Copii nascuti in 1999!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa121 spune:

De ieri a inceput si Maria sa se planga ca i se misca un dinte.
I-am explicat ca o sa ii creasca altul si ca o sa si schimbe in timp pe toti, a inteles si s-a calmat, mi-a zis ca daca asa stau lucrurile o sa m-ai iasa afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Ei, si noi in coada listei... Desi ajungem fuga-fuga pe la mijloc din cauze de data de nastere!
Radu, 24 mai '99, zis Atomix, Michi, Maimutica, Balauru', Mosmo', Bula!, Vasile!, Copile!-nu-ma-enerva!, Dragostea-lui-mami-mare-mare-mare, Cel-mai-bun-destept-frumos-tandru-copil-pe-care-il-cunoste-mami, Melitza, Gaita, Manole-mester-faurar, clona-lui-tati si nu-mi mai aduc aminte cum, in toate felurile posibile!
Nu stim citi centimetri si cite kile are, Bia, bunica noastra, zice ca-i slabanog, parintii prietenilor lui zic ca-i inalt. Mami se enerveaza rar ca nu maninca, si impart frateste inghetata daca odrasla a mincat tot puiul! Copilul arata si se comporta sanatos, asa ca nu l-am masurat de multicel, om face-o o data si o data.
Vorbeste in trei limbi deodata, asa ca nici una nu-i corecta, conjuga in franceza cu terminatiile din romana si in engleza face propozitii pe topica franceza, in romana gagneaza nu cistiga, cureaza nu fuge, face gimnase nu gimnastica. Asta ma calca ingrozitor pe nervi, "corijez" de fiecare data si "practichez" vorbitul in romana non stop. El ma ignora, isi vede de jucariile lui si de computer.
Ma ignora si cind il trimit la lectii, si cind il chem la culcare. Cica nu m-a auzit. Ii ofer ciocolata, sa vedeti ce bine aude!
Inca are toti dintii (i-au crescut toti deodata pe la un an, poate o sa pice toti deodata!) si ii dispretuieste pe cei carora le-au cazut deja, cica nu s-au spalat pe dinti, asa ca ia, Radule, si freaca cu furie ciobuletii de dinti, ca mami nu-ti spune inca c'or sa pice, lasa ca afli tu.
E la scoala, de fapt e anul de gradi pregatitor, dar aici se face in cladirile scolilor, incercati sa-i ziceti ca e la gradi, va va contrazice vehement! Scolar, mindru tare, copilul meu! (Nu i-am spus ca o sa se sature pina in git dupa 15 ani de stat in banca!) Cica e cuminte, zice el, ca te duelezi cu lopata de dat zapada cu alti doi deodata nu-i asa grav!, ce daca invatatoarea a zis ca ea preda de 10 ani si de-astea n-a mai vazut!
Face inot, l-a zapacit pe instructor, ca una-doua e-n virful trambulinei si se arunca, ala capiaza: de ce-ai sarit, am zis sa te dai jos, nu sa sari! Pai,ce? Nu m-am dat?! N-ai zis ca trebuia sa merg pe scari!, face infantul indignat(in trei limbi, jur, ceva pe strada: You haven't say j'doit descendre les scarielele!). Si-acu vrea la karate! Va dati seama?! Eu persist cu gimnastica, el se uita la mine ca la ozn-uri si zice: dupa ce iau centura neagra!
Una peste alta, treaba lui mami e sa se asigure ca lumea va fi un strop mai buna fiindca s-a nascut copilul ei! I se pare greu, sa-i explici, sa-l indrumi, sa-l corectezi, sa-l faci sa creada in miracole! Lui? Lui i se pare usor! Pentru el, lumea e populata de oameni minunati! Asa ca treaba lui e sa devina unul din acesti oameni! Deocamdata e foarte ocupat, invata sa se joace! Si sa rida tare! Si sa priveasca curcubeul, nu ploaia!
Cu drag,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Simonna, haioasa prezentarea! Pai sa te punem pe lista, da?

Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
poze si poze noi din decembrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris68 spune:

