Bebelusi de mai-iunie 2004 (16)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Lili, stai linistita ca nu e nici o suparare.

sandy, ce norocoasa esti ca raul doarme asa bine noaptea. Da-ne si noua reteta.

Mai fetelor, eu i-am dat lui Stefa cereale intr-o seara in speranta ca va dormi mai bine, dar vreau sa zic ca nu a mai facut caca 2 zile. Si am decis sa mai astept cu cerealele. Voi nu aveti probleme de-astea?

Dana, mamica de 2 baieti--Andrei si Stefan(21 Mai)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

uaaaau, mama-mama, ce multe ati mai scris!
eu am ramas la ieri dupa-masa cind am decis sa dorm cu bebe si dusa am fost. am dormit asa bineeee. vreo 2 ceasuri lungi si late. si am crezut ca lia n-o sa mai vrea sa mearga la culcarica pe la 9-9:30, dat fiin ca dormiseram de pe la 5 pina pe la 7pm. dar a fost veselica, ne-am facut programul cu papica, jucat, zimbarit si ridicat in fundulet si chiar in picioare (cu sprijin), baitza si la 9:30 imi dormea copilu' ca un ingeras. tre' sa spun ca sint super-norocoasa. lia se trezeste mai nou numa' pe la 6, 6:30 dimineata (dupa o noapte dormita de la 9-10pm) -- nu aud nici un 'psss'. ce ziceti? mai, ce sa zic, care-o fi secretu'?! cred ca lia e destul de activa pentru virsta ei: in continuu da din picioruse cind e pe spate sau in hamac sau in carut, se ridica in fundutz cind e cu mine, se batzoseshte in picioare, cu alte cuvinte, nu sta o clipa locului. banuiesc ca si bebeii vostri fac la fel, ca doar asa citesc prin carti... o fi lia mai miloasa cu mama ei:). oricum, va doresc tuturor asa nopti bune pentru bebe si pentru voi, mamici si tatici!

dana, da, e posibil ca de la cereale, bebe sa nu faca caca un timp, mai ales daca e la inceputurile 'diversificarii'. atita timp cit nu e constipat (constipat e cind are caca tare, nu cind e rara frecventa), poti sa-i dai in continuare sau daca vrei sa faca bebe caca, da-i doar lapte, fara nimic diversificat pentru 24 de ore. asa merge la lia. de fapt, am incercat doar o data, zilele trecute, cind saracuta s-a scremut pentru un botz de cacutza si-am zis tre' s-o ajut. i-am dat doar laptic (praf) si s-a reglat:).

christina
, irinel, eu am citit ca bebeii nu e nevoie sa fie vaccinati contra flu-ului ordinar, caci sistemul lor imunitar devine foarte stabil pe la 10-12 luni si e mult mai 'sanatos' sa fie lasati pe dinafara vaccinului de gripa. eu nu sint adepta acelui vaccin si asa, asa ca liuta probabil nu-l va capata niciodata! (puteti sa ma numiti 'mama nebuna', 'femeie fara cap', cum vreti, ca nu ma supar)

irinusha, vai, vai, ce tot face cris noptile de nu va lasa sa va hodiniti? sa-l pupi de la lia si sa-i spui ca ea e cuminte si-i da 'o portie' si lui! mult noroc cu botezu... de ce am avut eu in cap ca l-ati avut duminica care trecuse?! am multe io in capul asta, majoritatea zapaceli::):)

lili, hai, sus din oala cu melancolie! lasa, ca poate bianca vrea si ea un pic de 'iesire' din monotonia de zi cu zi. las-o sa se revolte putin si sa nu bea laptic la comanda. pupici!!

alina33, ce nazdravan e dragos! auzi, sa se balanseze in patru labute, pai, e un avansat dumnealui!

madutz, lia merge la culcare imbracata intr-un body cu mineca lunga si picioare cu talpite, din bumbac subtirel si asa intra intr-un sac de dormit fara mineci din bumbacel nu prea gros. la noi e cam 21C in continuu peste tot in casa. sarutari lui ana care papa mar auriu!

sandy, doamne-ajuta ca ai asa un copil bun caruia ii place sa doarma. ii foarte bine sa doarma cit are el chef:). baita e ok la ora 9-9:30, si eu cam asa fac cu lia. cu lingurita, mai incearca, in fiecare zi fara sa-l fortezi la nimic. intr-o buna zi o sa se hotarasca ca vrea:)! noroc la vaccinul no. 2 -- da-i un tylenol (echivalentul in ro) la vreo 2 ceasuri de la vaccin.

nally, hai, e bine mouse-ul?:) ce mi-a placut cind am citit ce 'problema' ai avut. sanatosi sa fiti! si sinteti!

vanessa, eu zic ca e ok portocala, desi parerile sint impartite. aici, in america, e 'nu' pina dupa un an. noi ii dam liei tri-vitamin (C, D si E) in niste picaturi dintr-o sticluta (pe care i le pun intr-una din portiile de lapte). i-ai gasit lu' andu costumel? doamne, ce precoc e pruncu' tau - auzi la el, fete si indragosteli :), tre' sa fie tare nostim. ce bine va distrati voi!

mephala, ce dolofanel e bebe iustin! sa va traiasca!

na, va pup pe toate, un weekend bun si placut. poate mai treceti si pe aici chiar daca e simbata sau duminica:).


mona si lia (24.04.2004)

poze lia mica www.imagestation.com/album/?id=3434700093&mode=invite&slideshow=1" target="_blank">poze septembrie www.imagestation.com/album/?id=3225170093&mode=invite&slideshow=1" target="_blank">poze octombrie www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">povestea nasterii liei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

Buna fetelor ,hai ca imi mai fac si eu timp sa scriu.Ayumi a tot fost maraici ,kiar noaptea se trezea si nu mai avea chef de somn.A fost un chin ,din fericire aseara am reusit sa o cul putin mai tarzi adica pe la 9:30 si mi-a dormit bine ,s-a trezit odata sa pape la 4 apoi a dormit pana pe la 8 .Asa ca m-am odihnit si eu mai bine.De papat nu prea mai papa ,nu stiu ce o fi cu ea ,or fi dintisorii de vina ,nu stiu ce sa zic .Cu toate ca cred ca mai dureaza vreo lna doua pana ne apar si noua.

Si eu am lasat-o iar mai moale cu diversificarea ptr. ca ea nici lapticul nu il prea mai vrea.Asa ca incerc sa i dau mai mult laptic deocamdata si diversificarea mai putina.
Hai sa va mai spun despre dieta mea ,vreau sa va spun ca am dat jos 3 kg pana acum am inceput-o de o saptamana si deja se vad rezultatele .Nici burta nu mai este asa mare .Ma intreba cineva ce dieta tin.Pai efectiv nu mai mananc nimic dulce si fara grasimi.Adica cat mai multe salate fara sos in primul rand ,cartofi fierti ,morcovi fierti ,fructe ,pui la gratar .
Sunt atat de multumita ,mai ales ca este ptima oara cand tin o dieta si sincer nu ma asteptam sa fiu in stare de asta.Mi-a fost mai greu in primele 2 zile ,dar acum m-am obisnuit si mi se pare super bine.Fetele care nu mai alapta-ti ,eu v-as recomanda ,o sa vedeti foarte repede rezultatele si sa vede-ti ce mandre o sa fiti .

