mamici de noiembrie-decembrie 2004 (72)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

IN SFARSITTTTTTT

nu pusesem = si ""

anne-marry 31 sapt DPN 21 Dec.
http://photos.yahoo.com/aniuta22111980
NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Salutare fetelor, dupa atita vreme mai apuc si eu macar sa va citesc si sa vad care cum a avansat.
Try nu m-am exprimat cum trebuie cind am intrebat in capitolul trecut daca se poate ajunge la mom nasterii si fara sa simti contractiile cu ceva timp inainte.
Intrebarea era daca trebuie neaparat sa simti contractii cu o sapt doua inainte sau poti sa ai pur si simplu contractii doar atunci cind nasti.
Ideea este ca eu nu am contractii dureroase, iar daca burtica mi se contracta totusi, eu nu stau sa contorizez fiecare intarire a burticii....Poate ar trebui sa fiu mai atenta...
Ieri am fost si eu la control, fiind la sfirsitul sapt 36. David are 2.700 gr, colul e inchis, lung, dr mi-a spus ca bb va mai sta ceva, deci nu-mi mai fac griji. L-am vazut, l-am pozat, e un ingeras frumos...Doamne Ajuta sa fie si sanatos.
Sunt greoaie si mare....am luat deja 14 kg, si nici nu stiu cum si cind le-am pus....Si mai am 2-3 sapt...Offff Abia astept sa nasc.
E careva pe forum fetelor?

Simona, 37 sapt.
DPN - 6 Nov., Dr Octavia Ciurel - Cantacuzino

http://community.webshots.com/user/simonacip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Atunci va las, va pup pe toate.
Bits, Ele, Roserb, va urez nastere usoara, atunci cind va veni, am vazut ca voi sunteti in prima linie

Simona, 37 sapt.
DPN - 6 Nov., Dr Octavia Ciurel - Cantacuzino

http://community.webshots.com/user/simonacip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Cam slabutza prestatia in weekend-ul asta pe forum.
Bits, unde esti, ai lipsit toata ziua? Sper sa ne anunti cum stau treburile cu tine.
Simonacip si eu tot contractii nedureroase am, dar colul e deja scurtat si daca a mai picat si dopul.....vine cat de curand. Cert este ca nici eu nici sotul nu mai avem rabdare. De maine am 38 saptamani. Deci e considerat "la termen"
ufffff, iar am uitat sa-mi schimb semnatura

Elena, 37 sapt, DPN-5nov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Simona, de cele mai multe ori contractiile nu apar cu cateva zile inainte de nastere, ci chiar in ziua inceperii travaliului (nu zic a nasterii caci nasterea poate veni in ziua urmatoare daca te apuca travaliul pe la ora 10 seara, nu?). Sunt putine cazurile cand apar contractii dureroase cu 2-3 zile inainte. Intr-un astfel de caz, cred ca organismul nu primeste clar mesajul de declansare a travaliului si incep ceva contractii dureroase, se pot chiar inteti, insa la un moment dat dispar si totul reintra in normal. Apoi a doua zi se poate repeta povestea. Intr-un final tot trebuie sa se declanseze adevaratul travaliu. Asta dupa parerea mea e e un caz de nepreferat. Banuiesc ca toate preferam ca atunci cand incep contractiile dureroase ele sa te duca direct la travaliu si in final sa nasti, nu sa ai alarme false 3 zile si apoi sa nasti.
Cam din cate am intrebat in stanga si-n dreapta, cand e sa te apuce sa nasti, de cele mai mutle ori totu lapare din senin: te simti ok, fara schimbari, fara presimtiri, pare ca nu mai vine odata ziua nasterii siiii...hop...te pocnesc usor niste dureri sau un discomfort la inceput, apoi incepi sa simti contractiile, se intetesc de la ora la ora si devin mai dureroase etc. Deci nu va asteptati sa simtiti chestii de genul: "in urmatoarele 2-3 zile o sa nasc", putine femei au premonitia asta.

in a 39-a sapt., DNP 31 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor, am intrat si eu putzin sa va salut, ma bucur ca sunteti bine, cu mici dureri de spate..dar totusi stam bine....
eu am fost sambata la dr si de unde ziceam ca o sa stau o gramada de vorba cu el fiindca era de garda tocmai atunci l-au chemat in sala de nasteri...asa ca nici macar actul acela care-mi trebuie la cas nu am reusit sa i-l cer.
mi-a facut si el un control vaginal dar nu asa cum mi-a facut ala din cehia de nu mai puteam merge...fff finutz a fost nu am simtit nici cea mai mica jena...a zis ca peste 10 zile cand merg din nou la control o sa-mi faca si o eco acolo la municipal. mi-a zis ca am uterul cam tare si mi-a dat si mie sa iau no-spa...eu pana acum nu am luat nimic de genul asta...chiar s-a minunat.
in rest...totul e bine, alex si-a mai revenit din raceala, vad ca eu pana acum am scapat.
va pupici si sper sa citesc numai lucruri bune de la voi.

monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Salutari mamici si burtici!
A fost un weekend full pentru mine, in ifecare seara am fost pe la cate un chef, si am mancat numai bunatati...off, numai la mancare ma gandesc, ma mai intreb cum iau mereu in greutate; in fine, fetelor eu am contractii dureroase si bebe e in continuare jos, unde vad ca-i place lui cel mai tare...
Voi ce mai faceti? Simona, mi-a placut sa mai aud vesti despre tine, felicitari pentru bebe ca e bine, mi-ar placea sa mai aud si despre Ioana, stie cineva ceva de ea?
Va urez o noapte minunata in sanul familiei, si uite, ca desi ma pregateam sa imi iau ramas bun pe seara asta, mi-am adus aminte, ca citind din cap. trecut, ati discutat despre una dintre cele mai importante si frumoase sarbatori crestin ortodoxe, CRACIUNUL!
Imi permit sa raspund si eu, cu gandul ca nu e prea tarziu: vom fi acasa in familie, acasa la noi (stam singuri!!!), cu bebe PAUL, cu parintii mei si probabil cu soacra, si sper sa fie cel mai frumos Craciun din viata mea; o sa facem bradul (moment dupa care sunt topita...)si vom petrece cantand colinde, pregatind si consumand bucate foarte gustoase, si ne vom bucura de prezenta copilului, caci va fi primul lui Craciun...
Va pup si sper ca n-am plicitsit pe nimeni....

Onitza
DPN - 8 decembrie
Municipal, dr. Corina Grigoriu
http://community.webshots.com/user/fix_indiferent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

fetele de la municipal!
monica mi-a dat ideea sa va intreb, povestind ca ii va face dr ei echo...

voi cum ati facut echo acolo? ati platit separat? (eu asa am facut, 600.000 echo simpla!) sau cum? vi le-a facut dr vostru? sau dr care era acolo (cum mi-a facut mie)

intreb ca si la polizu si la cantacuzino mie mi le faceau dr-ii mei gratis!

merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaA spune:

Bits sunt tare curioasa cum te mai simti.
Eu cam de doua zile am observat ca mi-a coborat burta, si ca urmare am ceva dureri in zona pelviana.Se zice ca la prima sarcina mai sunt doua saptamani de cand coboara burata si pana la nastere.Voi ce parere aveti.
38 de saptamani,fetita,DPN 1 nov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

buna fetelor!

ROSEB,ROXY multumesc pt urari.

fetelor sunt bine,am avut un week-end tare frumos si m-am simtit tare bine.burta parca mi-a mai coborat fatza de sapt trecuta,iar sambata si duminica am eliminat din dop dar de data asta era cu sange.KEN al meu e un fomist inca din burtica caci nu ma lasa sa dorm daca nu am stomacul plin,cum am mancat ceva cum se linisteste si nu ma mai "sutuie".voua vi se intampla?adica sa va fie voua foame,bebele se misca incontinuu,iar dupa ce mancati bebele sa se linisteasca?

octy 38 sapt DPN:29oct

http://photos.yahoo.com/octyb

Mergi la inceput