Bebelusi de Oct-Nov-Dec 2003 (34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Saru' mana Adriana, pana la urma s-a rezolvat. A fost cam ca la scoala, eram 3 nase cu 3 copii si la un moment dat preotul zice intrebator: Crezul. Una dintre noi stia vreo doua randuri, restul tufa, asa ca citea el si noi repetam, cert e ca am botezat copilul.
In legatura cu bb., ok., nu mananca seara suficient, dar daca-i mai dai in somn inainte sa te culci tu? sau nu vrea nici asa?
Julia, ce-ai facut cu maimutica? ati fost la dr.? ce v-a zis?
Allya, uite-asa mai vii de-acasa, parca suntem iar in vremurile de demult, adica acum cateva luni

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

ADRIANA eu inca alaptez si am avut aceeasi problema si simteam ca nu mai pot dar nu am renuntat la alaptat, pt ca nu pot sta ziua acasa sa-i dau sa suga, ma termina pt ca eu nu putea nici dormi cand dormea el ziua.
Ce am facut: nu-l mai lasam sa doarma peste zi decat f putin, in jur de 2 ore la pranz, primeste mancare dupa program si ultima ora e la 9.30 pm cand e cam indopat si cand primeste si sa suga. De supt mai suge dimineata si cam 1-2 ori noaptea, dupa care bea si apa intotdeauna. Deci nu ma mai scoala tot la 1 ora sa suga sau sa se joace...
Daca suge si ziua, linistita poti sa renunti la gustarile de noapte. Daca vrei sa renunti la alaptat e iarasi in regula, depinde si de tine, mai bine o mama sanatoasa si relaxata decat praf si pulbere.

pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

ADRIANA, Alex doarme mai bine noaptea numai de vreo 5 zile de cand i-am facut programul asta. Pana atunci sugea toata noaptea, chiar mai des ca papusica ta si ziua eu trebuie sa fiu si la lucru de dimineata, asa ca se ducea...n...bii si somnul dulce de dimineata. Eu nu vroiam sa renunt la alaptat dar mi-am zis ca nu mai fac nimic ca sa stimulez lactatia, cat m-o tine atata o fi sa fie. Dar am purces la a-l opri sa doarma ziua asta ca sa doarma noaptea, sper sa il tina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

Salutare la toata lumea. Am venit din vacanta, bb s-a facut bine, a fost frumos si mai vreau dar nu mai pup.
Dupa botez Isabel a mai suferit vreo 2 zile, dupa care si-a revenit.
In vacanta nu prea i-a placut, in camera de hotel nu s-a obijnuit deloc, s-a trezit noaptea, a marait tot timpul si nu a vrut sa stea fara mine nici 2 secunde. Cum ma intorceam cu spatele la ea, cum incepea scandalul. La tati nici nu s-a uitat. Acum acasa, i-a trecut. Il striga toata ziua, azi a zis chiar si TATI. O sa zica si coca-cola inainte sa zica mama .Da de stat cu el tot nu vrea.
Dar i-a placut la plaja, la restaurant.....ceea ce a fost foarte bine, ca acolo ne-a placut si noua. Pot sa zic ca a fost o vacanta reusita.
Am luat si pozele de la botez, care sunt asa cum m-am asteptat. Are vreo 2 poze in care nu plange, in rest in toate se vede cat de rau se simte saracuta. Mi s-a facut pielea de gaina cand le-am vazut.
Nu cred ca o sa ma uit prea des la ele, ca nici nu vreau sa-mi amintesc.
Ciufcand Isabelita a fost rau, a luat antibiotic. Pe perioada tratamentului pipi a avut un miros f puternic si urat. Noua ne-au zis ca e de la antibiotic.
Julia23 din cate stiu eu, in cazul bolilor de copii, eruptia e foarte rapida. Acum te uiti la el, si in cateva minute e plin de bubite.
Adrianatare frumosi puiutii tai
Felicitari pt toti copii cu dintisori noi si pt cei care au reusit sa mearga, in doua sau in patru
Noi nu avem nici dintisori si nici nu ne deplasam (decat in premergator). Asteptam cu nerabdare.
Va pupacim pe toti
Alexandra si Isabel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:

Buna!
Mai, chiar e liniste pe subiectul asta, se pare ca sunteti toate ocupate cu pujutii! Trag cu ochiul pe la alte subiecte si ma roade invidia! De fapt si mie mi-e lene sa scriu, imi place sa citesc dar ma apuca o lene cand sa scriu...Nici macar Ileana care mobiliza subiectul vad ca nu mai apare.
Adriana, imi pare rau pentru Julia, ce face cu bubitele, i-au mai trecut? Sa fi facut alergie la ceva papa, ca daca este vreo boala a copilariei...Dar nu este vaccin impotriva pojarului sau a variolei? Sau parca se face dupa 1 an, nu mai stiu. Pupici de la Stefi!
Noi facem bine, nimic special, doar vroiam sa va salutam. Stefi este tot intr-un dinte,a inceput sa pape din nou, cred ca a avut cateva zile "din alea", ca al doilea nu a mai aparut.
Stiti cumva, mamici cu doi bb-ii, primele incaltari pentru bb trbuie sa fie musai cu taloneta? Asa mi-a spus o mamica in parc, si eram curioasa. Am gasit unele, dragute foc, italienesti, cu taloneta, din piele, la pretul " vechi " de 600.000 lei. Super, ce sa spun, avand in vedere 2 luni cat le poarta, dar ce sa facem, daca e musai, le cumparam, nu?
A, si inca ceva. Pana la ce varsta se foloseste premergatorul? Ca eu i l-as scoate din functiune lui Stefi, am impresia ca se puturoseste si nu vrea sa plece singurel in picioare.
Hai ca va pupacim,
Sa aveti o noapte linistita.
Carmen si Stefi aproape 9 luni


http://community.webshots.com/user/carmena092003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

LILIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutzi spune:

E o vesnicie de cand n-am mai scris nimic dar efectiv nu am timp. Ramasesem datoare sa va spun cum a fost la mare. A fost f bine, Iasmina e un inger de copil. In tren - am calatorit 18h - a dormit si s-a jucat. I-a placut peste tot mai putin pe plaja unde nici macar n-a pus piciorul pe nisip sau macar pe cearceaf. Statea agatata ca o maimutica de mine asa ca plaja n-am prea facut. In rest a fost f bine, avea o pofta de mancare de lup si se uita la noi cand manacam asa ca i-am dat si ei mancare de restaurant, bine cat de cat ceva potrivit pt ea si i-a placut. De cand am venit acasa am inceput sa-i gatesc si ei ca pt noi doar ca fara sare.
Ce sa va mai spun? Iasmina e foarte cuminte, toata ziua ne plimbam prin casa sau afara tinuta de manute. In rotobil nu-i place sa stea si nici eu nu o prea las ca nu-mi place ce pozitie are in el. Inca nu-mi umbla prin dulapuri si nici alte prostioare nu face. Se joaca si cu jucariile, le intoarce le studiaza, le ciocaneste si tot asa. Cel mai mult ii place sa ne jucam de-a cucu - bau si mata, adica ea fuge cu taica-sau si eu dupa ea.
Nu are dinti inca dar se vad in gingie poate mai trec inca o luna - doua pana ies afara. De asemenea nu stie sa umble in patru labe, acuma parca se chinuie sa mearga taras, ea le face in ordine inversa
Va las acuma ca ma cheama datoriile de "gospodina".