Irinusha un botez fericit va doresc si sa iasa asa cum iti doresti tu.Iar Criss sa fie un bebe cuminte .
Mona wow Liutza ta vrea deja in picioruse si ce bine ca e asa cuminte noaptea ,eu mai am pana sa o vad pe Ayu asa.
Lili dupa cum vezi si eu am cam aceleasi probleme cu Ayumi ,se pare ca sau vorbit ele doua incerc sa fiu optimista si sa sper ca este iara doar asa o perioada trecatoare.
Sandy iti urez si eu un Bun venit printre noi si sa ai parte numai de bucurii de la bebelinul tau scump si drag .Eu i fac baitza in jur de 7:30 ,asta ptr. ca fata mea se culca mai devreme de obicei .Sa stii ca si Ayu se plictiseste repede de jucarii ,eu cred ca este ceva normal la ei,vor mereu nouatati.Iar cu locul de baitza,eu de vreo 2 sapatamni tot numai impreuna facem baie in cada mare si tare fericita este ,are mai mult loc sa de-a din maini si picioruse .Si sa stea in apa pana la gat.
PD a mea o singura data reusise sa manance cu linguritza ,kiar ma si laudasem pe aici iar a doua zi uitase cum se foloseste linguritza asa ca iar un kin ptr. mine.Ba mai mult mi-a dat senzatia ca nici nu-i face placere.
Nally Bine ca ai rezolvat problema cu mouse-ul. ti-am scris in mesaj la YM.
Madutza eu pe Ayumi o imbrac seara la ulcare in body cu maneca lunga si pantaloni subtiri ,cateodata depinde de vreme i mai pun si sosetele ,Asta doar daca e mai racoare.,in rest cu talpitza goala,noaptea.In alte nopti o culc intr-un costumas intreg ,naa depinde de situatie .Si o invelesc mereu cu o paturica .

Fetele va las ca mi s-a trezit fata ,ufff si mi-a adormi acu 30 de ora.uf ufff.

Poze - si - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31632" target="_blank"> Povestea nasterii

Eryka & bb Ayumi (03.iunie.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

eryka, erykutza, ce bine de tine, cum ai asa o vointa de 'fier' si ai lepadat 3 kile. bravo!! tot asa. si pup-o pe ayumi mica sa pape mai mult ca sa creasca mare si frumoasa ca si mama ei .

fetelor, am gasit 6 pozute de-ale liei de cind avea 4 luni (uuu, da' departe mi se pare:)) si nu m-am putut abtine sa nu le pun in albumul de octombrie, la sfirsit. sper ca nu v-am enervat...:)
ma duc si eu la culcare, e 11, vineri seara, noi toti dormim! ce sa mai zic..... familie de 'obositi'!:)

tot va pup, tare!

mona si lia (24.04.2004)

poze lia mica www.imagestation.com/album/?id=3434700093&mode=invite&slideshow=1" target="_blank">poze septembrie www.imagestation.com/album/?id=3225170093&mode=invite&slideshow=1" target="_blank">poze octombrie www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">povestea nasterii liei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandy75 spune:

Danuca, nu cred ca este vreo reteta pentru ca bb sa doarma toata noaptea. Depinde de copil. Si mie imi place sa dorm. DECI SEAMANA CU MAMA-SA
Cum sa nu doarma toata noapte cand de exemplu aseara dupa baita a papat 240 ml de lapte!? (v-am zis ca e un mancacios!)
Nu stiu ce a fost cu el ieri a mancat doar de 4 ori dar mult (la 9.00-180 ml lapte, la 13.00-150 ml supa de zarzavat si pireu cam jumatate din farfurioara lui mica, la 16.00-240 ml lapte si dupa baita adica pe la 21.30 inca 240 ml lapte). In general ii dau 5-6 mese pe zi. Il lasa sa-si faca el programul si de somn si de masa. Oare e bine?
Hai ca va las. Ma duc sa mai dorm si eu pana se trezeste bb.

Va pupicim.

