Fetelor!!!!!!Ce ma fac???

Fetelor!!!!!!Ce ma fac??? | Autor: Roxanica77

Link direct la acest mesaj

Aoleuuuuuuu.Am inceput caminul cu stangul.Ce ne facem fetelor?Ajutati-ma.Am fetita de 2.9 ani...si pe 15 septembrie a mers prima data la camin.E dependenta de mine.(si eu de ea :))cand am lasat-o in prima zi...a plans toata ziua dupa mine...a doua zi....a plans numai dimineata...iar a 3 a zi...nu a vrut sa o mai duc.Toti copii plang acolo...Ralucai ii plac la nebunie copii...si sa se joace cu ei...dar nu vrea sa stea fara mine.Invatati-ma ce sa fac...si cum sa fac...ca Raluca sa-si doreasca sa mearga la camin.


Va pupam Roxana si Raluca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

In primul rind linisteste-te tu! Se pare ca noi, mamele reactionam cel mai mult in periada asta de separare de puii nostri...
Pe fata mea cea mare, Sarah am dus-o la day-care cind avea un an si doua luni. Urla pur si simplu cind am plecat prima oara, ma stingea cu minutele ei micute si nu ma lasa sa plec! Cind ma suiam in masina in drum spre munca eram plinsa toata de nu mai vedeam strada! La munca nu mai eram buna de nimic, ma gindeam numai la lacrimutele ei pe obraz...
Si apoi am stat de vorba cu educatoarea care mi-a spus ca dupa "show-ul" in prezenta mea mai suspina o data, de doua ori si apoi e ok, se joaca cu copii, ride, are fun... Deci nu te gindi ca plinge asa toata ziua!
Un sfat pe care ti-l dau este ca atunci cind sinteti impreuna sa vorbesti in mod vesel si entuziasmat de faptul ca ea este mare acum, ca uite, merge la camin, ca are prietene noi acolo, wow! cum le cheama? si ce jocuri ai mai jucat...vezi ce frumos e?... si in felul asta sa o faci sa fie entuziasmata si ea!
Dupa periada asta a urmat alta mai ciudata cind nu mai vroia sa mai vina acasa, vroia sa stea cu copiii!!!

La's ca o sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Uite, ca sa te fac sa rizi, iti trimit poza de la day care facuta cam dupa o luna de la incepere... Sarah e cea care ride cu gura cascata de i se vede omuletu'...



http://community.webshots.com/photo/188457936/188460019kjGeuS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_alhillo spune:

am si eu o intrebare off topic dar nu m-am putut abtine cand am vazut poza fetitei tale alyssa.sunt doar 11 copii si 3 educatoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Cred ca erau in total 14 copii in clasa de la grupa cea mai mica, unii poate nu au venit atunci cind s-au facut pozele.
Fata in bluza alba este studenta, spre a deveni educatoare si facea practica, trimisa de scoala.
Educatoarele de la grupa cea mai mica sint cea din mijloc, Alma si cea din dreapra, Leah. Deci doua educatoare la 14 copii.
Regulile puse la day care de catre guvernul canadian spun ca la grupa de copii 6 luni-2 ani ani trebuie sa aiba paritatea o educatoare la sapte copiii, apoi creste in functie de virsta copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

La noi la gradinitza regulile sint asa:
Pentru copii 18 luni-2 ani jumatate 5 elevi la invatatoare
2 ani jumatate - 4 ani 6 elevi pe invatatoare
4 ani-6 ani 7 elevi pe invatatoare.
Exista o invatatoare principala care are master, restul de doua o asista pe prima si au diverse pregatiri, dar toate trebuie sa aiba fie o facultate fie sa fie studenta. Toti invatatorii trebuie sa fie certificati de stat.
Pentru copii sub un an regula in New Jersey este 3 bebelushi pe invatator maxim.
A




L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Se poate ca la bb-i mai mici de un an sa fie asa... mai putini bb-i pe educatoare... nu prea stiu bine...
Day care-ul unde o duceam pe Sarah accepta copii peste un an si stiu ca a trebuit sa astept sa se elibereze un loc si mi s-a spus de aceasta regula cu paritatea copii-educatoare pusa de catre stat. Se poate sa fiu incorecta cit priveste la numar, e mult de atunci... scuze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dee-Dee spune:

Roxanica, e drept ce au spus fetele inaintea mea.De cele mai multe ori noi, mamele, gresim facandu-ne mai multe griji decat trebuie si in felul asta transmitand celor mici starea noastra emotionala. Eu la primul copil eram asa cum spui tu, dependenta de cea mica, nu concepeam ca as putea sa-mi las puiul cu altcineva. Eram speriata si ea a simtit asta, rezultatul: ea plangea, eu plangeam.
Anul acesta am dus baietelul (3 ani si o luna)la camin cu program prelungit iar experienta (mea)si-a spus cuvantul. Am fost mult mai detasata, zambitoare, i-am prezentat totul in roz (bombon!), l-am lasat sa creada ca numai copiii cuminti sunt primiti la gradi, ca un fel de premiu.
Seara la culcare ii spun ca a doua zi surioara lui pleaca la scoala, mami si tati la servici si pentru ca acum e si el mare il las sa mearga la camin.
Incearca un pic cu micuta ta cu santaj, la modul: mami merge la servici sa aduca bani si daca esti cuminte cand te iau de la gradi mergem direct sa cumparam...ceva ce sti ca isi doreste ea.
Sau joaca-te cu ea in casa cu hartie colorata, lipici, creioane colorate, faceti "tablouri" din ele, o sa-i placa treaba asta, apoi ii spui ca la gradi doamna educatoare stie sa faca mai frumos...
Spune-i ca doamna stie o gramada de povesti si poezii, ca ii duce pe copiii cuminti la teatru de papusi....
Bafta!
Sa ne spui cum mai e fetita ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxanica77 spune:

Dragele mele,am facut tot ce mi-ati spus...ii vorbesc tot timpul...la toata lumea...in prezenta ei....cat e de frumos la camin...si cate jucarii sunt...si ce frumos e...etc,etc.O simt ca ii este frica...si nu-mi spune decat ca vrea sa stea cu mine acasa.Plange foarte tare dimineata cand o duc...dupa care am inteles de la ingrijitoare ca se linisteste.Dar dimineata....nu vrea nici in ruptul capului sa mearga.Zice ca nu-i place...toti copii plang si ei ii este frica.e o fire mamoasa...e miloasa si nu suporta sa auda tipete...si plansete in jurul ei.Va rog mai povetiti-mi de copii vostri.O sa va tin la curent daca Raluca s-a acomodat la camin.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxanica77 spune:

Ups.....avem si noi album http://community.webshots.com/user/roxanica77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:


Si noi ( 2ani si 10luni )am inceput gradinita pe 15. Am avut marele noroc sa nu plangem , ba dimpotriva, nu mai putem veni acasa,am tot sta la joaca. Sun intr-adevar cativa copii care plang de ti se rupe sufletul. Am vazut unele mame care duceau copilului ursuletul, maimutica sau care o fi jucaria lui preferata , au scris cu un marker mare pe ea numele copilului si stateau copilasii toata ziua cu jucaria in brate (era ceva "de acasa")si le mai trecea dorul.
Pe noi nu ne-a lasat educatoarea sa stam cu ei deloc.Indiferent daca plangeu sau nu a trebuit sa-i lasam si sa plecam. Curaj, din experientele multora se zice ca nu ar trebui sa dureze foarte nult acomodarea. Rabdare si perseverenta !

camelia

Mergi la inceput