Montignac: ce am mancat azi? (17)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

quote:


Hai ma Adriana ca n-am vrut sa te supar si nu ti-am scris ce am scris cu repros ci ca o constatare. De ce ti-am zis de link-ul cu partea a 16-a. Nu pentru noi ci pt. cele care se alatura subiectului nostru mai tirziu. Eu am venit tot asa mai tirziu, cind eram pe la subiectul X si am vrut sa citesc ce ati scris mai de mult la vechile subiecte si am sapat ceva pina am ajuns la ele.
Pe de alta parte cred ca subiectele nu pot fi inchise decit de moderatori. Eu nu am vazut nici un link care sa ma lase sa inchid un subiect, chiar daca era scris de mine.
Hai iarta-ma !!!

Karina+ Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim



Sa mai zic ceva??? Dupa atatia pupici, esti iertata!!


Adriana si Mihnea (11.11.03)
http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by adriana_mihnea


Sa mai zic ceva??? Dupa atatia pupici, esti iertata!!


Adriana si Mihnea (11.11.03)
http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea



OK. Weekend placut.



Karina+ Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

karina are dreptate....subiectul asta partea a 16 -a era deschis de mine,insa nu am vazut nici un buton prin care sa-l pot inchide eu.Cred ca numai moderatorii au voie!
Mai fetelor..nici nu s-a deschis bine partea asta a 17..si gat..atzi si trecut la pagina2!!mai mai mai!!!
Pana la urma la pranz am mancat asa:
pastai fierte cu mujdei de usturoi,otet si putin ulei.La care am adaugat si 2 rosii!cam atata!Deseara as papa niste dovlecei prajiti..si cred ca asta am sa si fac..daca o sa am timp si chef ca e o caldura de mori!
Daca nu...rosii simple cu ceva..nici branza nu mai am in casa!!!
Oi vedea eu!
Mamicaluitheo..meniuri zilnice gasesti cate vrei dca te uiti la postarile noastre actuale,sau la cele mai vechi.Acu..eu itzi mai zic ceva..baba mai si sufera la frumusete..adeca..poate nu-ti place..da daca slabeste...merita sacrificiul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by korinna

karina are dreptate....subiectul asta partea a 16 -a era deschis de mine,insa nu am vazut nici un buton prin care sa-l pot inchide eu.Cred ca numai moderatorii au voie!
Mai fetelor..nici nu s-a deschis bine partea asta a 17..si gat..atzi si trecut la pagina2!!mai mai mai!!!
Pana la urma la pranz am mancat asa:
pastai fierte cu mujdei de usturoi,otet si putin ulei.La care am adaugat si 2 rosii!cam atata!Deseara as papa niste dovlecei prajiti..si cred ca asta am sa si fac..daca o sa am timp si chef ca e o caldura de mori!
Daca nu...rosii simple cu ceva..nici branza nu mai am in casa!!!
Oi vedea eu!
Mamicaluitheo..meniuri zilnice gasesti cate vrei dca te uiti la postarile noastre actuale,sau la cele mai vechi.Acu..eu itzi mai zic ceva..baba mai si sufera la frumusete..adeca..poate nu-ti place..da daca slabeste...merita sacrificiul!


Korinna lasa dovleceii prajiti ca nu sint buni pt. stomac. Fa si tu un sufle de dovlecei si dupa ce-l scoti din cuptor pune-i niste iaurt.