Sandysi Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Christina bine ca ai aparut. Chiar ma gandeam ce o fi cu voi. Bine ca e Victoras mai bine. Nu fii tu necajita ca tot ne vedem noi candva ca nu e chiar asa departe Otawa. Bine gandit ca v-ati mutat acolo. As vrea sa adoarma si Danut asa frumos ca Victor. Da lasa sa nu ma vait ca se poate si mai rau. Tu ii pui lui Victor sare in macare? Eu am vrut sa nu ii dau da prima data a facut soacra mea supa si a pus sare si a mancat Danut de mama-mama. Urmatoarea nu am mai pus sare si se stramba si scotea la gurita. Nu l-am putut convinge sa manance. Si am zis, hai sa vad, daca pun putina sare, mananca? Poate nu ii e foame... Cand colo, sa vedeti ce fata radioasa a facut Danut si ce a papat vreo 10 lingurite sau mai mult de supica (cu zarzavatul pasat). Asa ca eu pun. Zahar incerc sa nu ii dau. Vad ca mananca marutul fiert si pasat fara probleme si sa stiti ca am gustat si eu. E bun, nu are nevoie de zahar.

Fetele, voi le puneti sare sau zahar?

Irinusha, spor la treaba si distractie placuta, sa iasa botezul asa cum vi-l doriti voi. SMersi de sfat. Cam stiam eu de pruna da mi-e frica sa nu il dau peste cap, sa nu fie prea puternica. Da poate totusi incerc daca are probleme. Pupici lui Crisulet si sa pape mai bine. Poate o sa il ajute Botezul.

Lili, nu toti copiii au inceput sa vorbeasca. Al meu ca si Bianca o tine inainte cu aaa si eeee :-)) Da eu ma amuz, tare imi place. Lasa ca o sa inceapa si ei. E drept si eu de abia astept.
Am luat lampita din aia de la WalMart, da nu am gasit cu Winnie , e cu niste ursuleti, o fi tot din desene animate, habar n-am. Numai ca asta-seara am incercat si n-a mers :-( Am pus lampita langa patut nu pe peretele lui si l-a inceput l-a distrat sa isi analizeze degetelele la lumina ei, apoi a observat si desenele pe tavan da n-a fost deloc impresionat, a revenit la degete si pana la urma a dat-o pe marait. L-am luat in pat langa mine si in cateva minute a fost adormit. Sper sa nu fac rau ca il adorm asa, da daca asa se calmeaza el... Nici macar nu il leganai, doar il stransei bine langa mine, asa il calmeaza asta...

Danaa scuze, nu mi-am facut timp sa caut (pe internet) cum e cu concediul, o sa incerc zilele astea, nu te superi, da? Pupic ca sa nu te superi. Mie mi-e teama sa nu il invat rau pe Danut, da nu cred ca voi reusi sa aplic vreodata treaba cu lasatul sa planga. Ma credeam mai viteaza da am realizat ca nu-s in stare. Eu nu-i dau si nody pe sub sleeper, ma gandesc ca ii e si lui mai comod asa mai liber, nu cu nu stiu cate lucruri pe el. Sa nu te superi ca zic asta, da ma gandesc, nu e mai bine sa il culci in sleeper decat cu pantalonasi, ca au elastic si chiar daca nu e strans, totusi poate il mai jeneaza. Evident tu imbraca-l cum crezi tu, ca doar esti mamica cu vechime nu ca mine. EU inca ii mai dau lui Danut zilnic Gripe Water ca uneori mi se pare ca il doare burtica, da se pare ca la noi n-are efectul de purgatie :-( Mersi de sfat oricum. Sau poate ca ajuta, poate altfel n-ar face nici asa.

Sandy, copilutul tau parca e din filme, asa cumintel e. Noi am facut vaccinele de la 4 luni, da banuiesc ca pot fi diferite fata de cele din Romania. A fost mai matait vreo 2 zile, da nu a facut febra sau alte probleme. Noua ne-a zis medicul de cand am facut primul vaccin sa ii dam Tylenol imediat dupa vaccin si din nou la 4 ore, preventiv, sa nu faca febra. Si nu a facut febra niciodata pana acum. Tinem pumniceii pentru Raul. Eu il imbaiam pe la 9, de cateva zile ii fac mai devreme. Da nu mi se pare neaparat tarziu. Daca el doarme asa bine, nu-i schimba programul. Noi ii facem baie in cadita lui pusa in cada mare din baie. E cam incomod ca trebuie sa ma aplec si tati il sustine, da nu am gasit o solutie mai buna.

