Se imbolnaveste des la gradinita! :(( ce sa fac?

Se imbolnaveste des la gradinita! :(( ce sa fac? | Autor: Adela

Link direct la acest mesaj

Acum ca ne-am acomodat si cu gradinita dam de alte belele.
Fetita mea se imbolnaveste des : de 1 luna de cand am inceput suntem la a 3-a imbolnavire (ca sa zic asa). Primele 2 dati a racit, de data asta nu stiu ce are (febra si tuse, vom afla de la medic, avem programare maine!).
Ce sa fac? Sa schimb gradinita (o fi mai bine in alta parte?)??? Sa aman si s-o dau de la 3 ani?
La gradinita asta NU ni s-a cerut certificat de sanatate (cum am auzit ca exista in alta parti!)
Nu as vrea s-o retrag dar nici sa se imbolnaveasca asa des (ca imi vine sa-mi iau campii. )
Oare cum sa procedez? Voi ce ati face/(ati facut?) uffff

Julia are 2 ani si 3 luni.

~~Adela & Julia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

La noi in Ro se cere un certificat de sanatate cu analize, vaccinuri, etc, dar... join the club! Si noi avem aceeasi probleme. Hai pe Parintii intreaba.. sunt acolo vreo 3 subiecte la care se discuta metode de prevenire a racelilor: tratamente homeopate, naturiste sau vaccinuri, Ribomunyl, etc.

Asta e colectivitatea asociata cu varsta lor, pana pe la 7 ani tot asa o tin: vine unul cu un virus, il iau toti. Samd. Tuse+febra = alta raceala, sau continuarea uneia vechi. Sau doamne fereste, bronsita.

Numai bine,Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Cred ca m-am exprimat gresit cu certificat de sanatate. Suna prea pompos si asta e obligatoriu la inscriere. Dar e vorba de avizul medicului dupa fiecare boala : cum ca e sanatos copilul si poate merge (reintra) in colectivitate fara a fi pericol pentru ceilalti copii. Sunt gradinite care nu (re)primesc copilul - dupa o boala, fie ea si o banala raceala - fara aceasta dovada! La asta ma refeream!
La noi nu se cere! Ma gandesc oare procedand asa, scade ricul sa se imbolnaveasca des? Cum e in alte parti???

~~Adela & Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

quote:
Originally posted by Adela


Sunt gradinite care nu (re)primesc copilul - dupa o boala, fie ea si o banala raceala - fara aceasta dovada!


Asta suna chiar bine, dar la noi, in Romania, n-am auzit sa se practice asa ceva...Daca la voi sint asemenea gradinite, poate ca ar fi bine sa alegi una dintre ele. Desi sint foarte multe boli pe care fetita ta le poate lua chiar inainte ca ccc copilul care le transmite sa dea semne de boala. In rest, vorba Laviniei: "join the club"...
Ce pot sa-ti spun, din proprie experienta, e ca primul an e mai rau.
Despre aminatul gradinitei...tot la fel va pati cind va intra in colectivitate, dar parca e mai bine sa "dea piept" cu aceste probleme cind e mai mare. (asta mi-o spunea doctorita care l-a operat pe fiu-miu de polipi, ca sint o "criminala" ca-l dau de la doi ani la gradinita...In fine, la noi a trecut...)
Multa sanatate Juliei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

quote:
Initial creeata de Adela


Voi ce ati face/(ati facut?)


Eu am rabdat, l-am lasat la gradinita (avea 2 ani si o luna cind a inceput), am trecut prin multe episoade de boala, cu stat acasa cu saptaminile, iar anul asta ne-a venit mintea la cap si am inceput cu tratamente de imunizare. Pina acum (mai mult de o luna)a fost bine.
Insa eu nici nu prea aveam alternative.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Adela, certificatul ala, la noi, se cheama aviz epidemiologic. Poate sa fie doar reactia de la intrarea in colectivitate si apoi sa nu mai aiba probleme. Ce poti face? Ori mai ai rabdare putin si vezi daca tot asa de des se imbolnaveste, ori vorbesti cu medicul, sa-i dea un tratament pentru intarirea sistemului imunitar. Daca o retragi, nu rezolvi nimic, cand o vei duce din nou la gradinita, vor aparea aceleasi probleme. Si mai poti face ceva: vezi, la aceasta gradinita sunt tot timpul copiii bolnavi, chiar si cei mai marisori? Daca da, ceva nu este in regula. Noi am avut copilul la o gradinita unde tot timpul se imbolnaveau copiii. Alex al meu statea 2 zile la gradi si 2 saptamani acasa, cu antibiotice. El, care pana atunci nu vazuse un antibiotic! A fost unul din motivele pentru care l-am retras de acolo si dupa aceea nu am mai avut probleme.
Sanatate multa!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Dragelor, multumesc pentru raspunsuri. Nici nu stiti cat de bine imi fac (mai capat curaj s-o iau de la capat cu gradinita ... dupa ce o vad iar "pe picioare")
Intreb de certificatul ala ca imi spunea o amica ca ar fi si la gradinite particulare in Romania.


~~Adela & Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Adela, la orice gradinita, de stat sau particulara, se cere avizul epidemiologic. Noua ne-a spus directorea ca, daca vine fara el, la intrarea in gradinita, nu-l primeste. Cand lipseste niste zile (nu mai stiu exact numarul), trebuie sa aduca iarasi avizul epidemiologic.
Bafta multa!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelica spune:

Buna Adela,

Hai ca-mi trece o idee prin minte si ti-o scriu repede: sa nu fie cumva de la aerul conditionat, in cazul in care exista. De asemenea, intereseaza-te sa vezi cate grade sunt in aceasta perioada la gradinita ca sa o imbraci adecvat.

Sanatate copilutei si mamicii,

Carmelica si puiuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Din experienta mea pot sa va spun ca singura solutie este trecerea timpului.
Vladut a inceput gradinita la 4 ani si in primul an de gradinita a lipsit cateva luni datorita racelilor repetate. In anul urmator a mers din ce in ce mai bine. Treptat-treptat incepe sa se imunizeze in mod natural.
Am incercat tot felul de tratamente de imunizare (Bronhovaxom, IRS 19), echinaceea, vitamine de toate felurile, propolis, polen, etc.
Ma apuca disperarea cand il vedeam ca iar e rosu in gat, iar ii curge nasul, iar tuseste....
O doctorita ORl-ista mi-a spus o chestie foarte desteapta. Eu ma plangeam ca al meu copil raceste mereu, etc. Ea mi-a explicat asa: e normal ca un copil care intra in colectivitate sa raceasaca. Cat timp este tinut acasa el traieste ca intr-un clopot de sticla. Este obisnuit cu microbii membrilor familiei. Cand intra in colectivitate automat intra in contact cu noi microbi, virusi, etc. Acestia ataca organismul, copilul raceste dar in acest fel isi creaza si imunitatea. Eu cred ca are perfecta dreptate.

Avizul epidemiologic se cere cand vin copiii din vacanta. Daca un copil lipseste mai mult de trei zile cand se intoarce in gradinita trebuie sa aduca aviz epidemiologic. Se intampla deseori sa nu mai aduci avizul pentru ca daca ai avut copilul racit, a stat acasa si s-a facut bine, e o adevarata aventura sa te duci la policlinica si sa obtii avizul pentru ca stai o gramada de timp la usa langa alti copii bolnavi si risti sa se imbolnaveasca iar copilul. Deh, asa-i la noi la Romania !


Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Noi n-am ajuns la gradinita inca insa din experienta altor mamici stiu sa-ti spun ca toti copii care intre in colectivitate se imbolnavesc. Din cate am inteles eu poate sa dureze si 6 luni pana cand ajunge sa ii creasca imunitatea.
Eu cred ca ar fi o greseala sa o retragi, mai ales daca s-a acomodat cu aceasta gradinita. Daca o muti in alta parte, nu ai garantia ca nu se va imbolnavi si acolo.
Si nici un certificat de sanatate/aviz epidemiologic sau cum se numesc nu-ti poate garanta ca nu ajung si copii raciti la gradinita.

Multa sanatate micutei Julia si ... multa rabdare, orice inceput e greu.

Florina & Tudor (2 ani si 5 luni)



Mergi la inceput