Mamici de noiembrie-decembrie 2004 (46)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Noiembrie

Xenia ....DPN 28 oct
Bits....DPN 29 oct- Kenzo/Maria
IrinaA ....DPN
Camys2000 ....DPN 31 octombrie - - Catalina Nicola
Try ....DPN 31 oct - - Alex
Monbb1....DPN 31 oct- - Sebastian
Gioni ....DPN 29 oct- 3 nov- - Alexandru
Ela2001 ....DPN 2 nov- - Diana Andreea
Moss ....DPN 3 nov - -Alexia Stefania
for2nity....DPN 6 nov -
Roserb ....DPN 6 nov - Mihnea Andrei
Simonacip....DPN 6 nov- - David
Printess2 ....DPN 8 nov
Ele....DPN 8 nov-
Hannen ....DPN 10 nov
Andreap....DPN 11 nov- - Maria
MariamO....DPN 12 nov-
Julia Dream....DPN 14 nov- - Radu
Dena....DPN 15 nov- - Kathryn Alexandra
Hena ....DPN 16 nov
Laura Miu....DPN14-18 nov - - Ioana Antonia
Vivian....DPN 17 nov
Ad rianna...DPN 18 nov- +
Trinity....DPN 20 nov-
Jasmine ....DPN 20 nov -
Tareia ....DPN 21 nov
Aime....DPN 21 nov- -Miruna
Madachan ....DPN 21 nov -- Razvan
Dama....DPN 21 nov - - David Andrei
Daniela Sb....DPN 21 nov
Ileden ....DPN 22 nov-
Daniela Gina ....DPN 23 nov
Eliza5....DPN 24 nov- - Alexandru Jr.
Diana 2004 ....DPN 25 nov-
Danette....DPN 27 nov - - Iris Sophie
Gibo ....DPN 27 nov-
Miche...DPN 27 nov -
Mihaela Ema....DPN 28 nov
Gandacelu....DPN 29 nov - - Ioachim
Andreeadascalescu....DPN 28 nov
Ionela Roxana....DPN 29 nov
Mate ....DPN 30 nov-
Duda ...DPN 30 nov-

42 mamici


Decembrie

Olga_Stan....DPN 2 dec- Iosif Iustin/Iosefina Maria
Eveline ....DPN 4 dec- - Andreea Bianca
Misticgirl....DPN 5 dec -
Constanta 2004 ....DPN 5 dec-
Denisa 35 ....DPN 6 dec
Ellina....DPN 7 dec
Mona B....DPN 7 dec - - Vlad Andrei
Fulguletz....DPN 7 dec - - David Andreas
Ncristina ....DPN 8 dec - +
Onut....DPN 8 dec
Onitza....DPN 8 dec - - Paul Constantin
Descultza....DPN 10 dec -
Iepurasu....DPN 18 dec - - Alexandru
Monica-Elizabet....DPN 18 dec.
Anne-Mary....DPN 21 dec- - Teodor Alexandru/Luana Teodora
1Sanziana.... DPN 22 dec
Zadi....DPN 20 dec-
Raluca.gabriela....DPN 22 dec- - Maria Alexandra
ioana du....DPN 24 decembrie- - Bianca Alexandra
Carmen ....DPN 29 dec
Elly1977....DPN 30 dec
Bobita ....DPN 30 dec- Razvan/Ioana
20 mamici

TOTAL : 62 cu 18 , 25 , 2 ...baieteii conduc FOARTE FOARTE detasat!


DPN 6 nov- Dr. Ion Ionut - Giulesti
http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madachan spune:

Bits,am inteles. Eu ma asteptam sa-mi dea sa beau glucoza,cum am auzit pe aici ca le-a dat la fete. Bafta maine la rezultate,dar sunt sigura ca-i totul in regula.

in 27 saptamani ,DPN 21 Nov, http://photos.yahoo.com/madachan2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

'Neata fetele !!

nu prea am mai apucat sa stau de vorba cu voi in ultimile zile dar m citit tot ce ati scris !
ieri am fost si eu la control ! Am fost, insa, putin dezamagita ca nu l-am vazut prea bine pe bebe..Oricum sotul meu era tot un zambet si foarte fericit ca a vazut el clar ca este fetita !! Slava Domnului, ca nu aveam chef de un soc.
Se pare ca totul este foarte bine, dr. meu chiar era entuziasmat de evolutia lui bebe..nu mi-a dat cifre, valori, insa, daca el stie ca e bine nu imi trebuie sa aud altceva.
Mie nu mi-a dat sa fac nici-o analiza ( intrucat nu am avut nici-o problema la primele analize si nici in timpul sarcinii ) m-a intrebat daca am sangerat si daca mi s-au modificat scurgerile..i-am spus ca nu si a zis ca totul este foarte bine, motiv pentru care ne vedem peste inca o luna..
am deschis subiectul despre cezariana si mi-a spus ca totusi cea mai buna solutie este nasterea normala cu peridurala dar ca el va tine cont si de parerea mea ! A ramas ca data viitoare cand ne vedem sa-mi explice foarte clar riscurile unei cezariene si ale unei nasteri naturale si daca eu vreau cezariana asa o sa facem..
Mi s-a parut super OK in atitudine, ma asteptam, intr-un fel, fie sa fie total contra cezarienei din start fie sa accepte cu usurinta ideea !

Marturisesc ca nu mi-ar fi convenit nici-una din variante.

M-a certat insa foarte tare ca m-am ingrasat, intru-cat nu este bine pentru bebe deoarece poate sa apara o imbatranire prematura a placentei iar din aceasta cauza bebe nu mai poate asimila si in concluzie nu se mai dezvolta corespunzator !!
Motiv pentru care am inceput o " restrictie " alimentara: fara paine, fara dulciuri, fara prajeli ! Lactate cat cuprinde, oua fierte, branzica cu rosii, fructe ( dar nu struguri )gratar de pui cu salata.
Este ideal sa ma mentin la 15-16 kg pana la sfarsit !

Mi-a prescris si calciu ( Calcivita parca ) 1 tableta zilnic !
si bineinteles, iau in continuare Materna.

cam atat despre mine..va pup pe toate.

cristina 29 saptamani + 5 zile, DPN: 1-3 NOV, Dr. Marian Iliescu Filantropia
27 ani: 15 kg pana in prezent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madachan spune:

Am mai pus cateva poze noi in albumul ,,Diverse,, daca vreti sa va uitati

in 27 saptamani ,DPN 21 Nov, http://photos.yahoo.com/madachan2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Mie nu mi-a mai zis nimic de analize.Nici vorba de test de glicemie,nici macar examen de urina nu mi-a dat sa fac.Ma tot bate la cap sa am grija cu tensiunea,ca e posibil sa inceapa sa creasca din trim III.Adica mai usor cu sarea,ca altceva ce pot sa fac?O sa vedem daca va fi cazul de tratament ca sa tinem tensiunea sub control.

Deci eu habar n-am cum stau cu fierul,cu calciul,cu glicemia.
N-am luat pana acum nici un fel se supliment gen Prenatale,Materna,calciu,fier....absolut nimic.

Jasmine
27 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Moss, de ce nu struguri? Eu as manca o tona...

Eliza - 26 saptamani
DPN 15 noiembrie - Dr. Anca - Municipal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_sb spune:

Neata tuturor.
Moss, de ce preferi tu cezariana? Nu o spun din experienta, dar in primul rand riscuri sunt ca la orice operatie: de la anestezie, riscuri de infectie etc., iar in al doilea, revenindu-ti mai greu dupa, o sa te poti bucura mai tarziu de bb (dureri si alte cele).
Sunt frumoase pozele madachan. Eu imi inchipuiam ca sotul tau e japonez.


