pedepse la gradinita

pedepse la gradinita | Autor: Rosey

Link direct la acest mesaj

fiica-mea intr-o seara ma trage zdravan de urechi. eu, mirata (nu a vazut niciodata asta, cu atat mai putin sa i-o aplic eu), o intreb: cine te-a tras pe tine de urechi? raspunsul ei: doamna. e la grupa mica, si am auzit ca ii mai pune si cu mainile sus cand sunt obraznici. si cand le spune povesti ii pune cu mainile la spate.
pentru ultimul aspect, ma rog, nu am prea multe comentarii, desi nu vad cum un copil de 3 ani poate sta cu mainile la spate mai mult de cateva secunde, dar in legatura cu celelalte aspecte, ce parere aveti???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Mi se pare un comportament inacceptabil. Oare nu exista un "cod deontologic", ceva, un articol de lege care sa reglementeze ce au si ce n-au voie educatoarele sa-i faca unui copil? Eu le cred ca le e greu cu atitia copii, uneori imi e si mie si am unul singur, dar genul asta de pedepse sint absurde, nici cind eram eu la gradinita (acum un milion de ani) nu se practica asa ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Rosey, eu cred ca n-ar trebui sa accepti ca "doamna" sa aplice pedepse fizice copilului tau! Trebuie sa discuti cu ea sau cu directoarea si sa le spui clar ca nu esti de acord sa ti-o traga de urechi. Asta-i barbarie!

http://community.webshots.com/album/91925766WjWaxA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina73 spune:

Rosey, eu zic sa muti fetita de la gradinita respectiva dar nu inainte de a face un scandal monstru.Ameninta cu relamatii si dat in judecata, nu e acceptabil asa ceva.
La gradinita unde e fetita mea cea mai aspra pedeapsa e "time-out"-ul, cind un copil foarte obraznic e trimis pentru citeva minute in camera cu bebelusi(sub supraveghere,bineinteles).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Inacceptabil! Nu are dom'le nimeni voie sa-mi lovesca sau urechesca copilul!! Nu accepta asa ceva! Pai ce, cind si-au ales slujba madamele nu stiau ca tre sa aiba rabdare cu copilasi mici, sau s-au gindit numai la cadourile de 8 martie si statutul de nas pe sus! Sau cum vine treaba asta?! Eu una stiu ca in mod sigur nu as accepta asa ceva! Las ca viata grea vine la maturitate, macar cind sunt mici sa fie iubiti, protejati si tolerati.Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

La gradinita noastra exista alt sistem :

Exista 4 colturi..(normal)...in clasa...si in fiecare zi..apara alte etichete cu nume...de copii...:)),,,stau acolo si educatoarea le pune cate o eticheta...care bineinteles este aratata parintilor...

Si o alta pedeapsa..mai usoara...:)...au un urs imens...si ii pune sa stea 30 min acolo..pe urs...si nu au voie sa joace cu copii...si in aceste 30 min...trebuie sa ii promita ursului ca nu mai face niciodata prostii..sa-si ceara iertarea,..etc...

dar niciodata..bataie...


Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

quote:
Originally posted by MariaM

La gradinita noastra exista alt sistem :

Exista 4 colturi..(normal)...in clasa...si in fiecare zi..apara alte etichete cu nume...de copii...:)),,,stau acolo si educatoarea le pune cate o eticheta...care bineinteles este aratata parintilor...

Si o alta pedeapsa..mai usoara...:)...au un urs imens...si ii pune sa stea 30 min acolo..pe urs...si nu au voie sa joace cu copii...si in aceste 30 min...trebuie sa ii promita ursului ca nu mai face niciodata prostii..sa-si ceara iertarea,..etc...

dar niciodata..bataie...


Maria&Vladut



30 de minute sa stea pe urs??? cum reuseste? ai mei de la gradinita nu stau 5 secunde unde ii pui!!!!

Sinzi si David
Poze NOI-NOUTE cu David la 20luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Sa-i vezi cum stau....mori de ras...
Si da..asta este pedeapsa..si trebuie respectata...

macar stau pe urs..nu in picioare la colt...



Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

in primul rand sunt impotriva oricarei brutalizari a unui copil...sau a unei pedepse care atrace dupe ea dureri fizice...

dar va intreb pe voi...sau nu mai intreb va povestesc

matusa mea este de peste 25 de ani educatoare...eu am crescut practic la camin...preferan sa merg cu ghiozdanul dupa mine acolo....sa mananc sa imi fac lectiile sa ma joc chiar sa dorm....apoi in liceu am predat copilasilor engelza

dar ce mi-a fost dat sa vad cu diferitele generatii....m-am intrebat mereu....cum mai rezista ea, matusa-mea, care desii nu poate avea copii iubeste acei copii la nebunie....si ma doare cand aud replici de genul cadouri de 8 martie...mita...fiindca chiar daca sunt putine sa stiti ca sunt si educatoare care fac asta din pasiune...si nu accepta asa ceva....tot ex. cunoscut mie...taiem porcul de cracin/pasti/sau alta ocazie...duce carne, ca acei copii sa aiba si carnita in macare
mergeam toamna la bunici, toata familia, la adunat de nuci/ mere/ pere/prune...sa le duca copliilor sa aiba si un desert..caci camnul nu ii permitea asta zilnic, dar sunt parinti care stau la casa peste drum de camin nu gardina mare si in 3 ani cat au avut copilul acolo nu au dus o punga de nuci sau mere, de ce?
cumpara din banii ei cadouri de craciun..caci cele primte de la stat sau ce se aduna din banii parintilor sunt neori ca praful in ochii
tot din banii ei primeste fiecare copli care are ziua de nastere cadou;
si multe multe alte ex.

acum sa va spun din experienta mea de cand predam engleza...
"nu reuseam nici cum sa o scot la capat cu un copilas..asa ca ...ma pun in genunchi sa vorbesc cu el...ca sa nu ii vorbesc de sus..chestie de psihologie(invatata tot de la matusa..cica da rezultate..)..si dupa explicatii din partea mea...stiti ce raspuns mi-a dat? m-a scuipat in fata!
acum sa fiti voi in situatia asta ce ati face? eu l-am scos afara din clasa si i-am spus ca atunci cand e pregatit sa isi ceara scuze de fata cu toti copilasii poate intra...nu a venit..pana ora nu s-a terminat...l-am lasat in pace
iar mamica respectivului mi-a spus ca sunt obilgata sa ii accept magariile fiului....asa le-a numit singura...si m-am intrebat de ce? la liceul pedagocic nu m-au invatat asa ceva!
nici ca trebuie sa imi pun geanta cat mai sus sa nu ajunga la ea...caci cu forfecuta de lucru manual care se presupune ca taie doar hartie au inceput de zor sa imi taie bretelel ....sau ca trebuie sa imbrac mereu ceva inchis la culoare....fiindca altfel pe orice bluza deschisa am sanse sa am cate o dunga de carioca...

trebuia eu sa suport toate astea? mai ales ca faceam asta benevol si nu primeam nici un leu? caci parintii s-au pus de acord ca ar trebui sa li se predea engleza..dar ca ei nu dau mai mult de x lei per. copil si pentru suma de x nu au gasit pe nimeni...asa ca matusa mea m-a intrebat daca vreau eu....dar mi-a spus din start daca vrei sa vi..atunci pe gratis...o faci pt. mine! si m-am us...in primur rand findca imi placea sa fiu intre acei prichindei...

am incercat sa discut cu copii...aveam unul de 3 maxim 4 anisori care il excludea pe "l" ...si sa ii "speriu" ca daca mai fac asa ceva nu ii mai primesc in casa la ora de engleza numai pe mei mai cuminti
stiti ce mi-a spus gemotoaca acela?
"tu esti obigata sa ma suporti!"
l-am intrebat "de ce?"
.." pai asa spune mama ca tu si doama sunteti obigate....ca daca eu nu vin a gadinita atunci sunteti somere!"...

cineva intreba daca nu este o lista cu ce nu au voie educatoarele:
din cate imi amintesc eu:
- nu au voie sa ii scoata din clasa in timpul activitatilor
-nu au voie sa strige/urle la ei
- nu au voie sa ii brutalizeze

matusa mea...dupa mai multe replici degenul "sunteti obligata" atat de la parinti cat si copii....desi si o educatoare NU e obligata sa accepte asa ceva de la copii..poate refuza pur si simpu prezenta lui la clasa definitiva...
a facut o sedinta si i-a intrebat pe fiecare in parte ce "pedepse" aplica copiilor acasa cand sar calul..ca sa faca la fel..si deci copilul sa stie ca asta nu e bine...si sa nu aiba in cap o varza de "pedepse"...
si s-a ajuns la pedepse individuale..si universale.....
dar si la replici...
" pe copilul meu nu il pedepsiti...eu nu sare calul....copilul meu....doar altii...al meu nu!"

