Indepartarea varicelor cu laser...

Indepartarea varicelor cu laser... | Autor: Tamara

Link direct la acest mesaj

Stie cineva ceva in ce consta procedura efectiv, cat costa si cate sedinte iti trebuie pentru indepartarea capilarelor sparte de pe pulpe? Se pare ca aceasta este o problema mostenita, care in cazul meu in timpul sarcinii se amplifica pe zi ce trece: pulpa piciorului drept pare acoperita ca de o panza violacee de paianjen.... Foarte inestetic ... beah... ma gandec ca dupa sarcina sa intreprind ceva in sensul asta...

Se mai confrunta cineva cu o situatie similara? Alte solutii?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Tamara si bebeii

PS: Si verucile (negii) se indeparteaza cu laser?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:


Din cate stiam eu, Tamara, varicele nu trec niciodata.Ele pot fi prevenite si doar atat.Asa ca ai mare grija, trebuie sa te masezi tot timpul cu crema speciala de la farmacie.
Tin sa-ti precizez ca treaba asta nu o stiu de la medic, ci doar am urmarit emisiuni la TV despre cosmetica....de unde am inteles ca ele se pot atenua, ca va dispare culoarea rosiatica, dar din pacate nu trec de tot!
Oricum ar fi, e mai bine sa previi,nu?






Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha spune:

Eu chiar am varice serioase pe toata lungimea piciorului drept si tare m-ar interesa cat costa o interventie facuta intr-o clinica cu aparatura ca lumea, nu in spitale.
Eu am mai postat un subiect tare de mult dar nu stia nimeni cam cat ar costa, si din pacate am tot amanat sa ma prezint la un consult (la proestetica as fi vrut eu) caci am avut alte probleme de sanatate mai urgente.
Din pacate nu te-am ajutat cu nimic.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica spune:

Ira, tu cred ca vorbeshti despre vergeturi...ceea ce e cu totul altceva....Varicele se trataeaza foarte bine shi dispar complet.
Tamara, m-am interesat nu demult pentru sotul meu care are ceva probleme destul de urâte în sesnul asta...shi mi s-a facut parul cret!! Exista un cabinet particular pe lânga cinematograful Scala, al unui arab stabilit aici de câtiva zeci de ani, shi care practica operatii cu laser...In fine...costul era foarte ridicat, undeva la 500-1000 de dolari...Dar depinde shi de stadiu'....Eu ash fi avut mare încredere sa merg la acest cabinet pentru ca shtiu persoane care au fost operate de nenea arabetele asta shi totul a fost ok, numa' ca nu ne permitem deocamdata sa facem interventia asta. Cu siguranta o sa trebuiasca sa ne decidem în curând, pentru ca e forba de sanatate, shi nu trebe sa ne jucam cu ea....

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruca spune:

Tamara, din ce spui tu, nu prea cred ca e vorba de varice....Dar daca tu crezi ca ai varice - sau pentru oricine altcineva interesat sa scape de ele - il recomand pe dr. Horatiu Angelescu, de la Policlinica Elias. Opereaza de peste 20 de ani, este f. renumit si priceput. Eu m-am operat la un picior anul trecut, si am fost f.f.f.f multumita. Plus ca te opereaza dimineata, iar la prinz esti acasa, pe picioarele tale. Si nici nu costa sute de dolari, este doar o taxa de 1 milion, si restul dai cit vrei. Singura problema este ca programarea la operatie dureaza 3-4 luni, este super aglomerat.
Sanatate!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha spune:

Gabriela, ce bine ca ai raspuns la acest subiect....... chiar sunt interesata, mai ales ca nu-mi permit sa dau sute de dolari si din acest motiv am tot amanat aceasta operatie.
Da-mi te rog cateva detalii:
- este nevoie de trimitere de la medicul de familie sau te prezinti pur si simplu acolo?
- ai vreun numar de telefon la care se face programare pentru consult si dupa aceea te programeaza ptr. operatie?
-orice alte informatii utile......... desi nu am postat eu acest subiect

Multumesc anticipat,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruca spune:

