pedepse la gradinita

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

Schimbatul gradinitei nu este o solutie. Mai bine sa vorbesti cu educatoarea si daca nu te poti intelege cu ea sa mergi la director si mai departe daca este cazul.
Spunea cineva de copiii dificili. Daca sunt dificili nu trebuie eliminati din gradinita sau din scoala, cred ca trebuie ca educatorul sau invatatorul sa caute metode de a-l motiva pe acel copil sa fie cuminte. Copiii trebuie disciplinati si asta se face cel mai bine intr-o colectivitate.
Vorbim aici de copiii de 3, 4, 5, 6 ani care prin natura lor sunt mai nazbatiosi, ce sa facem atunci sa nu-i mai dam la scoala sa-i tinem acasa?
Eu am avut noroc cu educatoarele baiatului meu, care a fost chiar un copil mai dificil, dar datorita metodelor aplicate de educatoare - si nu ma refer la corectii fizice - au reusit sa-l determine sa se schimbe.
Dar nici un moment nu mi s-a spus ca vor sa-l dea afara de la gradinita ci din contra ca trebuie cautate metode de a-l schimba.

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by Sobo

...
Dar chiar asa, pun si eu aceeasi intrebare: unde pot gasi si eu scris un cod deontologic al cadrelor didactice? La noi s-a pus problema la ultima sedinta cu parintii sa semneze parintii o hartie prin care isi asuma raspunderea ca daca pateste copilul ceva (la gradinita) este vina parintelui ca nu i-a facut instructajul de protectia muncii acasa!!!




Sobo si Dragos

"Copiii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." Nicolae Iorga





WOW!!! Am ramas ca la dentist! Asta da tupeu!!! Ele sunt obligate sa asigure securitatea copiilor, cat timp se afla la gradinita. De cand aduce parintele copilul si pana il ia, ele sunt singurele raspunzatoare de copil. Raspund de el. Cam comode educatoarele astea. Mai bine vindeau cartofi in piata!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Am ramas cu gura cascata ! sper sa-mi revin : cum adica sa semnez o hartie ca daca i se intampla ceva rau copilul e de vina sau eu ? E la gradi tocmai sub o supraveghere calificata !Inteleg sa nu fac tapaj ca mai vine zgariata sau muscata de alti copii ( asta pt ca stiu ca si ea este agresiva la randul ei si mai ales ca sunt la varsta la care-si iau jucariile cu forta unul de la altul )dar daca vine cu capul spart?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Din pacate in toate gradinitele se aplica pedepse corporale. Eu am avut un "show" cu una dintre educatoare pe tema asta, am vrut sa o reclam la directoare, minister, in fine (este mult de povestit si nu am timp acum)am renuntat dupa o discutie civilizata cu ea, cert este ca se poarte foarte bine cu copilul, este chiar foarte atenta cu el de la incident, nu am ce sa ii reprosez, in final am aplanat conflictul.
Alex imi povesteste cum sunt pedepsiti colegii lui, ex: daca un copil vorbeste prea mult, este asezat pe scaunel in fata clasei si i se lipeste scotch la gurita; este dezbracat in maieu si chilotei luat de manuta si plimbat pe la alte grupe ca exemplu negativ; tras de urechi, dat afara din clasa...etc.
Trebuie neaparat sa iei atitudine.
Numai bine, Lidia

Mergi la inceput