ati dat bani la fondul clasei?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loredana spune:

Da asa se da. Eu in fiecare an, de la virsta de 3 ani, Diana are acum 5 ani, am dat 1 fond clasei, 1 fond al gradinitei, pe linga rechizite. Anul trecut a fost 500.000 si 500.000. Anul acesta nu stiu ce s-a intimplat nu ne-a mai cerut fondul gradinitei ca in fiecare an, insa ne-a cerut 500.000 pentru Mos Craciun. Am o prietena care anul acesta l-a dat la scoala pe baietelul ei si a dat fondul clasei 2.000.000 lei. M-am ingrozit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

NU este legal sa ceri acesti bani. Sotul meu este profesor si stie ca nu are dreptul sa-i oblige pe parinti sau pe copii in vre-un fel sa dea bani.
Singurii care au dreptul sa stranga si sa administreze acesti bani sunt parintii.Comitetul de parinti pe clasa / respectiv scoala.
Insa si la noi la gradinita, au cerut la inceputul anului 300.000 pentru rechizite si jucarii. Insa tinand cont ca nu am mai dus altceva nimic ( doar sapun, servetele si hartie igienica) nu mi se pare mult si in felul asta au toti copiii rechizite la fel.
La prima sedinta cu parintii s-a mai discutat de 300.000 fondul gradinitei, insa educatoarea a zis clar ca nimeni nu e obligat sa dea. Ni s-a spus ca doresc sa faca niste dulapuri in perete. Atat timp cat nu se exagereaza sunt de acord cu acesti bani.

Legat de dans si engleza este iarasi alegerea noastra.

Mergi la inceput