Miha,

nu este nevoie de trimitere. Te duci pur si simplu, de luni pina joi inclusiv, intre 15:00 - 17:00 (NU dimineata, ptr. ca diminetile opereaza). Te consulta pe loc, si te programeaza la operatie - repet, asta este singurul incovenient, este atit de aglomerat incit te programeaza peste citeva luni. Pot sa-ti spun, de ex., ca in octombrie, cind m-am operat eu, din 7 persoane operate in dimineata aceea, doar 2 eram din Bucuresti! De-asta spuneam ca e un medic foarte cunoscut si apreciat, toata lumea il vorbeste numai de bine.
Nr. de tf. direct este 231 32 78 sau prin centrala policlinicii 230 29 80 - dar nu se face programare pentru consult.
Operatia in sine nu dureaza mai mult de 45 minute (depinde de cit de multe varice ai, daca sunt doar 3-4, poate dura si 15 minute), dupa care mai stai putin pe-acolo prin salon, si pe urma pleci acasa, pe picioarele tale. Doare, ce sa spun, ca la orice operatie, mai ales ca anestezia este locala, dar fata de inconvenientele (estetice si fizice) parca nici nu mai conteaza! A doua zi te duci sa-ti scoata agrafele (inciziile le prinde cu agrafe de metal), si dupa aia mai stai o saptamina cu pansamentul si gata.... Peste doua saptamini poti sa-ti reiei serviciul.
Cam atit... daca vrei sa mai stii ceva, iti raspund cu placere!
Succes si curaj! si eu am aminat-o ani buni, dar dupa ce am nascut, nu s-a mai putut... se accentuasera si dureau atit de tare, incit n-am mai stat.


Numai bine!

quote:
Originally posted by miha

Gabriela, ce bine ca ai raspuns la acest subiect....... chiar sunt interesata, mai ales ca nu-mi permit sa dau sute de dolari si din acest motiv am tot amanat aceasta operatie.
Da-mi te rog cateva detalii:
- este nevoie de trimitere de la medicul de familie sau te prezinti pur si simplu acolo?
- ai vreun numar de telefon la care se face programare pentru consult si dupa aceea te programeaza ptr. operatie?
-orice alte informatii utile......... desi nu am postat eu acest subiect

Multumesc anticipat,

Miha, o mamica fericita



Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danab spune:

Gabi,

Sti cumva si cazuri operate cu succes de ulcer varicos? Intreb si eu pentru mama mea.Multumesc!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruca spune:

quote:
Originally posted by danab

Gabi,

Sti cumva si cazuri operate cu succes de ulcer varicos? Intreb si eu pentru mama mea.Multumesc!

Dana




Dana,

sincer, nu stiu, iar acum e prea tirziu ca sa mai gasesc pe cineva la cabinet. Dar luni o sa sun sa-ntreb daca opereaza asa ceva, si-ti trimit un raspuns dupa ce vorbesc cu dr. Angelescu.
Week-end placut!




Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha spune:

Draga Gabi,
mersi mult pentru raspuns, cred ca am sa ma duc cat de curand....
mai spune-mi si mie te rog adresa policlinicii (nu sunt din Bucuresti) si la ce fel de cabinet este dr. Angelescu (chirurgie, flebologie) ca sa stiu unde intreb de el.
Aaa .... si am uitat sa te intreb, ti-au ramas semne pe picior?
De abia astept sa ma duc, nu conteaza cand ma programeaza, caci timpul trece foarte repede, mai ales ca am varicele de cativa ani buni si nu mai rezist cu ele...

Multam mult de tot, te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tamara spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri!
Cred totusi Gabriela ca ai dreptate. Eu inca nu am varice, adica vene din acelea ingrosate, care sa ma doara. la mine e mai mult o problema estetica si-i multumesc lui Dumnezeu ca-i doar atat. Cum am zis, sunt capilare (vase dintr-acelea subtiri) sparte si iesite la suprafata pielii. Oare si astea se estompeaza prin operatie?

Va pup si sanatate
Tamara si bebelusii

Mergi la inceput