limita de toleranta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

si uite Soledad are o bona disponobila...nu ma las pana nu o dai afara pe zgripturoaica aia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Cred ca nici una dintre noi nu si-ar permite sa se comporte la servici cu seful (si nici cu colegii) cum se comporta ea cu tine. In fond, tu o platesti, si cu sacrificii banuiesc, ca e un lux sa iei bona in vremurile astea ! Cauta alta bona, poate te mai ajuta fetele care au bone de "dat". Imposibil sa nu gasesti o femeie cumsecade si respectuoasa !
Si noi avem bona (de vreo 5 luni) si niciodata n-am avut asemenea probleme, slava Domnului, ca o dadeam afara (dupa ce gaseam alta, bineinteles...)

Ingrid, mama lui Cristi 1 an si 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Multam pentru sfaturi, dragelor!
Noaptea e un sfetnic bun. Fireste, dupa o sedinta de consiliu, seara, cu jumatatea mea, care imparte cu mine, egal, mizeriile facute de bona....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Adriana, spune-mi te rog, stai cumva in militari?

Si daca da, pe bona o chema cumva tanti Nuti?
Am avut-o si noi... am trimis-o la plimbare foarte repede.
Probabil acum ti s-a si laudat ca a avut grija de un copil mic inainte (asta se intampla acum vreo 3 ani).

Mie mi se pare inadmisibil ceea ce povestesti, gandeste-te serios sa gasetsi pe altcineva.

Pupici, numai bine si bafta!
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Draga Adriana,
asa e, noaptea e un sfetnic bun, si eu as sta sa ma gandesc. In cazul tau nu stiu ce raspuns sa-ti dau, tu stii mai bine punctele pro si contra impotriva ei. Eu iti spun din experienta mea, ca aproape 1 an am tot invartit la bone de mi se luase, si stabile am avut trei: cu absolut toate am avut o perioada de acomodare in care ne-am obisnuit una cu alta. Prima pe care am avut-o a fost super, femeia pe mana careia i-as fi dat pe copii mei cu okii inchisi si inima impacata. A trebuit sa plece.
La celelalte 2 am avut deseori revolte interioare si chiar rabufniri, am vrut sa renunt la ele, la a 2-a pana la urma am renuntat.
Cea de-a treia e acum la noi si totul e ok, dar pana am ajuns aici.... am numarat de multe ori in gand pana la 10 si-napoi ...
Eu zic ca numai tu stii ce trebuie sa faci, dar de un singur lucru nu trebuie sa-ti para rau (dupa ce ai dat-o afara).. ca te-ai pripit si ai luat o hotarare la suparare.
Somn usor si vise placute

Adriana mamica lui www.earpower.com/bebe" target="_blank">Codrin(19 aprilie 2002) si a www.earpower.com/bebe/olguta" target="_blank">Olgutei(6 decembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Adriana tu platesti tu esti seful!! Si daca tu dai banii iti poti alege si bona hippy daca tu asa vrei!!
Deci ii spui simplu: my way or highway cum zice americanul.
Ii spui regulile inclusiv aia cu "no comments!!" si ii mai spui ca la prima abatere afara fara discutie!!
Ii convine bine, nu-i convine, erau niste oferte de bone chiar aici pe site...
succes,
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelalte stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Adriana tu platesti tu esti seful!! Si daca tu dai banii iti poti alege si bona hippy daca tu asa vrei!!
Deci ii spui simplu: my way or highway cum zice americanul.
Ii spui regulile inclusiv aia cu "no comments!!" si ii mai spui ca la prima abatere afara fara discutie!!
Ii convine bine, nu-i convine, erau niste oferte de bone chiar aici pe site...
succes,
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelalte stele



Ca bine zici, Andrada!

Adriana, eu aplic urmatoarea regula: PE BANII MEI NU-MI SPUNE NIMENI CE SA FAC! Este sfinta. Nu ma abat niciodata in viata de la ea. Parerea mea este ca NU MERITA sa o pastrezi. Trebuie puse in balanta multe lucruri intr-adevar, dar gindeste-te ca bb tau va creste si va judeca singur lucrurile. Si atunci ce-o sa faci? Bb e deja obisnuit cu ea, poate o s-o placa foarte mult (nu neaparat pt ca il ingrijeste foarte bine, ci poate pt ca ii permite multe) si cu cit va trece timpul despartirea va avea efecte negative din ce in ce mai mari asupra copilului tau.
Ceea ce mi se pare inacceptabil este ca bona ta isi permite sa emita judecati vis-a-vis de abilitatile tale de a fi un parinte bun. Dupa parerea mea, NIMENI (nici macar mama mea) nu are dreptul de a judeca modul in care imi cresc copilul si in nici un caz nu poate masura grija pe care i-o port. "Eu oricum am mai multa grija de copil decit voi" este o afirmatie care ea singura constitutie motiv de concediere. Consider gestul ei de a-ti spune asa ceva absolut josnic.
Concluzia: NU santajului practicat de bone! Relatia voastra este una angajator-angajat si daca nu respecta aceasta conditie sa-si caute in alta parte. Tu dai banii, tu pui conditiile. Punct.

