Copii nascuti in 1993

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne33 spune:

Madisor,Corina ta a mai studiat muzica pana acum?Si a mea tot plange dupa o chitara de mai bine de jumatate de an si...ma simt caam vinovata ca nu am cedat inca insistentelor ei.Eu pe de o parte cred ca e cam tarziu sa inceapa cu muzica,dar....pe de alta parte ma gandesc ca poate ar fi bine sa nu frang visu copilului si sa-i dau sansa sa isi descopere un hobbi,pasiune sau...cine stie,talent,drum in viata,cine stie...nu?Inca sunt in dubii si nu prea stiu ce sa fac in privinta asta,tu ce crezi?A,sa nu uit sa mentionez ca am o bebelusha de 9 luni,Giulia,si...deci apreciem linistea caci stam la bloc si destul ma deranjeaza vecinii cu reparatiile,pusul de faianta,parchet si alte alea.Voi ce ziceti?

Am si eu noutati despre domnisoara mea,ieri a participat la olimpiada de limba si literatura romana ,faza pe judet ,si a iesit a 4-a,cu 9,55 nota.Ea este un pic cam dezamagita,dar eu....ma umflu in pene....de nu va pot spune.Si ma gandesc sa-i cumpar bicicleta pentru care isi strange bani de vreo2 luni.Cum face ea bani?Va spun eu,ma ajuta prin casa,dat cu aspiratoru,remunerat 20 mii,dusul gunoiului,alte 10 mii,facut cumparaturi fara sa comenteze...,alte 20 mi,asta ca sa vada si ea cum se fac banii si ca nu ne pica din cer nimic.O prietena,a carei fiica este in aceeasi clasa cu fiimea,m-a criticat pentru asta,ca vezi doamne pun copilul la munca,dar mie nu mi se pare o idee rea de loc,voi ce credeti?Eu cand eram de varsta ei munceam de-mi sareau capacele,avand 3 surori mai mici,fa temele cu ele,curatenie,chiar gatitcaci parintii aveau liber doar o zii,duminica si munceau multe ore,si nu ma mai rasplatea nimeni cu nimic,dar....eu facand cumparaturile,banii erau pe mana mea si....ma mir cat de cuminte eram,pentru ca rar luam cate o ciocolata si o imparteam in 4,dar...pe vremea aceea nici nu erau atatea ca astazi,vai de oferta de dulciuri din anii '80.Va amintiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madisor spune:


Buna ziua!

Ce mai facetzi?! Noi suntem dupa petrecerea si ruperea turtei celei mici. Ce repede a trecut un an... Acum parca isi dau seama si copiii cei mari de rapiditatea scurgerii timpului.

Maia, fii linistita! Nu esti singura care ajunge in starea de cu lalaiala asta. Vlad (9 ani), mijlociul, (este si tiz cu baiatul tau), e la fel. Totul, absolut totul, face cu incetinitorul. Daca nu il bat eu la cap, orice ar face dureaza foarte mult. Nici eu nu am de ce sa ma plang, insa pentru el si pentru nervii mei, parca as prefera sa fie un pic mai iute. Cori (11 ani), cand se apuca de ceva, orice face repede si bine. Problema e ca trebuie sa mai zic si la ea sa se apuce de treaba respectiva, cand e vorba de lucrat in plus, nu mai spun ce munca de convingere am de dus. Cu ordinea ce sa spun?! Cand e bine. cand nu e. Nici eu nu sunt ordonata perfecta, da' trebuie sa se invetze sa fie mai ordonatzi... LE explic ca numai astfel se face curatzenia mai usor si se pastreaza mai mult timp (eu mai am o fetitza de 1 an). Fara ajutor eu nu ma mai pot descurca foarte bine cu treburile gospodaresti.
Anne, intai si intai felicitari pentru rezultatul la olimpiada. In al doilea rand sa itzi traiasca ambele fete, sa fie sanatoase si sa te bucuri de ele. In privintza chitarei, eu i-as lua. Nu cred ca e tarziu sa invetze sa cante la un instrument. Chiar daca nu se va intampla sa faca o cariera din asta (desi, nu ai de unde sa stii pana nu incearca), e bine sa stie sa cante. Nu-i strica in viatza, zic eu. Cine stie cand ii poate folosi?! Dupa cum ai vazut si noi mai avem o fetitza care abia a implinit 1 an. Daca exerseaza la chitara la ea (ce bine ar fi sa aibe placerea sa o faca fara cicaleala ta) in camera, nu cred ca o sa ai mare galagie. Pe de alta parte stiu ca e indicat ca bebelusilor sa le cantzi la un instrument, daca ai posibilitatea. Eu i-am lasat sa cante langa ea si la flaut si la vioara (si Cori si Vlad stiu sa cante la falut, da' Cori parca are mai multa indemanare). Concluzia, eu zic sa ii faci o bucurie fetitzei, cine stie ce ii rezerva viitorul?!
In privintza treburilor gospodaresti sunt de acord cu tine. Nu e deloc rau sa se invetze cu munca de mica, ii va fi mai usor mare si se simte si responsabila, lucru esentzial in formarea lor. Doar sa ai mare grija sa nu se invetze sa faca treburi in casa doar contracost. Aaa, ca vrea sa isi stranga bani pentru ceva anume, ok. Da' sa nu intzeleaga ca daca face cate ceva prin casa sau te ajuta, trebuie sa o recompensezi material de fiecare data.

Gata, nu mai pot sa scriu ca ma asteapta o groaza de treaba prin casa dupa acest weekend.

Va pup si va doresc o saptamana dupa placul vostru!

Madalina
http://community.webshots.com/user/madalina160

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Cand aveam vreo 11 ani imi doream din tot sufletul o chitara. Probabil ca n-as fi avut-o, dar... intr-o zi tata m-a surprins cantand intr-un colt de gradina la o bucata de lemn. Mimam ca zdranganesc la chitara. Asta l-a induiosat foarte tare, asa ca la urmatorul salariu mi-a spus sa vin la el la serviciu dupa program si am avut surpriza sa-l vad mergand cu mine sa alegem chitara!
Am invatat sa cant, nu cine stie ce, fiindca nu am studiat-o decat dupa ureche si dupa o metoda de chitara gasita intr-un anticariat, stiu cateva acorduri si cateva cantece. Cariera era sa fac in percutie (am mers cativa ani la o scoala de muzica unde studiam xilofonul).
Dar, ca sa ma intorc la chitara, cand am plecat din Romania, acum femeie in toata firea, am tinut sa-mi aduc aici chitara. Desi de obicei sta si se prafuieste intr-un colt, este una dintre amintirile cele mai dragi despre tata.
Asa ca eu zic, Anna, daca fetita ta si-o doreste din tot sufletul, cumpara-i-o! Nu neaparat ca sa faca o cariera din asta, nici macar sa-si descopere sau sa-si dezvolte o pasiune, ci chiar si pentru a-si petrece altfel timpul din cand in cand! Ca sa nu mai spun ca peste ani, poate va gandi si ea ca mine: chitara de la mama!

Mi-as dori si eu ca fetita mea sa-mi ceara ceva deosebit intr-o zi, dar vad ca deocamdata nu... Bine, lucruri marunte, mici cadouri, dar niciodata nu a visat asa cum am visat eu la chitara mea...

