Copii nascuti in 1997

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Ce mai faceti? Ne primiti si pe noi?
Furni (Valentin), care face 7 ani pe 07.nov., bineinteles ca va merge la scoala in toamna. Si bineinteles ca n-avem chef de asta, iar mami este deja turbata si o doare burta.
Copilarim en-gros si nu dam semne ca am dori sa ne bagam mintile in cap, minti care sunt:
- la jocurile pe calc;
- la jocurile cu tati (bionicle, sabii, roboti, soldati, gloante);
- la desene pana nu mai putem si ni se inrosesc ochii spre disperarea lu' mami.
Fetelor, sunt disperata cu scoala: cand il trimit la lectii incepe si plange! Da' nu recunoaste ca din cauza asta. Are o mentalitate f."sanatoasa": considera ca lectiile ii iau din timpul de joaca iar eu incerc zadarnic sa-l conving ca este tocmai INVERS.
...Ma asteapta vremuri grele! Ce ma faaaac!?!

Poate impreuna il vom da si pe al meu pe brazda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Bine ati venit,Findus si Alex si Furni si Valentin!
Se pare ca vom fi tovarase de suferinta,Furni!Ca nici al meu nu prea trage la carte,ma chinui sa-l invat engleza de vreo 3 ani si nu vrea deloc,noroc ca a mai invatat la gradinita ceva,dar de la mine nu vrea si pace,plus ca daca-l pun sa faca ceva,are rabdare foarte putin-vreo 20 de minute maxim ca dupa aia se satura si vrea sa treaca la joaca.Noi mai avem o problema si aia e faptul ca daca suntm pedepsiti,adica fara calculator si televizor,stam pe capul lui mami de nu poate sa faca nimic,fiindca jucariile nu ne mai plac deloc de cand cu jocurile pe calculator care-s toate numai razboi si gloante si desenele alea de pe Fox Kids pe care eu personal le urasc!

• Nu-i suficient sa-i iubim pe cei buni, trebuie sa-i iubim si pe cei rai, caci numai prin dragoste poate fi alungata rautatea din ei.(Henryk Sienkiewicz)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

cum de nu am vazut acest subiect pina acum???!!!!
dar mai bine mai tirziu decit niciodata! Silvia Teodora sau Thea a implinit 7 anisori pe 22 septembrie... normal, este anul I la "Litere"... si tot normal, este un copil minunat!

Thea, prefera iesitul afara, sa se joace si asta cred ca i se trage de la bunica sa, care o plimba de zor prin parc dupa ce o ia de la scoala, dar si ca nu am initiat o prea mult in ale informaticii!

pupicei voua si puilor vostri

http://community.webshots.com/user/tora97

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez
"Sunt doua feluri de a-ti trai viata...
Unul - de a crede ca nu exista miracole
Altul - de a crede ca totul este un miracol" Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza Mamaruta spune:

Ne primiti si pe noi? Alexandra a implinit 7 ani in 19 august, este in clasa a 2-a si este un copil plin de personalitate. Prea plin uneori. Ii plac jocurile pe calculator, dar intre a se juca cu copiii si calculator, alege intotdeauna prima optiune.

Acum 10 minute am descoperit ca avem o problema. Se plingea ca desi s-a spalat pe dinti o jeneaza ceva si cind colo, ii creste un incisiv de jos fara sa ii fi cazut cel de lapte. Si ii creste al naibii de strimb. Ce se poate face in situatia asta, ati mai auzit de asa ceva? Sunt tare necajita, eu stateam linistita pentru ca am dus-o la inceputul verii la dentist sa o intreb de ce nu ii cade nici un dinte de lapte si cind dentista a auzit ca primul dinte i-a aparut la 1 an si 4 luni a spus sa stau linistita ca si de cazut ii vor cadea mai tirziu. Voua v-a cazut vreun dintisor? La ce virsta?