Carmen
"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume. "
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Am luat marea decizie: AUT!
Aseara am avut consiliu de familie si am rememorat toate fazele timpite pe care ni le-a facut. Acum a avut si sotul "curaj" sa-mi marturiseasca (,) ca, la prima discutie cu el, pe mine m-a numit bona "capul rautatilor". E clar ca faza de ieri, cu intirziatul, mi-a facut-o cu dedicatie. Parerea mea e ca, desi la inceput ne-a aburit ca a mai stat cu niste copii (familia romano-araba, plecata in Siria, imposibil de verificat prin telefon pentru ca, in povestirile eio, o data vorbeau romaneste, altadata - nu, btw, am prins-o de atunci ca ne minte, dar am inchis ochii...), nu a avut grija decit de copiii ei. De aici si greutatile de adaptare la noua pozitie, de bona care TREBUIE sa asculte de indicatiile parintilor.
Intr-un fel, sincer va spun, mi-e mila de ea. Probabil ca are cele mai bune intentii, dar contravin cu ale mele si atunci apare conflictul de interese. Inainte de angajare, a semnat un contract in care erau scrise, negru pe alb, regulile pe care trebuie sa le respecte. Vi le copiez mai jos:
"Angajata, in calitate de bona, are, la rindu-i, urmatoarele obligatii:
sa respecte intocmai programul de lucru si indicatiile parintilor in activitatea de supraveghere si ingrijire a copilului;
sa supravegheze copilul, pentru a evita accidentele, loviturile;
sa nu administreze copilului nici un medicament fara acordul parintilor;
sa nu dea copilului sa manince nici unul din alimentele care nu fac parte din dieta convenita cu parintii;
sa anunte de urgenta parintii (telefonic) dact starea copilului se inrautateste: face febra, are diaree, vomita, plinge fara motiv, etc.
sa nu mearga cu copilul in alte locuri decit cele stabilite cu parintii. Sa nu-l duca pe cel mic la domiciliul ei sau in alte vizite. Fiecare deplasare a copilului se stabileste de comun acord, inainte, cu parintii;
sa nu aduca persoane straine la domiciliul familiei angajatoare;
sa nu foloseasca, pentru pedepsirea copilului, agresivitatea fizica sau verbala;
sa anunte familia angajatoare, cu cel putin 24 de ore inainte, in cazul in care intervin probleme importante, pentru a caror rezolvare se intirzie de la programul de ingrijire a copilului;
la finalul fiecarei zile, sa informeze parintii, pe scurt, despre evenimentele din timpul zilei – cit si daca a mincat copilul, ce dispozitie a avut, daca au fost incidente...

In cazul in care conditiile de mai sus sunt incalcate in mod repetat si voluntar, contractul inceteaza de drept."

Pina acum, mi-a calcat multe dintre conditii in picioare...Nu neg ca si-a crescut copiii asa cum trebuie, dar vremurile au evoluat, au aparut pampersii si mincarea speciala pentru copii, si tot felul de carti si reviste de specialitate iar eu am cu totul altfel de vederi...
Nu voiam de la ea decit sa fie ceva mai maleabila. Dar ea e de-a dreptul obraznica. Si da, probabil ca o sa-mi para rau dupa citeva zile ca am dat-o afara, dar prefer sa am remuscari acum decit peste un an, cind pot sa am surpriza sa constat ca bona imi "monteaza" copilul impotriva mea...

Suntem in cautare de bona si, in acelasi timp, am inceput sa vizitam gradinite. Pina gasim ceva, tac si inghit si stau la serviciu cu inima cit un purice gindindu-ma pe ce maini de femeie labila psihic mi-am lasat copilul acasa...

PS. N-o chema Nuti, ci Ioana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Bafta multa in gasirea unei bone asha cum iti doresti!

Oricum, ai luat o hotarare foarte buna, felicitari si sa cresteti mari si cumintei!

Pupici,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

sa nu ai remuscari, ai luat decizia corecta!!
eu nu as fi stat la indoiala....a incalcat majoritatea regulilor pe care i le-ai stabilit. plus ca ca eu as fi dat-o afara dupa prima faza de genul acesta.
si eu am avut si am inca bona. eu o platesc, eu stabilesc regulile si punct. bone se gasesc destule!!!

Mergi la inceput