26+ saptamani, DPN 21 Nov

http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/orcsarefree/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Jasmine, fiecare trebuie sa-si asculte doctorul.. Insa mie nu mi se pare OK ca nu ai luat pana acum deloc fier sau alte prenatale (acid folic?). Stiu ca ajuta foarte tare in perioada asta cand corpul nostru trebuie sa produca mai mult sange. Eu in locul tau mi-as face de capul meu toate analizele. Poate iti da medicul de familie o recomandare ca sa nu te coste o caruta de bani.
Eu stiu ca la inceputul celui de-al treilea trimestru se refac obligatoriu analizele: urocultura, analizele sangelui, etc. pentru ca totusi au trecut cateva luni de cand le-ai facut ultima data si intre timp bebeul a cam supt din tine tot ce se putea.

Eliza - 26 saptamani
DPN 15 noiembrie - Dr. Anca - Municipal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Buna dimineata! Ma simt bine si optimista in dimineata asta.Trebuie sa fie bine!
Bits, e adevarat ca motivele mele sunt importante, dar daca luni doctorul spune"la pat" renunt si la servici, casa si stau cumintica.Bb e cel mai important in momentul de fata.Serviciul, mai vedem dupa ce nasc.Gasesc eu unul poate si mai bun.
Try, tu esti o draguta, dar la 980 g nu cred sa traiasca vreun copil.trebuie sa mai"astepte".Si eu cred ca va astepta.Am inteles ca se face totusi serclaj si acum.Stiu o tipa care trebuie sa nasca si a avut colul deschis mai demult, nu i-au facut serclaj.
Eliza, sper sa nu fie nevoie sa stau acsa, dar luni vad ce zice doctorul.Pana atunci nu mai spal, nu curat, nimic.
Olga, noi am mai discutat, o sa-ti explic motivele mai pe larg la un pahar de suc.Ideea este ca am un servici aici(destul de bun) o casa, iar el a avut posibilitatea sa se mute mai acum cateva luni si nu a vrut, pe diverse motive.Eu nu vreau sa stau in Pitesti de acum inainte toata viata.Voi sta pana aproape sa nasc, apoi cu BB pana se face mai marisor, dupa care vin la Bucuresti.Sper intre timp sa se poata muta si el al petrom( cu privatizarea asta, nu mai stiu nici eu, pot doar sa sper)
Fetelor, va las acum ca ma o gramada de treaba.Ma simt plina de energie.Stati linistite, am munca de birou, dau doar din maini pe tastatura, in rest stau pe scaun cu picioarele ridicate pe niste cutii.
Chiar asa, cum va explicati ca la mare nu mi s-au umflat deloc picioarele si aici sunt ca niste butoiase?manan la fel.
Andreea 28 saptamani+BBica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

Eliza, se stie ca strugurii fac parte din acea categorie a fructelor care ingrasa fooooarte tare !!! Iti dai seama ca si eu as manca non-stop ! La nunta mea nu am mancat decat struguri si tort.

daniela, ma gandesc din ce in ce mai tare la cezariana din mai multe motive: imi este frica de nasterea naturala, nu vreau sa stau intr-un travaliu lung si obositor atat pentru mine cat si pentru bebe. Nu vreau sa para complicatii in ceea ce il priveste pe bebe. Nu vreau sa fiu taiata jos, muchii vaginali nu-si mai revin niciodata la forma initiala...deci, nu voi mai fi ca innainte, dureaza mai putin cezariana, bebe este scos fara nici-o problema..macar daca trebuie sa se chinuie cineva, aceea sa fiu eu ( refacerea dupa cezariana )
am mare incredere in medicul meu pentru cezariana ( dar si pentru nasterea naturala )etc...mi se pare mai uman ! asta este parerea mea, dar nu inseamna ca judec sau am ceva impotriva celor care vor nastere naturala...

eliza, din cate stiu, la tine cezariana este ceruta medical, nu-i asa ??

Mergi la inceput