Karina+ Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

Buna fetelor,

Caroline, esti tu prea draguta. E poza facuta mai de departe.
Daca tot ai deschis subiectul, sa spun si eu povestea greutatii mele.
In adolescenta, dupa perioada de crestere, m-am stabilizat la 60 kg si 1.65m. Am dus-o asa tot liceul si un an de facultate. (mi-e mai usor sa ma raportez la perioade de timp decit la ani). La sfirsitul anului 2 am suferit o mare depresie (din dragoste) din cauza careia am slabit brusc intr-o luna 12 kg. Prin urmare 48 kg. Si mi-a placut, mi-a trecut depresia. Am stat cu greutatea asta 6 ani, fara sa fac rabat de la nici un dulce, pina l-am cunoscut pe actualul meu sot. Si am inceput sa ma ingras de fericire. Dupa un an, la cununie aveam deja 65 kg si eram si gravida. La sfirsitul sarcinii aveam 95 kg (am pus pe mine 30 kg!!!) Practic mi-am dublat greutatea in doi ani de zile. Pina a implinit copilul 1 an, ajunsesem inapoi la 65 kg, cu un regim inventat de mine (era de fapt de bun simt sa nu maninc dulciuri, piine, cartofi, porumb, orez, ulei) si multa gimnastica. Inca un an m-am mentinut. Am stat acasa cu copilul doi ani. Apoi m-am intors la serviciu. De fapt m-am angajat la alta firma, care ma solicita intens (~12 ore/zi). Din lipsa de timp (asta a fost o scuza ieftina), mincam numai si numai fast food. Dupa un an cintaream 80 kg. Moment in care mi-am luat inima in dinti si am aterizat la un dr. endocrinolog sa ma caut. Cu tiroida stateam bine. Incet, incet, respectind dieta hipocalorica indicata, am revenit la 65 kg (15 kg jos in 5 luni). Practic mi-am facut corpul armonica. Dupa ce m-am vazut “slaba”, am inceput iar sa maninc orice. Asta primavara aveam 73 kg. Nu ma mai incapeau hainele de anul trecut. Asa m-am hotarit sa tin regimul M. impreuna cu voi. Si vreau sa-l tin pentru ultima data. Adica sa ma stabilesc la o greutate si asa sa ramin. In dulap, eu am haine toate masurile, de la 38 la 52 (marimi rom.)
Poza din album e de anul trecut, dar acum arat ca acolo (70 kg).
Vreau sa ajung la 60 kg. In liceu mi se parea ca sunt grasuta. De fapt aratam f. bine, dar nu-mi dadeam seama. Intotdeauna e loc de mai bine. Dar ce te faci cind ajungi mai rau?
Sper ca nu v-am plictisit prea tare cu povestea mea. Si sa nu faceti ca mine. Decit sa oscilezi asa, un an grasa, un an slaba, mai bine constanta.

PS. Am fost la piata, dupa piersici, e o calduraaaa...

Va pup,
Zizica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada34 spune:

Dragele mele,

Am niste zile cumplit de aglomerate, imi vine sa plang de ciuda ca nu pot veni sa stau de vorba cu voi asa cum/cat imi doresc..Ma plimb de sus in jos printre ideile voastre, constat ca am multe de spus, multe de intrebat, of, dar pana imi vine randul sa ajung sa scriu, uit cum se mai numesc fructele ciudate, noroc cu fetele care sunt curioase ca si mine si aflu si eu raspunsuri la intrebari nepuse ..

Bibilica, ai o bomboana de fata, sa-ti traiasca! Si succes la sofat, eu am carnet din 97, dar neavand masina, am condus numai Bucuresti-Pitesti si invers, de cate ori am avut ocazia, cand am mers cu masina lui unchiu-meu, in rest prea putin..Important este sa iti placa, sa fii sigura pe tine si sa ai curaj, de asta ii spun Karinei: mergi cat poti de mult si fii relaxata, are sa vina un timp cand ai sa razi de transpiratiile astea care sunt inerente inceputului. Important este sa conduci, tot timpul.

Bibilica si Claudia, niste super dragutze!! Multumesc mult pentru explicatii, am sa si incerc sa aplic “instructiunile” cat mai rapid cu putinta, iar voi o sa ma sa ma verificati, e ok?:)
Azi n-am timp sa va vad cum va hliziti daca gresesc, asa ca am sa incerc pe luni:)

Korinna, cand i-ai povestit Karinei ce si cum e cu tocanitza aia de ciuperci si i-ai spus ca “e o mortaciune!”, doamne, ai fost asa scumpa, am lesinat de ras! ca te pupam daca eram langa tine!

Claudia, ti-am vazut gandacelul, din nou, Mai, te innebuneste cu ochii aia, sugubatzul! Poza cu dezordine absoluta este super, dar am pupat-o pe aia cu semineul, ca el este asa de dulce in poza aia, wow!!

