stomatita aftoasa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sandy75 spune:

Glicerina boraxata cu stamicina ii poate face bine dar consulta un medic.

Sandy si bb Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

buna ,
noi taman ce am facut saptamana trecuta exact aceiasi boala. Tratamentul a fost urmatorul
- spalat guritza (baietelul tau e mare poate face gargara) cu ceai de galbenele in care adaugi o linguritza de bicarbonat alimentar; (asta era ca sa schimbe ph-ul)
- dupa care glicerina boraxata, cu stamicin cu vitamina D2 si cu 1 mg de anestezin, curatat bine...anestezinul il amorteste putin si ar putea manca
- tantum verde...sunt niste pastilutze de supt , gasesti la farmacie
- si din pacate antibiotix...ospamox pt ca avea bubitze pana in gat si risca sa se infecteze.

Dupa tratamentul asta in 2 zile nu a mai avut nimic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

e prima data cand aud de asa ceva...de la ce apar aftele astea???e o chestie ereditara?un fel de intoxicatie???

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Eu fac afte de cand eram copil si tot nu am scapat de ele, ba ma doare si capul si ganglionii de pe partea unde a aparut ulceratia. Am observat ca imi apar cand mananc prea multe lactate cum spunea cineva si produse pe baza de drojdie (paine, pizza...). Se pare ca au legatura si cu imunitatea organismului si uneori cu lipsa de vitamina B din alimentatie. Dar nu va apucati sa-i dati copilului vitamine pana nu va recomanda doctorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana70mari2003 spune:

inteleg prin ce treci! fetita mea de 3 ani a luat-o de pe o lingura de uitat in gat de la spital!!!! a fost un cosmar, a durat vreo 9 zile, timp in care a slabit de nu o mai recunosteam(ea a facut si febra 39-40 vreo 2 zile!!! cel mai bun este sa-l ungi (daca poti!)cu tinctura de propolis ca atare sau daca nu sa faca gargara cu tincura in ceai de pelin, galbenele ,musetel)e foarte greu trebuie tinut cumva caci doare foarte tare dar ai rezultate!noi faceam gargara alternativ din 2 in 2 ore cu ceai cu bicarbonat, ceai cu tinctura,o ongeam cu violet, o dadeam cu un preparat cu glicerina ,stamicin, anestezina,alternativ si-i dadeam pimafucin tablete 1 /zi pentru ca sa nu cobore pe tubul digestiv!!!(5 zile!)iti doresc rabdare multa si puiutului insanatosire rapida!

gana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns consuela spune:

Si noi am facut de 2 zile si tot de atunci nu ma nanca si nu bea aproape nimic,iar noaptea sa nu spun cum plange si nu poate dormi.Stiu sigur ca de la gradinita a luat ca nu avea de unde ca doar nu a facut niciodata pana la varsta asta(4ani).E ingrozitor nici eu nu mai stiu ca sa mai fac.Dr.i-a dat antibiotic si solutie cu glicerina ,Tantum verde dar nu stiu cum sa-l fac sa bea macar ca este cam deshidratat si daca nu-si revine cat de cat trebuie internat,deci sunt INGROZITA.Nu stiu de la cve fac dar se ia ca naiba.Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marittamarina spune:

Dragi "Forumisti",


Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, si va rog sa ma iertati ca pana acum nu am apucat sa va multumesc !

Aproape a trecut bubita, era una , dar mare, pe partea laterala a limbutei lui Mihai.

Am tratat-o cu solutie de Tantum verde, alternatic cu apa bicarbonatata, si din cand in cand i-am facut badijonari cu glicerina boraxata cu propolis.

Ar trebui, dupa spusele medicului de familie, sa-i dau Solutie de vitamina B complex(cite 2 lgt. / zi).

Inca o data va multumesc pt. promptitudinea de care ati dat dovada.


Marittamarina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geut spune:

Consuela, intra putin in el si fa-l sa bea macar apa sau ceai!
Fetele mele au avut in iarna stomatita aftoasa si Mara, dupa o saptamana in care nu mancase si nu bause NIMIC, arata ca un cadavru ambulant.
Am vorbit cu doctorita care mi-a spus s-o duc de urgenta la spital sa-i puna perfuzii si atunci am zis "ori tu, ori eu" si-am obligat-o sa se clateasca in gura, sa bea apa, ceai si supa si s-a pus pe picioare.

Eu le-am dat Borax, un remediu homeopat foarte bun si le-am clatit cu ceai de galbenele si musetel+2 lingurite de bicarbonat.
Ceaiul asta e minunat, dar trebuie sa convingi copilul sa se clateasca de 3-4 ori pe zi.

Sanatate multa!
Daca mai vrei amanunte, iti stau la dispozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Si noi am patit, si am pediatra ne-a prescris un preparat pe baza de glicerina boraxata cu stamicin, anestezin, vitamina A.,se sterge limbuita cu el inaintea fiecarei mese, si ne-a facut mult bine.

Ionela , Maria & Elena 26 mai 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns consuela spune:

Draga mea,Geut,
De atunci nu am mai intrat pe Net,dar sa stii ca de fapt aceasta stomatita a fost o faorma de manifestare a varicelei caci asta avea de fapt Andrei si primul medic la care l-am dus nu si-a dat seama,desi eu i-am spus ce banuiam.Nu stiam ca se manifesta asa de urat in gurita,dar cum spui l-am cam obligat sa stea sa-l badijonez si sa bea desi vedeam ca se chinuie si uite asa am trecut de aceasta neplacuta experienta dar 5 zile si 5 nopti nu stiu cum am rezistat.Iti multumesc tare mult!

Mergi la inceput