limita de toleranta

limita de toleranta | Autor: adrianangi

Link direct la acest mesaj

Care ar trebui sa fie ea in relatia cu bona copilului?
Pe mine ma lasa nervii la numai doua saptamini de la angajarea ei... Iata de ce:
1. nu suporta sa-i faci observatii. Face crize! Am indraznit, intr-o dimineata, vazind-o ca intra direct in camera copilului si se repede spre felia de piine+unt+miere sa i-o bage in gura celui mic, sa o intreb "nu va spalati mai intai pe maini?". A dedus ca am facut-o ... nespalata. N-a reactionat pe moment, dar, cind a venit acasa, sotul a gasit un bilet de genul "va iubesc, dar de maine va cautati pe altcineva." Apoi, i-a plins pe strada si m-a facut "varza" in fata sotului. Spre seara, am sunat-o s-o impac si mi-a trintit, printre altele, ceva de genul "eu oricum am mai multa grija de copil decit voi". Am inghitit si-am pus iesirea ei pe seama menopauzei in care ma anuntase ca abia a intrat. In fine...
2. A doua zi am descoperit ca se angajase femeie de serviciu pe scara noastra! Asa..., a plecat sotul mai devreme la serviciu si a dat nas in nas cu bona care matura treptele. Ca cica are nevoie de bani sa plateasca restanta de la intretinere. I-a zis ori/ori. A renuntat la job-ul cu mopul.
3. In fiecare dimineata, inainte sa plec, ii las pe masa din bucatarie gustarea celui mic (de la ora 11, fructe, biscuiti). Si constat ca, de fiecare data, ii da cite ceva in plus (un iaurt de la ... frigider, un mar peste portocala). Ii atrag atentia, prin telefon, ca se poate deranja copilul la stomac si-mi spune "ei, hai lasati, ca nu face diaree...".
4. Trec peste toate, dar faza de azi a intrecut orice masura. Aseara il anunta pe sotul ca ea are o treaba si nu vine pina la ora ...11. Ca "doamna oricum pleaca mai tirziu la serviciu". Ca un facut, astazi trebuia la ora 9,00 sa fiu la slujba. Dar, ma risc eu si zic "las-o sa-si faca treaba, ca o fi ceva urgent, bla, bla, bla...". Dar: se face 11 si bona - ioc. Desi are mobil, nu da nici un semn de viata! Imi sun sotul, se invoieste de la serviciu sa pot sa plec eu. Apare si bona, pe la 12,30. Ca cica o incurcase sor'sa cu nu's ce treburi. Inainte de plecare, sotul o roaga, printre altele, sa nu-l lase pe cel mic prin toata casa, ca e racit si e curent prin celelalte camere, iar ea din nou spune ca de luni sa ne cautam pe altcineva, ca nu suporta sa o dadacim ca ce, la tara daca-l ducem (adica, la mama) or sa aiba mai multa grija de el?
Intrebare: sa pun toate aceste incidente tot pe seama menopauzei sau bona mea ARE PROBLEME CU CAPUL?

Nota: Pina acum cred (sigura nu voi fi niciodata) ca are grija de cel mic. Adica: se joaca cu el, ii vorbeste frumos. Are tendinta de a incalca regulile impuse de noi (am verificat-o si stiu ca face asta, nu i-am reprosat de fiecare data acest lucru). Cum Dumnezeu se procedeaza cu o astfel de bona?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Draga mea,

Senzatia mea este ca eu n-as suporta-o.
Mi se pare nasol, in primul rand chestia cu spalatul pe maini si mai ales faptul ca ea incalca niste reguli. Poate tu ai spus-o pe un ton mai violenta, asa ca aici i-am putea gasi o scuza. DAR: Ea vrea sa se substituie mamei copilului, ea sa decida ce mananca, ce face copilul. Citatul cu crescutul mai bine decat voi mi se pare revoltator, la fel si cel cu dusul la tara. Nu o priveste pe ea ce face copilul in rest. Iar faza cu angajatul ca femeie de servici... Iti dai seama ca mai devreme sau mai tarziu ar fi impletit cele doua munci: copilul se uita la televizor in timp ce tanti da cu mopul.

