ati dat bani la fondul clasei?

ati dat bani la fondul clasei? | Autor: danielac

Link direct la acest mesaj

noua anul trecut la cresa ne-au cerut bani pentru fondul clasei (nu stiu ce au facut cu ei!), anul asta la grupa mica iarasi bani, cica pentru a cumpara jucarii adecvate varstei... desi atunci cand am dus rechizitele (o groaza!!!) am avut de adus fiecare cate o jucarie de plus sau de constructie... nu stiu ce sa mai cred... e legal?

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns furni spune:

DA! Am dat in fiecare an ...2 fonduri: 1 fond al clasei si 1 fond al gradinitei. Si cum unele lucruri te urmaresc toata viata, primul lucru pe care l-am facut acum, in clasa I, a fost sa dau... fondul clasei !

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thalia spune:

Indiferent de forma de invatamant, cresa, gradi, scoala se da fondul clasei.Eu astept saptamana asta prima sedinta cu parintii care va incepe sau se va sfarsi cu ...fondul clasei si FONDUL SCOLII.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Si eu am dat la gradi fondul clasei la sedinta cu parintii (500.000 lei pentru tot anul) pentru rechizite si jucarii. De fondul gradinitei nu ne-a zis nimeni inca nimic, dar probabil ca o sa ne spuna cat de curand. Nici nu stiam de asta, asa ca sa ma pregatesc... Cine stie cam cat e la gradi de stat acest fond?

Adriana&Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea76 spune:

La gradinita unde este David nu se cere nici fondul clasei, nici al gradinitei. Parintii cumpara rechizitele copiilor si aduc cate 2 jucarii.

Andreea & David (07.07.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

Gradinitele si scolile de stat sunt GRATUITE. Nimeni nu va poate impune sa dati bani pentru niciun fond. La majoritatea se cer bani dar nu va pot obliga sa-i si dati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melina34 spune:

si eu am dat fondul clasei atita timp cit a fost copilul la gradi; 500.000 pt clasa si 500.000 pt scoala;
acum ca este in cls.I-a ne-au cerut 600.000 pt clasa si desigur 600.000 pt scoala;
este adevarat, invatamintul in Ro este gratuit(doar teoretic) dar isi poate permite un parinte sa nu dea acesti bani atita timp cit copilul poate fi supus unor presiuni psihice din partea cadrului didactic? eu n-am vrut sa ajung in situatie si, la singura sedinta cu parintii pe care am avut-o anul asta nu ma opream din uimire auzind parintii cum pluseaza frate, zici ca era licitatie, niciunul nu propunea mai putin ci fiecare mai mult decit vecinul sau!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly spune:

Buna!
Fondul gradinitei, scolii, nu este obligatoriu. Chiar inainte de inceperea gardinitelor, scolilor a fost un articol intr-un ziar central cu aceasta tema. Si eu o fetita de 4 ani care merge la gradi. Ne-au cerut bani pentru rechizite si pentru fondul gardinitei (300.000 lei). Cind am intrebat la ce folosesc banii pentru fondul gardinitei, mi s-a spus ca trebuie sa plateasca nu stiu ce aparat inchiriat de la "La Fintina" pentru apa copiilor. I-am spus doamnei ca as prefera sa-i dau apa plata de acasa, intr-o sticla din care sa bea numai ea decit sa le dea din pahare de unica folosinta pe care oricum le tot incurca intre ei. In concluzie, i-am spus ca nu platesc fondul gradinitei... si nici nu a obiectat nimeni nimic.
O sa caut articolul din ziar si o sa-l pun de site.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:



Fetelor, ma amestec in discutie caci mama era responsabila pe vremuri cu fondul clasei la sora mea.

Ceea ce mi se parea foarte corect : bani erau pusi la cec si tot ce se cumpara (flori, fata de masa, prajituri) se facea cu bon si la urmatoarea sedinta cu parintii erau publicate conturile : cit s-a strins, cit s-a cheltuit, cit a ramas. Banii au ramas de pe un an pe altul si la sfirsit au folosit la platit in parte banchetul de clasa a 8-a.

Aici in Franta se cer bani pentru asociatia de parinti care plateste o parte in excursia anuala cu clasa. Pentru cei la gradinita dau o suma mica cit sa se plateasca o gustare in comun (toti copiii maninca acelasi lucru) pe saptamina. La sfirsit de an educatoarea ne spunea sa nu le mai dam nimic la pachet la ora 10 caci trebuiau cheltuiti banii.

Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly spune:

Am revenit cu articolul din Libertatea

Cine cere fondul scolii sau al clasei?
"Invatamantul obligatoriu din Romania e gratuit, scolile, directorii sau profesorii nu au voie sub nici o forma sa ceara sau sa primeasca bani de la elevi sau parinti si nici sa conditioneze inmanarea cecului de alocatie. Cei care se intalnesc cu astfel de cazuri ar trebui sa reclame imediat, in scris, la inspectoratele scolare".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

quote:
Originally posted by melina34

si eu am dat fondul clasei atita timp cit a fost copilul la gradi; 500.000 pt clasa si 500.000 pt scoala;
acum ca este in cls.I-a ne-au cerut 600.000 pt clasa si desigur 600.000 pt scoala;
este adevarat, invatamintul in Ro este gratuit(doar teoretic) dar isi poate permite un parinte sa nu dea acesti bani atita timp cit copilul poate fi supus unor presiuni psihice din partea cadrului didactic? eu n-am vrut sa ajung in situatie si, la singura sedinta cu parintii pe care am avut-o anul asta nu ma opream din uimire auzind parintii cum pluseaza frate, zici ca era licitatie, niciunul nu propunea mai putin ci fiecare mai mult decit vecinul sau!?



Din pacate Melina are dreptate, nu poti tu ca parinte sa faci nota discordanta fata de ceilalti parinti si eu zic mai ales cand copilul este foarte mic, adica la cresa la gradinita sau in clasele primare si nu are nevoie sa fie supus unui astfel de stres sau mai ales sa-i lipseasca afectivitatea educatorului sau grija lui.
stiam de articolul respectiv, Lily, dar nu am vazut pana acum nici o masura luata in acest sens, oare sa nu fi sesizat nimeni nici un astfel de caz?
nu cred...
din pacate, revin, lucruri mai grave legate de aceste "cotizatii" se fac la examene cum este bacalaureatul, unde s-au pus restrictii si nici una nu s-a respectat, stiu asta deoarece am predat la liceu...

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput