stomatita aftoasa

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geut spune:

Cu multa placere!
Imi pare bine ca puiul e sanatos acum.
Teodora a facut iar o afta, dar n-o mai las sa ajunga la faza din iarna trecuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Marittamarina, ma bucur ca e mai bine.
Totusi, desi cu intarziere va scriu si eu, poate vor mai avea nevoie si alte mamici. Copil fiind faceam si multe afte, asa cum spuneau si fetele in special de la laptele nepasteurizat. Am incercat de-a lungul timpului tot felul de solutii care contineau albastru de metil, glicerina boraxata, violet de gentiana, etc. dar cel mai eficient produs s-a dovedit tinctura de propolis. Nu stiu daca propolisul are contraindicatii la copii.
Oricum, tinctura de propolis are si efect cauterizant (probabil si din cauza alcoolului). Afta trece cam dupa doua aplicatii ale acestuia, depinzand de profunzimea ei. Se aplica cu un cotonette numai pe afta. Se asteapta pt a aplica a doua oara pana se regeneraza pielea (efectiv se observa cum se desprinde o fasie de piele, dar nu sangereaza, doamne fereste!). Ustura un pic cand se aplica din cauza alcoolului care arde, dar senzatia de "usurare" apare imediat si cateva ore nu mai doare nici cand mananci.
Eu nici acum nu plec din tara fara o sticluta de tinctura de propolis, desi nu mai fac afte de mult. Dar inca o data, trebuie intrebat daca propolisul nu are contraindicatii la copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pupesita spune:


Buna ziua tuturor si bine v-am gasit!

Vreau sa va spun ca baietelul meu care are 5 ani a avut saptamana asta stomatita si doctorita lui i-a prescris DIFLUCAN si glicerina boraxata+stamicin, iar pentru bubitele de pe degete (ca i-au aparut niste bubite) - FENISTIL GEL.
Sanatate multa!

Mihaela, mamica de Luca (5 ani)

Mergi la inceput