Caroline, sunteti toti niste frumosi, m-am bucurat sa vad asa o familie, v-am iubit zambetele si Caro draga, cum sa nu fii ca o paunitza, cu asa copii frumosi si cat tine de mari? Sa-ti traiasca si sa fiti sanatosi, mi-au placut extraordinar de mult pozele tale..
In ce priveste cantarul, eu spun multe, tu (si toate) trebuie sa facem intotdeuna cum simtim si cum credem noi ca e mai bine..Pai nu?
Important este sa mancam Monti si sa avem rezultate.Si avem! Si sa fim unite si sincere, asa cum am fost intotdeauna, este minunat sa va stiu si sa va intalnesc in fiecare zi.stiti ca peste weekend mi se face dor de voi? eu n-am PC acasa si chiar ma gandeam:te pomenesti ca am sa incep sa imi iau cate o ora la net sa pot sa urmaresc ce spun fetele in voie, fara sa ma zapaceasca nici un telefon si nici un sef..Sa pot eu sa raspund in liniste, si nu pe graba.

Mamamariana, ce bine, vezi cat de usor este? Cel mai important a fost sa te hotarasti sa vrei Monti, sa intri in cursa Toate am facut asta.De ramas, sigur ramane.Valabil si pt mamica lui Theo..Mult succes in continuare. Ma bucur mult pentru tine., mamamariana
Vorba Karinei, si pe mine m-ai innebunit cu acel custard apple, ca salivam aici, citind, ce sa mai vorbim despre cat de clar ai descris acele litchee, ca am si inghitit in sec.Noroc cu Andreea (AC) draga noastra viitoare mamica, macar am o portie de afine asigurata. Pupici!

PS Karina, si eu sunt innebunita dupa rodii, rontai la samburii aia pana mi se face gura punga si apoi spun: stop.imi dau seama ca nu se mai poate, ala este nivelul de acru la care ma stramb la maximum.

Bibilica..Oftez..
Nu stiu ce as face daca n-as avea coltisorul asta de rai in care fug la fiecare sfarsit de saptamana, vara.Staaaau ca un greiere cu burta la soare, dupace-mi termin de trebaluit si ingrijit gradina de legume si salut toate florile si ma cocotz prin copaci, uneori cu o carte dupa mine, alteori pur si simplu, ca mi-a fost dor; stau si imi toarce motanul in ureche si ma simt atat de bine ca nici ochii nu-mi vine sa ii mai deschid…
Tanjesc dupa weekendurile astea fiindca ma simt ca intr-o cutie de chibrituri in garsoniera mea de aici, desi este o casa calda, vesela, primitoare, te lasa sa te simti bine..eh, dar tot etajul 8 e, tot ultimul si tot cu fatza la soare.. ma pupa soarele de ma albeste, pana dispare se tine de capul meu. Of!

Rosa, felicitari pt kilogramele pierdute!
Eu chiar cred ca s-au dus, bucura-te de victoria asta! Vezi? Montignacuztzul nostru, manca-l-ar mama!
Si succes de luni, la volan!

MamicaluiTheoAndreea, la cate stagnari am avut eu, trebuia sa renunt din zi in zi, ca mi se lungeau ochii la cantar, sperand in ceva minusuri si nimic!
Fetele au dreptate, fa-ti de seara un program de masa si vino si posteaza-l si iti vor spune fetele ce si cum e ok! Nu te demoraliza, doar toate am trecut prin asta! Hai, fruntea sus, ca sa poate!


Fug, ar fi trebuit sa fiu in metrou la ora asta.Va pup pe toate si va doresc un we lipsit de probleme, plin de zambet si bucurie si , of course,cat mai Monti!! NUMAI Monti!
Va pup pe toate toate toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

quote:
Originally posted by Caroline

Super arata Zizica, zau ca nu vad suncile si nu e ascunsa … ca altele….


