CLUBUL NURORILOR

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

quote:
Originally posted by ralucah

He he...vechi subectu....dar totdeauna bine venit.
Io pana acum ma intelegeam cu a mea asa si asa, cu bune si cu rele. Eu sunt mai afurisita de felul meu si nu prea plec capul si daca ma jignesti gratuit..poi raspund si eu.
Da acu hai sa o parasc si eu cu ultima faza...si ziceti voi daca sunt eu nebuna sau nu.
Lunea trecuta a fost ziua sotiorului. Cum la firma in perioada asta e foarte aglomerat (eu organizez nunti si am si o florarie) i-am zis ca daca vrea sa invite pe cineva sa facem duminica ca sa pot pregati si eu una alta si mai ales sa fiu acasa. Buuun. Dumminica pe la pranz suna "draguta" de soacra vorbeste cu el juma de ora si el ii tot zicea sa vina cu socru pe la noi in vizita. Ea nu si nu ca nu vine cu o zi inainte ca poarta ghinion!!!??? In fine, zice ea ca poate trece mai pe seara.
Eu luasem niste rulade foooarte bune cu ciocolata, vin si suc. Acu' zic io daca vine Maria Sa in vizita sa ma pregatesc. Fac eu curat repede si al meu zice" hai sa facem si de mancare". Buun. Zic hai sa facem sarmale. Ma duc la piata, iau tot ce trebuie si da-i si lupta cu sarmalele (le faceam pentru prima oara in viata). Au iesit super. In fine, pe opt seara cioc cioc...socrii in usa.
Prima faza: ii da sotului cadoul si mie..PUNGA CU BONUL IN EA!
Nu am zis nimic. Pun eu masa, servesc sarmalele minune, desert, vin suc si bomboane cu ciocolata. Oamenii par multumiti, mananca tot, pleaca. Buuuun. Sambata a fost ziua socrului. Vineri seara mergem noi pe la ei. Soacra-mea si cumnata faceau pregatiri: salata de vinete, salata boeuf, friptura, etc etc. Si eu zic : "mama ce de pregatiri, parca e revelion!". la care ce credeti ca imi zice "mama soacra":
"eee, vezi, uite aici la mine sa iei lectii cum se pregateste ziua cuiva!!!!"
Am zis ca o strang de gat: adica cine o auzea ce zicea: ca a fost biata femeie la mine si nu i-am dat nici apa. Ce mai conteaza ca acum nu stam nici noi cu banii pe roze (ca tot omul de fapt) si am pregatit ce m-am priceput si mai ales in limita venitului.
Si i-am zis si io atunci" lasati tanti ca data viitoare va invita la restaurant!". Si nici nu m-am dus a doua zi la ziua socrului (oricum aveam nunti deci terminam tarziu treaba). Si cand a intrebat de ce nu am venit si i-a zis sotu ca sunt suparata ce credeti ca zice coana " aaa pai eu nu am zis cu rautate!!!".
Ziceti si voi acum...ufff. ca m-am mai racorit




Raluca draga, soacra-ta e o scorpie si o ne---tita. Isi inchipuie ca daca esti nora ei tre' sa te jigneasca in fel si chip. Cind te mai supara spune-i cele de cuviinta sa-si bage mintile in cap.
In plus, nici nu avea dreptate : ati facut ce ati putut de timp, de bani si de mina de lucru. O rautate !


Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Ralucah, draga mea, dar ti-a trantit-o soAcra ta rau de tot, si apoi mai zice si ca n-a zis-o cu rautate. Spune-i si tu ce te racoreste, si daca se ataca, loveste-o cu vorbele ei:"n-am spus-o cu rautate!".Doamne, ce isi inchipuie ele, ca pot spune chiar orice? Cumva titulatura de soacra le da dreptul la orice? Ce daca le suntem nurori, noi nu trebuie sa fim respectate, ca niste oamene ce suntem, sa se gandeasca ca daca baietii lor s-au insurat cu noi, au avut ei un motiv, altfel isi jignesc proprii baieti, ce ei s-au insurat cu noi de prosti?
Andan, cand m-am referit la "de la tara", si eu am gandit ca si tine la felul de a fi al omului, nu la provenienta/ Pentru mine omul de la tara inseamna omul simplu, care cunoaste regulile bunului simt asa cum sunt ele in popor, un om chinuit, muncit, nepervertit de un sistem de civilizatie pe care nu il intelege dar pe care il copiaza grotesc. Este acea categorie de oameni care ne aminteste de bunici, cel putin asa percep eu acesta sintagma, caci e o sintagma, nu o plasare fizica intr-un anumit spatiu.
Karina, e groaznic prin ce ai trecut, dar e minunat ca nu mai stati cu ei. Si ai dreptate, uneori sotii nostri sunt cam lasi si se cam uita in gura lor. Dar si eu cred ca dupa ceva timp isi cam dau ei seama cum sta treaba si trec de partea cealalta a baricadei.
Fetelor, capul sus! - si noi avem gura!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andan spune:

Stiu Fiquelle ca ai inteles exact ca si mine sintagma respectiva - am vrut doar sa aduc o precizare in caz ca cineva ar fi inteles-o altfel.

Pupici si sa aveti toate o zi buna

Daca dragoste nu e, nimic nu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Figuelle, sincer nu stiu cum sinteti voi, dar eu in general lucrurile rele care mi se intimpla nu le tin minte, asa ca acum doar cind mai citesc un subiect ca asta imi aduc aminte. De fapt pot sa spun ca i-am iertat, dar nu uit de tot.

Important e ca acuma ne intelegem f. bine si ca am cine sa stea cu Bogdan - in afara de ai mei, cineva care sa-l iubeasca si sa aiba grija de el. Conteaza f. mult si pot sa spun ca sint o femeie norocoasa, din toate punctele de vedere.



Karina + Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Karina, cred ca s-au schimbat mult si pt ca au devenit bunici. Si eu am vazut ca soacra-mea a lasat-o mai moale de cand s-a nascut Sofi - nu i s-a adeverit prezicerea, ca nu sunt in stare sa fac copii. Un copil ii mai inmoaie, si in plus ca sa stea cat mai mult cu nepotul trebuie sa se poarte frumos si cu noi, ca altfel pierdem cheile de la usa cand suna ei la sonerie.

Mada si Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geut spune:


Wow, ce m-ati nimerit cu subiectul asta!

Am cea mai zgarcita soacra din cate s-au pomenit. Daca vine la copiii mei, le aduce cate o patratica de ciocolata infasurata in folie de aluminiu, atata tot. Cat despre imbracaminte, jucarii, spune ca oricum au prea multe, nu le mai trebuie.
Iar patratica de ciocolata poate fi veche si de un an, ca ea le patreaza pe toate bine, e strangatoare, nu ca mine!

A venit odata cu placinta de branza, zic "vai ce cumsecade soacra am!". Si dupa ce mananc vreo doua bucati, imi povesteste ca mai avea 2 oua dinainte sa plece la tratament (unde a stat o luna!) si ne-a facut si noua o placinta cu ele.
Imediat m-am dus la baie si mi-am bagat degetele pe gat si-am zis mersi ca fetele nu se inghesuisera sa manance din placinta minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Geut, esti mortala !
Vorba lui Karina, cand va citesc imi aduc aminte de maximele soacra-mi. Luata global se putea si mai rau. S-a schimbat mult de cand are nepotel si s-a obisnuit cu gandul ca fi-su i-a scapat printre degete. Dar in primii ani... brrrr nici nu vreau sa ma mai gandesc. Ce inseamna sa fii puiut! Acu' doar pe jumate daca ar mai face la fel si .

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Eu una sint foarte multumita de soacra mea. Si-a educat toti copiii (5 la numar) in spiritul de a ajuta in casa (indiferent ca sint baieti sau fete). Sotul meu stie sa si spele, sa calce, sa-si face de mincare, a fost mai bine pregatit decit mine sa schimbe un scutec sau sa rigiie copilul dupa masa (a avut surori mai mici gemene).

De cind ne-am casatorit (in aprilie 10 ani) nu s-a bagat niciodata intre noi. Ma trateaza la fel ca pe copiii ei (totusi nu pot sa-i zic mama sii zic Anna), nu uita zilele de nastere (la copii si la mine), intotdeauna e mindra cu noi si ma ia si pe mine cu ea peste tot cind are chestii de caritate (soacra mea e catolica si foarte proeminenta in comunitatea ei).

De stat cu nepotii nu sta. Ne-a zis de cind ne-am casatorit ca dupa 5 copii vrea si ea sa respire putin. Putem sa-i lasam asa intr-o dupa amiaza dar sa nu facem obicei din asta. Pur si simplu nu mai are rabdare. Are si foarte multe probleme de sanatate - a supravietuit cancer uterin (foarte rare cazuri), a intrat la menopauza de la 35 de ani si inca sufera de caldura/transpiratii/etc.

Locuim la 10 de ei iar fratele sotului la o strada de noi asa ca ne vedem foarte des asa ca pot sa zic ca sint foarte multumita de ea.

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

eu sunt multumita de soacara mea.
o vad de doua ori pe an, de vreo 6 ani incoace.
ma iubeste in felul ei, si eu in felul meu.
de fapt eu ii sunt mai mult decit recunoscatoare ca a adus pe lume un baiat cum e sotul meu, un tip as zice perfect din toate punctele de vedere.
din pacate eu sunt cea , mai mult decit perfectibila....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

quote:
Originally posted by liris

eu sunt multumita de soacara mea.
o vad de doua ori pe an, de vreo 6 ani incoace.
ma iubeste in felul ei, si eu in felul meu.
de fapt eu ii sunt mai mult decit recunoscatoare ca a adus pe lume un baiat cum e sotul meu, un tip as zice perfect din toate punctele de vedere.
din pacate eu sunt cea , mai mult decit perfectibila....


subscriu!

dar mai adaug ca mi-am cunoscut viitoarea soacra abia inainte de nunta ( e ciudat pentru ca imi cunosteam viitorul sot de 7 ani, dehi am fost intr-o clasa in liceu, or pe viitorul meu socru il cunosteam). Am fost frustrata ca de a atata timp nu-mi face si mie cunostinta cu dansa, credeam ca e ceva in neregula cu mine, ori sotul meu zicea las ca e timp si pentru asta. Stia el ce stia. acum o vad 1-2 ori pe an si vreau sa zic ca e super!


pozici

Mergi la inceput