Nally pupici ca sa iti treaca supararea. Noapte buna si maine te asteptam.

Dana ce fel de cereale i-ai dat? Se pare ca doar orezul constipa. Eventual fa-le mai lichide. Al meu nu a facut 2 zile caca si apoi am schimbat-o pe oatmeal (asta e orz sau ovaz? ca nu m-am invrednicit sa caut) si a facut caca. Plus ca ii mai dau si supica. Totusi vad ca azi iar nu mi-a facut. Nu stiu ce sa cred nici eu. O sa iti spun maine daca s-a rezolvat, de fapt problema nu e sa faca zilnic ci sa faca usor, nu?

Monet ce bine ca doarme Liuta asa bine ca tu te mai duci si la serviciu. Si Danut in noptile lui bune doarme asa, da se mai misca pe 2-3 ori si il intorc pe partea cealalta. Insa are si nopti cand se trezeste pe la 3 jumate sau 4 jumate si apoi din ora in ora.

Fetele copilutul meu s-a invatat cu narav. Ar manca la fiecare ora sau la 2 ore, mai rau decat cand era nou-nascut... Cred ca sunt singura in situatia asta asa e? Nici nu mai stiu ce meniuri sa ii dau ca sa fie si el satul macar 3 ore. Da pana la urma, ma gandesc ca bine ca n-am probleme sa nu manance. Numai ca ma gandesc ca poate si de-asta are probleme cu facutul caca.

Va pupic acum ca e tarziu si ma duc la nani.






http://photos.yahoo.com/irinoiu

Irina si Daniel (28 Mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

Neata fetelor!Iar nu am reusit sa citesc tot ...
Vanessa,fata draga,eu ti-am trimis un PM unde te intrebam adresa de mail sa iti trimit pozele
Acum Rares al meu se tanguie in patut ca nu il baga maicasa in seama asa ca fug la el si incerc sa mai intru azi

Iuliana & Rares (12iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Buna fetelor!
Noi suntem treji de pe la 7, chit ca e sambata, Iustin e in picioare ca de obicei. Nu stiu cum poate dormi asa de putin. Noaptea se trezeste cam la 2 ore, matinal e ,tarziu se culca (10, 11 seara)...ei, mai are si el zile cand doarme mai mult, probabil il ajunge oboseala.

Monet, am vazut pozele pe octombrie, ce blonduta cu ochi albastri ai! Seamana cu tine, frumusica foc! E durere cum isi duce piciorutele la gurita.

Sandy, ce baietel cuminte ai! Zici ca seamana cu tine, ca-ti place sa dormi. Si mie imi place sa dorm( cu toate ca am uitat de mult ce e ala somn), dar puiului meu, nu. Ma mir, ca in burtica era asa de cuminte...

Irinel, si Iustin papa noaptea des, asa ca nu esti singura, stai linistita. Bine ca papa si nu face mofturi.lPupici lui Daniel

Eryka, ce vointa ai! Felicitari pt. kilele pierdute. Eu cam dau prin balti, am zile cand mananc dietetic si zile cand pun la loc ce am dat jos. Insa nu ma las!

V-am pupat pe toate si va doresc week-end placut si linistit!

Carmen si Iustin(5 iunie 2004)
Album IUSTIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandy75 spune:

Fetelor sa nu credeti ca Raul e chiar asa de cuminte! E plin de energie! Seara sunt "terminata".
Spuneti-mi cum sa-mi fac album?
Hai ca va las s-a trezit Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna fetele!
Am intrat scurt asa sa va zic o mare bucurieee!!!
A dormit baiarul meu aseara de la 10 pana dimineata la 7!!!! Cand m-am trezit nu imi venea sa cred!!! Si ma dureau si sanii de la cat lapte era la bord!
Acum ne pregatim sa mergem la cumparaturi!
Revin mai pe seara!!!
Va puuup !!!


Nally si Sebastian (14.04.2004)
Poze...Poze...Poze

www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu" target="_blank">Poze mireasa

Mergi la inceput