ati dat bani la fondul clasei?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Noi nu dam fondul clasei...au cerut bani de rechizite, ce cumparam noi (servetele,hartie igienica, sapun, spirt)///si atat...
chiar a specificat la sedinta...ca nu mai exista acel fond

Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviujuristul spune:

Nu au fonduri,deci sunt nevoiti sa apeleze la parinti.
Am dat si dam pentru copii nostrii.Asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

La gradinita cumparam sapun ,hartie igienica si servetele,dar nu am dat nici un fond,am cumparat 2 jocuri de constructii sau ce mai aveau nevoie la inceputul fiecarui an si cam atat,in schimb la scoal ni s-a cerut fondul clasei cu care am fost de acord pt ca ni se cerea parerea de cate ori se cumpara ceva pt clasa,care apropo era sub orice critica,insa fondul scolii am refuzat sa-l platesc pt ca mi s-a spus ca nu ma priveste la ce e folosit asa ca nici pe mine nu ma priveste daca lor le trebuie bani.

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/ralualexandrei/album?.dir=/2037&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//f2.pg.photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by boo lina

Gradinitele si scolile de stat sunt GRATUITE. Nimeni nu va poate impune sa dati bani pentru niciun fond. La majoritatea se cer bani dar nu va pot obliga sa-i si dati.



Or fi ele gratuite,dar cine sa aduca tot ce s-a scris mai sus?Ca ministerul nu le da un ban,dar stiu sa lalaie peste tot ca invatamantul e gratuit.Si procesul de invatamant cu ce sa se desfasoare?
Sint si eu impotriva acestor practici,dar daca copchilu meu nu are mocheta in clasa si sta cu fundul pe parchet eu ca parinte ce sa fac?Sa astept vreun mocait de la minister sa se hotarasca sa le dea bani pentru mocheta?
Eu am dat 150000 lei pentru rechizite ,ca sa le cumpere la toti copiii la fel si 350.000 lei pentru mocheta
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

Eu stiu ca toata lumea da, Daniela a intrebat initial daca e legal si raspunsul este ca nu e...Si ce ma enerveaza pe mine la chestia asta cu fondurile este unii merg prea departe...cum zicea Daniela, a dus rechizite si jucarii si dupa aceea i-au mai cerut alti bani ptr jucarii Pe primul meu copil l-am dat la o super gradinita (de stat) laudata de toti pentru conditiile excelente. In primul an am dat 100 USD ca sa le cumpere mobila - au luat o porcarie, in al doilea an am mutat-o pentru ca erau 35 in grupa iar doamna se ocupa de ei in functie de pachetul pe care i-l duceau parintii...nu mai spun cat plateam la fondul gradinitei (ca sa cumpere masina de spalat, sau jucarii pentru curte, etc). De atunci m-am invatat minte si cu pomul laudat si cu fondurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Buna! La noi fondul gradinitei se numeste donatie si pe langa faptul ca e obligatorie e si de 3milioane pe an. Vai de cei care au doi copilasi la gradi. Unde se duc cei 3x150=450 milioane nu stim exact. Imbunatatiri se fac, este drept dar mai vin si fonduri de la primarie, asa ca nimeni nu este absolut sigur ca nu este rupt sacul. Pe langa aceasta sponsorizare ducem o data pe an rechizite. Fara sa fie de nu stiu ce superfirma, listuta cu cele necesare m-a dus la 1 milion (fara sa pun rucsacul). Asa ca sumele minuscule pe care le mentionati la noi ar fi total nederanjante, deci intoarceti paharul si spuneti ca putea fi si mai rau. Va pup! Gratiela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

grati.ela unde e gradinita asta??? 3 mil e super mult, exagerat, e particulara?

Dana si Diana-Maria http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Eu am dat 200.000 pt fondul clasei (baietelul meu e in grupa pregatitoare la gradinita) si ni s-a explicat foarte clar pt ce se vor folosi banii (in principal pt rechizite si caietele speciale pe care le folosesc copiii - le cumpara in fiecare an rechizite la fel), deci nu vad ce as avea de obiectat. In plus, platim lunar 200.000 profesoara de engleza, ceea ce este optiunea noastra, si s-ar putea sa vina de luna viitoare si o profesoara care va face cu ei dans, pe care de asemenea o vom plati din buzunarul propriu. Au trei calculatoare care din cate stiu eu provin din donatii de la parintii care au avut posibilitatea sa faca acest lucru de-a lungul anilor. In afara de asta mai costa 30.000/zi hrana, si mai ducem o data pe semestru 6 suluri de hartie igienica, 6 pachete de servetele si 1 sapun lichid. Toate mi se par necesare pt copil, deci nu am nimic de comentat. Din moment ce gradinita nu primeste fonduri de nicaieri (este gradinita de stat) sint mult mai multumita asa decat sa vad ca copilul nu are cele necesare si nimeni nu se preocupa. In plus, este o gradinita buna si sint foarte multumita, Vlad merge cu drag acolo si eu il las linistita cand plec.
Nu stiu cat este legal din toate astea, dar... asta este situatia si nu avem ce face. Oricum, cel putin in cazul nostru, sint absolut convinsa ca educatoarele nu au nici o vina pentru toate astea, ni se prezinta foarte clar pe ce se cheltuieste fiecare banut.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliviamanu spune:

Sorei mele i se cere un milion lei pentru achizitionare mobilier nou. Este legal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

quote:
Originally posted by oliviamanu

Sorei mele i se cere un milion lei pentru achizitionare mobilier nou. Este legal?



Bineinteles ca este legal, doar nu le baga nimeni mana in buzunar (vorba sa fie!). Parintii sunt de acord ca este spre binele copiilor asa ca daca vrei dai, daca nu... nu... dar... ai curaj sa nu dai?

Va pup.

Mergi la inceput