Cum a slabit Renée Zellweger...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Deja e putin departat de subiect, caci nu stiu cum a slabit Renne, dar eu va zic ca am tinut de cateva ori dieta Atkins (nu 100%, mai calcam pe de laturi din an in paste) si am reusit numai asa sa slabesc, insotita de sedinte de electrostimulare.
Atkins mie nu mi se pare o dieta proasta PT MINE (repet, pt mine, pt ca eu cred tare in ideea ca fiecarui tip de metabolism i se potriveste altceva, nu poti aplica un regim universal). Nu este adevarat ca se elimina fibrele, din contra, se maninca legume si radacinoase cate vrei (la inceput sunt restrictii legate de cantitate, pina incepi sa slabesti vizibil) si proteine (carne, brinza, oua). Lactate mai putin, iar dulciuri, fainoase deloc.
Se garanteaza 4-5 kg pe luna si daca nu te obraznicesti dupa slabire, asa te mentii toata viatza, chiar daca mai servesti o prajitura sau altceva de gen, din cand in cand...


Dana - mama lu' Radu Stefan

Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Atkins merge ca o manusha pt cei/cele cu adictie la carbohidrati. Si majoritatea asta suntem, vedem o bucata de paine, nu ne lasam pana nu o mancam :-). Ei bine daca nu consumam carbohidrati, paine, orez, cartofi, dulciuri, usor usor ne dezbaram de poftele pt aceste produse.
Am tinut Atkins si am slabit si ma simteam excelent (e bine sa fie insotita dieta de o vitamina zilnica). Mancam invariabil salata cu peste, piept de pui, tofu sau cu avocado, si multe vegetale: vinete, dovlecei, spanac. Si in weekend mancam orice imi dorea sufletelul, inclusiv tort sau prajituri. Si eu si sotul meu am fost multumiti si ne-am simtit satui si sanatosi. E gresita ideea preconceputa ca vei manca doar grasimi si multa carne, de tine depinde ce mananci si cum si cat mananci.
Ce am observat a fost...nemancand orez/paine/cartofi....puteam sta cu o salata si piept de pui la pranz pana la masa de seara, fara sa-mi fie vreun fel foame, sau sa tanjesc dupa ceva snack. Asta inseamna adictie la carbohidrati, cand ti se activeaza hormonul foamei la cateva ore dupa ce ai manancat carbohidrati si vrei din nou sa mananci, macar sa ciupesti ceva. Odata ce nu-i mai mananci, te simti plin imediat doar cu o salata si ceva proteine si nu neaparat grasime.
Recunosc nu este pt oricine aceasta dieta, cum nici o dieta nu e universal valabila. Eu insa as recomanda o incercare a ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Buna.
Eu am vazut de curand un documentar despre aceasta controversata metoda Atkins. Se pare ca se bazeaza pe principiul grasimi si nu carbohidrati. Se punea intrebarea de ce oamenii care tin dieta Atkins slabesc atat de repede iar ceilalti care urmeaza o dieta obisnuita nu. Raspunsul e simplu : grasimile "iti iau foamea" mai repede. Urmarile dietei se vad in timp foarte scurt. E oare benefica pt organism? Toti cerecetatorii spun ca aceasta metoda se aplica de prea putin timp pentru a fi in mod absolut de acord cu ea. Unii spun ca afecteaza inima. Pana la realizarea unor studii, se recomanda metode de slabire traditionale.

apsara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Si eu sint la Atkins de vreo 2 luni si pot spune ca da rezultate. Am mai fost pe Atkins dupa ce l-am nascut pe Alex si am slabit si atunci foarte bine.

Mie imi place pentru ca e usor de tinut. Mincarurile devin mai naturale (elimini fainoasele si zaharul) si sint mai satioase. Maninci caloric mai putin ca inainte pentru ca te tine satula mai mult timp.

Si la mine nu lipseste puiul, spanac, salata, ardei gras verde, o rosie, brinzeturi, peste. Te obliga sa gatesti cu mai putini aditivi si te invata sa citesti toate ingredientele din alimente. De exemplu toate alimentele asa numite low fat contin mai multe calori si zahar decit varianta originala.

Este important sa iei o multivitamina zilnica si o tableta de magneziu pe zi.

Pot avea si desert: capsuni cu frisca (indulcita cu Splenda), ciocolata amaruie, cheesecake (la fel cu indulcitor), inghetata (cu indulcitor). Nu ma simt asa constrinsa cu optiunile, plus eu no pot sa stau zile intregi cu 2 mere si o felie de piine neagra. Imi vin ameteli si cad jos.

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

si mie mi se par dietele low-carb o idee buna. se slabeste destul de usor si fara sa -ti fie foame tot timpul. Plus ca nu te obliga nimeni sa maninci multa grasime. Multi ataca dieta Atkins pentru ca te incurajeaza sa maninci multe grasimi dar cred ca atita timp cit nu maninci toata ziua cotlete de porc si te bazezi mai mult pe pui si peste pentru aportul de proteine totul e ok. Pina la urma si Atkins si south beach si alte low carb diets se reduc tot la traditionala reteta de slabit "fara paine, paste, orez, dulciuri, cartofi".Mamele si bunicile noastre asta faceau ca sa slabeasca, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

parerea mea: fiecare dintre noi ar trebui sa ia ceva ragaz inainte de a ajunge la greutatea dorita. vreau sa zic : nu chestii miraculoase gen 4 kg in 4 zile :(( pai cum poate sa fie sanatos asa ceva?? poate 4kg in 4 saptamini ....:))
sa se slabeasca reducind cantitatea de mincare si limitind dulciurile si grasimile saturate.
dar, in opinia mea:)), nu e bine sa renunti la alimentele care contribuie la o dieta completa. carbohidratii au rolul lor. si in cantitati limitate nu au cum sa dauneze.
eu cred ca in loc de spaghetti cu carne si brinza si unt si mai stiu eu ce chestii bune:)), niste spaghetti cu legume pe linga sau salata si udate cu un pic de ulei NU AU CUM SA DAUNEZE.
daca suntem sanatoase , reducem catitatea de mincare ingurgitata la juma (din toate cite putin si cu accent pe anumite alimente ) plus niste sport , este imposibil sa nu dam jos. parerea mea.

***********************
Once a grump, always a grump
http://community.webshots.com/user/s_b2702

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Intrebare: aveti un format electronic pt Atkins?
Daca da, am o rugaminte: trimiteti-mi si mie pe adresa urmatoare: lgireada@yahoo.com
Pupici si salutari tuturor.
Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Incearca www.atkins.com

Este in engleza, daca ai nedumeriri da-mi un PM.

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Dupa ce am nascut am mincat dupa metoda lui Montignac.Acum sint din nou gravida dar voi relua dupa ce nasc.Pentru mine e foarte buna.Am slabit 15 kg in 4 luni.Am incercat si cu supa de varza dar mi se facuse lehamite de la atita varza si nici nu e buna pentru ca de indata ce maninci altceva pui kg. inapoi.Renee mi se pare prea slaba acum.Nici chiar asa.

Numai bine!

Anca siBianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Prima Faza
Inductia

Durata este de 2 saptamini si in aceasta perioada corpul intra in lipolysis sau starea de ketosis , metabolismul incepe sa consume grasimea ca si energie.
Inductia este menita sa
„h In mod eficient sa treci de la un metabolism ce consuma carbohidrati pt a produce energie la un metabolism ce foloseste grasimile ca energie.
„h Stablizeaza nivelul zaharului in singe.
„h Opreste poftele de dulce.
Inductia nu dureaza o vesnicie. Minim dureaza 14 zile timp in care se vor vedea rezultatele. Regulile Inductiei.