Si noi tot codasi! Mirun Andreea - nascuta la 23 Octombrie 1999. Ma jur ca a asteptat sa se nasca Scorpioanca!!! Stia ea de ce... ca e cum ii sta mai bine unei fete: "cea mai frumoasa, cea mai desteapta, cea mai cea, minunea lui mami... si modesta foc! Las' ca-i ajuta in viata, zice mami... Vai de cei de-i vor sta in cale! Desi pina acum, ma jur, n-am gasit pe nimeni sa nu faca asa cum vrea ea. Ca-i cu binele, ca-i cu plinsul... tot ce vrea obtine. Cred ca trebuie sa iau lectii... ca deja a inceput sa imi dea lectii, ca nu stiu mare lucru... Amintiti-mi sa-mi iau "concediu de mama" intre 13 si 18 ani... ca altfel imi iau cimpii.
Da' chiar e o minune de copil (deh, cioara cu puiul!) si mi-e draga de mor.
Inca nu ne-am hotarit daca vrem sa fim model, balerina sau veterinar... asa ca ablojim toate animalele in pasi de dans si pe tocurile lui mami. Noroc ca mai avem timp.
La gradinita e bine -mai putin ca ne cam place un baietel si uitam ca in engleza, what you see is NOT what you say. Ne confuzeaza mami asta rea. Da' merge... tot pentru ca-s cea mai...
Pupici,
mama lui Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tynadiana spune:

WAW!!! si acum cu cris68, si cu a ei scorpioanca mica Mirunica, avem un an comple ea era octombrie care ne lipsea! URA!! eu una chiar ma bucur ca suntem asa multi, va pupic pe toti parinti si puiuti!!!

TYNA SI DIANA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Draga Nora, dragele mele,

Pai dupa ce am citit cinci pagini de copii frumosi, e timpul sa-l prezint oficial pe Tudor, nascut pe 15 mai. Si, spre deosebire de alt taur de mai sus (Radu), este un taur adevarat: prudent pana la fricos. Totusi, este foarte ambitios - nu i-a placut la inot, dar s-a dus fara sa cracneasca (mi se pare mie sau instructorii de inot sunt un pic cam duri)In plus, nu este prea sociabil (ii e greu sa vina in contact cu copiii necunoscuti, desi mai apoi se joaca frumos). Vreo sugestie...?
Nora, si lui Tudor i-a spus dentistul ca are maxilarul prea mic, si ca acum exista niste aparate speciale pentru copii care maresc maxilarul si nu lasa dintii sa iasa decat acolo unde ar trebui. (E un dentist excelent si scuuump)Totusi, ne-a amanat pana la primavara, ca se pare ca e cam mult de umblat (se fac radiografii etc.) Recunosc ca ma cam sperie toata treaba asta si sunt cam indoita: e baiat, cat de rau poate sa fie sa aibe dintii de jos un pic strambi? Si-asa poarta ochelari, aparat ii mai lipseste...
Si Nora, Tudor tot cu Elena, prietena lui de carucior (voi ati venit in parc mai tarziu, dar ei se stiu de pe la...3 luni) vrea sa se casatoreasca, desi este indragostit pana peste urechi de... profesoara de dans sportiv (care seamana cu Alba-ca-Zapada) - citez "nu pot sa o pierd din ochi".
Cat despre scoala...la 7 ani, nu la 6 - noi o sa ne mutam probabil in toamna - iarna asta, si ca urmare Tudor o sa mearga la scoala 10, asa ca preferam sa inceapa de la inceput acolo. Cat despre fratiorul Stefan, nu sta pe scaun nici 10 minute locului, asa ca...tot 7 ani. Sunt baieti, lasa-i sa fie mai mari.

Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Cristina, Miruna, v-am adaugat copilasii!

Miruna, ma bucur sa te regasesc si aici, pe site! Trebuie sa te corectez, noi am venit in Parcul Circului prima data cand Andrei avea doua luni, chiar imi amintesc cand am cunoscut-o prima oara pe Cristina, imi atrasese atentia caruciorul Elenei, galben cu albastru, frumos si cu roti mari!
Cu sociabilitatea, nu stiu, cred ca trebuie sa aveti rabdare! Eu am fost un copil foarte timid (iti vine sa crezi?) si cea care m-a ajutat enorm a fost invatatoarea mea, mereu ma baga in fata, ma punea sa fac lucruri care necesitau curaj, ma trimitea sa iau ceva din cancelarie, etc, etc. Sunt convinsa ca in viata intalnim oameni care se dovedesc a fi providentiali si cu influente decisive in evolutia ta ulterioara. Un astfel de om a fost invatatoarea mea, nu am uitat-o si ii sunt recunoscatoare si acum, in acei 4 primi ani de scoala m-a ajutat enorm!
Cum am mai scris pe aici, parerea mea e ca pentru copii e mai bine sa inceapa scoala cat mai devreme, eu am mers la scoala la 7 ani si 2 luni si mereu mi-a parut rau ca am pierdut un an. In plus, aceeasi impresie am avut vazand copiii mai mari ai diversilor prieteni de-ai nostrii. Poate gresesc... Dar Tudor ce zice? El vrea sau nu la scoala? Ca Andrei abia asteapta! Si Cristina ce-a hotarat cu Elena?
Vaaaaaaaai, ce dor imi e de voi, de tara...

Va pup pe toate!

Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
poze si poze noi din decembrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hana72 spune:

Buna fetelor!am ajuns si noi mai tirziu dar sper sa ne primiti in cercul vostru.suntem Oana-mami si Smaranda Elena , o tauroaica adevarata din prima decada ,30 aprilie 1999.ambitioasa foc,foarte sociabila ,printesa din cap pina in picioare( cu aparat dentar),intotdeauna isi atinge scopul ( de la un pahar de apa pe care vrea sa il aduci pina la un desen care nu-i reuseste asa cum vrea ea din prima-repeta pina ajunge la rezultat),dar si foarte impresionabila ,nu emotiva.ii plac cartile cu printese -ne-a pus de i-am luat aproape toata colectia cu printese disney ,papusile barbie sunt acum in top mai ales ca are concurenta la gradinita,desenele de pe minimax sunt preferatele ei ,e foarte incintata de gradinita(la grupa mare)ar merge si simbata si duminica.luna aceasta a avut varicela si doua saptamini a stat in casa-vai jale mare!bineintzeles ca facem lectzii si acasa-toate acestea la sugestia ei.isi iubeste surioara ,mai ales atunci cind ii lasa in pace papusile barbie ,dar e si o mare smecheritza,stie cum sa-i distraga atentzia.de exemplu surorii ei ii place foarte mult o melodie de pe un film animat video ,intrerupe orice activitate cind il aude.asa ca smaranda, atunci cind surioara ei da iama la papusi se
duce in cealalta camera ,pune caseta si scapa de micutza devastatoare.
nici nu stiu ce sa mai spun ...a,da o iubesc foarte mult ,e scumpica mamii si a lui tati bineintzeles,nu trece o zi fara iubire,dar mai avem si ciondaneli care nu tzin niciodata mult (5 minute poate ).a si inca ceva foarte important:ii merge gura ca toaca-n cer ...spre deosebire de mine.

cu sanatatea chiar am stat binisor in toamna aceasta si f bine in iarna aceasta-dar am facut un vaccin antigripal.dintzii:ni s-au schimbat incisivii centrali de jos in aceasta toamna si de o luna jumate avem aparat dentar din cauza ca nu musca corect mai precis calca cu mandibula peste maxilar.(am fost cu ea la farmacie imediat dupa ce i-am pus aparatul dentar ca sa cumparam pastile pentru curatzat aparatul si ma intreaba ce-am cumparat.ii spun :"pastile pentru curatat proteza ta dentara"(fara sa vreau) si ea riposteaza:"eu am aparat dentar nu proteza,mami!"
V-am pupacit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Nora, buna din nou,

Elena va merge si ea la scoala la 7 ani. Ea merge acum la o gradinita de germana de pe str. Viitorului de care sunt foarte multumite, si urmeaza sa mearga la scoala germana. Directoarea gradinitei are dupa amiaza program cu copiii de la scoala germana: sunt adusi cu un microbuz de la scoala, mananca (sau nu) si ii ajuta la lectii. Cu ea s-a sfatuit Cristina si i-a spus ca ea vede diferente semnificative intre copiii de 6 si 7 ani in ce priveste cheful de lectii, capacitatea de concentrare, etc.
Cat despre Tudor, vorba maica-mii, da-mi doua zile si il conving sa vrea ce vrei tu: el n-are decat informatii de la noi (va fi mai liniste, dar va trebui sa stai locului si sa faci ce ti se spune)si de la educatoare, care cred ca ii incurajeaza sa mai stea. Asa ca nu se grabeste, desi nu este foarte fericit la gradinita (problema cu socializarea), si desi citeste cursiv si socoteste deja bine. Totusi, in privinta lui au primat alte motive: n-am vrut sa trebuiasca sa se obisnuiasca in acelasi an cu o casa noua si cu mersul la scoala, sau, si mai rau, sa schimbe scoala.
Cat despre Stefan, el e nascut chiar pe 1 septemberie 2000 si e ca argintul viu - lui sigur o sa-i prinda bine sa mai stea un an, mai ales ca e foarte fericit la gradi.

Si in alta ordine de idei, as arunca si eu o intrebare: a incercat cineva lectii de pian? Cum a fost?

Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hana72 spune:

Draga Miru sa stii ca si pe mine ma paste gindul cu lectziile de pian pentru Smaranda,eu personal am luat lectzii dar mare fiind ,in clasa a X-a si mi-a parut rau ca nu le-am facut cind eram micutza.
In ce priveste scoala si noi suntem decisi pentru 7 ani,de fapt Smaranda va avea 7 ani,4luni si 15 zile,iar noua ne-a spus si educatoarea cit si invatzatoarea de altfel ca se cunoaste diferentza de un an intre copii.
v-am pupat!

Mergi la inceput