FIV 21

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Multa bafta!Sa dea Dumnezeu sa fie bine!Trebuie sa primi vesti bune de la voi!


Inainte de punctie simti ca explodezi!Se aduna doza max de hormon in organism si ovarele sunt ca 2 mingi de umflate si pline cu foliculi"grasi".Nu ovulati pana nu se face pregnylul!Eu am facut la 12 noaptea pregnylul si la ora 10.00 dimineata punctia.Dupa 24 de ore de la punctie ET.




Gabi si Moni cea obraznicuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Luli,am citit mai tarziu intrebarea ta...nu tu decizi in Romania cati embrioni iti vor pune.Mie mi-au pus 6 si mi-au congelat 5.Asa ca,asta e!Deobicei se aleg cei mai frumosi(diviziuni mai multe)pt congelare...




Gabi si Moni cea obraznicuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Am facut azi-nopate pregnylul si vineri la pranz fac punctia.Transferul se face in functie de cat de repede se dezvolta?Intreb, pentru ca unii mi-au spus ca se face la 48 ore dupa punctie si unii la 24 ore...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

ET se face la 48 de ore dupa punctie la Medsana! Iar nr de embrioni transferati se stabileste de comun acord cu medicul, in nici un caz nu-ti pune cati vrea el, ci te intreaba si cel mult poate sa-ti dea un sfat, dar pacienta hotaraste cati lasa si cati pune. Daca sunt putini, ii pune pe toti, iar daca exista alternativa de a si congela, decide cati pune si cati lasa. Pe mine m-a sunat dna dr cu o zi inainte de ET, mi-a spus ca am 6 si m-a intrebat cati vreau sa pun si cati sa las. Eu am sunat sotul, m-am consultat cu el si am sunat inapoi, i-am zis ca as vrea sa pun 3 si sa pastrez 3 si am intrebat-o daca ea crede ca e bine si mi-a zis ca da, e bine, pentru ca poate o sa vreau si al doilea copil, deci asa am facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Buna dimineata fetelor!
Sunt de acord cu ce a spus Anemona: sigur ca medicul iti face o recomandare, dar decizia finala o ia pacientul, in ce priveste nr. de embrioni transferati.
In Canada, dupa injectia Hcg ( Pregnyl ), punctia se face la 34-36 de ore, iar embriotransferul la 72 de ore ( 3 zile ), cand embrionii ating stadiul maxim de dezvoltare si anume 6-8 celule.

Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Bafta multa fetelor care se pregatesc de punctie si sa va 'vedem' -ute.
Adelia, sa fie cu ochisori!

Teodoran fetele au dreptate, numarul de embrioni il hotarati voi impreuna cu medicul care iti face o recomandare in functie de cat de dezvoltati sunt. La Medsana mie mi-au dat si un acord ce trebuie semnat cu privire la numarul de embrioni care se vor transfera. ET-ul se face la 48 ore, mie asa mi-au spus.

In alta ordine de idei are cine vreun prospect de Diphereline in romana sau engleza ori franceza al meu e in maghiara si nu ma descurc deloc



lauras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Da , eu am in limba romana, dar este acasa.
Miine este prea tirziu?

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

mersic frumos lauras!
azi e a 7a zi....mai am 2 si fac testul,ciclu sau alte scurgeri nu am,sinii ma dor,burtica e ca o minge,maninc de toate si cit de mult pot,dorm la fel alte simptome nu am asa ca nu stiu ce sa cred.....dar ma rog sa fie bine.
nu am embrioni congelati si trebuie sa reiau toata procedura in caz de esec ceea ce nu e comod deloc.
adelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Catalina, mi-l poti trimite si mie, te rog, pe e-mail sau fax? Merci, frumos.


lauras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

OK, ti-l trimit miine , chiar daca nu vin la servici ti-l trimit de acasa,prin e-mail.

Catalina

Mergi la inceput