Prietenii omului (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Wow, Sanca...bine ca s-a terminat cu bine, poate ca si sperietura care a tras-o Oreo ii va fi de folos.
M-am speriat un pic si eu, Topaze "calatoreste" printre altele si asa, adica vine in fata si scoate capul pe usa, ca taaaare bine e sa bata vintul pe la urechi, insa totddeauna cind face asa ceva, il tin de zgarda, bine , pentru noi e mai usor, ca in cazuri din astea, barbatu-meu conduce iar eu stau in fata...Insa s-a intimplat o data sa-l piarda, era singur cu Topaze in masina, Topaze statea pe chestia aia care e deasupra portbagajului, iar portbagajul s-a deschis in mers...Topaze se speriase, noroc ca n-a schitat nici un gest, barbatu-meu a oprit imediat si a inchis portbagajul...Daca ii cumperi ham, sa ne spui si noua cum i-a placut...

"Viata e ca mersul pe bicicleta: daca vrei sa-ti mentii echilibrul, trebuie sa avansezi. (A. Einstein)"
Cu bine,
Elena
Pozele noastre


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Aoleu, Sanca, bine ca nu a patit nimic! OPricum nu e bine sa il lasi cu geamul deschis, il poate trage curentul la urechi si poate face otita...

Referitor la mancare, tocmai, mie mi se pare ca nu e bine sa le dai cainilor "delicatese" umane stil covrigei, biscuiti si altele asemenea... de asta ma referam ca in Ro cainii nu mananca bine, adica nu mananca stiintific...

Am pus o poza cu Clara la profilul personal, sper sa puteti sa o vedeti... E la tara, asteptand sa fie spalata dupa o tura prin noroi

Dana si Stefania (27.06.2003)
-----------------------------------------------------
"Life has more imagination than we carry in our dreams".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Kehleyr, da' ce frumoasa-i domnisoara ta...aurie, rubinie!! Ehhh, grea treaba cu "delicatesele" !!! Trebuie sa recunosc, ca-i mai scap si eu din cind in cind lui Ilie cite jumate de biscuit cu unt (sint mici, dar deliciosi), ca mi se face rau cind il vad sezind "mumos" cu gura fluviu...face balta pe jos, serios!!! Insa de cele mai multe ori il scot din incaperea in care se consuma astfel de "bunatati" :-)

pozulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Asa-i, Kehleyr, Clara ta e frumoasa foc! Macar ii place in cada? Mie mi s-a intimplat sa fug prin casa dupa cockeru' sapunit bine, ca vroia s-o taie inainte de sfirsitul baitzei...
Lilanda, pai faimosii Danish butter cookies ne plac si noua, nu numai lui Ilie...
Ii mai dam si noi lui Topaze din cind in cind chestii gustoase, din cind in cind mai zic si eu "Stop" (eu is aia "rea" la noi in familie, pentru ca zic sa nu-i mai dea prajiturele sau brinza ciinelui, zic copiilor sa-si faca temele sau sa faca ordine, samd),si asta pentru ca toti ciinii lui soacra-mea au ajuns obezi din motive de "gustarici", cel pe care-l are acum a devenit chiar obraznic, adica atunci cind mincam cu totii, face turul mesei si a cu laba atit de tare incit zgirie...Si Topaze se prosteste cind sta mai mult pe la ea, dar o data reintors la noi isi revine rapid...Bine, soacra-mea e un caz special in ce priveste animalele pe care le are, ca in afara de asta, e o soacra super!

"Viata e ca mersul pe bicicleta: daca vrei sa-ti mentii echilibrul, trebuie sa avansezi. (A. Einstein)"
Cu bine,
Elena
Pozele noastre


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Ce dulce e Claraaaaaaaa!!!! Mi-au dat lacrimile, am adaugat si eu pe site o poza cu prima mea Suzi.
Fetelor, noi am cumparat pt. Suzi un ham special pt. masina care se pune la centura de siguranta. In felul acesta are loc destul cat sa se miste dar nici nu poate sari. Oricum ea e cuminte in masina, nu se agita, de obicei doarme, mai ales pe Autobahn.
Elena de ce nu cumparati pt. Topaze "bombonici" si "ciocolatele" speciale pt. caine?
Aici se gasesc de tot felul si noi i le dam ca recompensa, asa am dezvatat-o sa nu mai faca pipi si caca in casa de la 5 luni!
S-a invata sa nici nu mai latre dupa noi daca o lasam singura in masina sau in fata vreunui magazin.
Ce am patit cu ea toata varaaaa!!!
De fiecare data gaseam pe cineva care "ii tinea de urat" pana ieseam noi din magazin, si apoi tine-te morala (nemtii astia grijulii), ba ca stresam cainele, ca e prea mica si sufera etc.
Acum e cuminte si nu mai avem treaba cu nimeni.
Cockerii sunt de vreo 3 feluri, English, American and Springer. Ultimii sunt de talie mai inalta, adica ceva mai mici decat un setter, cred eu ca cu ei s-au imperechet prin Ro, de au iesit asa de mari!
In ultimul timp insa au fost aduse rase de English C. si in Ro, de talie mai mica si se incearca o normalitate a speciei, daca e posibil asa ceva in Ro, pt. ca imperecherile se fac inca aiurea si nu exista nici o evidenta clara.

http://community.webshots.com/user/famhoff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Mamicilor de catei si pisici,

Abia acum a aparut online si Suzi a mea. Arata aproape ca in poza la vremea respectiva, numai mai pufoasa.
http://www.formula-as.ro/articol.php?nrrev=632&&codcap=122&&idart=5588

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

PS. Si voi stati toata ziua bot in bot cu adoratele vostre canine sau feline? Ca eu atata le mai pup pe capsor, iar ele, hoatele, inchid ochii de placere si incep sa toarca.

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Vio, avem si "bombonici" si "ciocolatele" cīinesti, dar cīnd sīntem cu soacra, mai importanta e puterea exemplului...Avem si oase cu maduva si crengute pe care le aducem de afara, ca-s mult mai bune daca le rontzaim pe covor!
E bine daca Suzi nu mai latra daca o lasati afara cind intrati in magazin, toti cockerii pe care i-am cunoscut, faceau un scandal imens cind asteptau afara...
Scarmanus,eu as sta bot in bot cu pisul meu, doar ca dumnealui are o fire mai independenta si daca vrea la pupat, e doar atunci cind ma "pupa" el...In rest, Suzi a ta e o versiunea cenusie a motanului meu (sau invers...)

"Viata e ca mersul pe bicicleta: daca vrei sa-ti mentii echilibrul, trebuie sa avansezi. (A. Einstein)"
Cu bine,
Elena
Pozele noastre


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

mi s-a sters subectu si acu tre sa o iau de la capat..

Scarmanus frumoasa povestea si pt pisi sa se faca bine..

cat despre intrebarea ta.. si eu l-as pupaci toata ziua pe Bandit al meu da e un jmecher fara pereche numa cand vrea el adica cu portia ca dehhh cei prea mult strica (zice el ). cand vin acasa de exemplu ma innebuneste. vrea in brate si daca nu-l iau se catara pe piciorul meu. il iau in brate si nu sta nici un minut ca vrea jos si tulea afara. apoi mai vine din cand in cand sa il mangai si iar pleaca.
acu incepe sa fie mai rau ca nu-l mai pot lasa asa mult afara ca se lasa rece si mai si trebe sa inchid usa ca vine frig inauntru zzbrrrr si el asteapta la usa sa intre iar... dar ne-o descurca noi..


pt pisici si catei de la Louisea si Bandit cel nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare,
Sanca, imi pare rau pentru Oreo. Bine ca nu a patit ceva rau. Dupa ce am citit patania ta, mi-am amintit de o prietena de-a mea, stand pe scaunul din dreapta, care isi avea jivina in poala si o tinea de lesa. Naroada, o puiuta de Labrador, a sarit pe geam, numai ca ... statea atarnata de lesa. Durere, nu altceva. Saraca, pur si simplu se balanganea in afara masinii.
Ce parere aveti, daca Monstrului meu i-as lua o botnita? Credeti-ma ca nu pot sa-l iau niciunde in masina ca gafaie de zici ca a alergat mile intregi. Asa face cand e fericit tare. Nu-l pot linisti. La intoarcere, pare mai calm, dar la dus sta numai in picioare sta, gafaie, stranuta de ne scuipa pe toti, tuseste, un intreg ritual. Stiu o tipa de i-a luat Mini Pincherului ei o botnita si era foarte multumita. Se pare ca gafaitul asta e caracteristic rasei asteia.
Aseara mi-am fericit Monstrul cu o portie de mancare de-a noastra. Mama-mama ce i-a mai placut! Mi-a si multumit.
Sanca, ziceai ca sa-l invat pe fiu-meu sa-i dea lui Cezar cate un biscuitel. Pai vreau sa spun ca-l mananca Luca si Cezar apoi il ia din gura lui, ca, cam asa ni se intampla.
Numai bine,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput