Prietenii omului (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Elena, imi pare rau de tine ca te-a zgariat mitzul. Dar mai au si ei iesiri. Iarta-l. Pisicuta mea din Ro era foarte geloasa si zgaria toti musafirii care se apropiau de ea.
Eu sunt un car de draci. Cezar iar mi-a facut in casa. Ma puteti ajuta cu un sfat? Cum sa-l dezvat? Doar l-am scos afara, si-a facut nevoile.
Iar ca sa-mi puna capac, mi-a fugit de dim. Am iesit afara sa spal masina si mi s-a strecurat printre picioare si dus a fost. Nu raspunde deloc la comanda sa vina la mine. Nu pot sa ma duc dupa el, cu copilul in casa dormind. Ce ma deranjaza este ca asociatia comunitatii sta cu ochii pe mine ca pe oaia neagra. Am primit doua reclamatii ca umbla cainele dezlegat prin comunitate, iar la a treia iau amenda de $100. Cum sa le explic ca mie imi fuge cainele, nu ca ii dau eu drumul ca sa se duca singur sa-si faca nevoile...
Am zis ca-l las sa-si faca damblaua un pic pe afara, si daca nu, pun copilul in masina si ma duc sa-l caut.
Ultima data cand ne-a fugit, s-a dus sotul cu masina dupa el si stiti cu ce viteza fugea? 40 mile/h. Altadata s-a dus cu bicileta dupa el.
Si ce e mai nasol e ca trebuie sa ma duc sa-mi iau parintii de la aeroport (vin din Ro) si fac pana acolo o ora jumate. Asa ca mi s-au adunat toate. Nu stiu ce sa fac daca nu apare Cezar pana trebuie sa plec de acasa.
V-am lasat, ma duc sa ma mai uit de el,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Ciuf te-nteleg ca si al meu a avut "iesiri" din astea cind erau catelele in calduri...dar s-a intors singurel acasa. Insa pe aici vecinii sint intelegatori. Si cu facutul in casa? Am inteles ca, daca nu e nimic medical, fac asa numai daca nu au program fix de scos afara. :-(
maruta e OK cu Dolly??
elena, chiar asa fac motanii cind sint in calduri??? Tin minte ca aveam un coleg care avea un motan si se plingea si el ca in perioada caldurilor era rau si gasise ca metoda de a-l calma, baile cu apa rece (de sezut!!!) Pina-l duci la vet, incearca si asta ca n-are ce sa-i strice!!!

pozulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Elena, si eu sant de parere cu Lilanda, motanel al tau trebuie sa fii simtit o pisica in calduri. Chiar daca nu e in aceiasi casa, ei simt la distante mari, si sant ca si turbatzi. Si pe mine m-a gherait odata Onyx, dar a fost 100 la suta vina mea. Era o dimineata de toamna, cu soare cu dinti, si imi beam cafeaua in curte. Iesisem in sosete, si stateam pe scaun la soare. Cu coada ochiului il vad pe motanul meu de aproape 10 kg mergand tiptil spre casa, calm, leganandu-si soldurile. O iau si eu tiptil in spatele lui, si ma pufnea rasul realizand ca el nu stie ca sant acolo. Si ce idee imi vine mie? Sa-l sperii!!! Si cu amandoua mainile l-am prins deoparte si de alta a corpului. Onyx, s-a speriat, s-a intors in bratele mele si si-a infipt o gheara sau 2 adanc in gura mea (toata lungimea unei gherute de pisica infipta in buza pe interior. Cand si-a scos-o mi s-a umplut instantaneu gura cu sange... Cand am ajuns in bae, venise si Onyx dupa mine, si il vedeam ingrijorat. Am avut eu botul umflat 3-4 zile dar am invatat ca lui Onyx nu-i plac surprizele.

Ciuf, du-l pe catelul tau la obidience school. Sant clase formate de Humane Society, odata pe saptamana, noi mergeam sambata. Te invata cum sa-l faci sa asculte, sa vina chemat, si sa nu alerge de nebun. Sau tot Humane Society au o clasa odata pe saptamana cu trainer care pentru 10 dollari iti dau sfaturi ce si cum sa faci in diferite situatii. Clasa asta e gratis pentru cei care si-au adoptat animalul de la ei. Si magazinele ca Petco sau Petsmart au ore de instruire a cainilor. Eu zic ca merita banii, mi se pare ca pentru 6-8 saptamani e o suta de dollari si un pic, dar e o investitzie de termen lung, ca o sa ai 10-12 ani cainele ascultator si o sa faca ce vrei tu, nu ce vrea el.

Vio uitete si tu la umflatura pentru 2-3 zile si vezi daca nu se retrage singura. Nu stiu ce sfat sa-ti dau ca eu nu am avut decat masculi in viata mea... Unii caini mai pot sa fie alergici la purici, si daca a sarit unul si a ciupit-o sa nu fie o reactie de la un micut puricel. Daca e reactie alergica se v-a retrage la Benadryl, care se administreaza 1mg la jumatatea de kg a cainelui (1mg pe pound) - de obicei o capsula are 20 de mg, ceea ce e doza pentru un caine de 10 kg

Eu nu am intrat sa-mi dau cu opinia la cainii din Romania. Mie mi se rupe sufletul cand ii vad, dar vorba aceea "mila mi-e de tine, dar mai mila mi-e de mine... " Si stiu ca daca sant nemancati ataca, mai ales daca vii cu sacosele pline de mezeluri. . . Dar daca nu traiesc acolo nu stiu exact cum sta situatia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

ciuf - are dreptate Sanca ... trebuie sa-l dai la dresaj sau cel putin sa-i cumperi o zgarda dint-aceea cu curent ... sau ceva de genul asta ... mi-e Dolly cand mi-a scapat odata din lesa (acum vreo 8 ani) a dat o masina peste ea si am crezut ca inebunesc ... asa ca de atunci am avut grija ... desigur ca mi-a mai scapat dar noroc mare ... nu s-a mai intamplat nimic ...

lilanda - saptamana viitoare se duce Seby cu ea la doctor (isi ia concediu) ... va dati seama Seby cu Dolly la doctor ... daca il intrebi unde se duce iti spune "ma duc sa-i fac eutanasie" asa i-a facut si cand am castrat-o ... i-a spus doctorului ... "nu e mai simplu s-ai faceti eutanasie ??? ...." radea doctorul .. si intrase in jocul lui Seby "desigur ca-i mai simplu ... se rezolva!" ... iar eu radeam cu ei ..." daca pateste ceva Dolly o sa vedeti voi pe "

acum am o veste buna ... nu ... nu Dolly a ramas gravida ... dar eu Da ...

Maruta 3 - 4 sapt DPN 19 iunie 2005



" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Maruta feeeelicitari!!! Iti urez sa fii sanatoasa si sa ai bebe sanataos si...sarcina usoara!!! :-)

pozulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

Marutza,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

sunteti mai mult decat dragute ... sper sa fie bine de data asta ...



" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Marutza,

felicitari!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

MARUTA draga, felicitari pt. sarcina. Sa te bucuri de ea si apoi de strumf!

Carmen si Iustin(5 iunie 2004)
Album IUSTIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

multam' ... abia astept sa vina urmatoarea eco ... sa vad ca e bine ...

pisicul meu e un strumf ... nu vreau sa ma gandesc ce vom face cand vine bebe ... dar cred ca o sa-l duc la frizer .... atunci chiar o sa semene cu un leut ...



Maruta 3 sapt + DPN 19 iunie 2005

" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput