masa (o fi bine o fi rau, dar cand manca prea repede imi vomita)
miky felicitari pt test si Corina spor la lucru.
katalina imi pare rau pt mama ta. sa va ajute ce-L de sus.
of am uitat pe multa lume dar am citit repede si numai atat mi- ramas in cap

Cam asta face Danutz:
- s-a ridicat singur in picioare in tarc (dar a trebuit sa-i las fundul asa
a nu a mai putut repeta figura)
- zice ta-ta-ta asa in soapta
- are manifestari de vointa sau de nervi strange puminii se incordeaza si tipa
- se rasuceste si mai repede de pe o parte pe alta
- in loc sa mearga de-a busilea mai bine trage cearceaful ca aaduca obiectul la el
- sta in picioare la marginea patului singur
- pasteste bine tinut de manutze (am inaugurat ghetutzele afara)
- stie sa bata cu mana in masa
- arunca obiectele pe jos
- casca ciocul cand ii zic 'aa'
- facem kk la olitza in fiecare zi (am inceput din weekend)
- mancam ca lumea acum (i-am bagat noi feluri de mancarici: mamaligutza cu branza si samntana, piure cu branza smantana si ou, gris cu lapte, orez cu lapte, iaurtzel, painica etc)
- nu mai vomita
- stie sa raspunda la intrebari simple: "unde este mama/ ursi/ atena/ trompi/ tati", uitandu-se la obiectul/pers in cauza
- daca ii zic hai sus da mainile (sa-l ridic in picioare) sau ridica aripile(sa-l iau in bratze)
- stie daca ii zis jos sa se lase in fund (nu ianinte de a se uita unde cade)

NU avem dinti inca.
pentur fetele cu bb mofturosi. stiu cum este sa astepti masa cu nervii intinsi la maxim. dar de cand i-am diversificat felurile de mancare mananca mult mai cu pofta. CE am facut eu (si cred ca a avut efect): i-am facut feluri diverse de mancare, nu l-am mai rugata atat sa manance,i-am rarit mesele (creed ca in curand ajungem la 4 mese pe zi), i-am lasat programul liber 1-2 sapt ca sa vad cam la ce ore vrea sa manace si sa doarma si acum am ajuns la un program.
mi-amluat o carte cu retete pt bebelusi si am prins curaj sa-i fac chestii mai diverse (totusi mi se pare ca dr respectiv este mai in varsta ca parca unele chestii le baga cam devreme).

sa va spun ce a mancat ieri (a mancat fff bine)
5(6) 100 ml lapte cu cereale (dar uneori mananca doar 50)
8(8:30) piure de fructe(180) + 70 lapte
11:30(12) 190 piure legume(190) + 60 supa cu painica
15:30(16) 120 piure + 30 iaurt + 80 lapte
19(19:30) 180 lapte cu faina orez + 40 gris cu lapte (mai grosutz) + 100 ml inate de culcare (la 21)
doarme dus de la 21 pana dimineatza. incepuse sa se trezeasca dar de cand am reusit sa-i dau mai mult seara si gris cu lapte nu mai avem probleme cu somnul.


pupici
Malina siDanutz (5 aprilie 2004) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35266" target="_blank"> povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina_mircu spune:

si eu tot la chestii personalizate ma gandeam: cana, tricou, pernitza, sticla de sampanie. eu i-am facut cadou o cana cu o poza cu noi ca sa ne aiba mereu langa el. desi noi lucram impreuna .

incerca si aici http://www.dol.ro/pagina_cadouri.php idei. poate chiar poti sa comanzi muzica preferata si in strainatate.
http://www.dol.ro/muzica/index.htm

pupici
Malina siDanutz (5 aprilie 2004) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35266" target="_blank"> povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Tocmai ma intrebam pe unde esti Veve. Tu bineinteles erai harnica si ne creai noua front de ...scris. Cum stai cu buna dispozitie ?
Katalina, Dariei eu i-am dat incepand cu luna a doua suc de portocale ( am sistat pe parcursul verii ) dar il diluam cu ceai, apoi suc de morcov si mere ( amestecat), iar acum de cand a dat frigul iarasi suc de portocale si am incercat si de grefe, dar nu i-a placut, probabil era proportia prea mica de ceai. Da ii fac soacrei mele prajituri pentru ca ea nu stie sa faca de nici unele. A incercat sa ma convinga sa gust din mancarurile ei dar dupa cateva experiente nefaste a renuntat, probabil ca Marius i-a spus ca nu-mi place cum gateste. Ca exemplu crema ei cea mai buna de tort este margarina frecata superficial cu gem. Va imaginati ce fel se simt gogoloaiele de margarina proasta pe limba ? E super gretos!!! Norocul meu ca am scapat de mancat la ea, dar acum trebuie sa-i fac eu delicatesele si pentru pomenile socrului meu si pentru evenimente mai fericite. Nu-i bai pentru ca mie imi place la nebunie sa gatesc. Am sa ma gandesc la un meniu pentru sarbatori si ti-l spun si tie neaparat.
Elena, gand la gand cu bucurie, si eu am fost ieri la cumparaturi. Le-am cumparat nasilor: ei un sal super portocaliu, iar lui un fular de matase bleumarin. Lui Marius de Mos Nicolae i-am luat o camasa asa ca de Craciun am sa-i iau o cravata, cu toate ca ar vrea un parfum din cel scump si de marca, dar Mosu e sarac tare de tot.( mai gaseam de la furaciuni sau free shop, dar nimic nu s-a ivit deocamdata). Pentru sotul tau nu stiu ce sa-ti spun; intr-un an i-am lui Marius un suport de Cd-uri, sau de ex nasul meu are o obsesie pt suporturi(sau suporti ? , nu stiu cum e corect gramatical) de sticle de vin asa ca i-am luat si din inox, si sculptate in lemn. Mai mult de atata nu stiu, dar te descurci tu. Craciunitei Amelie! Sa-ti traiasca ginerele ca tare frumusel e!
Corina, frumoasa masuta! Felicitari pentru noul job si succes cu viza mamei tale! pe dintoch de la alta grasunica dintoasa!
Diana, te asteptam mai des pe la noi!
Intreba cineva despre dadaca: salariul dadacei mele este de 2.000.000 lei, iar atributiile ei sunt sa stea cu Dari, s-o adoarma sa se joace cu ea, sa-i faca de mancare, iar suplimentar ( pentru acestea ii mai dau ceva in plus) sa ma ajute pe mine la curatenie.