Dar nu te lua dupa mine pentru ca eu sunt intr-o perioada anti-bone. Acum pe fetita mea am dus-o la cresa, e destul de mare. Dar sa ma vezi dupa ce o sa mai am un copil si o sa fie prea mic ca sa-l duc la cresa cum o sa dau din colt in colt dupa o bona...

Sugestia mea: controleaz-o atent daca vrei sa o mai tii. Daca nu, ameteste-o cumva sa mai stea un pic si cauta pe altcineva intre timp.

Nici intarziatul fara sa anunte nu mi se pare OK. Bonele mele niciodata au facut asta. Cred ca e din cauza ca ea se considera certata cu voi, mai ales cu tine, si vrea sa se razbune cumva.

Menopauza, menopauza, dar chiar caracterul nu stiam ca-l influenteaza....

Repet: mi-am zis parerea, nu te lua dupa mine. Poate fetele zic mai de dulce...

Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Las-o si cauta o femeie de 55-60 ani care e la pensie ( nu te lasa ca si-a gasit serviciu) , a avut copii si nepoti si stie sa fie grijulie si atenta cu copiii.Asta are ceva la cap daca va face voua observatie !Cum adica sa puna mana pe mop si apoi pe copilul meu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Eu cred ca "menopauza" ei nu este problema ta.
Ce, tu daca te duci la serviciu si anunti ca ai "menopauza", ti se accepta tot felul de toane si sa nu-ti vezi de treaba pentru care esti platita?
Daca n-o ai de prea mult timp (sa se fi atasat micutul de ea)
sau n-ai alt motiv serios s-o tii, eu zic sa-ti cauti pe altcineva.
Sunt si aici pe forum cateva anunturi cu "bona de dat".
Mai mult succes data viitoare!

Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce-ti faci alte planuri.

iaca si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Lavinia - Senzatia mea este ca eu n-as suporta-o.
Mi se pare nasol, in primul rand chestia cu spalatul pe maini si mai ales faptul ca ea incalca niste reguli. (...)Repet: mi-am zis parerea, nu te lua dupa mine. Poate fetele zic mai de dulce...

laurajr- Las-o si cauta o femeie de 55-60 ani care e la pensie ( nu te lasa ca si-a gasit serviciu)(...)Cum adica sa puna mana pe mop si apoi pe copilul meu ?

LAVINIA - Iti dai seama cit de tare o suport eu acum... Ca daca o vedeam azi intrind pe usa inainte sa plec eu,cred ca maturam cu ea pe scari... Tot era visul ei! Nasol e ca, daca renuntam la ea, singura varianta e cresa. Am vazut si noi, si copilul, atitea bone, incit suntem dati peste cap. S-o iau iar de la 0 nu mai pot...
laurajr - Si asta are pensie. Deci, salariul de bona e un venit suplimentar. Iar sotul, care a fost la ea acasa, zice ca nu o duce prost. Faza cu spalatul scarilor era un gest, daqca vrei, de ofensa, nu de disperare...

Ceea ce am omis sa spun: intr-una din zile, saptamina trecuta, i-am facut "testul cu reportofonul". O scula super-profi ascunsa in camera copilului. Asa de bun era, ca se auzea si respiratia bonei! Stiu la ce interval de timp dupa ce a facut caca l-a schimbat de pampers, stiu de cite ori l-a lasat singur si cit (de cite ori intra facea "cucu, bau Andrei!")... De aceea, zic, as fi in stare sa-mi calc pe suflet si mindrie cu o conditie: ca ea sa aiba grija de copil dupa regulile mele, nu dupa ale ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Daca esti multumita totusi de ea, fa-o sa inteleaga ca tu esti seful. Tu esti mama copilului si decizi ce si cum cu el. Ea doar te ajuta, te inlocuieste cat lipsesti. Inearca sa o iei cu frumosul.

Dar, fa-o sa inteleaga, vorba reclamei: "curatenia e foarte importanta pentru mine". Asta nu mi se pare de negociat. Eu le tot ziceam la ale mele, cand intrau sa nu uite sa se spele pe maini inainte de a pune mana pe copil, ca sunt de pe tramvai, etc si nu s-au suparat. Ce-i drept le-am zis la inceput si dupa aia se spalau singure.

Succes!
Lavinia

Ce sa mai zic?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Adriana,

I-ai tolerat deja muuult prea mult. Daca toate astea s-au intamplat in numai doua saptamani... Pfui! Afara cu ea! Regulile-s reguli si tu le impui. Fara abateri, fara comentarii! Sigur ca nici o bona nu urmeaza 100% regulile, dar nici asa, sa le incalce fatis si sa mai faca si fitze. Si-n plus, Andrei va creste si va intelege ce-i spui bonei la plecare... si va vedea ca "madam" nu da doua parale pe indicatiile tale si face cum o taie capul. Deci?

Parerea mea.
Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Adriana, eu as fi renuntat demult la ea! Cand este vorba de copil, nu fac nici un rabat! Cauta alta bona. Bafta multa!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Bai, da-o, mai afara!
Ce tupeu!
Daca imi facea mie asa, iesea pe usa in aceeasi secunda! Stati ca ma duc inapoi si citesc pe idnelete si ce au scris fetele. Unde ati gasit-o nene? Pai iti imbolnaveste copilul! Cum adica nu se spala pe maini? Si cumva vine si cu RATB-ul??? Poate se urca si incaltata in pat!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by ankalaura

Bai, da-o, mai afara!
Ce tupeu!
Daca imi facea mie asa, iesea pe usa in aceeasi secunda! Stati ca ma duc inapoi si citesc pe idnelete si ce au scris fetele. Unde ati gasit-o nene? Pai iti imbolnaveste copilul! Cum adica nu se spala pe maini? Si cumva vine si cu RATB-ul??? Poate se urca si incaltata in pat!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)



Ancuta, der spalat s-a jurat ca o face (ma rog, pe shestache, ca io n-o vedeam...). Si nu merge cu RATB-ul ca sta in blocul vecin. Dar, i-am explicat si ei, e de ajuns sa puna mina pe clanta de la usa blocului dupa un vecin care tocmai a stranutat cu palma la gura...
Deci, observatia cu "spalatul pe mnaini" nu i-o mai fac de atunci. A bagat-o la cap, cu lobotomie, dar cred ca a intrat.
Mie faza de azi mi se pare super-nashpa..., intrece cam orice putere a mea de a intelege un om. Si nu-i inteleg logica. A vrut sa demonstreze ceva? o doare in popou de serviciul meu (de mine)? Asa intelege ea sa ne impuna regulile/programul ei? Pai, s-atunci, eu de ce o mai platesc?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

Adriana, draguta mea, esti o sfanta. Eu as fi dat-o afara in secunda 2, adica aia in care i s-a plans sotului. Crede-ma, am experiente la bone, si asta mi se pare genu care te-a barfit deja in tot blocul si care, cand copilu va creste ii va spune: las ca mami vorbeste prostii tu asculta-ma pe mine ca-s mai desteapta. Si la urma urmelor face ce vrea ea pe banii tai? Unde e ca-i sparg nasu, auzi are mai multa grija de copil decat voi... Nu te supara da chiar m-a enervat! Iar fazele astea cu de luni gasiti pe altcineva le face pentru ca s-a prins ca tin... Eu i-as spune cu cel mai amabil zambet din lume de luni nu mai veniti si nu i-as plati nici orele alea pe care le-a lipsit

Mergi la inceput