Copii nascuti in 1997

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela77 spune:

Am un nepotel in varsta de 7 ani, care are o mica problemutza.

A vut dintisorii de lapte foarte albi si frumosi, dar cei noi pe langa faptul ca sunt un pic galbui.. se si depune piatra (asa am zis eu cand am vazut).

A mai avut careva dintre voi o astfel de problema??? Chiar as vrea sa-l ajut cumva. Chiar l-am "invidiat" pt dintisorii de lapte pe care i-a avut si e pacat.
Daniela

DPN 10MAR2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela ionica spune:

buna ziua la toata lumea, sunt mamica lui camelia irina si este nascuta pe 30 iulie 1997, suntem in clasa a intaia si cam avem probleme la scris [m cam seamana cu n] dar ne descurcam , mai avem doi fratiori, unul de 5 ani si 10 luni si celalalt de 9 ani si 6 luni, deci suntem mijlocie si raraita si mai cu mot decat amandoi baietii la un loc.
salutari la toti , gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Versus spune:

Mai, sa fie!?...da' taticii unde sunt?
Ne alaturam si noi (mami+tati) cu Minu a nostru, de fapt Cosmin, un baietel de 7 ani si 4 luni...Caci ce parinte nu se simte in al 9-lea cer cand vorbeste despre copilul sau?!
Probleme cu calculatorul sau TV-ul?...Nu pot sa spun, caci le alterneaza cu joaca si lectiile. Cu joaca afara au fost mici probleme caci si noi nu suntem prea vechi in zona...Rezolvarea am gasit-o iesind impreuna cu el si jucandu-ne impreuna cu ceilalti copii. Am descoperit ca cei mici nu prea mai stiu sa se joace astazi! Poate de aici si lipsa de sociabilitate dintre ei. Asa ca a trebuit sa ne implicam serios in joaca lor, cu riscul de a parea sariti de pe fix, in ochii celorlalti parinti!!!
Sfatul meu e ca atunci cand ai un copil, trebuie musai sa-ti descoperi copilul din tine pt. ai fi de ajutor!
Iar ca copilul sa nu devina dependent de tine, trebuie sa te retragi pe nesimtite, urmarindu-l insa indeaproape.
Revenind la calculator, nu cred ca doar Dragonii ii sunt suficienti!...Cel putin lui Cosmin! Ca tatic sunt un pic mai aventuros si l-am implicat si in cateva jocuri gen 'arcade' care se pot seta sa fie cu violenta minima, in care se lupta binele cu raul. Astfel i-am dezvoltat un pic personalitatea, de la baietelul timidut si gata sa planga atunci cand e contrat la un mic barbatel care isi gaseste acum prieteni si de varste mult mai mari...Bineinteles ca programul e program! Doar de doua ori pe zi a cate 1/2 ora.
Ca sa nu mai planga ca-i separati de calculator sau televizor, ati incercat sa-i provocati la un joc impreuna, atunci cand timpul v-o permite?
Si inca ceva. In loc sa urati ce le place lor (jocuri, desene), incercati sa intelegeti de ce le plac!...O sa gasiti niste chestii extrem de haioase!
Mami, Tati si Minu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:


Poate ca-i putin cam tarziu,dar ne inscriem si noi:Oana-Andreea,nascuta pe 21 iulie 97 ,clasa intai.Avem o problema cu dintii:cat de frumosi au fost cei de lapte,asa de...strambi au iesit ceilalti.Am inteles ca trebuie sa astept sa se schimbe toti si dupa aceea sa merg la stomatolog?In al doilea rand,are 2 maselute cariate. Se schimba si maselele sau numai dintii? Sfatuiti-ma ce sa fac.
Cu scoala stam bine,am incheiat sem.1 numai cu FB,sper s-o tinem tot asa.II place foarte mult sa citeasca, dupa mate nu se omoara, dar merge f bine.Cu calculatorul,daca ar fi dupa ea, ar sta non stop,iar la tv idem.In vacanta a trebuit sa o-mping eu la teme,dar de maine incepe scoala,iar la calculator si tv.are voie dupa ce termina lectiile si in general n-are timp de amandoua, alege una din ele.
Am scris cam mult, asa ca ma opresc aici. Astept sfaturi.

Mergi la inceput