Bebelusi de Oct-Nov-Dec 2003 (34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns allya spune:

DANA felicitari! pt olita, dintisori si mersul de-a busilea! lasa ca va gasi el directia buna repede, nu va nelinistiti si Alex a facut asa la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Adriana, eu cred ca a facut o reactie alergica la ceva (asta nu inseamna ca s-a captusit cu vreo alergie, ci pur si simplu are o sensibilitate la ceva). Anca, cand era mica, facea bubite din astea de la mai multe chestii: intepaturi de tzantzari, oua, lapte de vaca, capsuni. Sper sa treaca cat mai repede. Ai observat cumva daca o ssi mananca? Daca da, poti sa-i dai pe bubite cu o mixtura mentolata (alcool mentolat si cu inca un praf insolubil, posibil un carbonat de calciu) care ii alina mancarimea. E posibil sa-ti mai dea si Peritol sau Claritine.
Sper sa fie bine cat mai repede, sa stii ca se trec in maxim 4 zile si Julie o sa fie ca noua.
Va pupam.

Am si eu o veste: Tudor a inceput de doua zile sa mearga bine in 4 labe. S-a intamplat cand s-a intors acasa Anca (a fost cateva zile cu buni). Mey, n-am vazut asa reactii de bucurie la un alt bebelus. Tragea la ea, tzipa, intindea manutele, cand era langa ea se lasa pe ea cu gura mare, asa, ca si cum voia sa-i dea un super-pupic. Iar cand l-am lasat pe jos, pe covor, s-a pus in pozitie si nici nu s-a mai gandit prea mult, in dorinta de a ajunge cat mai aproape de Anca.
Iar de aseara a inceput sa zica si el: dea-dea si dai-dai....In sfarsit, ca ma inebunise numai cu aaaaaa eeeeee!
Sa aveti un we placut

Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Fetelor...va mai amintiti de noi?
Mai raportam si noi din cand in cand, ca citesc forumurile de sus in jos si de obicei aici nu mai ajung decat sa va citesc nu si sa mai scriu!
La 9,5 luni aveam asa: 8,8Kg, 75 cm
Zicem:mama, tata (cu adresa), gaga, baba, dada, papa, caca...fara adresa.
Zicem pa ca raspuns la pa-ul altuia, dar doar cand avem chef si ne place persoana...
Daca ne place de cineva (adica 90% din pers.pe care le intalnim) ridicam mainile sa ne ia in brate.
Facem la olita KK si PP cand ne prinde mama si tata sa ne puna...
Mergem de-a busilea cu o viteza ametitoare, ne bagam sub toate cele, scoatem tot ce gasim de pe acolo...tragem tot de la nivelul nostru, rupem tot, am stricat deja niste jucarii ca le-am trantit pe gresie...
Ne ridicam usor in picioare de orice (inclusiv de cate un om care sta pe langa noi...), stam singurele cam 5 sec.in picioare dupa care aterizam in fund...
Am invatat sa nu ne mai lovim...in cadere punem manutele in fata...
Papam destul de bine si variat...dar nu refuzam tzatza niciodata...
Avem 7 dintisori si se vede si urmatorul prin gingie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Si apropos de discutia cu banana...noi papam o banana pe zi blenderuita si amestecata cu suc de morcovi si mar...
De fapt papam asa:
dimineata (6-8) tzatza
ora 11 - cam 200 ml de suc morcov+suc mar (uneori kiwi, avocado, mango) +banana bagate la blender
ora 15-16 - piure de legume(depinde de inspiratia de moment...) uneori amestecat cu branzica calcica si cu: o zi galbenus, o zi carnita, o zi peste, de obicei mai papam si un fruct (banana, piersica, necatarina) taiat cubulete sau mai bagam 50-60 ml de suc (struguri, piersica, nectarina)
ora 18-19-cereale cu lapte (milupa, hipp sau humana...cu diverse combinatii de fructe) si ceai de fructe
ora 22-23 tzatza

Uneori, rar se mai trezeste noaptea pe la 3 pt.un supliment de tzatza...

Vi se pare OK meniul zilnic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Liliana daca vrei Crezul uite-l mai jos:
Cred intru Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si intru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii.
Lumina din lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, nu facut;
Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut.
Care pentru noi, oamenii, si pentru a noastra mantuire
S-a pogorat din ceruri si s-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara, si S-a facut om.
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a ingropat.
Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi.
Si S-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.
Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece viii si mortii, a Carui imparatie nu va avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul, Care din Tatal purcede,
Cel ce impreuna cu Tatal si Fiul este inchinat si slavit, Care a grait prin prooroci;
Intru una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica;
Marturisesc un botez, intru iertarea pacatelor;
Astept invierea mortilor.
Si viata veacului ce va sa fie. Amin!
De obicei preotul iti da cartea sa-l citesti tu, sau chiar ti-l spune el si tu doar repeti dupa el.

Fetelor, poate imi spuneti si mie daca mai e cineva ca mine... Olguta mea si acum se scoala noaptea la fiecare 2 ore si papa tzatzi.. Sunt epuizata si mai ales il cam oboseste si pe Codrin, ca-l trezeste si pe el... La voi dorm toata noaptea copilasii...? Plus ca nu prea manaca diversificat, doar cateva lingurite de fruncte dimineata pe la 9 jumate-10, la pranz cam pana in 100 g de piure de legume sau ciorbita de legume si atat, pe la 4-5 iar mai incerc cu fructe dar rar mananca tot, seara pe la 8 am incercat cu niste fulgi sa vad daca doarme noaptea... Tot la fel mananca foarte putin , bagate cu forta printre gingiile tinute strrans straaannssss.. Offf... Tzazica cam intre fiecare mese, halita cu o pofta nebuna nebuna...
Maan, nu credeam ca o sa fie mai greu la al doilea copil... Ma batea gandul sa renunt la san, s-o intarc, ca mi-a scos peri albi, mai sunt fete care alapteaza pe aici?.. Haide incurajati-ma si pe mine... vad ca puiutii vostrii sunt mari mancaciosi...
As fi putut sa fiu foarte ingrijorata, dar fata arata bine, are cam 10 kg, merge de-a busilea de la 7 luni jumate, sta in picioare si face pasi de-a lungul patului, DAR ma scoala noaptea prea desss
Clachez, cand vad ca se scoala noaptea incep sa tremur de nervi ... fata asta doarme cel mai putin casa.... Huhhh...

Incurajati-ma, va rooog



Adriana, Codrin(19 aprilie 2002) si Olguta( 6 decembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Adriana, eu ce pot sa iti spun? Pe de o parte e super fain ca ai reusit sa o alaptezi asa mult, pe de alta parte, daca deja a devenit o corvoada si simti ca te epuizeaza, mai bine o intarci. Dar sa stii ca nu e o garantie ca nu se va mai trezi noaptea. Incearca sa ii dai la masa de seara un biberon cu formula si cateva lingurite de cereale. Daca vezi ca nu functioneaza nici asa faza cu trezitul, atunci nu e de la laptele tau, ci pur si simplu asa e ritmul ei.De obicei copiii care papa lapte praf se trezesc mai rar si isi scot masa de noapte, pentru ca e mai satios ca laptele de mama, dar ... nu e o regula. Poti sa incerci varianta asta, cu laptele praf in biberon seara, si tzitzi in continuare ziua, si vezi daca se observa vreo diferenta.
Eu am fost o norocoasa, Matei nu se mai scoala noaptea ca sa mance de la 3 luni, dar el a primit supliment de formula de la nastere, ca nu am prea avut lapte, iar pana la 4 luni a mancat mixt, dupa care nu a mai dorit lapte de la mine (care mai era ff putin). Adevarul e ca si eu as ceda daca dupa 10 luni inca m-ar trezi noaptea, si eu imi aduc aminte ca cele 3 luni in care a facut-o mi s-au parut cele mai grele ...
Succes la dezvatatul de tzitzi noaptea.

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Adriana, acuma am vazut si pozele cu copiii tai, sunt superbi, cred ca cei mai dulci pe care i-am vazut in ultima vreme, sa iti traiasca si sa creasca mari si sanatosi!

