Pestoaicele sunt pe aici? (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Buna pestisori!
Nu a mers DC asta,si imi era asa de dor de voi!
Bine ca s-a rezolvat problema.
Eu sunt bine,adica cat se poate spune bine...tot cu aceleasi probleme,intepaturi daca stau prea mult in picioare sau merg prea mult,chiar si pe scaun daca stau ma apuca rau de tot...si ma speriu,ca am senzatia ca iese bebele acuma...si fuguta in pat cumintica.
Dorm tare greu si nu mai stiu pe ce parte sa stau,ma dor soldurile tare...a,EMILLY,mai intrebat de col,sa sti ca astia nu mi-au zis nimic,habar nu am cum este..si faza e ca aici nu te consulta inauntru(scuze de exprimare),doar asculta inimioara bebelusului si la sonograma,a si ma cantareste si imi i-a tensiunea....cam asta se intampla la fiecare control cand merg....cand i-am zis ce simtomuri am ,a zis ca trebuie sa stau cuminte dar nu ca ma va consulta sau ceva...stiu ca fetele vorbesc de col scurt sau lung sau normal...eu habar nu am...dar sper ca totul sa fie bine ,si sa se termine totul cu bine,ca asa m-am saturat!...nu vreau sa ma mai gandesc la nimic rau si vreau sa stau cat mai calma!...noroc ca bebele se misca mult si ma distrez cu el,e un dulce cand se aseaza pe ficatul meu.
Hai ca v-am inebunit cu probleme mele!

Poate FLUGULETZ,are vesti mai bune despre starea ei!...asteptam noutati.
Fetelor cam atata nou despre bine...va pupicesc si ne auzim mai tarziu!
Mirela si bebele,34 sapt

http://community.webshots.com/user/crismir100
DPN 27 oct.-baietel-Robert Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Mirela, acele intepaturi de care vorbesti sunt normale, daca mai stiu bine sunt din cauza musculaturii care se tot intinde.Senzatia ca iese bb si asta e normala, stai cumintica in pat ca o sa fie totul bine.Din saptamina a 35-a aici au inceput cu examinarea colului si supravegherea saptaminala a mea si a lui bb.Stiu si senzatia aia ca vrei sa se gate odata, e din ce in ce mai greu acum.Dar e bine ca bb e vioi.Tu mai ai un pic, stiu ca pina la 40 de saptamini ti se pare o vesnicie, dar poate ai mai auzit, bucura-te acum cit bb nu plinge si nu stii ce sa-i mai faci.Acum e la caldurica, papa vine, viata pe el.
Hai ca nu mai e mult.

Nally si noi ne-am mutat acum vre-o 2 luni si stiu cam cum e cu despachetatul.Ca o incurajare noi am terminat intr-o luna de zile de despachetat si pus toate la locul lor.
E rau sa astepti sa-ti dea cineva caldura.Noi de citeva zile diminetile ne dam drumul al caldura un picut.
Sanatate multa tie si lui Sebi!

Emilly & Ilinca (26 ian.2004)
http://img.photobucket.com/albums/v97/Lepricon/Emilly/InMerrionPark.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v97/Lepricon/Emilly/Rosmere6net.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

pestoaicele mele...mi-a fost dor de voi!
ba nu a mers DC, ba am avut eu probleme acasa cu internetul...
eu ma simt binisor, fulguiesc pe unde nimeresc ...Apropos , Emily, in curand o sa fulguiesc si pe la tine...Pe unde stai tu..in ce zona?
Mie, zapada imi aminteste de Craciun si vin fiert, iar Craciunul este sarbatoarea mea preferata...si asa imi amintesc din copilarie dsepre nerabdarea si emotia pecare o simteam in zilele de Craciun..si miros de cozonaci...hm..

Abia astept si io (ca si Crismir) sa scap cu bine de toate astea si sa ma intalnesc cu bebe David..Noaptea dorm din ce in ce mai greu ...de durere de solduri...ma misc ca un fulguloi si nu ca nu fulguletz...si cam atat ca va plictisesc de tot...

