Prietenii omului (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Felicitari Maruta!
Sanca merci,am vorbit in Ro cu doctorul la telef. si Suzi are lactatie falsa, trebuie sa o ung cu creme camforate.
Of ca deja m-am saturat, de cand am venit in De, administrez medicamente la caini, in fiecare zi, nu se mai termina odata!
Vio

http://community.webshots.com/user/famhoff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Buna, fetele!
Vad ca vorbiti de pisicutze, par si bebei. Ei bine si eu am aceeasi probelma cu a mea Didibao. Nu radeti, asa o cheama pe pisica mea. Birmaneza, cam mucalita si putin salbatica in prezenta unor persoane pe care nu le cunoaste, dar pana la urma alintata si membra cu drepturi depline in familie. Dar avem totusi problema parului. Din cauza blanii stufoase si a parului moale este foarte greu sa nu existe par peste tot in casa si pe hainele noastre. Acum in vederea sosirii pe lume a unui nou membru in familia noastra ma straduiesc s-o invat pe Didi macar sa nu mai doarma cu noi in pat. Nu-mi prea iese. Obiceiurile proaste sunt adanc infipte in creierul ei de felina vicleana. I-am amenajat un cos dragut in care chiar ii place sa doarma dar de vicleana ce este ne pandeste pana adormim si se suie tot in pat. In fiecare noapte are doua trei tentative de a ne pacali. Ma irirta perseverenta de care da dovada.
Credeti ca mai pot eu dresa o pisica de 5 ani si ceva sa nu mai faca ceva ce a facut de cand se stie? Asta vreau eu sa stiu de fapt. Daca merita sa fiu si eu perseverenta si s-o cert de fiecare data cand sare in pat sau sa renunt ca nu are rost...
Ce ma sfatuiti?

Andreea
Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Maruta, felicitari si sa fiti sanatosi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen24 spune:

am o catelusa de 1 an si 7luni.nu stiu cum sa o dezvat de a mai veni pe pat.am reusit sa o invat sa doarma in cutiuta ei,dar dimineata ma trezesc cu ea in pat.probabil asteapta ca sa adorm si ...tzusti in pat.mai am 2 luni la dispozitie pt a dezvata-o.....vine bebe in luna decembrie si vreau sa il pun si in patut cu mine,unde nu ar trebuie sa existe fire de par de la catel.si inca ceva:ce stiti despre mancatul plantelor?are probleme cu stomacul?papa plante din gradina si apoi vomita.asta se intampla numai dimineata.multumesc anticipat pt raspunsuri.pupicioi la toti cateii si pisicutele,dar si la cei care au grija de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

E cam greu sa o dezveti la varsta asta sa nu mai vina in pat. Incearca totusi sa pui in cutiuta ei un lucru vechi de-al tau sau un prosop care sa aiba impregnat mirosul tau. Poate asa ai sa reusesti.
Cainii ca si oamenii au nevoie de fibre in alimentatia lor. Incearca cu legume si fructe – ardei gras, morcovi, pastarnac, mere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen24 spune:

Danna iti multumesc mult de sfaturi.ii dau legume si fructe.de la fructe da niste...aere,si are grija sa si le falfaie pe la nasurile musafirilor.pe mine ma cam pune pe ganduri varsaturile.nu ii dau oase,dar tot mai sparge punga de gunoi,cand iese in gradina si fura cate unul.ma gandesc sa nu aiba perforat stomacelul de la aschiile oaselor.voi merge cu ea la doctor,dar in romania.si asta se va intampla la vara.aici lasa de dorit atat pregatirea doctorilor cat si preturile de la cabinetele veterinare.parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

Androix - si eu am aceeasi problema ... am prietene ale caror pisici lasa par .. dar parul ramane pe haine, sau pe unde se aseaza ..... la noi e altfel .... are Ariss la par ...... si zboara prin toata casa ... asa ca nu ma vad cu bebe si cu par pe bebe .... solutiile mele sunt urmatoarele: ii mut pe bazdaganii cat mai rapid la tara ... oricum si acolo vor sta in casa ... dar cel putin nu vor fi tot timpul langa bebe .....