...Te referi la mine? Sau la faptul ca ti-am zis de sunculite? Sper ca nu te-ai suparat, am zis asa pentru ca tocmai spusesem ca m-am ascuns dupa Cristi si nu mi se vad sunculitele...de fapt am vrut sa spun ca nu pari grasa. Sorry, n-am vrut sa te supar...
...Ufff! Tare greu am citit pagina asta!
Andrada, ma bucur ca-ti place piciul meu. Daaaa, am si eu "buturuga" mea pe undeva, departe, acum incerc sa-mi gasesc si aici una...
Karina, cred ca deja nu mai ai nevoie de retete cu ciuperci, oricum iata ce-mi trece acum prin cap: tocanita cu ciuperci, smantana si usturoi; sufleu de ciuperci; omleta cu ciuperci; budinca de conopida si ciuperci, straturi, cu cascaval printre ele, sare, piper mult, iar desupra ou batut cu smantana...Sa ne spui cum le-ai facut!
Zizica, chiar ca ai fost armonica! Lasa ca esti pe drumul cel bun si n-o sa mai patesti asa ceva.
Felicitari proaspetelor soferite! Am si eu carnet din '98, dar nu am prea condus, mai mult din comoditate (avea cine sa ma transporte ), dar vreau sa recuperez. Aici nu prea am cum ca astia sunt pe invers, ca englezii.
Sunt cam obosita, asa ca nu ma mai intind.

Astazi:
dimineata - somon afumat cu lamaie, 3 cremvursti, feta de oi si o bucatica de ardei gras
pranz - 2 feliute de sunca, branza albastra, ciorbita de pui
seara - 2 carnati proaspeti la gratar, rosii, sufleu de dovlecei (inspirata de budinca Andradei )

Caroline, ce-ai aflat nou din cartile pe care le studiezi acum? Pana la urma avem sau nu voie legume dimineata? Ca eu mai pap.



Claudia si Cristi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Claudia nu m-am suparat, doamne fer'...eu si suparata, na ca asta'i cea mai buna gluma pe ziua de azi. Pai lupisor, eu stiu ca am sunculite, d'asta si stau pe aici, si cu lista in mana
Pai eu mai am de slabit 15 kg, abia dup'aia sa vezi ce depresii fac daca-mi mai zice cineva ceva... Oare???
Pana atunci, bag copiii in fatza cand spun "cheese"

Nimic nou prin carti ca abia le-am comandat la biblio si dureaza 1-2 saptamani sa mi le aduca, pe-alea vechi le-am dat inapoi… asa ca mai asteptam si cand pun mana pe ele m-am gandit sa le fac o copie.

Zizica e intr-adevar o figura cu kg ei ….cand prezenta moda, cand avea nevoie de 2 scaune…

Weekend placut la fotomodele

Caro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

Ok o sa incercam. in primul rand iar aseara abatere una bucata berica carlsberg::((

azi am asa:

dim. 2 felii ceafa afumata + 2 felii bacon + 2 felii cas + 1 rosie + 1 castravete

la pranz ciorbita de legume cu multe rosii, leustean si olecuta de tarhon verde / miammiam

seara salata de rosii + ardei + castraveti cu cas de oaie

va pup si ne reauzim sa aveti un we excelent

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibilica spune:

quote:
Originally posted by mamicaluitheo

Ok o sa incercam. in primul rand iar aseara abatere una bucata berica carlsberg::((

azi am asa:

dim. 2 felii ceafa afumata + 2 felii bacon + 2 felii cas + 1 rosie + 1 castravete

la pranz ciorbita de legume cu multe rosii, leustean si olecuta de tarhon verde / miammiam

seara salata de rosii + ardei + castraveti cu cas de oaie

va pup si ne reauzim sa aveti un we excelent

andreea



hello!

masa de dimineata e super buna. tre sa ai grija sa nu abuzezi de acest gen de masa. adica maine ai putea sa treci pe iaurt degresat si paine graham prajita. eu asa fac. imi prajesc painea acasa si in drum spre serviciu imi iau si iaurtul si gata micul dejun...sau in alta dimineata poti sa maninci ou fiert cu semipreparate de carne (pastrama, sunca, muschi...). eu fierb oul tare si il tai cubulete, peste ou tai si semipreparatele si la urma pun si niste cascaval sau cas, tot cubulete. arunc un strop mic, mic de ulei si sare si am pus-o de-o masa super...

prinzul e cam saracut....numai zeama aia nu-ti tine foarte mult de foame si o sa fii tentata sa bagi si alte chestii in gurita...mai baga si un felul doi - o carnita, un peste....ai grija in ciorbita sa nu pui nici cartofi nici morcovi....

cina e ok!

esti pe druul el bun si noi pe linga tine....

we placut!

bibi si - plecata in vacanta....

Mergi la inceput