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

adriana, hai sa-ti zic de-al meu care nu-i deloc mancacios. Nu am alaptat deloc datorita unor probleme asa ca la capitolul asta nu te pot ajuta, desi nu mi se pare corect fata de tine ca mama sa te chinui in halul asta. Sincera sa fiu, esti tare! eu as fi clacat demult...
Mda, deci la mancare: daca nu-l las flamand nu mananca nimic decat lapte, si cand mananca cu lingurita maraie intruna, chiar daca deschide gura si mesteca, se vede ca o face doar de foame.Si crede-ma ca ii stiu preferintele si incerc sa-i dau ce-i place... cat de cat! Dimineata pe la 5-6 ii dau un biberon de lapte praf si apoi nu mai primeste nimic pana la 10 sau cat il tine pe el. Daca se apuca de miorlait primeste apa cu care isi face de lucru pana nu mai poate si se hotaraste sa manance ce-i fac eu. Dar sa stii ca 100 gr de piure la noi nu e rau, eu zic saru-'mana daca papa atat. Si tot de 2 ori pe zi mananca: un iaurt la 10-11.00 sau altceva usor + un biberon de lapte, apoi la amiaza iar cand il loveste foamea legume cu/fara carne iar seara lapte praf in care pun 2 masuri de gris cu lapte de la milupa. Asta ca sa-l tina cat de cat noaptea. Noi suntem un pic mai micuti dar tot e putintel. eu ce sa zic, il las si eu si ... sanatos sa fie ca daca e gras nu e automat si sanatos si invers. Il las sa pape cat crede el, nici nu umblu cu lingurita dupa el, nici nu insist... cand se stramba, gata, bea apa pana te razgandesti:). Nu vreau sa devina si mai mofturos decat este, nu credeam ca se nasc si copii mofturosi da' uite ca a nimerit unu' la mine. Dupa Andra care papa cam de toate si a fost o grasulina intotdeauna, asta imi cam pune capac. Da' si eu ma tin tare pe pozitie :))
Eu va pupic pe toate&toti, multa sanatate!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Carmen77 multumesc pentru laude... nu suntem noi cei mai cei, toti copii de pe aici sunt frumosi si grasuti.. si cuminti adeca dorm noaptea... hehe.. Am incercat sa-i dau biberon cu cereale seara, mai mult de 100 niciodata nu a mancat, plus ca tot se scoala.. deh.. o fi in virtutea inertiei... nu stiu..
Cristina chiar eram curioasa cum se descurca o alta mamica cu doi.. si stiu ca la tine e aceeasi diferenta, cam 1 an si 8 luni, intre prichindei. Daca n-ar fi faza cu sculatul noaptea ohhh... ar fi minunat!!! Se iubesc si se joaca impreuna, se mai cearta de la o jucarie, dar e bine ca sunt ei doi, camarazi buni de joaca..
Sa vad, diseara i-o pasez lu' sotu sa mai uite putin de mine Olga.. doar doar..poate imi simte mirosul si vrea sa pape mereu..ca am uitat sa spun ca dorm cu ea
Multumesc de raspunsuri


Adriana, Codrin(19 aprilie 2002) si Olguta( 6 decembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Adriana si eu alaptez dar Julia nu se mai trezeste noaptea de la 2 luni jumate,deci nu prea stiu ce sfat sa iti dau,poate asta e ritmul ei,asa s-a obisnuit,incearca sa o lasi cu taty si sa-i dea bibe cu ceai sau formula.
Si Julia doarme cu mine,daca plec de linga ea imediat simte si se trezeste dar ea f rar cere peste noapte tita,in rest ziua o vrea din ora in ora,a fost o perioada cind nu mai manca nimic,vroia doar tita dar acum si-a revenit.

Am vb azi cu Ileana,este bine si ea si Luca si mi-a zis sa va transmit salutari,ea nu a mai intrat ca nu a avut chef.

Adriana si bb Julia(06.11.2003)
http://community.webshots.com/user/julia062003

Mergi la inceput