Ce le spuneti copiilor despre Mos Craciun?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Frumos subiect...
Va povestesc cum am eu amintiri despre Craciun .. si ashi vrea sa aiba si copilul meu cam acelashi lucru (aceleashi amintiri frumoase).
1. Bradul pana la 7 ani mil aducea moshul si il impodobea pt mine cand eu dormeam (mami, tati sau bunici cumparau bradul cu o zi doua inainte de craciu si cand noi dormeam il impodobeau)... doar copii cumintzi si ascultatori primeau brad de la mosh craciun.
2. Bradul dupa 7 ani tot primeam brad de la mosh carciun care il lasa in balcon si trebuia sa il impodobim frumos noi copii sa ii placa la moshu si sa ne aduca si cadouri, el nu mai avea timp sa il impodobeasca si la noi pt ca trebuia sa mearga la copii mici care nu shtiua impodobi pomul (normal ca ne ajuta si mama sau bunicul).
3. Cadouri trebuia sa fim cumintzi, ascultatori si asha primeam cadouri, in functzi ede cat de cumintzi eram atatea cadouri primeam. Mai ne dadea si voie sa ii scriem la Mos Craciun scrisori cu ce vrem sa ne aduca si i le dedeam la mama sa le duca la poshta pt Mos Craciun... si cand eram rai mama mai si vb cu "mos cracun " la telefon si ne para.. uneori mai primeam si mici biletzele sub brad de la moshu sa fim cumintzi si ascultatori ca daca nu anul viitor nu ne mai da cadouri.
Am descoperit pe la 10 ani ca de fapt nu est emos.. si nu imi pare rau deloc pt ca am crezut atatzi ani il el.. sunt amintiri fff frumoase si sunt mandra de ele.
A sa nu uit, mama ne zicea ca moshu are un aparat special si vede ce fac totzi copii , si o carte in care sc tot ce au facut copii in timpul anului si de acolo analizeaza ce si cine primeshte cadouri
O zi buna si multa sanatate.
PS: Si dupa ce am decoperit ca nu est emos craciun tot mai primeam cadouri si ziceam catre mama ca eu cred in mos (din motiv sa primesc si mai multe cadouri ma faceam si cuminte cu catev aluni inainte de craciun )


Gabbriela & Julian
www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

noi si acum mai punem cadourile noaptea sub pom, chiar daca sintem oameni mari. e o fosneala prin casa in noaptea de Ajun, ne pindim unii pe ceilalti ca sa nu ne ciocnim in fata bradului

anul asta va fi primul Craciun cu Matei si vom pastra traditia. bradul il impodobim cu totii, mosul vine noaptea cind toata lumea doarme

Anca si Matei (1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by buli
noi si acum mai punem cadourile noaptea sub pom, chiar daca sintem oameni mari. e o fosneala prin casa in noaptea de Ajun, ne pindim unii pe ceilalti ca sa nu ne ciocnim in fata bradului




Si la noi, si la noi! Si la Mos Nicolae la fel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

la noi vine Mosul in seara de Ajun.Vrem sa punem un prieten anul asta sa se imbrace in mos, ca sa o impresionam pe Sofia....
Deocamdata Mos Craciun vede cand da Sofia din picioare si e nervoasa si nu mai aduce surpriza....

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi
Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madisor spune:

Este prima oara cand scriu un mesaj aici... Am vizitat de multe ori siteul, dar aceasta intrebare m-a determinat sa scriu. Asa ca bine v-am gasit!!!
Eu copiilor mei le-am spus ca Mosul aduce doar daruri...nu de alta da' nu aveam intotdeauna cum sa ascund bradul. Povestea suna cam asa: Mos Nicolae scrie intr-o carte cu litere aurii copiii cuminti si cu litere albastre copiii care nu sunt cuminti. Cu ajutorul lui si al spiridusilor (uneori erau mentionate si vrabiutele care se asezau pe pervazul ferestrei) Mosul afla tot. Jucariile erau confectionate de spiridusi. In seara de Ajun ne adunam la noi acasa mai multi prieteni si rude (cu copii sau fara). Evident, in jur de ora 23 aparea Multasteptatul(cand erau mici dadem drumul la o banda pe care aveam inregistrati clopotei care se auuzeau cu cateva sec. inainte de aparitia Mosului). Mosul era totdeauna cineva necunoscut copiilor si bine "imbracat" in rosu si alb. In sacul lui se gasesc daruri nu numai pentru cei mici, dar si pentru cei mari, astfel incat toata lumea primeste cate ceva, chiar si catelul. E o atmosfera care este multasteptata, chiar daca fetita mea cea mare a aflat de pe la scoala ca nu exista. De unde vine Mosu'?! De departe, numai el si spiridusii lui stiu.


