inger copil fara aripi si fara speranta

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Dan,m-ai lasat fara suflare.Nu cred sau nu vreau sa cred ca toate usile iti sunt inchise.Poate ca undeva in lume se poate face o operatie,ceva?Mai pastreaza banii un timp pana crezi ca nu mai ai solutii,dar nu te lasa.La cat a evoluat stiinta ?
Nu am cuvinte de incurajare ,nu stiu ce sa va spun,dar minune va fi atunci cand veti da peste acel doctor care va va spune ca mai exista o sansa.Si cred ca exista.Cel putin in sufletele voastre si ale noastre.


"Zilei de azi ,zilei de maine si zilelor ce vor veni,
Acelor zile carora le vom inchina o clipa de tristete sau de fericire.
Si totusi unde sunt visele noastre?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana achim spune:

Dan, e intr-adevar teribil sa auzi asemenea lucruri despre copilul tau. Tot ce pot sa-ti spun acum este sa nu mai astepti o minune de la doctori, care sunt si ei oameni si limitati, ci de la Dumnezeu, care ne-a adus pe lume si care ne si ia de aici. Mai concret, te sfatuiesc sa mergi spatamanal la Sf Maslu cu Cosmina. Daca se simte rau si nu poate, chemati voi un preot acasa, asa am facut si noi o vreme cu Maria.
Pe urma, cautati sfatul si rugaciunile unui duhovnic cu experienta, nu stiu, poate parintele Arsenie Papacioc, poate altcineva, ma mai gandesc la cateva nume si vi le scriu in zilele urmatoare. Numele ei sa se afle permanent pe pomelnic la cat mai multe manastiri, pt ca acolo se fac rugaciuni zilnice.

Si ceva foarte important: daca aveti posibilitatea, trimiteti prin cineva care merge la Sf Munte Athos numele Cosminei, pt ca acolo calugarii se roaga si ziua si noaptea! Puteti cauta chiar pe internet pagina Muntelui Athos (atentie, e in engleza).

Nu disperati, ci luptati in continuare cu voi insiva, ca sa va intariti. Si sa aveti mereu in minte ca fetita voastra, cu toate problemele ei, este cu mult deasupra nostra in fata lui Dumnezeu. Anii nostri pe pamant sunt cateva zeci, dar dincolo ne vom bucura o vesnicie de copiii nostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Doamne cata tristete!
Sunteti niste parinti tare puternici. Domnul sa va intareasca si mai mult.
Am trimis numele ei unui prieten din Grecia. O va pune la rugaciune la Sf. Munte.




--------------------------------------------------------------------------------------------
Adriana, mamica lui www.earpower.com/bebe/copii" target="_blank">Codrin(19 aprilie 2002) si a www.earpower.com/bebe/olguta" target="_blank">Olgutei(6 decembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaP spune:

Nu va pierdeti niciodata speranta. Dumnezeu este peste tot si o va ajuta pe Cosmina sa se insanatosasca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan.D. spune:

Prieteni, nici o clipa nu am renuntat la speranta.Este adevarat, ca atunci cind ai confirmarea unui lucru pe care-l banuiai, nu este usor.
Va asigur ca nu vom inceta nici o clipa sa-L slavim pe Dumnezeu si sa-I multumim pentru sufletul care ne incalzesta inimile,si ne bucura zilele.Adelina chiar sa stii ca acum avem confirmarea ca printre paminteni nu se poate face nimic pentru Cosmina , o sa continuam sa mergem la Sf. Maslu, sa o impartasim, si sa facem ce credem ca e mai bine pentru ea.Trecem intr-adevar prin perioade mai bune sau mai rele, functie de cum se simte ea,dar avem doi copii si chiar daca in mod diferit amindoi au nevoie de noi sa fim intregi la minte.Asa cum am scris si in postarea trecuta, vrem sa donam banii fiindca ,daca se va intimpla sa avem nevoie atunci stim cu siguranta ca avem la cine sa apelam.Adelina, in domeniul creierului , ce vedem in filme sint basme, se cunoaste modul de functionare la nivel cerebral in proportie de 5-6%, restul sint aberatii.
Adriana, iti multumim pentru initiativa,si multumim tuturor care in rugaciunile lor o vor pomeni si pe ea, numele ei de botez este ILEANA COSMINA,multumim si Dumnezeu sa va aiba in paza Sa cea buna.
Multumim de sustinere !! Cu ajutorul lui Dumnezeu si al vostru cred ca o sa trecem cu bine de aceasta incercare.
Cu drag,Cosmina si fam. Dragulin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Doamne, ce trist!
Mi-au dat lacrimile la gandul ca aceasta va fi viata ei, ca nu se poate face nimic pentru ea.
Voi ca parinti sa o inconjurati cu dragoste si sa nu va pierdeti speranta niciodata. Numai bunul Dumnezeu stie ce planuri are pentru fiecare dintre noi.
Dan te admir din tot sufletul, sa donezi banii fetitei tale pentru salvarea unui alt copil cred ca e pe cat de dureros, pe atat de inaltator.