cred ca v-as putea scrie o cartulie despre replici tipice din partea parintilor si a copiilor....dar nu ar avea rost fiindca ma gandesc ca nu credeti....dar din pacate e adevarat

ah..ultimul lucru:
un baietel rezolva orice cu pumnul...mai ales la fetite...si raspuns la mute explicatii cum ca nu are voie sa dea in fete sau sa dea in genere...ca se poate explica si nu lovi!...a spus
" eu sunt barbat eu am dreptul sa dau...si daca de buna voie nu asculta atunci dau!"
m-am gandit atunci cu parere de rau la mama lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

La fetita mea am observat ( cu amuzament) ca atunci cand sare calu' se duce singura intr-un colt si zice: Ma duc la coltul de rusine .
Asta sigur a invatat la gradi si cred ca e o metoda buna pt copiii f nazdravani care poate doar de rusine se mai cumintesc si ei ...
E f usor sa arunci cu pietre in cadrul didactic dar cred ca ar trebiu sa analizam si de pe cealalta parte a baricadei: la fiimea la grupa sunt inscrisi 34 de copii dar frecventa e de 25-27 zilnic ; acum va intreb cum sa te impui sau sa le vorbesti normal ca de obicei ei vorbesc toti odata ? Trebuie sa tipi putin ca sa te faci auzit .Normal ar fi ca o grupa sa nu aiba mai mult de 10-15 copii si atunci toate principiile pedagogice si-ar gasi aplicabilitate .
Nu sunt de acord cu pedepsele corporale dar nici cu " educatoarele e obligata sa-l suporte !" .Daca am monstru de copil, ce zic, hai sa nu-mi manace numai sufletul sa-l manance si altora ?
Dar din pacate educatoarele la noi cel putin nu pot refuza un copil problema ( educational vorbind )si asta nu este bine pt ca perturba activitatile zilnice si-i deranjeaza si pe ceilalti copii.
Si mai este o chestie : ii dam la gradi cu speranta secreta ca acolo cineva ii va dezvata de obiceiuri proaste pe care noi ca parinti n-am fost in stare, se rezolva si asta , suntem recunoscatori dar cand ni se cer 50 mii de 8 martie ne facem ca ploua ...cine nu crede educatorul ii aranjez eu o saptamana de stat 5-6 ore pe zi la grupa mica si apoi mai stam de vorba .
Aceasta parere a mea am listat-o referindu-ma la acele educ care-si datoria, nu la cele care croseteaza la grupa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Garofitza spune:

quote:
Initial creeata de Rosey

fiica-mea intr-o seara ma trage zdravan de urechi. eu, mirata (nu a vazut niciodata asta, cu atat mai putin sa i-o aplic eu), o intreb: cine te-a tras pe tine de urechi? raspunsul ei: doamna. e la grupa mica, si am auzit ca ii mai pune si cu mainile sus cand sunt obraznici. si cand le spune povesti ii pune cu mainile la spate.
pentru ultimul aspect, ma rog, nu am prea multe comentarii, desi nu vad cum un copil de 3 ani poate sta cu mainile la spate mai mult de cateva secunde, dar in legatura cu celelalte aspecte, ce parere aveti???


Dezgustator, dar de ce nu's mirata? Cate secole trebuie sa treaca, sa se depaseasca aceste metode? Ai intrebat educatoarea? De ce trebuie sa apeleze la trasul urechilor? Consider ca nimeni nu are voie sa ridice o mana asupra copilului meu, cu atat mai mult o EDUCATOARE!!!!! Ei i-ar conveni daca cineva ar trage-o de urechi? Mama-mama ce le-ar mai trebui (la unele) niste cursuri de reciclare de prin alte tari. S-ar minuna sa vada copilasii ce stau linistiti pe covor cateva minute la o poveste, sau cand au diverse proiecte. Am asistat la o gradinita din Bucuresti, unde o clasa (elevi de 5 ani) erau invatati o poezie, se tipa (a se citi se urla) la ei, din timpiti si prosti nu erau scosi,toti stateau incremeniti pe scaunele. Bietii copilasi, ei cica sunt dusi sa invete ceva, dar mai mult sunt brutalizati verbal.

Mergi la inceput