La cati ani la scoala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Eu zic ca problema se pune in felul urmator: sa nu-l dezavantejezi fata de copiii din clasa. Sa nu plece cu un "handicap".

Nu putem compara ce era acum 20 de ani pentru ca atunci cam toti copii mergeau la 6 ani si cateva luni, deci majoritatea nu aveau inca 7 ani impliniti cand incepeau scoala. Trebuia sa aduci acte de la medic pentru a mai putea tine copilul acasa un an si intredevar copii care aveau 7 ani si ceva erau exceptii si pareau ciudati.

Acum insa, am auzit ca sunt si copii de 8 ani in clasa.
Pai nu va dati seama cat de mult conteaza la aceasta varsta si cateva luni, dar aproape 2 ani.

Mama mea imi spunea din experienta ei: doua fete. Sora mea (mai mare) a inceput la 6 ani si 5 zile( cea mai mica din clasa ei), eu la 6 ani si 8 luni.

Cu mine a fost mult mai usor. Cu sora mea, desi era foarte isteata a fost mult mai greu, si niciodata, pana la liceu, nu a avut rezultate spectaculoase (ce-i drept ca in generala s-a nimerit in clasa cu baiatul invatatorului, al primarului, etc, o gramada de "personalitati locale" care trebuiau sa ia premiu, deci pana la ea se terminau premiile). A fost un chin si pentru mama si pentru sora-mea.

Mama a zis ca nu ar mai repeta "greseala", insa atunci a fost nevoita sa o dea la 6 ani, deoarece in anul urmator ar fi luat-o in clasa o invatatoare care era "putin nebuna".






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ainef spune:

Buna,

baietelul meu are 6 ani si 9 luni si nu l-am dat la scoala. Problema aici din punctul meu de vedere se pune astfel:
- nu conteaza cat de inalt esti, conteaza cat de matur esti.

Baietelul meu stie sa scrie si sa citeasca dar nu-i sta capul la asa ceva. Prefera sa se joace si m-am gandit ca intr-adevar acest an de copilarie nu-l mai prinde: odata inceputa scoala - se mai termina cand este mare, apoi intra in viata si adio copilarie. Si ce daca va termina scoala la 19 in loc de 18 ani. Ce are de pierdut? Nimic!

Cat de greu sau nu este la scoala nu se vede acum in primul an de scoala ci mai tarziu. Nu e vorba ca nu face fata ci cat de obosit este si cat de mult il solicita sa-si faca temele pe unul de 6 ani comparativ cu unul de 7 ani.

Succes tuturor scolarilor!

Mergi la inceput