Madalina Leu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Si noi asteptam cu nerabdare sarbatorile de iarna.
Intotdeauna bradul l-am impodobit noi, acum facem la fel si-n seara de Ajun il asteptam toti pe Mos. Copii fiind ne-am prins destul de tarziu(prin clasa a doua) ca Mosul era tata si asta pt. ca i-am recunoscut verigheta si era schiop(tata avusese un accident si avea un picior usor mai scurt). Am vrut sa credem in continuare si ne bucuram cand primeam cadouri.
De cand avem copii sarbatorile sunt si mai frumoase, bucuria mai mare. Mosul a venit de fiecare data cu cadouri pt. mici si mari si pt. cateii familiei, cum zicea si Madisor. Anul trecut insa am avut deja o problema cu el(il puteti vedea in albumul nostru) desi noua ni se parea ca e perfect. Laura avea 4 ani jumate, si-a facut constiincioasa rolul pana a primit cadourile dar cand a plecat Mosul a exclamat "stiu ca Mosul asta a fost de fapt Nicu(fratele meu) pt. ca el nu era in camera cand a venit si avea si vocea la fel ca el!". Ne-am chinuit ceva s-o convingem ca Mosul e Mosul, unul singur, care merge pe rand la toti copiii cuminti, ea o tinea pe-a ei, ca o pacalim si ea stie mai bine. Mi s-a parut ca e prea devreme ca sa nu mai creada, asa ca anul asta trebuie sa gasim un Mos de nerecunoscut. Si tot anul asta o sa-i si scriem pt. prima data, pana acum ii scria mami in numele ei.

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Doamne, ce frumos !

Am aflat atat de multe lucruri frumoase de povestit despre Mos Craciun din mesajele voastre !

Gianina-alina, deci spiridusii ii spun Mosului care copil e cuminte ?
Execelenta idee ! Si cea cu colindele in jurul bradului...

Madisor, vai ce frumos e si la voi de Craciun !
Aha ! Si vrabiutzele sunt tot ajutoarele Mosului ?!
Iar povestea cu literele de culori diferite e perfecta.
Si am sa "fur" ideea si cu clopoteii...
P.S. Bun venit in comunitatea !

Mai scrieti, va rog !

Am vazut si pozele Lilianei si Gianinei si m-a cuprins emotia.
Noi chiar am vorbit cu vecinul nostru de apartament, un domn in varsta, profesor, care va juca rolul Mosului pentru Oana in anii ce vor urma.

Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/oana_maria100
http://community.webshots.com/user/oana_maria200 POZE NOI !!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana spune:

Eu asa am mostenit de la mama mea. In ziua de 24, o duc pe Diana la mama, eu impodobesc bradul, pun cadourile si incui usa la sufragerie. Diana cind vine asteapta sa vina Mosul si se tot joaca pe linga usa de la sufragerie. Apoi ii spun sa se duca sa se imbrace pentru Mos, iar cind este aproape gata, unul dintre bunici (care trebuie sa fie neaparat prezenti) sau tati, descuie usa, pune instalatia in priza si stinge lumina. Apoi se ascunde dupa usa de unde suna cu un clopotel. Ea este atit de fermecata de bradut si cadouri ca nu are timp sa se uite daca toti membrii familiei sint prezenti, sau sa se uite dupa usa. Apoi totul este de vis. Impartim cadourile... iar a doua zi pe 25 punem o masa mare cu toata familia (parinti si bunici). Stiu ca Mos Craciun vine pe 25 dimineata, dar eu asa am mostenit de la mama si de la sora mea care este cu 13 ani mai mare ca mine si este foarte, foarte frumos. Sper sa dureze cit mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

da, dana spiridusii 'circula' pe la geamuri si-i vad pe copii cu muuult inainte de venirea mosului!apoi se aduna toti in casa mosului-la Polul Nord se afla-si spun ce au vazut ca unul a fost cuminte ca altul nu prea, ....
ei sint cei care selecteaza scrisorile catre mos ...si taie sau adauga pe lista de 'cereri' in functie de gradul de cumintenie al copilului...
dar si tu esti din romania !voi nu colindati?mama mea este 'sufetul' colindelor.cinta si frumos si mai ales pune atita caldura in cintecele respetive incit te patrunde...
si apoi toata atmosfera din casa, cu ghirlande ,cu luminarele(de cind e Andreea mai putine),cu miros de cozonaci,sarmalute si vin fiert...
nu mai scriu ca ma prinde emotia...si ud tastatura...
va pupacim, cu drag,
Andreea si eu


http://community.webshots.com/user/gianinaalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Nu stiti vreun Mos Craciun de inchiriat pe la München? Pina acum suntem in pana de mos,avem costum,sac,masca si tot ce trebuie dar nu avem pe nimeni disponibil deocamdata.
Ei,nu putem apela nici la vecini ,aici in Bavaria,mosul nostru e Cristelkind care e invizibil si doar lasa cadouri iar Nikolaus care vine pe 6 decembrie e cel adevarat.Incurcat,nu?
Sotul meu vine din nordul Germaniei unde Mos Craciun e ca la noi,batrin,bun,darnic si vine in seara de 24 decembrie iar noi vrem ca fetita noastra sa creasca in traditia asta.

Si noi impodobim bradul impreuna in ajun iar mosul vine seara,tirziu incarcat cu cadouri multe pt fiecare membru al familiei.
Aici febra sarbatorilor a inceput peste tot,in supermarketuri se gasesc mosi de ciocolata,turta dulce si alte minunatii de Craciun inca din septembrie.Dupa 15 noiembrie orasul se impodobeste iar la sfirsitul lunii incep tirgurile de Craciun care dureaza pina in ajun.

Abia asteptam Craciunul pt ca vom avea musafiri dragi din Ro,taticul va fi in concediu si speram sa petrecem sarbatori de neuitat.

Liliana draguta faza cu Laura.Anul asta va trebuie un mos taaareeee convingator.

Alina

Mergi la inceput