si eu am crescut cu animale ... dar cu cele din curte ... la animalele care stau in curte problema parului e altfel ... daca Dolly si Ariss pierd par mai tot timpul anului ...... cele din curte au perioade clare de naparlire si atunci cand termina naparlirea (de ex acum animalele sunt pregatite de iarna) nu le mai cade parul .... ori eu daca bag mana in parul lui Dolly ..... o scot plina de par ...

orice invat are dezvat - asta-i lucru adevarat ... eu nu am reusit s-o dezvat pe Dolly absolut nimic .... dar mama a reusit s-o dezvete pe Dolly sa se mai urce pe canapelele din sufragerie ... cum ? pai in primul rand a fost tot timpul cu ea acasa si de fiecare data cand o prindea ca se urca o certa rau de tot ..... ce mai radeam de ele ..... atunci cand mama nu era acasa se urca in canapea si cum o auzea pe mama ca vine se dadea repede jos .....

in pat insa nu a reusit s-o dezvete pentru ca mama o zgornea si tata o lasa .... sa vedeti ce smechera era ... tatal meu doarme la perete ... si venea tiptil pe la perete si intai se aseza cu botul pe labe ... tata ii facea loc si treptat treptat Dolly se intorcea pe o parte si pana la urma isi intindea picioarele ... ce mai ... ai mei dormeau inghesuiti si cateaua se lafaia pe jumatate de pat ......

concluzia e ca ...... mama ar fi trebuit intai sa-l dezvete pe tata s-o mai lase pe Dolly in pat !

pupici la bazdaganii ....

Maruta 3 sapt.+
DPN 19 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor, nu inteleg de ce va face-ti atatea probleme ca sa nu doarma animalele cu voi in pat. Sa vede-ti ce aglomeratie e la noi in dormitor... E cainele care doarme sub patura la picioarele noastre (totdeauna invelit si in mijlocul verii), pisicile vin si ele intre mine si sot (ele sant inca mici ar putea fii dezvatate, dar nu vreau eu), iar baietelul meu daca nu se simte bine vine si el in mijlocul noptii sa doarma cu noi. I-am propus sotului sa ne luam un pat mai mare sau sa se mute el in camera de oasepeti .

Parul e o problema, dar eu imi iau pisicile la "periat" de 2 ori pe saptamana (ale mele au parul scurt), iar pe Oreo merge la "groomer" din 2 in 2 saptamani, cand i se face si pedichiura. Si in Romania trebuie sa existe masini de tuns. Asa ca fetelor, face-ti si voi freza la pletoase, sau duce-ti-le daca exista un salon, sa le tunda din 2 in 2 luni. Eu am o manusa speciala pentru periat animalele si stau cam 5-10 minute si le perii. E bine pentru ele ca le stimuleaza uleiul din piele si le face blana mai lucioasa.

Numai bine si pupici la patrupezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Buna dimineata,

Nu am mai intrat de mult si aproape ca am pierdut sirul animalutzelor

Maruta felicitari si sa fie totul bine cu burtica, ai grija de tine si de ea

Si Clara doarme cu noi in pat cand e iarna, si sotzul se enerveaza ca sta fix intre noi peplapuma si ca urmare noi mai mult dezveliti... dar asta e, ce sa-i faci

Am fost la munte in w/end si madam s-a tavalit intr-o balega de vaca de toata frumusetea, a trebuit spalata si ea si covoarele pe care apucase sa intre murdara... De, caine de vanatoare, a luat mirosul

Apropo de dresat pisici: se zice ca poti sa inveti o pisica sa faca absolut orice vrea ea sa faca .

Dana si Stefania (27.06.2003)
-----------------------------------------------------
"Life has more imagination than we carry in our dreams".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

mey, catzaua mea se urca in pat numai daca-l iau pe copil cu mine, asa invidie n-am vazut. Cum se poate rezolva cu balega de week-end, ca si noi avem probleme (nu's ce le miroase asa nemaipomenit, parca-r fi Givenchy)

"Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
poze la http://community.webshots.com/user/energy1602

Mergi la inceput