Rodica, am admirat si eu pozele tale din concediu ...Tu ai adevarati flacai ...frumosi ..sa fie sanatosi!


cu David, 28 sapt., DPN 7 dec.
http://f2.pg.photos.yahoo.com/zumperiox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

fulgulet locuiesc in Montreal in partea de vest a insulei.Tu in ce parte a Canadei o sa ajungi?
Grija la burtica pe avion, e drumul destul de lung.
Si nu ne plictisesti mai zi-ne cum ai decorat camera lui David, i-ai cumparat patutul si toate cele necesare de inceput?
Pe Mirela nici n-o mai intreb ca sigur are tot ce-i trebuie pentru micutul Robert.
O zi frumoasa in cuntinuare!

Emilly & Ilinca (26 ian.2004)
http://img.photobucket.com/albums/v97/Lepricon/Emilly/InMerrionPark.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v97/Lepricon/Emilly/Rosmere6net.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

quote:
Originally posted by Emilly

fulgulet locuiesc in Montreal in partea de vest a insulei.Tu in ce parte a Canadei o sa ajungi?
Grija la burtica pe avion, e drumul destul de lung.
Si nu ne plictisesti mai zi-ne cum ai decorat camera lui David, i-ai cumparat patutul si toate cele necesare de inceput?
Pe Mirela nici n-o mai intreb ca sigur are tot ce-i trebuie pentru micutul Robert.
O zi frumoasa in cuntinuare!



Emily, m-am exprimat eu gresit..nu ajung in Canada decat cu ...gandul ca sa te fulguiesc cu zapada... Eu inca raman cel putin doi ani (cat mai e valabil green cardul sotului) pe meleaguri germane...Nu plec nicaieri, cu atat mai putin acum Te-am intrebat doar din curiozitate pe unde stai...
Sambata am tot umblat dupa patut, carucior si comoda...Rezulatul : i-am comandat caruciorul si cam atat...de patut si comoda de infasat ne mai gandim un pic...Iar mie mi-a venit ideea (nu stiu daca se poate pune in practica) sa luam o comoda simpla si sa mai puna sotu o scandura ceva si sa improvizam o comoda de infasat..Oare va merge? Am vrea sa luam si o foarte mica canapea ca sa am unde sa stau sa-l alaptez...etc...eventula sa se poata faca si pat de dormit..Tu ai asa ceva , Emily? ...iar cu decoratul, pentru faza de inceput ma gandesc doar la bordura tapet de care ti-am zis si pe urma, in timp, mai vedem...A! As vreasa cumpar si niste perdelute vesele...
Emily, tie cum ti-a iesit veioza?

cu David, 28 sapt., DPN 7 dec.
http://f2.pg.photos.yahoo.com/zumperiox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

fulguletz nici eu nu i-am cumparat masuta de infasat si ca si tine m-am gindit ca fac treaba cu o comoda obisnuita, mai ales ca masa de infasat o folosesti primele luni, 3 sa fie?apoii bb se misca si suceste si e pericol pentru el, zic eu.Deci am luat o comoda cu sertare, dubla pe care am zis ca incape si bb.Nu am folosit-o niciodata la schimbat si pe Ilinca o schimbam pe pat.Am ceva impermeabil cu pinza deasupra, cam 1m/1m, ca se mai intimpla si accidente si e bine sa le previi.

Eu am avut pentru alaptat un scaun-fotoliu pentru primele 2 luni, apoi scaun normal acum pat.Parca nu o mai tineam nicicum bine.Acum e ok.Eu am pat obisnuit de dormit linga patutul ei si intre noi o noptiera cu veioza inca nefacuta, inca nu m-am indurat sa o las singura in camera iar sotul s-a mutat pe canapea in living.Stiu ca nu e cea mai indicata manevra dar gaza inca ma scoala de 2-3 ori sa suga iar al meu sotior lucreaza a doua zi si nu pot sa-l deranjam de atatea ori 7 zile din 7.
Apoi galusca se scoala dimineata da aparatoarele la o parte si se uita la mine cu subinteles:"mai dormi mult?"

Ideia cu perdelutele vesele e tare buna.Ai ideie daca bordura aia de tapet se da jos apoi usor de pe perete.Eu nu as vrea sa fac ceva pe perioada lunga si de aia nu m-am aruncat sa-i cumpar bordura, dar e tare frumoasa.

pupici si te mai astept cu gindul pe la noi!cite kg ai luat pina acum?te intreb pentru ca spui ca dormi foarte greu, o fi si bb voinicel...si bine face.

Emilly si Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Buna pestisorilor!
Fetelor asa de rau am dormit si eu noaptea trecuta,ca si Fulgutz,ma dor soldurile rau de tot,si nu mai stiu pe ce parte sa stau...dragele mele,imi place cand aud ca vorbiti de decorat camera sau lucrusoare cumparate pt bebe...noi am laut patutul,un cosulet la inceput,pt ca nu avem loc prea mult si eu vreau sa stea bebele cu mine in camera ca am inteles ca e mai usor sa ma trezesc din 3 in 3 ore sa pape,si carucior si cadita pt baita,cu un suport atre fain pt caput,adica m-a impresionat ca nu mai e nevoie sa te chinui tu sa-i ti capul ,supr fain,nu?....si pt ca vorbiti de locusorul de schimbat,si eu i-am luat o chestie,nici nu stiu cum sai zic,care se pune pe comoda aceea sa-l schimbi,dar comoda nu am luat,si ma gandeam ca mai bine pun si il schimb pe pat(dupa cum spunea si Emilly)cu acel impermeabil....in rest am aproape toate...nu prea stiu ce crema sa cumpar sa-l ung pe bebe...ah,apropos,Emilly,tu cum faci,ungi fetita de fiecare data cand o schimbi,adica dupa ce face pipi sau caca,sau doar daca se irita?...am auzit atatea variante,ca nu stiu cum trebuie!?
Hai ca va pup,si mai vorbim!
A,si inca ceva,si mie imi place Craciunul,si aici nu e zapada,de trei ani nu am mai vazut-o,ce fericita esti Emilly ca ai zapada si toate anotimpurile,nici nu poti realiza ce bine e!...sti ca am si eu o verisoara care sta in Montreal,nu mai stiu exact unde,am adresa ei,dar am uitat,insa stiu ca e o zona fain(asa mi-au zis altii!)...tu cum ai zis ca se numeste cartierul tau?
Gata ca m-am intins cam mult!
Mirela si bebele,35 sapt


http://community.webshots.com/user/crismir100
DPN 27 oct.-baietel-Robert Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Emilly,
La scoala nu s-a facut deschiderea ieri 15 septembrie, din cauza grevei profesorilor. Au facut-o azi,le-au dat abecedarul, matematica si religia , cateva orare desenate frumos, un balon si o jucarie.
Nu mi-am facut probleme, a venit acasa incantat de prima zi. A zis ca e mai bine ca la gradinita.
Le-a dat doamna tema sa deseneze ce vor ei, si la desen Andrei este antrenat bine. A luat Foarte Bine.-Asta este activitatea care ii place cel mai mult, il calmeaza si chiar are imaginatie.
Acum la ora 6 seara a fost prima sedinta cu parintii si ma simt putin nelinistita. De ce ?
Pai cum sa nu care copiii ghiozdane grele?
Noi aveam manualele, penarul, si caietele. Eventual blocul de desen.
Pai acum la fiecare materie au pe langa cele de mai sus si cate un caiet special, tiparit ca si manualele, dar pe care scrii si tu. Bineinteles ca fiecare caiet special costa in jur de 100 000 lei, si il cumpara parintii.
Deci daca ai intr-o zi romana, matematica si cunostintele naturii, deja ai trei manuale, trei caiete speciale si trei caiete normale...... noroc ca l-am antrenat vara asta la carat rucsacul!!!!
Toti copiii sunt de 7 ani si sunt intr-adevar mai mari....mi s-au parut parca mai pregatiti pentru scoala..../aici sunt putin speriata!
Invatatoarea este vecina noastra, o cunosc si ne cunoaste, are 20 de ani de cand este invatatoare, si asta e a 6a serie de elevi, /deci aici sunt linistita.
O sa vedem cum se descurca el, ca este mai infipt si nu se lasa asa usor. Eu am de gand sa-l las sa se mai joace si sa faca doar strictul necesar, dar mai vedem pe parcrs cum decurg lucrurile.
Aveam de gand sa-l duc si la un sport. La fosta Casa Pionierilor - pot sa-l dau la fotbal, dar dupa cum m-au speriat la sedinta parintilor, cu lectiile.....nu mai stiu!

