Romance in Spania

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

dragele mele, de unde ar fi mai bine sa fac cumparaturi din Madrid sau din Palma????
cit despre vin, e prea mult, diurna mea e mica....din pacate, asa ca m-as multumi sa le iau cite un cadou, mai ales ca se apropie si sarbatorile....
eu probabil ca voi avea ceva timp de cumparaturi doar dupa orele 16-17.
mi-as lua eu o pereche de pantofiori, daca ii laudatai asa...cam cit costa unii acceptabili (mie imi plac genul comod, cu toc jos).

a...si uit ce era mai important...ce pot vizita in timp asa de scurt???
probabil ca voi ajunge intr-o dupa masa in Madrid, voi avea o zi plina in Madrid, 2 zile Palma si apoi intors acasa....

va multumesc si va sarut pe toate!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

se pare pina la urma ca nu mai plecam acum, ci prin ianuarie....asa ca poate prind perioada reducerilor, nu???

mie imi place Spania....imi place sa ma uit pe TVE si mai urmaresc emisiune Gente, corason...si mai este una duminica pe la ora 2, ceva legat de viata mondena!!!! stiti despre ce vorbesc, nu?

va sarut pe toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Nu stiu exact ce sa-ti spun , eu una nu am fost in Palma de Mallorca insa aici toti stim ca in Palma lucrurile nu sint prea ieftine.

Eu i-ti dadusem citeva magazine de unde poti cumpara destul de ieftin , chiar foarte ieftin imbracaminte , incaltaminte etc.
Cit despre ce poti vizita in Madrid, nu stiu ce sa-ti spun ,sint multe locuri frumoase.
Pacat ca nu poti sa stai o saptamina sau doua.

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

aura iti multumesc. intrebasem de Palma deoarece am o colega care a fost acolo si a zis ca gasesti multe lucruri pe la bazar...dar nici ea nu a stat mult nici in Madrid, nici in Palma....si voi stiti mai bine.
spuneti ca din ianuarie incep reducerile? sunt substantile? va intreb ca si pe aici se poarta moda asta....dar reducerile sunt infime sau substantiale doar la articole de proasta calitate care nu se vind in ruptul capului.....de, ca la romani.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Aici in Spania sint obligati prin lege de a face reduceri de pret in toate articolele.

Intre 10% - 50% de reduceri si nu numai atit sint obligati de a pune pretul vechi alaturi de pretul cu reduceri.
Si in Madrid ai bazaruri insa doar dimineata de la 9.00 pina al 14.00, aici preturile sint foarte mici .
Gasesti incaltaminte de piele la un pret de 15- 20 euro.
Haine de la simbolicul pret de 3 euro in sus, accesorii,chiar si imitatii de la marile case de moda.
Si crede-ma ca ai calitate.
Lucruri care le gasesti in magazine la preturi foarte mari aici le gasesti foarte ieftine.
Chiar si zisele doamne de societate cumpara aici.

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Voi celelalte fete de ce nu oferiti o mina de ajutor?

Ce s-a intimplat cu voi?

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

aura, esti o draguta, mii de multumiri. poti sa-mi dai citeva detalii despre bazaruri? adica denumiri si locatii??? ca sa stiu sa intreb de ele.

pupici multi!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

eu nu stiu ce sa mai zic.
in primul rind daca mergi in ianuarie se cheama ca te-ai scos ca vei putea "disfruta" din plin de "rebajas".

apoi Aura e cea mai indicata la sfaturi ca traieste acolo in prezent.
tot asa ca si ea , eu din piata cumparam anumite chestii . si chiar daca au pretul mic sa stii ca sunt de buna calitate. pe probate.

daca vei merge in centrul Madridului , reducerile sunt so-so in sensul ca o.k de la 100 de euro pantoful a ajuns la 50 . tot e bine ...dar daca stii unde sa mergi poti gasi super-afaceri: pantofi super si la 15-20 de euro.
eu cind am mers in Sevilla , anul treecut , m-am luat cu miinile de cap cind am vazut preturile din centru (nici o dif. nu era intre Spania si Olanda...si atunci de ce sa mai cari pantofi...din Spania) apoi am ajuns in locuri nu super centrale. era o bagatie de pantofi frumosi frumosi, pieleea spanioleasca super buna si cel mai bine... ieftiiini.

asa ca iti recomand sa te feresti de centrul madridului , ci mai degraba imediat linga centru daca ai posibilitatea sa ajungi , si asa cum spunea Aura prin piete iarasi.

in Madrid iti recomand Prado ptr arta clasica, Reina Sofia ptr arta moderna, ambele linga gara Atocha, iti recomand o plimbare prin retiro daca nu-i prea frig, iti recomand pur si simplu sa privesti oamenii . eu asa fac , nu-s innebunita sa-mi bifez liste cu muzee si tot felul de chestii d'astea , imi place mult sa ma plimb pe strada si sa prind spiritul locului.

si eu ma uit la Gente seara iar emisiunea de duminica tot un Gente : Corazon, Corazon...:)) asta nu prea-mi place prezentatoarea ei.
dar iti recomand joia o serie de televiziune :Cuentame como paso.
iar martea tot pe TVE : 59 minutos , o emisiune de dezbateri . e foarte interesanta.

***********************
Once a grump, always a grump
http://community.webshots.com/user/s_b2702

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

quote:
Originally posted by mama lia

aura, esti o draguta, mii de multumiri. poti sa-mi dai citeva detalii despre bazaruri? adica denumiri si locatii??? ca sa stiu sa intreb de ele.

pupici multi!!!!

mama domnisoarei Cristina (28.09.1993)

Mama lia, in Madrid nu stiu exact unde se pun bazarurile(baratillos, Mercadillos), eu cind ma duc cumpar foarte mult in Factory e foarte ieftin.
Aici poti intilni fotografii,http://www.munimadrid.es/Principal/portada.html etc... despre Madrid.
Eu una i-ti recomand Muzeul de ceara, e interesant.

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Buna fetele.........

am si eu o intrebare pt cele care stiu Barcelona.
Am o verisoara care ar vrea sa vina pt o noapte dupa 1 ian. pina in 5 ian. acolo...........e studenta si vrea ceva ieftin. Eu am gasit hotel pe formula1, cu urmatoarea adresa:

Address :
CARRETERA NACIONAL 152 KM 18
BARRIO RIERA SECA
-8100 MOLLET DEL VALLES
SPAIN

Tel : (+34) 935 70 80 90
Fax : (+34) 935 70 88 11

Ma puteti lamuri si pe mine. e in Barcelona? Sau e departe de oras? Sau poate stiti voi ceva f. ieftin, pt 2 studenti, pereche, dar taaaaaaaare cumintei:-)
in jur de 30 euro camera pe noapte.............max.40 euro.........

va pupicesc


Ralu

Mergi la inceput