Prietenii omului (2)

Prietenii omului (2) | Autor: viorela hoff

Link direct la acest mesaj

Continuam fetelor?
Vio

http://community.webshots.com/user/famhoff

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Daa!

Vio e superba Suzy . Intr-adevar cockerii in Romania sunt de talie mai mare, Clara cred ca are inspre 18 kg. Probabil sunt o alta subspecie, sau sunt si hraniti neadecvat.

Lilanda ce face Ilie??

Ciuf bine ai venit .

Noi am fost in w/end la munte si Clara a stat numai in curte, a alergat nonstop. Ii place la nebunie, se simte pe domeniul ei. Daca venea vreun caine strain, il latra de il innebunea, chiar daca respectivul era de doua ori cat ea

Dana si Stefania (27.06.2003)
-----------------------------------------------------
"Life has more imagination than we carry in our dreams".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

neaparat sa ma anuntzati daca face vreo cockeritza pui la anul. Ma bagatzi in balamuc cu ai vostri...

pupici si la cei mari si la cei mici.



"Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

neaparat sa ma anuntzati daca face vreo cockeritza pui la anul. Ma bagatzi in balamuc cu ai vostri...

pupici si la cei mari si la cei mici.



"Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Ia uite harnicie pe noi!!! Deja la capitolul doi sintem!!!
Kehleyr, multumim de intrebare, Ilie pare sa fie OK...adica nu a mai reptat figura cu scuturatul urechii si nici nu da semne ca ar vreo sensibilitate la ea, pentru ca nu-l deranjeaza daca-l ating mai apasat prin zona. Sper sa nu fie ceva grav...il tin insa sub observatie!!! :-)
Si deci Clara, era stapina pe situatie la munte??? :-) Cred c-a dormit tun azi noapte!!

pozulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Suzi e domnisioara incepand de ieri, si parca a devenit mai serioasa!
probabil ca au loc niste transformari in ea pe care le simte.
I-am pus pampers prin casa si e f. mandra de ei.
Are 8 luni si 12 kg aprox. si speram ca o perioada mai inceteaza cu cresterea.
Cred ca cockerii sunt ideali pt. copii, ne uitam la a noastra si de cate ori vede un copil, tremura codita in ritm alert si apoi se scutura tot corpul de bucurie. Isi lasa urechile pe spate si chitaie si sare sa "pupe"pe astia mici.
Lilanda, poate Ilie intr-adevar a avut doar o furnica sau un fir de par!
cateodata se scarpina si ei..."pur si simplu" ca si oamenii.
Pusilici la toate
Vio

http://community.webshots.com/user/famhoff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Vio, cainii de obicei cresc pana la 9 luni, deci s-ar putea ca domnisoara ta sa nu se faca mai mare decat atata.
Lilanda, lui Iliuta al tau, incearca sa-i pui spirt in ureche. Eu am o "sticla" de plastic, si la capat are un tuturuc ascutit. Il pun in ureche si strang sa iasa spirtul. Tin capul la caine, si pe urma masez urechea. Dupa tot procesul asta isi scutura capul si daca e ceva, trebuie sa iasa. Poate are un dop...
Kehleyrcu tot respectul, dar sant caini in Romania (ma refer la cei de casa, nu la maidanezi), care mananca mai bine decat multi caini din America, cu tot felul de crochete si pateuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

energy, de acord cu tine! Si eu vreau pui la anul, din canisa "desprecopii"!
Kehleyr, nu ne pui si tu o poza cu Clara ta?
In legatura cu cockerii, eu stiu ca exista doua "subspecii", cockerul englezesc(ala care-l stim cu totii), si cel american, care are urechile mai lungi, botul mai scurt si e mai mic, ca "gabarit", in rest cred ca difera de la catel la catel (ca si la oameni...). Eu am ajuns la concluzia ca Topaze e un shih tzu "urias", la 8 kg, n-am mai vazut shih tzu asa mari ca el, vet. a zis ca e la limita superiopara si sa avem grija sa nu se ingrase...
Vio, si lui Benny ii placeau copiii (sper ca-i mai plac! adica e pe undeva si-i merge bine....), si din cauza asta aveam probleme in parculet cu tot felul de bunici aiurea, care le explicau la nepotzei, ca "uite, vezi, catelu'ala sare sa te muste, si dupa aia trebuie sa te ducem la nenea doctoru' sa-ti faca injectie"; iar faptul ca al meu ciine era in lesa (scurta) nu le linistea...
Lilanda,ma bucur ca Ilie n-are nimic!
Sanca, eu cred ca in afara de pateuri si crochete, conteaza si mostenirea genetica si dragostea stapinilor....
Pupici si linsaturi de la noi!

"Viata e ca mersul pe bicicleta: daca vrei sa-ti mentii echilibrul, trebuie sa avansezi. (A. Einstein)"
Cu bine,
Elena
Pozele noastre


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Elena, de acord cu tine. Si animalele au stresul lor, si cand sant stresate sant expuse mai usor bolilor, ca si noi.

OK, week-end-ul asta am crezut ca am patzit-o cu Oreo al meu. Am mers cu el la un parc nou pentru noi, in Fiesta Island, pe malul celalalt de la Sea World. Parc, mare, special amenajat pentru caini, care se intainte cam pe o mila. In drum spre parc, mergeam cu geamurile toate deschise, Oreo al meu, ca intodeauna iesit pe fereastra, cu picioarele pe oglinda is urechile in vant. Nu mergeam cu viteza, ca drumul e sens unic, si e impartit cu biciclete, si se merge max 25 de mile pe ora, dar eu trebuie sa fi avut 15. Cand aud un "clang" in usa pasagerului. Ma uit, Oreo nicaieri. Opresc imediat. Deschid usa pasagerului cu inima in gat, ca sa vad un caine dezorientat, care nu stia cum ajunsese din masina in drum....
In parc, eu cu picioarele ca de cauciuc, si tremurand de soc, l-am inspectat bine. Nu a avut nimica. Oricum, Oreo al meu plange din toate nimicurile, nu tace la durere.A alergat, s-a tavalit bine in alga, si s-a jucat cu alti caini.
A fost o sperietura mare, dar de acum incolo, nu mai pofteste el la geam deschis. Chiar ma gandesc sa-i cumpar astazi o centura speciala pentru caini care ataseaza hamul lui de scaun.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Auolooo, Sanca...bine ca ti-ai dat seama!! :-) Intelg ca a cazut de pe fereastra, nu??? Nu sta in portbagaj??? Io asa il plimb pe Ilie si chiar e confortabil locul pentru el...plus ca are o vedere panoramica!!

pozulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Ar fi bine daca al meu ar vrea sa stea in portbagaj, dar l-am invatat noi prost. Nu, el sta pe scaunul pasagerului, si se uita pe parbriz sau pe geamul lui. Eu dau geamul in jos sa nu-mi lase urme cu botul pe geam. Acuma, ciu ciu, nu mai primeste geam deschis. Si nici macar cu capul afara nu-l mai las, ca mi se inmoaie genunchii numai gandindu-ma daca as fi avut viteza mai mare.... Cascador il face mama.

Mergi la inceput