De ce plange dupa baitza?

De ce plange dupa baitza? | Autor: madutza

Link direct la acest mesaj

De cateva zile Uca plange (a se citi urla) dupa ce o scot din baie si o pun pe prosop. Eu m-am gandit ca ori ii place prea mult in baie (nu prea se manifesta in acest sens) ori din cauza diferentei de temperatura. Azi am pus aeroterma si tot a plans, desi era cald in camera. Ce parere aveti? Care sa fie cauza?>

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Eu cred ca e evident ca fetita ta e o ratusca!II place in baita si de aia plange cand o scoti!
Las-o mai mult in baitza ca sa-i faci pe plac si cand o scoti distrage-i repede atentia cu ceva ca sa olinistesti.

maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Are jucarii in baita? Vezi daca nu o faci fericita scotand-o din baita si lasandu-i/dandu-i o jucarica ratustei...mac-mac!
Compenseaza cu ceva luatul dintr-un mediu care-i place.

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

si a mea plange pentru ca se termina baita; asa ca scot dopul la cada cat ea este inca acolo si cand se scurge toata apa ii spun frumos ca s-a terminat apa si gata! nu mai plange

Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Nu m-am gandit sa-i pun jucarii in caditza, are doar 2 luni si cand o bag i baie se stramba si tot timpul apoi tine pumnutii stransi, d-asta nu sunt sigura daca ii lace sau nu.

Madutza si Mariuca (17 Mai 2004)
http://community.webshots.com/user/padme_ami2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

Madutza,si al meu baiat face asa uneori si are aproape 5 luni.S-ar putea ca Mariuca sa nu se simta foarte in siguranta cand ii faci baie(incercati sa vorbiti cu ea si eventual unul din voi sa o tina de mana-sa fie sigura ca nu poate cadea).O alta explicatie-care e valabila pt Andrei al meu-este ca Mariuca este obosita,prea obosita si nu vrea sa adoarma.Jucarii nu are rost sa-i pui acum-nu stie ce-s alea!Rabdare multa,vorbeste mereu cu ea si nu fi stresata-copilul te simte!Ai sa te descurci bine,foarte bine chiar!
Bafta multa!
Adlemi si Andrei(24 februarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blerina spune:

la varsta asta,mai mult ca sigur,o deranjeaza dif.de temperatura.incalzirea camerei,mai ales pe tem.astea o irrita mai mult.ea plange de frisonul ala de aer care ii atinge burtica cand ese din cada cu apa calduta,si ii da simptome de colici.asteapt o cu un prosop incalzit cu fierul de calcat si nfasoara catva secunde bune cum ese din cada.prosopu sa fie testat cu mana.cald cat sa nu friga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Si ai mei stringeau pumnii de nu-i puteam desface si pling si acum - mai mult a protest - cind ii scot de la baita. Au acolo tot felul de jucarii, improasca toata baia cu apa plesnind apa, le place foarte tare acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitu-pitu spune:

si Alexia a facut asa pana pe la 3,4 luni.Doctorul a zis ca-s colici.Manca prost si f agitata dupa baita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipstyle spune:

Si Anelisa mea mai plange cateodata dupa baita, dar la ea motivele sunt clare: ii e fomica. Atat de fomica, ca abia are rabdare s-o imbrac. Alteori mai plangea de frig, dar o infasuram bine in 2 prosoape, apoi cand se uda primul ramanea doar in cel de dedesupt. Si intr-adevar, vorbitul cu ei tot timpul, si la baita si dupa, le da un sentiment de incredre. Eu ii mai pun cateodata si o manusa de spalat pe burtica, sau orice altceva, in timpul baitzei, se spune ca se simt mai in siguranta.

Cristina si Anelisa Elena (04.04.04)

http://community.webshots.com/user/cipstyle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Unul din motive ar fi ca mai vrea in apa, al doilea ii e foame si al treilea ii e frig.Iata citeva sfaturi utile, din experienta proprie: alege momentul bai cu cel putin 20 de minute inainte de ora mesei/somnului, si asa elimini unul dintre motive, apoi cind o introduci in baita, baga-i intii piciorusele in apa si trepta tot corpul acoperind-o treptat si constant cu apa calda si vorbeste cu ea tot timpul si cu zimbetul pe buze - chiar daca sunt asa de mici sa nu crezi ca nu-ti simt starile-, in tot timpul acesta eu pastram prosopul si hainutele, inclusiv pampersul pe un calorifer electric pentru ca totul sa fie cald dupa ce o scoteam din apa.
Succes si sa creasca mare.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput