CLUBUL NURORILOR

CLUBUL NURORILOR | Autor: Fiquelle

Link direct la acest mesaj


Intrucat e vremea muraturilor si a altor acrituri, m-am gandit sa le dedicam putin spatiu si acelora carora le place sa ne faca viata "dulce": SOACRELE!
Deschid acest subiect pentru toate fetele carora le-au cazut cel putin trei fire de par in plus din cauza stresului...

Si ca sa deschid eu seria, va spun ca a mea SoAcra mi-a spus inca un an dupa casatorie Mihaela-numele fostei-, cand pe mine ma cheama Madalina, in schimb cadou de Sf. Mihail nu mi-a luat!

Dupa ce am pierdut acum un an o prima sarcina a decretat ca nu pot sa fac copii!

Din dorinta de a nu ramane fi-su cumva flamand, mi-a explicat de cel putin 3 ori cum se face pilaful, si tot de atatea ori cum se face piureul de cartofi, desi eu ii spuneam ca stiu sa fac mancare-mancare(sarmale, tocana, ciorba etc), nu asa!

Dupa un an de casnicie a conchis ca eu nu stiu "sa pun ban pe ban", adica sa strang la ciorap, intrucat a vazut ea ca noi nu am schimbat nimic prin casa!

Mai sunt si altele, dar nu vreau sa ma enervez acum chiar de tot. In ideea ca probabil 50% dintre voi treceti prin asa ceva, va astept "sa ne racorim impreuna"! Declar deschis acest subiect!

Mada si Sofi, 2 luni.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Fain subiect,de fapt titlul,ca tema s-a discutat de n ori!!!
Eu sint campioana in reprosuri aduse soacrei in trecut,dar mai fetelor,ceva se intampla si se da pe brazda!
Parca e buna!!! PARCA zic,asa se pare!
Dar cum se zice:LUPUL ISI SCHIMBA PARUL,DAR NARAVUL BA!!!
Cel mai bine e ca desi era departe inainte sa ne mutam,acume si mai departe si ne vedem foarte rar...poate de aia ne iubim asa mult!!!
O astept marti cu sora sa in casa mea noua!
Matusa Maria e fata de gasca,nu stiu cum de sint surori!

NEXT ON LINE...




Theodora, Alexandros, Yannis
POZELE NOASTRE: aici www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

quote:
Initial creeata de Fiquelle

SoAcra mi-a spus inca un an dupa casatorie Mihaela-numele fostei-, cand pe mine ma cheama Madalina,



A mea nu e acra, dar la asta o bucteaza cam des!


Rici 23 sapt. si "minunea lumii" din burtica

Poze:
http://community.webshots.com/user/Rici_intalnire_DC
http://photos.yahoo.com/rachelowen77
http://community.webshots.com/user/rici_o (Rici si burtica magica)



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andan spune:

Mai fetelor, nu dati cu nimic dupa mine, dar eu una simt nevoia sa imi apar soacra! E o femeie simpla, de la tara, dar e de o bunatate, de o intelepciune si de un bun simt iesite din comun. Isi adora fiul cel mai mic (cunoscut si sub numele de barbatu-meu) si m-a primit si ma trateaza ca pe fiica ei si ca pe femeia care ii face fericit odorul. Nu intervine intre noi, in treburile familiei noastre, ne ajuta intotdeauna cu tot ce poate si un cuvant rau nu am auzit de la ea de cand o stiu (si o stiu de o viata).

Asta asa, ca sa se stie ca exista si soacre carora le spui din toata inima "mama". A mea e una dintre ele.

Daca dragoste nu e, nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Daca e Clubul Nurorilor, atunci pot exista si nurori multumite si unele nemultumite,nu?
Eu sunt una semi-multumita , adica zic si eu ca andan, si soacra mea e femeie simpla, cu pretentii modeste, a avut o viatza chinuita, a tras la jug pt orice, vorba ceea. Nu se baga in casnicia noastra, nu da nici macar un sfat sau cand ar vrea sa dea parca ii e jena si-mi spune sa nu ma supar! Ne face uneori si papa, mai calca camasile lu' fii-su cand vine pe la noi, mai sta cateva ore cu bebe, cand o solicit eu...Are si ea partile ei care nu-mi convin deloc si care din pacate, cred ca nu i le voi putea schimba la varsta asta Nu ca as vrea sa fac eu super-femeie din ea, dar sunt chestii legate de bebe si de-asta ma "ataca".
M-am simtit datoare un pic s-o laud, ca am cam birfit-o destul la subiectele legate de bebei


Dana - mama lu' Radu Stefan

Poze la: http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Vin si eu la club, fetelor.

Soarcei mele ii vorbesc si acum dupa 8 ani cu d-voatra si e mai bine. E ca toata lumea : normala si bine face ca nu se amesteca si nici cu parerea nu-si da. Numai ca nu a venit niciodata in vizita.

Pe de alta parte sunt sigura ca de cite ori m-am suparat din pricina ei, daca mama ar fi spus sau facut acelasi lucru nu m-as fi suparat deloc.

Si mai stau si ma gindesc ce fel de soacra o sa fiu si mi se cam zburleste parul.

Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Fetelor, se pare ca pana acum au venit la club numai norocoase. Mik, si eu ii vorbesc cu dumneavoastra, si are pretentia sa ii zic "mama"; cum sa ii zic: "mama, dumneavoastra nu vreti...lalala?". E bine ca va ajuta soacrele, a mea o singura data, dupa ce am venit de la spital cu bebe ne-a prajit niste pulpe de pui, iar a doua zi ne-a trimis 5 litri de ciorba! Iar a mea soacra e plina de pareri fixe, pe care mai si incearca sa si le impuna, in casa altora!
Datat, in privinta copilului, si eu innebunesc cand o aud!!! bine ca barbatu-meu e intreg!
Andan, e mai bine asa cum e a ta, femeie simpla de la tara, decat de la oras, cu nasul pe sus si cu pretentii de docta!
Rachel Owen, nu am inteles, ce face soacra ta?

Mada si Sofi, 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Eu am stat cu socrii 9 ani, timp in care nu m-am inteles deloc cu ei. La sfirsit numai vorbeam intre noi decit strictul necesar. Am avut "lupte" dure si cu sotul si cu ei din aceasta cauza. N-am putut sa-mi cumpar masina automata de spalat decit dupa 5 ani de casnicie si nu fiindca n-aveam bani ci fiindca socrii asa hotarisera ca ce ne trebuie, daca avem una Albalux cu storcator. Pina la urma stiti cum am reusit sa-i convingem ? A inceput sotul sa ma ajute la spalat, de fapt la inmuiat, clatit si intins ca asta ma dobora. Si cum sa munceasca baiatul lor ?

Mincarea facuta de mine in general nu era buna: supa de rosii mirosea a bulion, mazarea nu o fierbeam bine si o mai fierbea ea pina se facea terci, etc. Iar daca o rugam sa-mi faca de mincare ne dadea din mincarea lor - iar eu vroiam sa scap de corvoada facutului mincarii pt 2-3 zile. Asa ca mai bine apelam la mama.
Iar femeia decind lumea si pamintul trebuia sa serveasca barbatul. Eu le-am spus ca de cind lumea si pamintul femeia statea acas, iar barbatul aducea banii, iar acum am si eu serviciu. La care socrul meu mi-a zis ca si soacra-mea a avut serviciu, iar eu le-am spus ca asta e treaba lor proprie si personala, eu n-o sa servesc pe nimeni.

Bineinteles ca in casa nu reuseam sa modific nimic, nici macar loc pt. hainele mele nu mi-au dat, a trebuit sa ma lupt din greu sa am unde sa-mi tin hainele. Mai tineam la mama o parte...
Si as putea continua cu multe chestii.

DAR, dupa ce ne-am mutat, la vreo citeva luni, s-au schimbat. Acum nu stiu ce sa mai faca sa-mi faca pe plac, iar de cind il am pe Bogdan, nu va mai povestesc. Vin sa-l scoata afara, soacra face mincare cind ii cer, citeodata si cind nu, ne ajuta si cu bani. Socrul meu acum ma lauda la toata lumea ce mama buna sint, iar inainte daca vorbea de mine sigur spunea ceva rau. Soacra-mea imi aduce flori de ziua mea si chiar a sotului sau a baiatului. Ce mai, e o soacra f. buna acum. Ne intelegem f. bine.
Si alta chestie: socrul meu a inceput sa o ajute pe soacra-mea la diverse chestii casnice, sa dea cu aspiratorul, sa mai spele un vas, sa-si ia singur de mincare. Eh, acum sa nu credeti ca a devenit barbatul ideal, nu, dar macar din cind in cind ii da o mina de ajutor soacrei mele.

Eu cred ca si sotul a contat mult. Daca ei au vazut ce bine ne intelegem, cit tine sotul meu la mine si cit tine cu mine si ca totusi vrea sa fie cu mine mai mult decit cu ei - desi ii iubeste f. mult in continuare, nici nu se pune problema sa aleaga intre mine si ei - socrii s-au schimbat. Atita timp cit sotul meu le tinea partea, erau parca din ce in ce mai rai, dar cind a inceput sa tina cu mine... a fost altceva.
Pot sa zic ca am avut noroc, ca sotul meu la inceput nici nu se gindea sa se mute din casa lor (era destul de mult spatiu, dar niciodata n-am fi avut noi loc suficient ca era plina casa cu "boarfe") iar acum nici nu se gindeste sa vina cineva sa stea cu noi - ai lui sau ai mei. Dar si eu am fost perseverenta si cicalitoare pot sa spun, pina n-am obtinut ce am vrut - mutarea din casa socrilor - nu m-am lasat.

Eu va doresc ca si voi sa aveti socrii macar ca ai mei - dar cum sint ei acum nu acum 5-6 ani.



Karina + Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim


PS Si eu le vorbesc cu dumneavoastra, dar le spun mama si tata, dar sincer pt. mine aceste 2 cuvinte chiar daca le spun nu au semnificatia lor adevarata, parca as spune mama sotului, tata sotului, dar mai pe scurt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andan spune:

Fiquelle, nu cred neaparat ca e mai bine sa fie de la tara decat de la oras - conteaza omul, nu locul. De exemplu, in situatii extrem de delicate soacra mea a dat dovada de mai multa intelepciune si tact decat oamenii (de la oras) de la care ma asteptam la infinit mai mult. De aceea o admir - pentru ca e un om extraordinar. Si pentru ca a crescut un fiu extraordinar care a avut inteligenta si prezenta de spirit sa se insoare cu mine!

Daca dragoste nu e, nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinah spune:

quote:
Originally posted by andan

Mai fetelor, nu dati cu nimic dupa mine, dar eu una simt nevoia sa imi apar soacra! E o femeie simpla, de la tara, dar e de o bunatate, de o intelepciune si de un bun simt iesite din comun. Isi adora fiul cel mai mic (cunoscut si sub numele de barbatu-meu) si m-a primit si ma trateaza ca pe fiica ei si ca pe femeia care ii face fericit odorul. Nu intervine intre noi, in treburile familiei noastre, ne ajuta intotdeauna cu tot ce poate si un cuvant rau nu am auzit de la ea de cand o stiu (si o stiu de o viata).

Asta asa, ca sa se stie ca exista si soacre carora le spui din toata inima "mama". A mea e una dintre ele.




Anadan, parca ai scris despre soacra mea.
Imi ziceam mereu ca nu o spun mama decat mamei mele...dar uite ca am mai gasit o mama sa ma dadaceasca. Cand sunt la ea nu stie ce sa imi faca, sa ma serveasca, sa-mi aduca apa...cand stateam la ea (aproape 4 luni)..imi calca si spala rufele, gatea, eu ma agitam prin jur sa o ajut. Sotzul meu e preferatul ei (din 5 copii) si a fost fff fericita cand i-am spus ca asteptam un copil. Uneori imi pare rau ca n-am eu rabdare prea multa sa stau cu ea


Infrant nu esti atunci când sangeri,
Nici ochii când în lacrimi ti-s.
Adevaratele infrangeri,
Sunt renuntarile la vis. (Radu Gyr)

Poze Armin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

He he...vechi subectu....dar totdeauna bine venit.
Io pana acum ma intelegeam cu a mea asa si asa, cu bune si cu rele. Eu sunt mai afurisita de felul meu si nu prea plec capul si daca ma jignesti gratuit..poi raspund si eu.
Da acu hai sa o parasc si eu cu ultima faza...si ziceti voi daca sunt eu nebuna sau nu.
Lunea trecuta a fost ziua sotiorului. Cum la firma in perioada asta e foarte aglomerat (eu organizez nunti si am si o florarie) i-am zis ca daca vrea sa invite pe cineva sa facem duminica ca sa pot pregati si eu una alta si mai ales sa fiu acasa. Buuun. Dumminica pe la pranz suna "draguta" de soacra vorbeste cu el juma de ora si el ii tot zicea sa vina cu socru pe la noi in vizita. Ea nu si nu ca nu vine cu o zi inainte ca poarta ghinion!!!??? In fine, zice ea ca poate trece mai pe seara.
Eu luasem niste rulade foooarte bune cu ciocolata, vin si suc. Acu' zic io daca vine Maria Sa in vizita sa ma pregatesc. Fac eu curat repede si al meu zice" hai sa facem si de mancare". Buun. Zic hai sa facem sarmale. Ma duc la piata, iau tot ce trebuie si da-i si lupta cu sarmalele (le faceam pentru prima oara in viata). Au iesit super. In fine, pe opt seara cioc cioc...socrii in usa.
Prima faza: ii da sotului cadoul si mie..PUNGA CU BONUL IN EA!
Nu am zis nimic. Pun eu masa, servesc sarmalele minune, desert, vin suc si bomboane cu ciocolata. Oamenii par multumiti, mananca tot, pleaca. Buuuun. Sambata a fost ziua socrului. Vineri seara mergem noi pe la ei. Soacra-mea si cumnata faceau pregatiri: salata de vinete, salata boeuf, friptura, etc etc. Si eu zic : "mama ce de pregatiri, parca e revelion!". la care ce credeti ca imi zice "mama soacra":
"eee, vezi, uite aici la mine sa iei lectii cum se pregateste ziua cuiva!!!!"
Am zis ca o strang de gat: adica cine o auzea ce zicea: ca a fost biata femeie la mine si nu i-am dat nici apa. Ce mai conteaza ca acum nu stam nici noi cu banii pe roze (ca tot omul de fapt) si am pregatit ce m-am priceput si mai ales in limita venitului.
Si i-am zis si io atunci" lasati tanti ca data viitoare va invita la restaurant!". Si nici nu m-am dus a doua zi la ziua socrului (oricum aveam nunti deci terminam tarziu treaba). Si cand a intrebat de ce nu am venit si i-a zis sotu ca sunt suparata ce credeti ca zice coana " aaa pai eu nu am zis cu rautate!!!".
Ziceti si voi acum...ufff. ca m-am mai racorit

Mergi la inceput