Inductia trebuie urmarita corect pentru a avea o sansa de success. Daca o tineti incorect nu veti slabi si la sfarsit veti spune ¡¥ inca o dieta care nu functioneaza¡¦.
1. Maninca 3 mese normale pe zi sau 4 sau 5 mese mai mici pe zi. Nu sari peste mese si nu lasa sa treaca mai mult de 6 ore fara sa fi mincat nimic.
2. Maninci liber proteine si grasimi sub forma de carne de pasare , peste , oua si carne rosie. De asemenea poti sa consumi grasimi sunt forma de maioneza , ulei de masline sau de floarea soarelui si legume uleioase ( ex. Avocado )
3. Nu maninci mai mult de 20 de grame de carbohidrati pe zi. Marea majoritate venind sub forma de salate si alte legume. Aproximativ poti sa maninci 2-3 salate verzi pe zi plus inca o portie de legume pe zi. (verifica lista alimentelor permise.
4. Sub nici o forma in aceasta perioada a inductiei nu maninci fructe , paine , pasta , fulgi , legume pline cu carbohidrati , lactate altele decit brinzeturile permise. Nu maninci seminte de nici un fel in primele 2 saptamini. Legume ce combina protenile cu carbohidrati sunt interzise. Cum ar fi mazarea , fasolea rosie si alte legume.
5. Nu maninci altceva decit ce este in lista alimentelor permise si asta inseamna NIMIC altceva. Expresia ¡¥ doar gust si nu va face rau ¡¥ trebuie sa dispara .
6. Ajusteaza cantitatea portiei in functie de apetitul tau , in timp incercind sa o miscorezi. Cind iti este foame , maninca cit sa iti potolesti foamea nu cit sa te indopi.
7. Nu pleca de la premiza ca orice mincare nu contine carbohidrati , cind cumperi un produs verifica eticheta . Verifica cu lista noastra de numarare a carbohidratilor pe aliment.
8. Poti sa maninci in oras atita vreme cit esti atenta la carbohidrati ascunsi in sosuri .
9. Eviti mincarurile si sucurile ce contin aspartam. Mai bine folosesti zaharina.
10. Fereste de cafea , ceai sau orice alt lichid ce contine cofeina. S-a dovedit cofeina cauzeaza scaderea zaharului din singe si atunci poftele incep
11. Mentineti organismul hidratat de aceea consuma cel putin 2 litri de apa pe zi.
12. Daca esti constipatat foloseste un pahar de apa calduta pe stomacul gol , sau un ceai special inainte de culcare
13. Ia o portie zilnica de vitamine , in special cele ce contin mineral , potasiu , magneziu , calciu si fier.

Extra Atentie
1. Ferestete de produse speciale pentru slabire. Marea majoritate a produselor slabe in grasimi sunt controlate de carbohidrati.
2. Cuvintele ¡¥ fara zahar¡¦ sau ¡¥ nu este adaugat zahar¡¦nu sunt sufieciente. Eticheta trebuie sa iti specifice nr de carbohidrati din produs.
3. Multe produse pe care nu le consideri ca mincare , guma de mestecat , bomboanele mentolate , siropuri de tuse sunt pline de zahar sau substante indulcitoare pline de carbohidrati. Evitati-le.


Alimente permise pentru perioada de Inductie:
„h Toata carnea de orice tip si orice fel si oua . A se evita consumul exagerat de carne procesata , mezeluri , bacon , cirnati etc.
„h In jur de 250 de grame de brinza pe zi. A se evita brinza de vaci sau brinza topita orice ce alt tip de brinza ce se poate intinde pe paine. Brinzeturile permise sunt : brinza de vaca de oaie sau de iapa , cascavalul de orice tip .
„h Legume ce puteti sa aveti 2 sau 3 porti pe zi: castraveti , ciuperci, patrunjel ,ardei,telina ( partea verde),ridichii,salata verde.
„h Puteti sa aveti o portie din urmatoarele legume cu conditia sa nu fi a avut mai mult de 2 porti din primele legume:telina ( radacina ) , dovleac, fasole verde , mazare verde ,brocolli , rosii , varza , praz, pastirnac , conopida, spanac,ceapa.
„h Puteti sa consumati orice tip de apa , minerala , plata , filtrata. A se evita cofeina si zaharul. Consumati maioneza facuta in casa numai ulei cu ou.


Lumea este plina de frumusete atunci cand inima este plina de dragoste





Mergi la inceput