M inceput mesajul asta de cinci mii de ani, dar de abia acum am reusit sa-l termin ( 14.39)Mai vorbim!

bebelusa DARIA si mamica LAURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Cand am inceput mesajul eram prima, dar m-am miscat asa incet ca am pierdut primul loc. Poate data viitoare!
Am uitat sa-i felicit pe sarbatoritii de astazi:
DARIUS GABRIEL
GEORGE COSMIN
LARA DIANE
TUDOR

COPII SA FITI FERICITI SI SA FERICITI PE CEI DIN JURUL VOSTRU!

As vrea si eu la sala, dar numai am timp de nimic altceva decat de munca si casa! Ceva ore sau timp liber are cineva ? Sau chiar am gasit ce sa-i cer lui Mos Craciun: ZIUA SA AIBA 30 DE ORE. COOL, nu-i asa?
Mickyy ideea cu puzzle-ul e superba! Pacat ca n-am nici un Carrefour pe langa mine.
Malina, am intrat pe site-ul cu cadouri. Super idei! Multumim!


bebelusa DARIA si mamica LAURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

quote:
Originally posted by LauraFlo

Nu-i bai pentru ca mie imi place la nebunie sa gatesc. Am sa ma gandesc la un meniu pentru sarbatori si ti-l spun si tie neaparat.


bebelusa DARIA si mamica LAURA



Laura, abia astept!crede-ma.Si mie imi place mult sa gatesc!...si sa maninc,...sunt o gurmanda...

Malina, multumim pt.idei!

Rayu, si eu lu' tata o sa-i comand vreo 2 CD-uri cu muzica lautareasca veche,am vazut ca pot comanda pe www.diverta.ro .I-ai mai si niste Playboy

Mickyyy, si io trag cu okiu la mamici de ian-febr.


Catalina, ROBERT CATALIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Aaaa...mi-am adus si eu acum aminte...intreba cineva de bone....pe-a mea o platesc cu 3,5 milioane pe luna (in care e inclus si abonamentul RATB pe toate liniile) dar are grija doar de fata, si cand zic are grija chiar sta dupa fundul ei toata ziua, se joaca cu ea, o plimba, ii da sa manance, o ia in brate cum incepe sa scanceasca, ce mai, zici ca e o bunicuta si nicidecum o bona, plus de mos niculaie i-a facut si un mic cadou (o jucarioara si-o pereche de sosetele dragute). In rest, mai face piata dimineata cand vine spre noi pentru ca trece exact prin dreptul ei (pentru cea mica, bineinteles, adica iaurturi, lapte pentru branzica, fructe, chestii de genul) si ordine la bucatarie (spalat vasele si bagat la locul lor). Si sa nu uit...mai intinde hainele pe sarma sau le aduna daca s-au uscat. Cam asta-i tot, in rest fata si iarasi fata.

Iar separat de bona, de vreo 2 saptamani mai am o doamna care vine sa faca menajul, pentru ca eu una nu mai reusesc sa le termin pe toate, careia ii dau 250.000 la o "vizita" si vine saptamanal, deci 1 milion pe luna.

Initial eu voiam ca bona sa se ocupe si de menaj si aveam in buget 4 milioane pentru asta, dar daca bona nu vrea menaj asta e.....mai scot inca 500.000 din buzunar dar stiu ca fata e in regula, mai important pentru mine e o bona buna pentru fata decat o menajera pentru mine.

PS: astea's preturi de Bucuresti (si nu's nici cele mai mari - stiu si bone care's platite cu 6 milioane si nici cele mai mici), in general in provincie sunt ceva mai mici.


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimoV spune:

La Multi Ani
LARA DIANE
GEORGE COSMIN
TUDOR
DARIUS GABRIEL

Sa cresteti mari si sanatosi si frumosi si cuminti!


Recunosc ca am copiat numele - nu mai stiu de la cine

Simona si gemenii Mia & Lucas (25 Martie 2004)

Mergi la inceput