pozele noastre: http://www.adina.as.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Dan,atunci nu ne ramane decat sa ne rugam pt ingerasul vostru.Sunt multi care fac asta si sper ca vocile noastre sa se auda "sus".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Uneori cuvintele nu-si au sens, uneori pur si simplu te blochezi. Ce ash putea sa va spun, Dane? Stiu ca fetita voastra, frumoasa Cosmina, are si mult noroc: niste parinti extraordinari, niste parinti care nu se vor lasa batutzi, care vor merge pana la capat. Micutza voastra primeste atata dragoste, portie dubla, sau tripla, impletita cu omenia din voi si cu bunul simtz ce va caracterizeaza, sunt niste ingrediente fantastice, care-i vor ajuta si-i ajuta enorm copilashului. Revin repetandu-ma: exista Dumnezeu si face minuni, Dumnezeu care l-a inviat pe Lazar din mortzi, care a facut orbii sa vada, care a despicat marea in doua. Acelashi Dumnezeu va avea grija si de micutza Cosmina, cum va crede El ca e mai bine. Rugati-va in continuare, si o sa ne rugam si noi. Sperati in continuare si nu va dati batut, sunt sigura ca exista undeva o solutzie.
Va urez din inima multa putere, sanatate, credinta si pace si liniste sufleteasca.
Si multzumesc pentru imensul buchet de flori, mi-a incalzit inima si sufletul, chiar daca nu ma asteptam.
Dumnezeu sa va ocroteasca, sunteti o familie extraordinara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Dan,
Abia acum am citit mesajul tau plin de durere si am vazut si pagina Cosminei, un copil atat de frumos, exceptional de frumos, si...nu ma pot opri din plans. In ultimele luni am evitat sa mai intru pe aceasta parte a forumului, pentru ca...simt ca ma prabusesc psihic. Ma simt atat de neputincioasa...Nu ma ajuta suficient cuvintele sa-ti transmit ce simt pentru Cosmina si pentru voi parintii ei...ma doare sufletul, cata durere si cata suferinta. Sunt alaturi de voi. Ma voi ruga pentru voi, pentru acest sufletel mitittel atat de greu incercat, sa dea Dumnezeu sa fie bine pentru ea, din ce in ce mai bine, sa poata avea viata normala a unui copil. Pentru voi, multa, multa putere si ....sperante implinite!
Gestul tau de a dona banutii stransi pentru Cosmina...este exceptional, esti un om bun si foarte generos, cu o inima mare, de fapt sunteti, amandoi, niste parinti si niste oameni minunati!
Ma gandeam daca totusi nu ati putea folosi acesti bani pentru a pleca la o clinica din strainatate sa faceti niste teste cu o aparatura mult superioara celei existente la noi? Poate apare ceva nou, care sa va faca sa stiti exact carei cauza tuturor acestor probleme? Iarta-ma daca vorbesc prostii... va doresc tot binele din lume...si sunt alaturi de voi cu tot sufletul!
Dumnezeu sa va ajute!


Ruxi si Clara pisicuta, 19 aug 2002
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan.D. spune:

Draga Lorelai, draga Ruxi, dragi prieteni, va multumim ca sinteti linga Ileana Cosmina si linga noi. Nu stiu ce ar mai fi de spus acum dupa ultimele informatii. Un lucru este cert am ramas cu speranta ca bunul Dumnezeu va face o minune pentru ea.Ana o sa-ti trimit o poza sa o vezi cu caciulita dela tine, e foarte haioasa.Adinutza imi pare rau ca nu m-ai cautat cind a-ti venit la R.M.N. cu cel mic ,ar fi facut si citeva ssedinte de recuperare si ar fi invatat si mamica sa-i faca. Ce pot sa-ti spun este ca in centrul de recuperare am vazut copii care s-au recuperat binisor cu acelasi diagnostic, totul tine de cit de grave sint problemele si sa nu mai evolueze negativ.Va doresc sa aveti tarie ,putere si nadejde caci Dumnezeu este mare si are pentru toti cite ceva.Prieteni, in legatura cu banii din conturi sa nu credeti ca sint multi dar oricum noi i-am fi donat, este un milion de lei in contul de lei, in rest nimic. In privinta clinicilor din strainatate sau aparaturii, nu ne-ar spune decit de unde vine boala sau cum se numeste fara a mai putea sa o influentam pozitiv(asta spusa de mai multi medici capabili de la noi si din strainatate)asa ca mai bine incercam sa o ajutam de aici printr-o viata cit mai linistita si mai buna.O sa facem tot ce ne sta in putere pentru ea, recuperare, medicatie, acupunctura e.t.c, si nu in ultimul rind o sa ne rugam pentru ea si pentru toti copii cu probleme, si pentru parintii lor ,sa le dea Dumnezeu sanatate si multa putere ca sa lupte cu boala.
Va multumim din suflet.
Nici nu va puteti inchipui ce inseamna sa deschizi forumul si mai vezi ca se mai intereseaza cineva de Ileana Cosmina, este o binecuntare si un balsam pentru sufletele noastre.
Va multumim.
Ileana Cosmina 2,5 ani
Irina 18ani
Carmen
Dan.


MOTTO: "Toate lucrurile ni se intimpla cind sintem pregatiti sa ni se intimple"(filozofia chinezeasca)

P.S. am folosit numele ei de botez caci am vazut ca multi prieteni de pe forum se roaga pentru ea(speram ca intr-o zi sa va poata multumi)

Mergi la inceput