Pisica mea (Anca) a avut ieri ceea ce se numeste aici "mini J.O.". Este un concurs de atletism intre mai multe scoli. Daca nu merge la olimpiade ca nu se organizeaza (si nici asa, nu stiu daca ar vrea sa participe la alte materii...), in schimb cand e vorba de sport, ce se mai agita!
Scoala lor a castigat marele premiu ieri, ca si anul trecut de altfel, si directoarea a felicitat-o si a spus "noroc ca am avut-o pe Anca in echipa!"
Cu toate astea, nici in sport nu vrea sa faca cariera.
De catva timp o pasioneaza arhitectura. Inventeaza planuri de case, le deseneaza, si nu de putine ori mi-a spus ca i-a placea sa devina arhitect ("mami, daca sunt arhitect, costa mai putin sa-mi fac o casa"? Asta fiindca viseaza sa locuim intr-o casa adevarata, nu intr-un apartament de bloc, si-si tot imagineaza cum i-ar placea sa fie... Poate dac-om castiga la loto...)
M-am intins, dar imi face placere aici cu voi.

Numai bine voua si pustilor sau pustoaicelor!



.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C’est une grande folie que de vouloir ętre sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Cred ca merita sa facem toate poftele copiilor...daca merita. Ma gandesc ca doar asa ii ajutam cu adevarat.
Ioana va da examen de cl. a 5-a la Cosbuc. Engleza, Romana si Mate. Engleza stie, la Romana a luat nota mare pe sector la Olimpiada, dar mate nu-i place. Si de aceea nici nu lucreaza. I-am spus ca la vara, toata vacanta o sa faca meditatii la mate, in fiecare zi.
Nu prea a impresionat-o. Dar cred ca nu ma cunoaste cu adevarat...

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne33 spune:

Lu.more,m-a impresionat pana la lacrimi povestea cu chitara cumparata de tatal tau.Cumpararam bicicleta si....urmeaza chitara dar un pic mai tarziu,poate in decembrie,de mos Craciun.

Rufus,bafta Ioanei la admitere in clasa a 5-a.Incearca sa o pacalesti intr-un fel si sa o faci sa i placa.Nu fortarea in educatie are cele mai bune rezultate.Ce ar fi daca ai incerca sa coalizezi cu ea spunandu-i ca la varsta ei nici tie nu-ti placea mate,of...oribila de mate,dar ca intr-o zi copiii din clasa au ras de tine din cauza unei note mici...si de atunci...le-ai aratat tu lor.O povestioara in genul asta,ce zici?Merita incercat.Ce ne mai spui de tora,mai aveti putin....si la revedere somn dulce si neintrerupt toata noaptea,iti spun din experienta proprie,...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Am cunoscut, de curand, un copilas care doarme toata noaptea, iar dimineata se trezeste devreme, dar nu zice nimic...si asta de la inceput. Daca si copilul nostru va fi la fel? Da, da, slabe sperante.
Probabil ca tensiunea nasterii apropiate ma face sa nu prea am rabdare cu Ioana; trebuie sa ma educ.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne33 spune:

Rufus,nu te pacali singur.Oricum este neoie de inteligenta,care nu-ti lipseste ca sa poti rade de propriile greseli.Va tin pumnii si sa auzim de o bebe sanatoasa si parinti fericiti si cu multaaaaa rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne33 spune:

Mai parinti,voi ce faceti?Ati plecat in vacanta inaintea copiilor?Eu stiu ca a venit vremea frumoasa dar ....chiar atatea absente nemotivate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Buna dragii mei,

Pe aici toate bine,acum asteptam rezultatele tezelor la romana si mate.Daca ia note bune in teze,are f mari sanse sa-i iasa media 10 pe an...ar fi super.

Unde pleaca copii vostrii in vacanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne33 spune:

Din '98 incoace am ajuns la mare in fiecare an dar acum cred ca ne sare randu caci vrem sa punem pe picioare o mica afacere de familie.As vrea totusi sa o trimit pe cea mare,Ana-Maria macar 10 zile cu maicamea dar....buni zice ca nu se simte deloc bine in ultimele saptamani si deci...nu stiu inca ce va fi pana la urma.Deci,in cel mai rau caz,la tara ,la bunici va fi vara aceasta.

Mergi la inceput