Mihai este acasa ca iar are bube de la alergie pe fata. A mancat niste guma colorata americana, de la mama ei, si o acadea tot colorata, si de la coloranti, s-a umflat urechea, bube, nervos...tot tacamul. Asa nu-l pot duce la gradi. Dar poate saptamana viitoare....
Pupici multi,
Rodica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Mirela eu am incercat citeva creme pina am gasit-o pe aia buna.Nebunele de asistente au zis ca are nu stiu ce ciuperca la fundulet si mi-a dat unguent antimicotic si efectiv a ars-o la fundulet.Mama cum trece timpul, ce am uitat cit m-am mai chinuit cu funduletul ei.In final am cumparat Sudocream, buna, adevarata, nu am mai avut gaza mea nimic la fundulet.Si ca sa-ti raspund la intrebare eu pina pe la 6 luni am dat-o de fiecare data cind ii schimbam pampes-ul, acum numai cind se irita si se intimpla destul de rar.Am avut mari probleme cu iritatiile la gitulet, cum bb-ii nu au gitulet ci doar pliurile acelea de piele, offf... acolo transpira, piele se descuama ca deh e nou nascut, chin MARE a fost si cu gitul ei.Acum la 7 luni i-a "crescut" gitul si e ok, am scapat si de astea.Pentru iritatii urite retine si nu da cu crema, sfint e uleiul de floarea soarelui fiert in bai marin 20 minute si tinut la rece sau daca ai posibilitatea sa faci ulei de sunatoare bun tare la orice iritatie.
Sper ca nu te-am ametit.

Rodica ma bucur ca ai revenit.Ai doi flacai pe cinste.Deci de la guma de la mama ei a avut probleme...expirata sau contra facuta.Saracutul de el.
Cit priveste scolarul, mindra trebuie sa mai fi dar si emotii pe masura.Cu ce v-a speriat asa tare la sedinta?ce lectii or fi Doamne?iar de sport parerea mea e sa-l inscrii acolo unde ti-ai propus.Eu imi aduc aminte cu mare drag cind mergeam la Casa Pionierilor si faceam tenis de cimp pe vremea aceea.Frumoase vremuri!
Pupici si de la noi pesticii si numai bine!

Emilly & Ilinca (26 ian.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Buna pestisorilor!
EMILLY,multumesc mult de informatii!...chiar ca ma speriu cand mai imi zice cineva de iritatii si de tot felul de chestii,care se pot intampla la gazele astea mici...offf,dar ce sa fac,cred ca sunt inevitabile,de, eu ma rog ca la al meu sa nu se intample,ca fiecare !...om vedea ce o mai fi!...oricum am sa cumpar ceva si il voi da deci de fiecare data cand il schimb,asa cred si eu ca e mai bine,dupa mintea mea...acum sa vedem ce va zice si mama mea,care sper sa vina la noi in doua saptamani,daca ii pun astia viza(ma rog la Dumnezeu ,ca daca nu cred ca si inebunesc singura,ma rog cu sotul,dar el va lucra si eu tot singura voi fi).
RODICA,ma bag si eu,dar sa sti ca sportul e important pt un copil,eu am facut foarte mult sport,si al meu frate chiar de performanta,insa si parintii mei au pus mai mult accent pe scoala si de la o anumita varsat nu m-au mai lasat la sport(am facut si o facultate,ce sa zic,dar si acum regret ca nu m-am tinut de sport serios)....am suferit tare mult,si am zis ca eu nu am sa fac asa copiilor mei,am sa-i dau la sport si daca le va place mai mult ca scoala,asta e,si mai ales daca sunt buni!....
Poate m-am intins la vorba,si nu era nevoie,dar si eu consider ca si EMILLY,ca e bine sa-i dai la sport,si numai pt sanatatea lor daca nu altfel.
Hai ca va pupicesc acuma si va doresc un week end cat mai placut!
PS:Emilly,sti ca vara mea sta in PIERREFONDS,in Canada!...sper ca am scris corect?!...tu unde locuiesti?...noi am vrea sa ne mutam in Canada,ca nu ne place aici!
Mirela si bebele,35 sapt.

http://community.webshots.com/user/crismir100
DPN 27 oct.-baietel-Robert Cristian

Mergi la inceput