O zi buna puiutilor si mamicilor lor

Tutzi si Iasmina (28.10.2003)

http://community.webshots.com/user/tutzica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Carmen, ar fi bine sa i le iei pe astea cu taloneta. Oricum, trebuie sa i le iei cu un numar mai mari, asa ca s-ar putea sa ti le poarte macar cat e vremea buna pentru ei.
Cat despre premergator, eu sunt cam impotriva lui, pe Anca am pus-o abia pe la 9 luni, cand deja mergea tinandu-se de mobila. Pe Tudor il voi pune tot dupa ce va pune singur pasii, ceea ce nu cred ca se va intampla mai repede de 12 luni, avand in vedere ca abia experimenteaza cu succes de cateva zile mersul de-a busilea.
Eu zic ca mult mai interesant pentru el e sa-l lasi pe jos, pe covor, sa-si faca singur de lucru cu jucariile. Si daca vrea sa se ridice si sa mearga, o s-o faca la timpul potrivit, exersandu-si muschii si invatand corect miscarea.
Nu va zic cati copilasi vad zilnic in parc mergand pe varfuri, si sunt mari!!!!
Va pupam.

Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danateo spune:

Doamne, a trecut un secol de cand nu am mai scris nimic dar pur si simplu nu am timp si va admir sincer, pe toate cele care aveti putere si timp sa faceti up-date zilnic. In general, timpul meu liber se limiteaza la o ora sau chear mai putin in timp ce doarme Matei, si atunci .... il deranjeaza zgomotul de taste.
Am vrut sa mai scriu din cand in cand, acolo, cate putin dar ma simteam ca si cand as fi picat ca musca-n lapte in mijlocul unor discutii de care nu aveam habar...
Hai sa va zic cate ceva de noi: Matei are 4 dinti si aproape 10kg, papa si acum tatica, inclusiv noaptea, dar slava Domnului, doar o data pe noapte! Cand am auzit cum se trezesc unele din voi sa potoleasca pofta micutilor si de 4-5 ori pe noapte, m-am cutremurat si m-am simtit brusc mai fericita, desi, credeti-ma, dupa 9 luni de trezit noaptea, numai de fericire nu-mi arde!
In rest, ne ridicam singurei in picioruse in tarc, batem din palme, ne jucam "bau" cu carpa, papam bine si cam de toate.... Si cam atat!
Apropos, voi ce le mai dati micutilor sa pape??? Eu am ajuns intr-un impas de imaginatie si zau ca nu mai stiu ce sa-i mai dau! De vre-o luna mi-am luat inima in dinti si am inceput sa-i dau si borcanase, pe care le papa cu mare placere, dar parca nu vreau sa-i dau numai asa ceva...
Nu stiu ce sa va mai zic acum! Promot sa intru mai des si poate-mi mai amintesc cate ceva dragut!

Dana si bb Matei
http://www.geocities.com/bebe_matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Buna dimineata fetelor!

Vikinga, vreau sa-ti spun ca weekendul asta e prima data cand a trebuit sa folosesc pompita de la tine. Super mama! Dar iti trebuie plamani de fier, noroc ca are sotul. Dar i-au iesit mucisorii toti, toti.

Noi papam ciorba de porc cu zarzavat (toate pasate) si spanac cu un pic de usturoi. La Alex m-am hotarat sa fiu un pic mai liberala decat la Calin, pe care l-am crescut dupa carte. A mai mancat kefir, a trebuit sa-l opresc eu altfel ar mai fii mancat, i-am dat mazare pasata cu sos de rosii si am pus si o bucatica mica de slanina. Toate le-a suportat cum nu se poate de bine. I-au facut analizele pt nivelul plumbului in sange (aici se fac de obicei la 1 an, dar lui vad ca i-au facut la 9 luni) si anemie. Toate au iesit bune, adica negative. Are 4 dinti si ii mai ies doi. Sta in patru labe si se agata de gratiile de la patut sa se ridice, ii place sa mearga, tinut, evident, si daca l-as lasa, mi-ar face mocheta "luna" de atata tarat. Ii place cu masina, la cumparaturi, nici nu caraie, ba se uita foarte fascinat la toate noutatile. Am ramas cu acelasi repertoar de "tata, papa, tai-tai", dar sper sa mai asimileze si alte cuvinte.

Mergi la inceput