Ufff, sunt tare suparata!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

Buna seara,

Danuta - fuguta la stomatolog. Lui Tibi i-au cazut primii dinti (2 deodata) la 7 ani fara 3 zile si nu i-au aparut inca molarii de 6 ani.

Cum este la scoala?
Noi am ajuns la o intelegere cu calculatorul si televizorul : calculator 1/2h /zi [numai Cd-uri educative (germana sau "Dragonii te invata...")], iar televizor numai duminica dimineata 1 h. Jale mare!

Va pup,
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

buna
v-am descoperit si eu. am si eu un baiat de 7 ani si 3 luni - Andu (mai am unul de 4 luni jumatate).
mai tarziu o sa intru sa va scriu cateceva despre noi, dar mi-e si rusine cand vad cate reguli au ai vostrii iar al meu are liber la calculator, Tv, etc. dar o sa va povestesc un pic mai tarziu cum e la scoala noastra si cum e pustiul meu. ma duc sa-i dau de mancare celui mic, sa-l scot afara si ... ma bucur ca am descoperit subiectul ca aveam senzatia ca tocmai copii nascuti in 1997 lipseste si, avem atatea de discutat despre clasa I (si noi avem chiar si despre fete o povestioara)

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://community.webshots.com/user/vanessaionescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Danuta, acum am citit si cred ca oricum ti-ai rezolvat problema dintisorului. sa stii ca Andutu a patit asa cu vreo trei dintisori (si eu am patit cu caninii). nu e nici o problema. copii nostrii au radacinile tari (cu toate ca cei de lapte nu au radacini). daca observi la timp si-o duci la dentist se rezolva. si se indreapta singur sau cu ajutorul limbutei sau al degetelului ei, din cand in cand.
uite cum m-am pus pe vorba iar cel mic isi suge degetele..

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://community.webshots.com/user/vanessaionescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Hop si eu pe lista cu o fetita Anne de 7 ani jumate, in clasa a II-a. Ei ii place sa se joace la calculator dar o lasam foarte rar si nu foarte mult. II place sa se uite la TV dar o las numai dupa ce isi termina lectiile asa ca se intimpla foarte rar sa mai aiba timp si de TV in timpul saptaminii. E un copil foarte sportiv si ar sta toata ziua afara cu alti copii de virsta ei. In permanenta pe bicicleta, scooter, patine si acum ca vine iarna reluam si ski-ul.
Noi am avut noroc si n-am avut nici un fel de probleme cu lectiile caci ea e sirguincioasa de felul ei si mai e si ambitioasa.
Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Mamici de cupii in clasa a doua, au inceput ai vostri sa invete tabla inmultirii?
Daca nu inca (acum, in trimestrul I), cand vor incepe?
La ce nivel au ajuns calculele? (cu numere de 3? de 4 cifre?)

Incerc sa aflu si eu unde ne aflam cu matematica :). Matei al meu e intr-a doua, trimestrul al doilea, si deja a inceput tabla inmultirii si (din primul trimestru) adunarile/scaderile pana la o mie...

Sarumana,
J.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Julie, in Ro programa s-a schimbat. Nu mai fac tabla inmultirii intr-a doua. Sunt la adunari, scaderi cu trecere peste ordin. Deocamdata in registrul 10-100. In semestrul doi fac pana la 1000 si peste. In plus multe probleme. Poate ca pare putin, dar programa e destul de complexa. Multe, multe tipuri de exercitii si probleme.


Am tot vrut sa fac o propunere, o fac acuma: nu vi se pare mai potrivit sa ne adunam dupa clasa, pentru copiii scolari? Fiindca sunt copiii de varste diferite in aceeasi clasa. Si mi se pare mai interesant sa vorbim despre ce fac la acelasi nivel in diferite scoli, tari, decat sa vorbim de copii de aceeasi varsta, dar in clase diferite. In loc de copii de 96, 97 sa avem clasa intai, clasa a doua etc.

D.

Mergi la inceput