inger copil fara aripi si fara speranta

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Trebuie sa aiba grija Dumnezeu de un copil asa frumos si de niste parinti asa de iubitori! Sper sa se intimple un miracol cu fetita voastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Draga Dan,

Am vazut si eu pozele cu Cosmina, este intr-adevar f frumoasa si este f greu prin ce treceti. Ma bucur ca am vazut ca este inconjurata cu atat de multa dragoste. Sunteti minunati si nu va ajungem nici la degetul mic in credinta si rabdare. Ma rog ca Dumnezeu sa va rasplateasca aceasta dragoste si sa faca o minune pentru Cosminutza.

Am primit CD-ul cu datele Cosminei si am vorbit la Saint Luc sa vada un doctor bun aceste date insa mai am nevoie de ceva. Doctorul ar vrea sa aiba si un scurt istoric medical in engleza sau franceza din care sa reiasa tot traseul ei medical si mai ales medicatia care i s-a administrat de la nastere si pana acum. Cele mai importante momente din evolutia bolii. Mi-au zis ca nu pot sa emita o a doua opinie doar pe baza imginilor de la RMN. Sper din suflet sa ne dea o veste buna, cat de mica, da buna sa fie.

Te rog Dan daca poti sau ai deja acest istoric medical sa mi-l trimiti. Eventual scrie-l in romana, il citesc si eu si daca simt ca mai trebuie ceva il finalizam intai in lb romana si apoi rugam pe cineva sa il traduca.

Doamne, ai grija de Cosmina si alina-i orice durere si adu bucurie in aceasta casa care asteapta de la tine un semn de mila.

Doamn ajuta
Gabriela



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001&whichpage=1" target="_blank">"Teledon" de suflet - 5 euro pentru o viata !!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59611" target="_blank">Ajutor !! Informatii despre metastaza la plamani !

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55627&whichpage=1" target="_blank">Salvati-l pe Mihaita ! poze www.imagestation.com/album/pictures.html?id=2121876935" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan.D. spune:

Draga Gabriela ,
multumesc de urari si pentru faptul ca sinteti alaturi de noi.Pe C.D. trebuie sa fie si un dosar in engleza care la inceput contine un istoric al cazului, care nu a mai fost actualizat decit din ianuarie ,de cind nu a mai aparut decit R.M.N.-ul deoarece medicatia si restul sint aceleasi de mult timp si nu stiu daca mai pot adauga ceva nou. Daca e vreo problema o sa sciu din nou tot istoricul.O sa-l mai citesc si eu inca odata si daca mai este ceva de adaugat iti scriu.
Milioane de multumiri si te rog pupa-l pe Mihaita din partea noastra si sa stii ca ne rugam pentru el sa se insanatoseasca cit mai curind si sa-i fie bine, sa puteti si voi sa va bucurati sufletul ca s-a terminat cu bine.
Cu mult drag Dan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Draga Dan, mii de scuze ... am gasit raportul ei medical in engleza. Greseala mea era ca eu vizualizam cd-ul cu acdsee crezand ca toate sunt imagini si nu m-am gandit sa deschid cd-ul cu un explorer ceva. Bine ca mi-ai spus. Am vazut ca ultimul raport este de cand Cosmina avea 2 ani si 8 luni. Nu e foarte departe perioada ... doar daca tu crezi ca mai trebuie adaugat ceva pana la 3 ani ... ar trebui completat. Daca nu, e foarte bine asa. In noaptea asta l-am citit printre randuri si intr-adevar e engleza specializata si ma cam depaseste, insa il voi citi maine mai cu atentie si sper sa fie totul ok. Am sa incerc sa il si listez sa il indosariez si sa il duc impreuna cu cd-ul la spital. Noi mergem chiar joi si sper sa accepte sa se uite pe dosar cat de curand posibil. Si ei sunt super ocupati dar sper sa se uite cu atentie la cazul Cosminei. Doamne, asa m-as bucura sa existe o rezolvare, cat de mica pentru Cosmina. Din orice parte a lumii ar veni, ar fi o binecuvantare pentru ea si pentru voi.

Din ce am citit acum printre randuri am vazut ca parerile sunt f pesimiste . Insa de asemenea am vazut si ceva contradictii intre medici. Poate exista un mic detaliu care sa ne dea speranta in cazul Cosminei. Tu stii ceva, vreun caz care si-a gasit o ameliorare sau poate chiar o vindecare ... orice caz asemanator cu al Cosminei ... sa ne legam de ceva, sa cautam ACEL doctor care poate sa faca ceva pentru ea. Am vazut de asemenea ca voi vroiati sa ajungeti in Franta la un doctor ... iarta-ma ca nu mai stiu daca ati ajuns sau nu si imi este mai usor sa te intreb. Ati reusit sa vorbiti macar cu acel prof, poate sa mai incercam sa luam legatura cu el daca voi aveti o parare buna desre el. Stiti ceva despre el, daca a avut succese in astfel de cazuri? Iarta-ma daca pun atatea intrebari. Daca poti raspunde-mi ... Dumnezeu sa va intareasca !

Multumim pentru urari ... numai cand ma gandesc la Cosmina si imi dau seama cat este de greu sa nu gasesti o solutie pentru ea, imi vine sa-mi dau pumni ca mie imi este frica de un transplant sau ca plang pentru injectii. Dumnezeu sa aiba mila de noi si de toti copilasii care sufera, sa ii mangaie pe parinti si sa ii intareasca.

Doamne ajuta-ne!
Gabriela


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001&whichpage=1" target="_blank">"Teledon" de suflet - 5 euro pentru o viata !!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59611" target="_blank">Ajutor !! Informatii despre metastaza la plamani !

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55627&whichpage=1" target="_blank">Salvati-l pe Mihaita ! poze www.imagestation.com/album/pictures.html?id=2121876935" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan.D. spune:

Draga Gabriela, cred ca singurele lucruri care nu sint scrise concret acolo sint ca noi ca parinti am observat destul de des ca una dintre problemele destul de importante dar careia putini medici i-au dat importanta spunind ca sint manifestari neurovegetative,este faptul ca rigiie foarte greu, uneori acest lucru declanseaza crize care surprinzator inceteaza instantaneu daca in timpul acesteia reuseste sa o faca. Chiar daca neputinta de a rigii nu declanseaza o criza totdeauna ii altereaza starea.Un alt lucru este ca ea nu urmareste cu privirea, ideea medicilor este ca nu vede, noi credem ca asa este,fiind sensibila totusi la lumina ,asta in situatia in care la consultul oftalmologic fundul de ochi si nervul optic au aspect normal.Despre medicul din Franta pot sa-ti spun ca ne-a dat niste indicatii referitoare la anumite directii de tratament pe care le-am incercat dar fara efect. Acesta a zis ca putem marge la el dar exact in acea perioada i-am facutR.M.N.-ul care dupa parerea medicilor de la noi, printre care si cei in care noi avem incredere,a fost ca situatia este urita si cu sanse extrem de mici de a se imbunatati.In aceeasi perioada am primit raspunsul din Elvetia prin intermediul lui lorelai 19 care spunea ca sansele de influentare pozitiva sint minime. Am luat legatura atunci cu un profesor de genetica de la noi care fara a stii de raspunsul di Elvetia ne-a dat acelasi raspuns. Am stat de vorba si am prezentat cazul unei dr. din state venita la o conferinta despre afectiunile genetice cu repercursiuni asupra dezv. neuropsihomotorii, aceasta cu lacrimi in ochi mi-a zis ca ii pare rau ca nu poate sa-mi dea o veste buna si ca tot ce putem este sa avem grija de ea sa fie echilibrata fizic si inconjurata de dragoste.Saptamina trecuta a venit pe la noi,prin intermediul Gabrielei care si ea are o fetita in aceeasi stare cu Cosmina, un profesor din state care din nefericire a dat acelasi raspuns. Ma intrebi daca stiu cazuri ca al Cosminei, ca al ei nici unul, pardon decit unul in care fetita a murit pina la 2 ani, dar ca al ei nu am intilnit si nici medicii sau fetele de la kineto nu au vazut. Cazurile de paralizie cerebrala au diferite grade de afectare dintre care din nefrericire Cosmina il are pe cel mai grav de ce, deoarece sint afectate toate sistemele care duc la dezvoltarea neuropsihomotorie a unui copil, fiind in oarecare functiune decit neurovegetativul. De ce iti spun ca are forma cea mai grava, fiindca face gimnastica recuperatorie de peste 2 ani si 4 luni si nu se vede nici o imbunatatire. Noi doream sa acceleram, sa facem mai multa gimnastica dar ni s-a explicat ca in cazul copiilor hipotoni intervine oboseala deci poti sa dereglezi acel firav echilibru instalat.
Printre cei care ne-au spus ca nu va fi bine nu pot sa nu o amintesc pe dr. Oproiu de la Emilia Irza un om foarte competent pe care noi ne-am suparat cind ne-a spus ca starea ei nu se va imbunatati(ii cer iertare pe aceasta cale), dr. Craiu asistenta dr. Magureanu care lasind la o parte un anumit rgocentrism ne-a dat acelasi raspuns si sa nu o uit pe dr. Racos care pentru noi este cea care a linistit-o pe Cosmina.Lista poate continua mult.
Iarta-ma ca am scris asa de mult dar te rog sa ma crezi ca nu am descurajat insa cind ai multe raspunsuri de acelasi fel din mai multe directii nu te mai agiti in directia asta, ci te canalizezi catre crearea unui echilibru si a unei stari de bine, care cu ajutorul lui Dumnezeu s-a instalat, cu multe fluctuatii,dar este.
Va imbratisam si va asteptam cu drag acasa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Draga Dan, va admir taria si dragostea de care dati dovada, am vazut ca de fiecare data cand era un puiut cu probleme, sareai si tu sa ajuti, de parca nu ar fi fost destule ale voastre!trebuie sa ai un suflet extraordinar. Si stau si ma intreb dece va incearca Dumnezeu astfel? Poate ca va iubeste foarte mult, si ce ne e dat sa induram pe pamant, nu e totul...eu asa cred, ca sunteti oameni alesi...Ma bucur ca exista astfel de oameni, si daca gandurile mele bune v-ar putea ajuta, sa stiti ca aproape in fiecare zi ma gandesc la Cosmina. Cand vad sau aud anumite lucruri, mi-e rusine ca sunt om, animalele sunt mult mai nobile, dar datorita voua, i-mi revin, si spun ca nu suntem chiar atat de rai...
Va doresc tot binele din lume!

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Dane, un gand curat si-o rugaciune din toata inima pentru micutza voastra printesa. Speram din toata inima sa se simta mai bine, sa nu mai faca nici o criza. Si voua toate urarile de bine.

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Mama Specială
de Erma Bombeck

Cele mai multe femei devin mame accidental, altele vor, puține datorită presiunii
sociale și câteva din obișnuință.

Anul acesta aproape 100 000 de femei vor deveni mame ale unor copii handicapați.
V-ați pus vreodată întrebarea cum sunt alese mamele copiilor handicapați?

Eu L-am vizualizat cumva pe Dumnezeu privind în jos spre Pământ și alegânu-Și instrumentele
de procreație cu multă grijă și prudență. El se uită și Își instruiește
îngerii care notează într-un registru uriaș.

"Armstrong, Beth; băiat. Sfânt protector...dă i-l pe Gherasim. El e obișnuit cu
blasfemia."

"Forrest, Marjorie; fiică. Sfânt protector, Cecilia."

"Rutledge, Carrie; gemeni. Sfânt protector, Matei."

La sfârșit El dă un nume unui înger și zâmbește, "Dă acesteia un copil
handicapat"

Îngerul e curios. "De ce tocmai aceasta Dumnezeule? E atât de fericită."

"Întocmai," zâmbește Dumnezeu, "Aș putea da un copil handicapat unei mame care
nu știe să râdă? Aceasta ar fi crud."

"Dar are ea răbdare?" întrebă îngerul.

"Nu o vreau cu prea multă răbdare căci astfel s-ar îneca într-un ocean de
auto-compătimire și disperare. Odată cu prelucrarea șocului și a resentimentului, ea
se va descurca."

"Am privit-o azi. Ea are acea conștiință de sine și independență,
atât de rare și de necesare la o mamă. Știi, copilul pe care-l voi da
ei are propria sa lume. Ea va trebui să se transpună în viața lui și
aceasta nu-i va fi ușor."

"Dar, Dumnezeule, cred că ea nici nu crede în Tine." Dumnezeu zâmbește, "Nu contează,
pot să repar aceasta. Aceasta este perfect㠖 are destul egoism."
Îngerul comentează - "egoism? e cumva o virtute?"

Dumnezeu dă din cap. "Dacă nu se poate separa din când în când de copil,
nu va supraviețui niciodată. Da, iată o femeie pe care o voi binecuvânta cu un copil
mai puțin perfect. Încă nu-și dă seama, dar va fi invidiată.
Pentru ea nu va fi firesc niciodată un ‘cuvânt rostit’. Ea va considera ‘un pas’
ca fiind firesc. Când copilul ei va spune 'Mama' pentru prima dată, ea va
trăi un miracol, și va ști aceasta!"

"Îi voi permite să vadă clar lucrurile pe care le văd...ignoranță, cruzime,
prejudecată....și-i voi permite să se ridice peste acestea. Nu va fi niciodată singură.
Eu voi fi lângă ea în fiecare minut din fiecare zi din viața ei, deoarece ea
Îmi face lucrarea ca și cum ar fi aici la sânul Meu ".

"Și cum rămâne cu Sfântul protector?" întrebă îngerul, cu condeiul ridicat în
aer.

Dumnezeu zâmbește, "Oglinda va fi de ajuns."


Cu dragoste si incredere pentru toti parintii incercati de suferinte

Mergi la inceput