Adoptii de catre homosexuali

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

Nici gand!!!Asta inseamna sa acceptam ca homosexualiatea este un lucru normal,firesc!inseamna sa acceptam casatoria intre ei,sa aceptam un lucru anormal ca fiind normal!Observ ca toata propaganda asta pro-homosexuala cu care suntem bombardati in ultima vreme are rezultate pozitive,daca puteti accepta asa ceva.Si ei sunt oameni ca toti oamenii ,nu trebuie sa ii dispretuim ,dar nici sa le odihnim constiinta acceptand deviatia lor.Oare chiar justifica dragostea totul?O relatie de calitate nu inseamna implicit ca acea relatie este normala si acceptabila.Sa le mai dai si copii pe mana,deja e prea mult!Imaginativa pe copilasul vostru venind peste vreo 20 de ani de mana cu o persoana de acelasi sex,si anutandu-va sa va pregatiti de"nunta"...Vi se pare normal?Vi se pare acceptabil?Veti fi bucurosi ca si-a gasit "iubirea"?...

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."


CORECT.
Dar va iesi iar scandal pe forum pentru ca de la o vreme tot ce e nebunie, anormal, e la moda, asa ca majoritatea care vor mai scrie, vor fi cei "toleranti", care vor fi de acord. Asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Eu sunt pentru...
Sunt si ei oameni al fel ca noi...iar ca sunt "deviati"..nu mi se pare...
Cleptomanii, mincinosii..sau altii cu astfel de probl....pe astia cum ii priviti???
si credeti ca un copil...chiar nu o sa creasca normal cu acesti oameni???
Creste mai bine cu un tata alcoolic...sau o mama ..care-l omoara in bataie...sau care-i faca si ii lasa prin orfelinate???????????????

Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Nu contest calitataile de parinti ale unui cuplu homosexual, dar...exista un 'dar'!Acest cuplu traieste in societate, e posibil ca respectivul copil sa aiba de suferit in relatiile cu colegii, profesorii(parca a fost si un film cu tema asta, dar copilul era al unui partener).La fel, e posibil ca acel copil sa fie suficient de puternic sa nu fie afectat de rautatile din jur...dar:cine e dispus sa riste?Si totusi nu vad un cuplu homosexual ca fiind un mediu sanatos in care sa creasca si sa se dezvolte un copil!Dar poate sint subiectiva!

DORIS cu bb la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Draga MariaM, un copil nu trebuie dat spre adoptie nici unor alcoolici,nici unor oameni violenti,nici unor homosexuali.Un copil trebuie incredintat unui cuplu echilibrat ,care poate suplini familia sa naturala,ce,dintr-un motiv sau altul l-a abandonat.Si de la inceputul lumii pana acum un copil a rezultat intodeauna din relatii heterosexuale.E nevoie de un barbat si de o femeie sa faca un copil,inseamna ca tot de ei e nevoie ca sa si il creasca.Daca asa a dat Dumnezeu,sau asa a facut natura lucrurile(ca nu toti il iau pe Dumnezeu in ecuatie),cine suntem noi sa rasturnam ordinea lucrurilor?Ne dam mai catolici decat Papa?Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Probabil ca daca n-as fi cunoscut un cuplu de homosexuali (castoriti, cu acte in regula), n-as fi postat la subiectul asta, dar asa imi exprim parerea "pentru"!!!
Homosexualii nu sint bolnavi psihic, cum spunea cineva pe-aici...pur si simplu au o alta orientare sexuala. Statistic vorbind, cuplurile de homosexuali sint la fel de stabile sau instabile ca si cele de heterosexuali, iar in cazul cuplurilor de lunga durata s-a constat chiar ca situatia lor materiala este net superioara familiilor heterosexuale...nu ca asta ar conta foarte mult, doar ca informatie!!! Din ceea ce am vazut eu aici, problemele amintite, de natura psihologica, ar parea nu din interiorul familiei, ci din exterior, pentru ca noi, cei din afara, ii privim altfel, noi nu-i intelegem, noi ii catalogam intr-un fel sau altul fara sa-i cunoastem, noi dam dovada de lipsa de toleranta!!!
Eu una nu vad de ce un cuplu homosexual sa nu aiba dreptul de infiia un copil, ca orice familie de heterosexuali, atunci cind indeplineste acele conditii necesare actului de infiiere!!??

pozulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Nu sunt de acord cu adoptarea copiilor de catre homosexuali, dar sunt de acord cu adoptarea copiilor de catre lesbiene. Indiferent de orientarea lor sexuala, femeile mi se par mult mai grijulii cu copiii decat barbatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Ramonika, lesbienele tot homosexuali sunt.

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

In dezvoltarea psihica a unui copil este nevoie de o mama si un tata. fiecare cu rolul sau si fiecare contribuie intr-un fel la dezvoltarea personalitatii copilului. Un copil care traieste cu un singur parinte este marcat de lipsa celuilalt. Dar un copil care traieste cu doi parinti de acelasi sex isi va crea o imagine ciudata asupra lumii, el va crede ca asa este normal sa traiasca oamenii. Cand de fapt aceasta situatie este doar o exceptie.

Daca copilul este al unuia dintre cei doi si s-a despartit de parintele natural iar justitia a considerat ca el este mai potrivit sa creasca copilul - OK.

Dar sa iei un copil care ar avea sansa sa fie adoptat de o familie normala, pentru a-l incredinta unui astfel de cuplu mi s-ar pare un abuz din partea statului. Statul trebuie sa actioneze in interesul copilului, iar copilul nu se poate dezvolta normal intr-o astfel de familie. Lasand la o parte ce se intampla cu el cand iese in societate.

Oricat de toleranti am fi cu homosexualii si lasand la o parte ceea ce ne spune religia (cel putin a unora dintre noi), tot nu putem sustine ca e ceva normal. Pentru ca un cuplu homo e steril, iar daca toata lumea ar fi homo s-ar termina cu omenirea in cateva zeci de ani. Deci e clar ca e ceva anormal. Daca unii prefera asta, treba lor, sunt liberi sa o faca, dar nu si sa-i atraga si pe altii la asa ceva - de exemplu sa creasca un copil care s-ar forma in spiritul ca asta e normal.

Mi-am spus parerea pentru ca mi s-au parut cam iresponsabile majoritatea parerilor de aici. Dar acest subiect mi se pare creat cu scopul de a isca un nou scandal pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

[ot] nu ma pot abtine sa nu observ ca femeile sunt mai bune decat barbatii, indiferent in ce pozitie ar sta [/ot]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by lavi02
Mi-am spus parerea pentru ca mi s-au parut cam iresponsabile majoritatea parerilor de aici.



Interesanta opinie, interesanta catalogare!!!

quote:
Originally posted by lavi02
Daca unii prefera asta, treba lor, sunt liberi sa o faca, dar nu si sa-i atraga si pe altii la asa ceva - de exemplu sa creasca un copil care s-ar forma in spiritul ca asta e normal.



Am aici de facut o precizare. Spre deosebire de alte tipuri de orientari (ex. politica, religioasa) care sint de natura rationala, orientarea sexuala este instinctuala si nu poate fi schimbata sau lesne influentata de morala sau mediu. Ca urmare este o prejudecata ideea ca un copil daca va creste si va fi educat intr-un cuplu homosexual va deveni automat homosexual... sa nu uitam ca cei mai multi dintre homosexuali provin din familii heterosexuale!!!

pozulici

Mergi la inceput